Die Auktion beginnt am 19.04.2024

Auctionen 91. Gefangenlager und Interniertenpost im II Weltkrieg

38024

120 PLN
38025

1939 Włodzimierz Wołyński - obóz jeniecki dla polskich żołnierzy wziętych do niewoli przez sowietów po agresji 17.IX, pierwsza wiadomość z niewoli, karta pocztowa datowana 15.X, wysłana z obozu do miejscowości w okolicach Brasławia.

160 PLN
38026

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Mohacs, formularz o sygnaturze "630/5.II." wysłany z obozu 16.XII do Budapesztu, dwie pieczęci obozowe: jednowierszowa i okrągła z godłem z napisem "M.KIR. HONVED GYUJTOTABOR MOHACSON."; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
38027

1939 Oflag XVIIIC - wczesny typ formularza, wysłany 28.XI z obozu do Warszawy, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", stempelek cenzora nr.30; nadawcą listu jest komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, komendant Portu Wojennego w Gdyni we wrześniu 1939, zwraca uwagę nie wpisany na odwrocie numer więźnia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego.

250 PLN
38028

250 PLN
38029

1939 Internowanie w Szwajcarii, widokówka z francuskim napisem "Hommage de la Maison Eredi Finzi, Lugano, aux Soldats polonais internes en Suisse" (W hołdzie żołnierzom Polskim internowanym w Szwajcarii); niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

40 PLN
38030

80 PLN
38031

1940 znaczki poczty polowej dla internowanych w Szwajcarii.

60 PLN
38032

Fi.Fk3
150 PLN
38033

Fi.Fk3
150 PLN
38034

Fi.Fp4
100 PLN
38035

Mi.626-627
100 PLN
38036

1940 Oflag XIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 130x88 mm wysłane 11.5 z obozu do miejscowości Wilków; niemy datownik nadawczy, dekoracyjny stempelek cenzury z numerem 5 i parafką cenzora, dodatkowo odciśnięty numer "25340"; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
38037

150 PLN
38038

1940 Stalag VIIA - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - list do obozu wysłany 28.5 ze Zduńskiej Woli, stempelek cenzora numer 10; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
38039

100 PLN
38040

1940 Oflag XIIA - formularz wysłany 16.4 z Sosnowca do obozu; cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
38041

250 PLN
38042

150 PLN
38043

1940 Oflag Xb - listownik wysłany 27.1 z obozu do Lwowa, stempelek cenzora nr.3, na odwrocie sowiecki kasownik odbiorczy urzędu Lwów 1 z wyróżnikiem "щ/1".

120 PLN
38044

60 PLN
38045

100 PLN
38047

200 PLN
38048

200 PLN
38049

1940 Stalag VA - karta wysłana 4.5 ze szpitala obozowego do Poznania, niemy datownik nadawczy; rzadko spotykana na przesyłkach pieczęć Komendantury obozu; nietypowy, dekoracyjny stempelek cenzora nr.1; całość w doskonałym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

150 PLN
38050

1940 Oflag IIIC - karta wysłana 21.12 z obozu do Tuluzy, dodatkowe stempelki, w tym rzadko spotykany na przesyłkach - Komendantury obozu, stempelek cenzora nr.8; dekoracyjna całość.

100 PLN
38051

200 PLN
38052

100 PLN
38053

150 PLN
38054

60 PLN
38055

80 PLN
38056

160 PLN
38057

1940 Brody - sowiecki obóz dla polskich jeńców, karta pocztowa wysłana 14.XII z obozu do Lublina, stempel cenzury Wehrmachtu; jeńcy zatrudnieni byli przy kierowanej przez NKWD budowie drogi strategicznej Nowogród Wołyński - Lwów; dobry stan zachowania.

200 PLN
38058

100 PLN
38059

1940 Frontstalag 210 - jeniecki obóz frontowy w Strasbourgu w Alzacji funkcjonujący w okresie 20.07-29.11.1940 - karta pocztowa wysłana 8.I z Warszawy do obozu, stempelek cenzury "Straßburg Geprüft 1"; Frontstalagi były niemieckimi obozami jenieckimi zlokalizowanymi głównie w okupowanej części Francji, funkcjonujące ; bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

Adresatem jest niezwykła postać - Janusz Leleno (1916-2004), który już przed wojną trenował boks w klubie sportowym Polonia pod okiem Feliksa Stamma; był najstarszym sędzią lekkoatletycznym w Polsce, a wśród jego wychowanków byli tak wielcy olimpijczycy jak: Sidło, Komar czy Korzeniowski. Jego życie było niezwykle barwne, służył w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie, we wrześniu 1939 pod Tarnopolem trafia do niewoli sowieckiej, ucieka i przez Rumunię dociera do Francji, tam pod Pirenejami przebywa w dawnym obozie dla hiszpańskich i sowieckich jeńców wojny domowej; następnie w szeregach 1 Dywizji Grenadierów odbywa kampanię francuską, po jej zakończeniu ląduje w niewoli, początkowo w Strasburgu, później w innych obozach. Czterokrotnie podejmuje próby ucieczki, ostatni raz 4.12.1944 skutecznie; przez Szwajcarię dociera na południe Francji, gdzie wstępuje do armii amerykańskiej i jako czołgista kończy szlak bojowy w Ulm. W 1946 wraca do Polski. W 2004 roku w rocznicę lądowania w Normandii, jako jeden z dziesięciu byłych żołnierzy polskich walczących we Francji otrzymuje Order Legii Honorowej.

500 PLN
38060

30 PLN
38061

70 PLN
38062

1940 Dulag Krakau, obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych mieszczący się w Krakowie-Dąbiu; karta pocztowa wysłana 22.2 z Mołodeczna w okupowanej przez Rosjan części Polski - przez Berlin Charlottenburg 8.3 - do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, adresowana do jeńca Stalagu IVA, odręczna adnotacja "nie meld.", przesyłkę dosłano do Dulagu; okrągły stempelek cenzury obozowej "DULAG Krakau Geprüft"; przesyłka obciążona dopłatą 20 gr - czerwony stempelek "Nachgebühr"; korespondencja z i do dulagów należy do najrzadszej w dziale poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki (do kilku miesięcy) okres ich funkcjonowania; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
38063

600 PLN
38064

1940 dofrankowana sowiecka karta pocztowa, datowana 15.VI, wysłana z Baranowicz poprzez Mińsk do Oflagu IVA, ponieważ jeniec został przeniesiony do Oflagu IIB, przesyłka podążyła za nim, tam cenzor nr.5 zdarł znaczki szukając ukrytych informacji i przystawił w ich miejscu swój stempelek, jeniec w Oflagu IIB nie zagrzał jednak długo miejsca (pieczątka informacyjna "Im Oflag IIB unbekannt") - został przeniesiony do Stalagu IVA, skąd przeniesiono go dalej, a przesyłkę, po opatrzeniu stempelkiem "Nicht Stalag IVA", skierowano do szpitala Reserve Lazarett Königswartha, gdzie najpewniej odnalazła adresata, a może skierowano ją do Stalagu IA?; niezwykle dekoracyjny walor o niepowtarzalnie udokumentowanym obiegu pocztowym z wykorzystaniem bardzo rzadkich rekwizytów; całość w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN