Auction 100. Central Lithuania

30186

1921 T.Kościuszko i A.Mickiewicz, marginesowy czworoblok znaczków za 20 mk. ze znacznym przesunięciem tła, rzadszy z pełną oryginalną gumą, gwarancja Krawczyk.

Fi.41A MK
Mi.41 B
200 PLN
30187

1921 T.Kościuszko i A.Mickiewicz, marginesowa makulatura znaczka za 20 mk. z podwójnym, przesuniętym i drugim odwróconym tłem, gwarancja Schmutz.

Fi.41A MK
Mi.41B
80 PLN
30188

1921 1. rocznica zajęcia Wilna przez gen. Żeligowskiego, próba znaczka za 100 mk., w kolorze zielonym z tłem piaskowym (nakład 50 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.42 P7
480 PLN
30189

1921 1. rocznica zajęcia Wilna przez gen. Żeligowskiego, makulatura unikalnej próby znaczka za 100 mk. w kolorze czerwonym bez tła, z częściowym brakiem rysunku po lewej (nakład 5 szt. Fi.1500.-), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.42 P9 MK
1 200 PLN
30190

1921 1. rocznica zajęcia Wilna przez gen. Żeligowskiego, litografia drukarni "Lux", projektant nieznany; planowano wydanie sześciu wartości, do realizacji przyjęto dwie; spotyka się ich próby arkuszowe, odbitki z pramatrycy na kredowym papierze są unikalne; jeden egzemplarz opisał J.Falkowski w "Filateliście" 7/2000; drugi oferowany na tej aukcji pochodzi ze słynnej kolekcji G.Hahne, fotoopinia Schmutz.

Fi.42-43 P
8 000 PLN
30191

1921 ŚWIĘCIANY - rzadkie oryginalne ostemplowanie Litwy Środkowej - 1. rocznica zajęcia Wilna przez gen. Żeligowskiego, serie cięta i ząbkowana pięknie i oryginalnie skasowane w Święcianach (Fi.480.-), gwarancja Krawczyk.

Fi.42-43A, B
Mi.42-43B, A
400 PLN
30192

1921 1. rocznica zajęcia Wilna przez gen. Żeligowskiego, unikalna parka prób znaczków za 100 mk., lewa w kolorze granatowym bez tła (nakład 5 szt., Fi.1500), prawa z ugrowym tłem (Fi.250.-); istnienie takiej parki tłumaczy znikomy nakład prób bez tła, gwarancja Schmutz.

Fi.42 P8+P4
2 000 PLN
30193

1921 1 rocznica zajęcia Wilna przez gen. Żeligowskiego, makulatura znaczka za 150 mk. z klarownym drukiem koloru brązowego - środka, i podwójnym koloru oliwkowego - ramki, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.43 P17 MK
600 PLN
30194

Fi.43A MK Dp
Mi.43B
300 PLN
30195

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 50 f. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowana na białym gładkim średnim papierze, gwarancja Schmutz.

Fi.D1 P
150 PLN
30196

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 50 f. w kolorze granatowoczarnym na białym prążkowanym poziomo papierze (nakład 100 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.D1 P4
200 PLN
30197

1921 Obserwatorium Astronomiczne, próba znaczka dopłaty za 50 f. w kolorze lilabrązowym na papierze kredowanym, niekatalogowana jako ząbkowana (część z nakładu 200 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.D1 P8
120 PLN
30198

1921 znaczki dopłaty, komplet prób w kolorze lilabrązowym, na kremowoszarym papierze gazetowym, w czworoblokach (wersje najtańsze na tym papierze Fi.2400.-), gwarancja.

Fi.D1, 3-5 P
320 PLN
30199

1921 znaczki dopłaty, komplet prób w kolorze lilabrązowym, na kremowoszarym papierze gazetowym, w czworoblokach, wszystkie o podwójnym druku, sygnowane, gwarancja Krawczyk, Berbeka.

Fi.D1, 3-5 P Dp
240 PLN
30200

1921 Góra Zamkowa, ciekawa makulatura znaczka dopłaty za 1 mk. w kolorze zielonym z "meteorem na tle Góry Zamkowej na literach DO", gwarancja.

Fi.D2B MK
Mi.P2A
120 PLN
30201

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze ciemnobrązowym, niekatalogowana na kremowoszarym papierze gazetowym, gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P
150 PLN
30202

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowana na białym prążkowanym poziomo papierze, sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P
150 PLN
30203

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze czarnym na białym prążkowanym poziomo papierze (nakład 100 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P3
200 PLN
30204

1921 znaczek dopłaty, niegumowana próba znaczka za 2 mk. w barwie ciemnobrązowej, gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P6
40 PLN
30205

1921 znaczek dopłaty, podwójny druk niegumowanej próby znaczka za 2 mk. w barwie lilafioletowej, gwarancja Schmutz.

Fi.D3P Dp
40 PLN
30206

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 3 mk. w kolorze ciemnobrązowym, niekatalogowana na kremowoszarym papierze gazetowym, sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.D4 P
150 PLN
30207

1921 różne rysunki, niegumowana próba, gwarancja Miszczak.

Fi.D4 P2
150 PLN
30208

Fi.D4 P3
150 PLN
30209

Fi.D4 P5
350 PLN
30210

1921 znaczki dopłaty, czworoblok prób znaczków dopłaty za 3 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowanych na kremowoszarym papierze gazetowym, o poczwórnym druku, gwarancja Krawczyk.

