9244 |
| 30 PLN | |
9245 |
1916 Legiony Polskie, list wartościowy (unikat w korespondencji legionowej!) wysłany 17.V.16 przez legionistę z 3. Pułku L.P. pocztą polową 355 przydzieloną Legionom do adresata na Feldpost 25, stempel formacyjny "Batalion III. / 3. Pułku Legionu Polskiego", prawidłowa opłata 54 halerze, na odwrocie datownik odbiorczy poczty polowej nr 25 oraz pokwitowanie odbioru przez adresata. | Fi.23, 33 |
| 2 500 PLN | |
9246 |
1916 list od jeńca wojennego, wysłany 30.V z Kijowa - za pośrednictwem Duńskiego Czerwonego Krzyża - do miejscowości Mieścisko (Markstädt) w Wielkopolsce, kwadratowy stempelek z liczbą 19, używany w sortowniach do oznaczania przesyłek kierowanych do ocenzurowania, stempel Piotrogrodu z datą 27.6 i pieczątka cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 970; dobry stan zachowania. | Mi.69II |
| 100 PLN | |
9247 |
1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony, wysłany 31.8 z Mińska, za pośrednictwem poczty polowej - kasowniki "OBRATNA.POCZ.KAN.w MIŃSKU" (ОБРАТНАЯ ПОЛ.ПОЧ.КОН. ВЪ МИНСКѢ) z wyróżnikiem "ж", z datami 2 i 9.9 - przesłany do ocenzurowania w Piotrogrodzie; zwraca uwagę stempelek polecenia z nazwą miejscowości pisaną grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! pieczęci lakowe, zalepki i różne stempelki cenzury piotrogrodzkiej, w tym z numerem cenzora 615; kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 150 PLN | |
9248 |
1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list od jeńca wojennego, wysłany 19.7 z miejscowości Ilinskoje (ИЛЬИНСКОЕ ВЯТСК.) do ocenzurowania we Wiatce, gdzie dotarł 23.7, skąd 25.7 wyekspediowano go do Danii; stempelek cenzury z Wiatki cenzora nr.220; bardzo dobry stan zachowania. | Mi.69II |
| 50 PLN | |
9249 |
| 600 PLN | |
9250 |
1916 specjalny ilustrowany formularz przesłany 20.VI za pośrednictwem poczty polowej do Rzeszowa przez Polaka służącego w armii austriackiej, zwraca uwagę nietypowy numer poczty polowej 22/II; pieczęć formacyjna "K.u.K.ETAPPENSTATIONSKOMMANDO". | |
| 90 PLN VERKAUFT | |
9251 |
1916 formularz wysłany 22.10 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.154 ze szpitala wojskowego do Legnicy, datownik "K.D.Feldpoststation Nr.154". formacyjna pieczęć listowa. | |
| 450 PLN VERKAUFT | |
9252 |
1916 (?) koperta wysłana 28.10 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 78 do Berlina; datownik "K.D.FELDPOSTSTATION Nr.78". | |
| 20 PLN | |
9253 |
1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji z emblematem Czerwonego Krzyża, treść napisana po niemiecku, datowany 27.5 i wysłany z obozu w miejscowości Tara do Lwowa; stempelek rosyjskiego cenzora nr.9 z Omska (na odwrocie) i cenzura austriacka z Wiednia; przesyłka za dotarła do adresata za pośrednictwem Duńskiego Czerwonego Krzyża, trzywierszowy stempelek "Croix Rouge Danoise Copenhague Agence des prisonniers de guerre" z dopisaną datą 24/7/1917; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 150 PLN | |
9254 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 20.VI za pośrednictwem poczty polowej 355 do Oświęcimia, pieczęć formacyjna z orłem: "K.U.K. KOMMANDO 3.BRIGADE POLNISCHE LEGIONEN" nieopisana u Berka; wśród legionowych rekwizytów pocztowych, stemple z tekstem niemieckim należą do rzadkości; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Falkowski. | |
| 250 PLN | |
9255 |
1916 formularz Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, część na odpowiedź wysłana 13.3 z obozu w Taszkiencie do Przemyśla; cenzura austriacka i rosyjska; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 100 PLN | |
9256 |
1916 (?) sekretnik wysłany 24.8 za pośrednictwem poczty polowej 18 Dywizji Zapasowej do Düsseldorfu; pieczęć formacyjna. | |
| 30 PLN | |
9257 |
