The auction will end on 05.10.2020
The auction ends in:

Current auction Warsaw Uprising 1944

Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
31515

1944 POCZTA POLOWA - ZWROT, w ramach reorganizacji Pocztę Polową AK i Pocztę Harcerską połączono w dniu 20 sierpnia w Pocztę Polową; stosowała ona stempel nadawczy POCZTA POLOWA / WARSZAWA o średnicy 25 mm - Gryżewski typ 19 (Fi.6000.-); znane są trzy listy z tym stemplem, pierwszy z 20.8. nadano jeszcze ze Śródmieścia Płn., dwa inne z 25 i 26.8 nadano zgodnie z ustaleniami T.Gryżewskiego w urzędzie pocztowym na Wilczej 44 (Śródmieście Płd.); tam też trafił 28.8. ten oferowany na aukcji (nowoodkryty czwarty znany), skąd po ocenzurowaniu - stempelek "CENZUROWANE No 19" Gryżewski typ 5, odprawiono go na bliską zdawało się ulicę Żulińskiego; wszystkie domy przy tej ulicy zostały zdobyte przed 24 sierpnia przez kompanię "Witold" z Batalionu Zaremba-Piorun, ale sama ulica pozostawała pod stałym ostrzałem niemieckiej załogi gmachu Telekomunikacji na Nowogrodzkiej, a jedyną osłonę stanowiła barykada wzniesiona na rogu Żulińskiego i Marszałkowskiej; tylko trzy budynki dzieliły ją od numeru 6, ale doręczenie listu okazało się niemożliwe, odręczne adnotacje czerwoną kredką "nie ma dojścia" i "zwrot"; sam zwrot udokumentowano stemplem odbiorczym POCZTA POLOWA 1-VIII-1944 / WARSZAWA - Gryżewski typ 16b (Fi.+1000.-); niedoręczone listy są opisane - znajdowano je po wojnie w ruinach, ale skuteczny zwrot listu to w warunkach płonącego miasta unikat; to jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najważniejszych listów w historii poczty Powstania Warszawskiego, koperta zachowała się w absolutnie idealnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.19, 16b
8 000 PLN
Bid
31516

1944 treść listu napisanego 18.8.44 bez koperty, na liście bardzo rzadki stempel powstańczy typ 25 i stempel cenzury typ 5 z numerem 16 w kolorze fioletowym.

Fi.25, 5
1 600 PLN
Bid
31517

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe tzw. mokotowskie; fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 1+2 zł.., sygnowane; wielka rzadkość tego przedruku zachęcała do nadużyć, oryginalny nadruk wykonano tuszem o odcieniu granatowym, co sprawia iż nie jest trudne do identyfikacji, ciekawe do specjalizacji.

Fi.60 FFi
150 PLN
Bid
31518

1944 seria wydania definitywnego poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczki w ładnym stanie, gwarancja Korszeń.

Fi.113-7
3 800 PLN
Bid
31519

1944 I wydanie definitywne, czysta seria w pięciu kolorach, z których każdy oznaczać miał inną dzielnicę lewobrzeżnej Warszawy (Fi.4000.-), mimo niewielkich przebarwień bardzo ładny, znacznie lepszy niż przeciętny stan zachowania, gwarancja z oznaczeniem typu każdego znaczka Schmutz.

Fi.113-17
3 800 PLN
Bid
31520

1944 seria wydania definitywnego poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczki w bardzo ładnym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.113-17
4 000 PLN
Bid
31521

1944 znaczek z serii wydania definitywnej poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczek w ładnym stanie, gwarancja Korszeń.

Fi.114
480 PLN
Bid
31522

1944 znaczek z serii wydania definitywnej poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczek w bardzo ładnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.114
700 PLN
Bid
31523

1944 znaczek z serii wydania definitywnej poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczek w bardzo ładnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.115
700 PLN
Bid
31524

1944 I wydanie definitywne, niebieski znaczek czysty bez gumy typ 1 (Fi.400.-); trochę słabszy stan zachowania - dużo lepszy niż przeciętnie spotykany, gwarancja Korszeń.

