Die Auktion endet am 06.05.2024

Auctionen 87. Städtepost 1914-1918

625

Fi.1-2A
Mi.1-2B
700 PLN
626

Fi.1-2B
Mi.1-2A
200 PLN
627

Fi.1-2B
Mi.1-2A
300 PLN
628

Fi.1B
Mi.1A
300 PLN
629

1917 Przedbórz, I wydanie, ukośna połówka znaczka za 4 gr (typ 8) na kopercie druków wysłanych 14.12 z Warszawy, znaczek pewno przez przeoczenie nie został skasowany, a datownik odbiorczy "K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PRZEDBÓRZ, KREIS KOŃSK" ze słabo widoczną liczbą daty dziennej (najpewniej 20.XII) odciśnięto na odwrocie; dla porównania - lot 36401 z LXXXVI aukcji - list wysłany 12.12 z Warszawy odebrano w Przedborzu 18.XII.1917; fioletowy stempelek cenzury; walor w dobrym stanie zachowania na karcie albumowej;

według książki S.Petriuka "Poczty lokalne w okupowanej Polsce 1915-1918": "... znane są nieliczne listy polecone i druki frankowane połówką niebieskiego znaczka o wartości 4 grosze I wydania [-] poinformowano, że 20.12.1917 w urzędzie pocztowym w Przedborzu zabrakło znaczków doręczeniowych za druki i listy polecone [-] posłużono się połówkami znaczka 4-groszowego. Wszystkie te połówki są cięte skośnie (po przekątnej) i kasowane austriackim datownikiem "K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PRZEDBÓRZ, KREIS KOŃSK". [-]... jest mowa o dwóch datach wydania: dla znaczka 2 gr. - 22.12.1917 i dla znaczka 4 gr. - 18.12.1917. Na podstawie licznych przesyłek, które widziałem mogę stwierdzić, że najwcześniejszą datą użycia znaczka 2-groszowego jest dzień 21.12.1917 [-] należy uznać połówki znaczka 4-groszowego, kasowane austriackim datownikiem Przedborza z datami od 18 do 21.12.1917 jako użyte do przesyłek z rzeczywistej potrzeby, a więc filatelistycznie pełnoprawne."

Fi.2B
Mi.2A
300 PLN
630

Fi.2b
200 PLN
631

1917 Warszawa, "6 GROSZY" - czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania, list wysłany 6.1 z Sosnowca, fioletowy stempelek niemieckiej cenzury w Warszawie; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.2a
100 PLN
632

1917 Warszawa, list firmowy z Częstochowy do Warszawy, stempelek doręczeniowy poczty miejskiej w Warszawie w kolorze czerwonym.

Fi.2b
80 PLN
633

1917 Częstochowa, nieofrankowana widokówka datowana 17.VI przesyłana miejscowo w Częstochowie, rzadki przypadek odmówienia odebrania przesyłki i uiszczenia stosownej dopłaty, przesyłkę zwrócono do nadawcy obciążając go opłatą doręczeniową 5 fen. - odpowiednie adnotacje niebieską kredką; datownik poczty miejskiej "STÄDTISCHES BESTELLAMT CZENSTOCHAU CZĘSTOCHOWA MIEJSKI URZĄD PRZESYŁKOWY" z 20.VI i dekoracyjny ośmiokątny stempelek opłaty doręczeniowej za 5 fen odciśnięty w kolorze czerwonym; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja z opisem Schmutz.

Fi.2m
1 200 PLN
634

1917 OTWOCK, karta pocztowa wysłana 17.9 z Częstochowy, fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "Poststelle Otwock Zustellungsgebühr 10 Pfg.", dodatkowo dołączono przesyłkę z 12.4.1918 roku nadesłaną na adres tego samego odbiorcy, nie ma ona już stempelka doręczeniowego, co może pomóc określić ramy czasowe jego stosowania; przesyłki doręczone przez otwocką pocztę miejską należą do najrzadszych walorów tego działu; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; nowa gwarancja.