Fi.D4 P Dptc.
320 PLN
30211

1921 Ostra Brama w Wilnie, unikalna makulatura próby znaczka dopłaty za 3 mk. w kolorze granatowoczarnym na białym gładkim papierze, jest katalogowana na papierze lekko prążkowanym pionowo (część z nakładu 100 szt.), perforowana z trzech stron ze śladem perforacji przez środek rysunku zamiast po lewej stronie, stara gwarancja R... znana z wybitnych walorów przyległości Rosji oraz obszaru dawnej Kurlandii i Inflant, nowa gwarancja Schmutz.

Fi.D4 P MK
400 PLN
30212

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 5 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowana na białym prążkowanym pionowo papierze, gwarancja Schmutz.

Fi.D5 P
150 PLN
30213

1921 znaczki dopłaty, lewostronnie ząbkowana i ze śladem perforacji pionowej na środku, próba znaczka za 5 mk. w kolorze granatowoczarnym na białym papierze (część z nakładu 50 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.D5 P3
350 PLN
30214

Fi.D5 P7
100 PLN
30215

1921 znaczki dopłaty, czworoblok prób znaczków dopłaty za 5 mk. w kolorze lilabrązowym na kremowoszarym papierze gazetowym (Fi.600.-), o poczwórnym druku, gwarancja Krawczyk.

Fi.D5 P14 Dptc.
320 PLN
30216

1921 różne rysunki, znaczek makulaturowy z abklaczem, gwarancja Miszczak.

Fi.D6 MK
40 PLN
30217

Fi.D6 P1
250 PLN
30218

1921 różne rysunki, parka prób, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.D6 P2
60 PLN
30219

1921 zawiadomienie o nadejściu "listu wartościowego zwrotnego", nadane 25.VIII jako przesyłka polecona z poczty polowej nr.23 przydzielonej do Dowództwa Wojsk Litwy Środkowej w Wilnie, wysłane do Intendentury Grupy Operacyjnej Bieniakonie, również na pocztę polową 23, przesyłkę wydano adresatowi tego samego dnia; rzadka całość z wewnętrznego obiegu pocztowego instytucji wojskowych Litwy Środkowej; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

Grupa Operacyjna "Bieniakonie" stanowiła trzon sił gen.Żeligowskiego w czasie "buntu" w jej skład wchodziły: 1 dywizja Litewsko-Białoruska, 201 pułk piechoty, 211 pułk ułanów Nadniemeńskich i 13 pułk ułanów Wileńskich, grupa liczyła ok.14 tys. żołnierzy, a po powstaniu Litwy Środkowej była podstawą jej wojsk.

400 PLN
30220

1921 zawiadomienie o "nadejściu korespondencji" nadane 29.VI z poczty polowej nr.23 przydzielonej do Dowództwa Wojsk Litwy Środkowej w Wilnie, wysłane do 23 pułku ułanów, również na pocztę polową 23, przesyłkę wydano adresatowi dopiero 23 lipca; rzadka całość z wewnętrznego obiegu pocztowego instytucji wojskowych Litwy Środkowej; słaby stan zachowania (ślady archiwizacji), gwarancja.

100 PLN
30221

1921-2 zestaw znaczków opłaty skarbowej Litwy Środkowej.

400 PLN
30222

1922 WYDANIE PRZEDRUKOWE NA LIŚCIE WARTOŚCIOWYM; list wartościowy z Wilna opłacony czworoblokiem znaczków wydania przedrukowego za 4 mk./20 sk. w kolorze zielononiebieskim i szeregiem znaczków innych wydań, przesyłka obowiązkowo polecona i zabezpieczona pieczęciami lakowymi; widoczny jest na nich herb Litwy Środkowej - Orzeł i Pogoń, a na obwodzie mają napis URZĄD POCZTOWO-TELEGRAFICZNY WILNO 1, na froncie koperty numerek polecenia, a na odwrocie kasownik odbiorczy: Warszawa 1 z 6.IV.22, bardzo rzadki walor ze słynnej kolekcji G.Hahne, sygnowany Kronenberg.

Fi.6b, 48A, 47A
6 000 PLN
30223

1922 PRZYŁĄCZENIE LITWY ŚRODKOWEJ - OKRES PRZEJŚCIOWY; widokówka wysłana 26.IV.1922 z urzędu pocztowego Wilno 1 (kasownik z wyróżnikiem "a") do Warszawy opłacona dwoma znaczkami za 4 mk.; 6 kwietnia 1922 roku ustawowo objęto władzą państwową Ziemię Wileńską, a 18 kwietnia nastąpiło faktyczne jej przyłączenie do Polski; wprowadzono do obrotu znaczki polskie, ale do 30 kwietnia pozostawały także w obiegu znaczki Litwy Środkowej; z tego krótkiego okresu przejściowego znanych jest tylko kilka przesyłek, ale żadna z nich nie jest mieszaną frankaturą polsko-litewską; bardzo dobry stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.37B
Mi.37A
4 800 PLN
30224

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, unikalna niekatalogowana próba znaczka za 10 mk. w kolorze czarnym na żółtobrązowym średnim papierze, sygnowana, gwarancja.

Fi.44 P7
600 PLN
30225

Fi.44 P6
1 000 PLN