Die Auktion endet am 06.05.2024
Zurück

Beschreibung

1860 Królestwo Polskie - OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY ZWOLEŃ, unikalny list wysłany 14/12 do Warszawy, opłacony dwukrotnie użytym pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach; unieważniony został polskim kasownikiem numerowym 145 - Zwoleń, bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza; obok jednowierszowy ramkowy miejscownik nadawczy typu IIB z ręcznie wpisaną datą nadania; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa z 16/12 typu IIIC i okrągły godzinnik 9/R; znaczek został z całą pewnością dwukrotnie użyty, co było oszustwem na szkodę poczty - praktyka opisywana przez M.A.Bojanowicza, M.Miszczaka i Z.Mikulskiego; pod spodem widoczne są cyfry i okręgi innego kasownika, przybito na nim mocno kasownik 145 dodatkowo dla niepoznaki rozmazując tusz, to pierwsze takie oszustwo odnotowane w Zwoleniu, niespotykane nawet na luźnych znaczkach; każde użycie kasownika o tak wysokim stopniu rzadkości na liście jest unikalne; całość znaczek i koperta zachowane w dobrym stanie; walor z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Lot # 14590

Auctionen 54
Schließen: Die Auktion ist beendet
Aktueller Preis: 18 000 PLN
Katalog: Fi.1bc FP
Kategorie: Königreich Polen

Anzahl der Gebote: 1 Die Geschichte bietet
Zurück