Die Auktion endet am 06.05.2024
Zurück

Beschreibung

1860 Królestwo Polskie, CZERWONY KASOWNIK 263 - BODZANÓW pod NIETYPOWYM KASOWNIKIEM 6. - KAŁUSZYN, OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY; unikalny list wysłany 6/2 z Kałuszyna do Warszawy opłacony dwukrotnie użytym pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym; unieważniono go czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn o tyle nietypowym, że dla odróżnienia od 9 posiada kropkę po cyfrze 6; co ważniejsze znaczek, którym opłacono list był wcześniej użyty w Bodzanowie małej ekspedycji na trakcie z Wyszogrodu do Płocka, gdzie skasowano go kasownikiem numerowym 263 w kolorze CZERWONYM (Fi.55000.-) - nieznanym na innym liście; nawet czarny kasownik z tej ekspedycji ma najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza i nie było go na liście w największych kolekcjach Królestwa Polskiego; po prawej datownik nadawczy KAŁUSZYN typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 6/2; na odwrocie warszawski datownik odbiorczy typu IIIC z 7/2; znaczek został w klasyczny sposób dwukrotnie użyty, co było oszustwem na szkodę poczty; praktyka opisywana przez M.A.Bojanowicza, M.Miszczaka i Z.Mikulskiego wskazuje, że skutecznie nadużywano w tym celu znaczki z czerwonymi kasownikami BW, DB i rzadko numerowymi; pod silnie przybitym czarnym kasownikiem były stosunkowo słabo widoczne; to pierwsze takie oszustwo odnotowane w Kałuszynie; podczas zdejmowania z listu znaczek naddarto, co się w tego typu przypadkach zdarzało; ogólnie list prezentuje się ładnie, walor pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Lot # 31961

Auctionen 76
Schließen: Die Auktion ist beendet
Aktueller Preis: 66 500 PLN
Katalog: Fi.1a
Kategorie: Königreich Polen

Anzahl der Gebote: 2 Die Geschichte bietet
Zurück