1916 Legiony Polskie, nieznana pieczęć formacyjna!!! pokwitowanie wpłaty dokonanej 4.XI za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL 125" (Berek D12), bardzo ładnie odciśnięta w kolorze niebieskim nieznana pieczęć formacyjna "Kadry Legionów Polskich/ data/ poczta 125 polowa", prostokątna 8-o boczna (obcięte rogi) z trzywierszowym napisem w podwójnej ramce (44 x 23 mm) - u Berka nieopisana!!! podręcznik ten pokazuje podobny stempel, ale z numerem poczty polowej 199 (Berek P14); dodatkowo dwa wycinki z opisaną pieczęcią formacyjną w kolorze niebieskim i czerwonolila; unikalny, w pełnym tego słowa znaczeniu, walor w bardzo dobrym stanie zachowania, na karcie albumowej. | |
| 1 000 PLN | |
9258 |
1916 Legiony Polskie - pamiątkowa plakieta autorstwa Antoniego Procajłowicza (AP) przygotowana z okazji 53-rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego z naklejonymi znaczkami kwestarskimi na rzecz legionów; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania (naklejony na folię, dwa niewielkie rozdarcia). | |
| 200 PLN | |
9259 |
1916 (?) widokówka (Aure in der Champagne) wysłana 16/4 ze szpitala polowego za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.85 do Grudziądza; pieczęć formacyjna. | |
| 30 PLN | |
9260 |
1916 Legiony Polskie - list wysłany 2.VII za pośrednictwem najkrócej funkcjonującej poczty polowej 355 do Rymanowa, wyraźne odbitki stempli formacyjnych: okrągłej z godłem "Komenda III. Batalionu 4. pułku Legionów Polskich" (Berek P172) i dwuwierszowej "Kompania 4. pułku piechoty/ Legion Polski" - u Berka nieopisanego!!! dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (brak tylnej klapy); wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów. | |
| 400 PLN | |
9261 |
1916 korespondencja do rosyjskich jeńców w Niemczech - specjalny formularz wysłany 17.4 z miejscowości Michałowskoje do Neuhammer, stempelki cenzury rosyjskiej niemieckiej i obozowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
9262 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 28.XII za pośrednictwem poczty polowej 378 do Krakowa, datownik odmiana z wyróżnikiem "a" (Berek D5), pieczęć formacyjna "KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" (Berek P192), oba stemple bardzo ładnie odciśnięte; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 200 PLN VERKAUFT | |
9263 |
1916 widokówka (Toruń) wysłana 7.12 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 5 Dywizji Zapasowej, adresowana do Grudziądza; stempel formacyjny. | |
| 30 PLN | |
9264 |
1916 widokówka (Warszawa) wysłana 25.10 z Zegrza do Berlina, pieczęć formacyjna niemieckiej jednostki. | |
| 50 PLN | |
9265 |
1916 Legiony Polskie - I Brygada, widokówka wysłana 12.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa; czytelna odbitka okrągłego negatywowego stempla formacyjnego z orłem strzeleckim "PIERWSZA BRYGADA SZÓSTY BATALION KOMENDA CZWARTEJ KOMPANII" - nieopisanego u Berka!!! dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 800 PLN | |
9266 |
1916 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 163, widokówka ze szpitala pisana przez żołnierza I Brygady, wysłana 22.I do miejscowości Guzówna za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 163 (Berek D14) obsługującej oddziały polskie; pieczęć formacyjna "Kuk improv. Res.Spital No3 der 4. Armee" przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
9267 |
1916 korespondencja do rosyjskich jeńców wojennych w Niemczech, całostka rosyjska wysłana 19.4 z miejscowości Kalenkowicze w guberni mińskiej do stalagu; przesyłkę przekazano do rosyjskiej poczty polowej w Mińsku skąd 26.4 przesłano ją dalej, datownik ОБРАТНАЯ ПОЛЕВ.ПОЧТ.КОН.ЗАПАДН.ФРОНТА; dwa stempelki cenzury rosyjskiej w tym okrągły z Mińska; stempelek cenzury niemieckiej Geprüft; atrakcyjny walor w doskonałym stanie zachowania o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Rosji do Niemiec jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża. | |