6 000 PLN
635

1917 Sosnowiec, widokówka wysłana 6.4 z Warszawy doręczona przez pocztę miejską w Sosnowcu, dość póżne użycie ciemnofioletowego datownika opłatnego "Stadtbriefbef. Miejs.eksp.list. 5 kop." / -9 APR. 1917, wymiana waluty z rublowej na markową nastąpiła 26 kwietnia; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.2I
300 PLN
636

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania, list wysłany 15.9 ze Skalmierzyc, jednowierszowy w ramce stempelek cenzury poznańskiej "Gepr. Übw. Stelle Posen"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.9b
120 PLN
637

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania na liście wysłanym 22.6 z Łodzi; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania na podwójnej karcie z opłaconą odpowiedzią wysłanej 11.9 z Grodna, ponieważ adres nie został dokładnie podany, Poczta Miejska podjęła dwie nieskuteczne próby doręczenia: pierwszą na ulicę Bonifraterską z 20/9 - adnotacja "Adresat nieprzyznaje się" i drugą na Tamkę - adnotacja "Niemieszka", ostatecznie po oznaczeniu listu stempelkami "NICHT ZU ERMITTELN/ WARSCHAUER BURGERPOST" i "ZURÜCK" z 16/X zwrócono przesyłkę do nadawcy; stempelki cenzury w Białymstoku - litera "B" w kółku i jednowierszowy "Geprüft und zu befördern"; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania na karcie albumowej; gwarancja.

Fi.9b; Cp4, 13a, 31a, 35a
400 PLN
638

1917 Warszawa, "10 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania na liście miejscowym wysłanym 12.12, ponieważ adresatka wyprowadziła się, rządca domu po opatrzeniu przesyłki odpowiednią adnotacją i swoim stempelkiem 13.XII zwrócił ją, następnie list przekazano do biura meldunkowego w celu ustalenia adresu, skąd 20.XII odesłano go z adnotacją "niezameldowana", ostatecznie Poczta Miejska po oznaczeniu listu stempelkami "NICHT ZU ERMITTELN/ WARSCHAUER BURGERPOST" i "ZURÜCK 20.XII zwróciła list do nadawcy; niecodzienny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania.

Fi.13b, 31, 35
300 PLN
639

1917 Warszawa, "30 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania ładnie odciśnięty na oryginalnym wycinku z telegramu doręczonego przez pocztę miejską, stempelek częściowo odbity na zalepce poczty niemieckiej "Kaiserlich. Deutsche Telegraphie" zamykającej telegram; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.15b
1 000 PLN
640

1917 Warszawa, kartka na chleb, mąkę i cukier ważna w okresie 5-18.II, wydawnictwo ukazujące herby króla Stefana Batorego i godło Rzeczpospolitej, dekoracyjne w formie wydanie na na papierze ze znakiem wodnym (poziome linie faliste) i poddrukiem giloszowym z dodatkowymi inicjałami "M S M W"; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
641

1917 Warszawa, kartka na chleb, mąkę i cukier ważna w okresie 22.I-4.II, wydawnictwo ukazujące m.in. warszawskie pomniki króla Jana III Sobieskiego i Mikołaja Kopernika, dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (poziome linie faliste) i poddrukiem giloszowym z dodatkowymi napisami fantazyjnymi "MAGISTRAT ST M WARSZAWY"; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
642

250 PLN
643

120 PLN
644

1 600 PLN
645

Fi.1-3
240 PLN
646

Fi.1-3
240 PLN
647

Fi.1-5
100 PLN
648

Fi.1-5
400 PLN
649

Fi.1-5A
Mi.I-V
400 PLN
650

1918 Luboml, seria cięta bez gumy.

Fi.1-5A
40 PLN
651

Fi.1-5A
Mi.I-V
40 PLN
652

Fi.1-5A ark.
750 PLN
653

120 PLN
654

Fi.3, 5, 6 P1
960 PLN
655

Fi.3-6 P2
2 400 PLN
656

Fi.3-6A
Mi.3-6C
800 PLN
657

Fi.3-6B
Mi.3-6B
160 PLN
658

Fi.3a
250 PLN
659

1918 Żarki, II wydanie, kasowana seria w parkach (Mi.780 euro), tylko w takiej formie widoczne są całe nadruki, gwarancja Schmutz.

Fi.4-6
800 PLN
660

Fi.4-6
360 PLN
661

Fi.4-6
320 PLN
662

Fi.4aNo, 5aNo
1 400 PLN
663

1918 Sosnowiec, widokówka wysłana 5.2 z Warszawy doręczona przez pocztę miejską w Sosnowcu, jasnofioletowy datownik opłatny "Stadtbriefbef. Miejs.eksp.list. 5 fen." z datą 7 FEB 1918; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

500 PLN
664

Fi.6b
200 PLN