Fi.116
300 PLN
Bid
31525

1944 I wydanie definitywne, rzadkie fałszerstwo niebieskiego znaczka, co ciekawe z wersja z poprawionym bardziej podobnym do oryginalnego ząbkowaniem i dodatkowo drukowana na fałdzie papieru co też się zdarza na oryginalnych znaczkach, bardzo ładny stan zachowania.

Fi.116 FFi
200 PLN
Bid
31526

1944 znaczek z serii wydania definitywnej poczty polowej Armii Krajowej - na barykadach, znaczek w bardzo ładnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.117
700 PLN
Bid
31527

1944 znaczek II wydania definitywnego niedoszłego do obiegu, znaczek typ V, gwarancja i oznaczenie Korszeń.

Fi.118
600 PLN
Bid
31528

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe dla Śródmieścia; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 80 gr. kasowane na wycinku dobrze sfałszowanym kasownikiem, oryginalny nadruk na tej wartości jest jak dotąd nieznany, ale może istnieć; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, ciekawe do specjalizacji.

Fi.FFi
200 PLN
Bid
31529

1944 wydanie Embicza, seria nie dopuszczona do obiegu wydana z inicjatywy Maksymiliana Broszkiewicza pseudonim "Embicz", seria w doskonałym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.I-X
3 000 PLN
Bid
31530

1944 Lipusz (Lippusch) - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa od żołnierza AK, który trafił do obozu jeszcze w trakcie trwania Powstania Warszawskiego, wysłana 7.10 do miejscowości Gidle; obóz utworzono w 1943 roku, mieścił się on w zaledwie 8 barakach, we wrześniu 1944 przywieziono z Warszawy 500 osób do pracy przymusowej w firmie budowlanej "Heimstätte Danzig-Westpressen" przy budowie koszar i domów na terenie miejscowego poligonu; bardzo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
Bid
31531

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego - karta pocztowa z obozu Lager Graef w miejscowości Waltersdorf, wysłana 28.12 z Eichwalde do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


250 PLN
Bid
31532

1944 Dowództwo Obwodu Śródmieście, unikalny dokument z 18.8.1944 roku - informacja o aresztowaniu Łączniczki Delegatury na Kraj przy Wicepremierze - Janiny Koleśnik ps.HANKA; z jednej strony świadectwo sprawnego funkcjonowania organów Podziemnego Państwa, z drugiej zaskakujące, że doszło do tego w centralnej części Śródmieścia Południowego - dzielnicy opanowanej przez powstańców; Niemcy bronili się około 600 metrów od tego miejsca w gmachu Poczty róg Barbary i Poznańskiej skąd dokonywali wypadów wzdłuż ulic Żulińskiego (rozstrzeliwanie mieszkańców) i Poznańskiej, jak widać aktywnie.


4 000 PLN
Bid
31533

1944 karta pocztowa datowana 17.XI, wysłana ze Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) przez powstańca - żołnierza AK, którego Niemcy osadzili tam po upadku Powstania Warszawskiego; od października do obozu przybywały transporty powstańców warszawskich, w tym dzieci, wśród których był 10-letni Jurek Szulc uznany za najmłodszego jeńca II wojny światowej; powstańców umieszczano w tzw. "Russenlager"; świadectwo dramatycznych polskich losów; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
Bid
31534

1944 znaczek GG serii widoki zabytkowych budowli za 2 zł stemplowany grzecznościowo stemplem powstańczym typu 16 "POCZTA POLOWA / 1-VIII-1944 / WARSZAWA", nie mylić z nadużytymi ostemplowaniami tak zwanego wydania Embicza, znaczek z załamaniem widocznym od strony gumowanej, bardzo rzadkie i niespotykane, znaczek gwarancja , jako znaczek stemplowany Korszeń.