| 200 PLN | |
9268 |
1916 S.M.S. "Kaiserin" widokówka z niemieckiego pancernika wysłana 10 9 przez nadawcę o polskim nazwisku Kwiatkowski za pośrednictwem poczty polowej do Berlina, datownik KAIS.DEUTSCHE MARINESCHIFFSPOST No83; okręt brał udział m.in. w największej bitwie morskiej I wojny światowej - bitwie jutlandzkiej, w czasie kiedy wysłano oferowaną kartę prowadził działania bojowe na Bałtyku; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 135 PLN VERKAUFT | |
9269 |
1916 urzędowy list polecony wysłany 1.06.16 z pozycji na froncie do dowództwa 4. Armii Feldpost 56; datownik FELDPOSTAMT 355 i rzadki stempel w języku niemieckim "K. u. k. Kommando Polnischer Legionen", prowizoryczna erka. | |
| 110 PLN | |
9270 |
1916 karta polowa wysłana 4.10.16 z 3. baonu 1. pułku piechoty z Baranowicz do Sosnowca, datownik FELDPOSTAMT 389, pieczęć formacyjna "III Baon 1.p. piech. / Polskich Legionów". | |
| 65 PLN | |
9271 |
1916 karta z okopów pisana w dniu rozpoczęcia ofensywy przez Rosjan do Krakowa przez chorążego Doskoczyńskiego (Doskocil) Henryka (w sierpniu 1939 naczelny dyrektor poczty polowej WP), datownik FELDPOSTAMT 355, fioletowy stempel "Oddzial telefoniczny / 4.pulku piech.Polskich Legionów". | |
| 80 PLN | |
9272 |
1916 list wysłany 16.4.16 przez ułana 1. pułku ułanów ze szpitala rezerwowego nr.1, w adresie napisano "Szpital Legionów Polskich' w Lublinie do rtm.Beliny-Prażmowskiego "Komendant I.pulku kawaleryi I.Bryg.", Feldpost 118, datownik ETAPPENPOSTAMT LUBLIN 16.IV.16, stempel z orłem cesarskim "* K.u.K Reservespital Nr.1 de 1. Armee*". | |
| 90 PLN | |
9273 |
1916 list ze Lwowa na Węgry, stempel cenzury wojskowej we Lwowie i rzadkie nalepki dobroczynne Legionów Polskich na odwrocie. Sygnatura Rachmanow. | |
| 350 PLN | |
9274 |
1916 kartka z poczty polowej w krakowskim szpitalu do Nowego Sącza, jednorzędowy stempel cenzury, odręczny kolorowy rysunek artystyczny na odwrocie. | |
| 180 PLN | |
9275 |
1916 kartka z poczty polowej z Komendy Twierdzy Krakowa do Błażowej, stempel Komendy, widokówka legionowa nakładu NKN. | |
| 800 PLN | |
9276 |
1916 kartka od żołnierza polskiego internowanego w Austrii pisana po polsku do Wiednia. | |
| 40 PLN | |
9277 |
1916 kartka z austriackiej poczty polowej do Lwowa, stempel formacyjny "K. k. Landwehrinfanterieregiment Pisok Nr. 23", ciekawa odręczna grafika (szkic). | |
| 160 PLN | |
9278 |
1916 kartka z poczty etapowej w Sandomierzu na Morawy, stempel formacyjny "K.k.Ldst Etap Baon 254 / 1. kompanie", widokówka z Sandomierza. | |
| 90 PLN | |
9279 |
1916 kartka wysłana 25.1.16 do Wiednia z II. kompanii etapowej 2. Brygady, w treści korespondencja po niemiecku legionisty do ojca, datownik K. u. K. FELDPOSTAMT 355, czarny okrągły stempel z orłem "KOMENDA…. * Półbat. Etapowego* Baonu uzup. 2.Brygady*", karta była wykorzystana do przyznania zapomogi stąd bordowy stempel "Poświadczenie zapomogowe / wydano dnia ...............1916 L. .......". | |
| 80 PLN | |
9280 |
1916 ? kartka poczty polowej z Tarnowa do Wiednia, stempel formacyjny "K. u. K. BAHNHOF - KOMMANDO / TARNÓW C.L.B." i stempel cenzury wojskowej z Tarnowa. | |
| 54 PLN VERKAUFT | |
9281 |
1916 kartka nadana w poczcie etapowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Legion Polski / Pułk 2. Baon III. / Komp. 9.". | |
| 100 PLN | |
9282 |
| 80 PLN | |
9283 |
1916 list wysłany 6.6.16 z frontu na Wołyniu w dniu rozpoczęcia ofensywy rosyjskiej, ze szpitala polowego I. Brygady do Rabki, datownik K.u.k. FELDPOSTAMT 118, fioletowy stempel "Szpital polowy I. Brygady Legionów Polskich / poczta polowa 118". | |
| 100 PLN | |