1821 list wysłany z Siedlec do Wilna, czerwony dwuwierszowe stemple: urzędu nadawczego SIEDLCE 4 OCTOB:, urzędu pośredniego WARSZAWA 8 OCTOBRIS i pocztamtu pogranicznego Królestwa Polskiego ALEXOTA 11 OCTOB: współpracującego z placówką poczty rosyjskiej w Kownie; na foncie adnotacja zwalniająca korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "SRC" (Służba Rządowa Cywilna) z podpisem urzędnika i pełną datą "4/10 21", na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "KRÓLESTWO POLSKIE KOMMISYA WOIEWOD: PODLASKIEGO"; całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania.
Pograniczny urząd pocztowy w Aleksocie funkcjonował od 1819 do 1824 roku, był to - jak to określił M.Czernik - "urząd wędrujący", cytat z jego monografii Poczta Królestwa Polskiego w latach 1815-1851: "[...] wędrującym urzędem był urząd pograniczny funkcjonujący początkowo w miejscowości Preny [...]. Powstał on w 1816 r., na miejsce istniejącej poprzednio stacji pocztowej, w związku ze zmianą głównego kierunku traktu pocztowego do Petersburga. Dotychczas do stolicy Cesarstwa jeździło się przede wszystkim przez Grodno lub Białystok, jednak po utworzeniu Królestwa Polskiego postanowiono przenieść główny ruch pocztowy między Warszawą a Petersburgiem na Kowno. [...] Po wyprostowaniu traktu na odcinku między Mariampolem a Kownem Preny znalazły się na uboczu; tamtejszy urząd pocztowy pograniczny przeniesiono więc w 1817 r. do Kalinowa [...]. W 1819 r. dokonano następnego przeniesienia do Aleksoty (obecnie dzielnica Kowna), położonej na lewym brzegu Niemna na wprost dawnego Kowna. [...] W urzędzie pocztowym w Aleksocie dokonano w 1824 r. nadużyć, choć nie wiadomo jakiego rodzaju, w każdym bądź razie były one związane z bliskością granicy. Kiedy wieść o tym dotarła do cesarza, zażądał on cofnięcia w głąb kraju urzędów pocztowych leżących na granicy i oddania ich pod dokładniejszą kontrolę władz pocztowych. Z tego powodu przeniesiono w 1823 r. urząd pocztowy z Aleksoty do Wejwer.".
Przesyłki ze stemplami pogranicznego urzędu pocztowego w Aleksocie są bardzo rzadko spotykane i znane zaledwie w kilku egzemplarzach.