600 PLN
Bid
31535

1944-1954 10 LECIE POWSTANIA WARSZAWSKIEGO i 15 LECIE WALKI PODZIEMNEJ AK, bardzo rzadka nalepka okolicznościowa za 1 zł. z pierwszych po kilkuletniej przerwie obchodów rocznicy Powstania.


200 PLN
Bid
31536

1945 WAFFEN SS "3 Batalion szkolno-zapasowy grenadierów pancernych SS", formularz poczty polowej wysłany 19.I z jednostki SS stacjonującej w Neuzelle (tuż za Odrą i obecną polska granicą) do obozu pracy Wesenberg, pisany po polsku przez polskiego fryzjera!!! obsługującego esesmanów - jak wynika z treści listu - już w czasie Powstania Warszawskiego; pieczęć formacyjna z hitlerowską gapą "Waffen SS SS-Pz.Gren.Ausb.u.Ers.Batl.3."; jednostka ta w okresie 22.07.1941-28.07.1944 stacjonowała w Warszawie w dawnym gmachu Sztabu Głównego Wojska Polskiego przy ul.Rakowieckiej - przemianowanym na tzw. "Staufer-kaserne", brała ona m.in. udział w tłumieniu powstania w getcie warszawskim wiosną 1943 roku, a także w Powstaniu Warszawskim - według słów autora kartki: "Ja sam pracuję w batalionie broni SS jako fryzjer. ... ojciec mój został zabity już 2 sierpnia. Ja z braćmi wyjechałem z Mokotowa już 19 sierpnia z tym batalionem"; unikalny, niezwykle ciekawy walor w doskonałym stanie zachowania z końcowego okresu II wojny światowej w Europie; ze zbiorów J.Falkowskiego.


600 PLN
Bid
31537

1945 Powstanie Warszawskie - list w sprawie pomocy w odnalezienia syna Brunona Kolbow (najpewniej Niemca z Litwy) - internowanego w czasie powstania wraz z matką (piszącą list) w "obozie odosobnienia w Warszawie na Marszałkowskiej ulicy 69" (prawdopodobnie w pomieszczeniach kina "Sokół"), datowany 1.I.1945 z miejscowości Freiheitsau w Sudetach) do Rady Głównej Opiekuńczej, stempelek wpływu z 6.I.1945 roku; unikalny dokument w doskonałym stanie zachowania.


500 PLN
Bid
31538

1945 WYZWOLENIE OBOZU JENIECKIEGO W OBERLANGEN, list polecony wysłany 12.IV za pośrednictwem Polskiej Poczty Polowej Nr.1 przydzielonej do obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka do jednostki o oznaczeniu kodowym P35 (14 Pułku Ułanów Jazłowieckich), znaczki i nalepka polecenia skasowane jednoobrączkowym datownikiem z mostkiem o śr. 27 mm "POLSKA POCZTA POLOWA Nr1/ POLISH FIELD POST OFFICE No1" z datą 12 APR; w dniu 12 kwietnia żołnierze 1 Dywizji Pancernej wyzwolili obóz jeniecki w Oberlangen (Stalag VI C) w którym Niemcy przetrzymywali ponad 1700 kobiet-żołnierzy AK wziętych do niewoli po upadku Powstania Warszawskiego; walor w doskonałym stanie zachowania.


200 PLN
Bid
31539

1968 poczta harcerska zorganizowana w Rybniku z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.


20 PLN
Bid
31540

1969 poczta harcerska w Krakowie zorganizowana z okazji 25 rocznicy Powstania Warszawskiego.


20 PLN
Bid
31541

1984 okolicznościowa całość przygotowana z okazji obchodów 40 rocznicy Powstania Warszawskiego.


20 PLN
Bid
31542

1984 okolicznościowa całość przygotowana z okazji obchodów 40 rocznicy Powstania Warszawskiego.


20 PLN
Bid