10453 |
1921 1. rocznica zajęcia Wilna przez gen. Lucjana Żeligowskiego, znaczek makulaturowy bez druku barwy oliwkowoszarej, gwarancja Schmutz. | Fi.43MK |
| 120 PLN | |
10454 |
1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 50 f. w kolorze lilabrązowym na papierze kredowanym, niekatalogowana jako ząbkowana (część z nakładu 200 szt.), gwarancja. | Fi.D1 P8 |
| 150 PLN | |
10455 |
1921 znaczki dopłaty, podwójny druk próby znaczka za 50 f. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowanej na białym zadrukowanym obustronnie papierze, podwójna gwarancja Schmutz. | Fi.D1 P12 Dp |
| 250 PLN | |
10456 |
1921 znaczki dopłaty, komplet prób w kolorze lilabrązowym, na kremowoszarym papierze gazetowym, w czworoblokach (wersje najtańsze na tym papierze Fi.2400.-), gwarancja. | Fi.D1, 3-5 P |
| 400 PLN | |
10457 |
1921 znaczki dopłaty, komplet prób w kolorze lilabrązowym, na kremowoszarym papierze gazetowym, w czworoblokach, wszystkie o podwójnym druku, gwarancja Berbeka. | Fi.D1, 3-5 P Dp |
| 320 PLN | |
10458 |
1921 znaczki dopłaty, niekatalogowana próba znaczka za 1 mk. w kolorze niebieskim na białym prążkowanym pionowo papierze, gwarancja Schmutz. | Fi.D2 P7 |
| 350 PLN | |
10459 |
1921 znaczki dopłaty, niekatalogowana próba znaczka za 2 mk. w kolorze ciemnobrązowym na szarym gąbczastym cienkim papierze gazetowym, gwarancja Schmutz. | Fi.D3 P |
| 150 PLN | |
10460 |
1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze szaroczarnym na białym średnim papierze (nakład 100 szt.), gwarancja Schmutz. | Fi.D3 P2 |
| 200 PLN | |
10461 |
1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze niebieskim na białym lekko prążkowanym poziomo papierze (część z nakładu 100 szt.), gwarancja Schmutz. | Fi.D3 P3 |
| 300 PLN | |
10462 |
1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 3 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowana na białym średnim gładkim papierze, gwarancja. | Fi.D4 P |
| 200 PLN | |
10463 |
1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 5 mk. w kolorze brązowym na białym papierze lekko prążkowanym pionomo (nakład 100 szt.), gwarancja Schmutz. | Fi.D5 P7 |
| 200 PLN | |
10464 |
1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 5 mk. w kolorze czarnym na białym papierze lekko prążkowanym pionowo (nakład 50 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz. | Fi.D5 P8 |
| 350 PLN | |
10465 |
1921 znaczki dopłaty, znaczek za 5 mk. bez perforacji z dołu. | Fi.D5B Mi.P5A |
| 20 PLN | |
10466 |
1921 znaczek dopłaty, próba znaczka za 20 mk. w kolorze czerwonym z mk zamiast MK i podwójnymi literami napisu na białym prążkowanym pionowo papierze, gwarancja. | Fi.D6 P1 |
| 250 PLN | |
10467 |
1921 znaczki dopłaty, znaczek za 20 mk. podwójny druk obustronny. | Fi.D6A Dp |
| 80 PLN | |
10468 |
1921 znaczki dopłaty, znaczek za 20 mk. poczwórny druk, jeden odwrócony, gwarancja. | Fi.D6A Dpc |
| 100 PLN | |
10469 |
1921 polecona kartka poczty polowej Litwy Środkowej, datownik frontowej poczty polowej nr 23. | |
| 250 PLN | |
10470 |
1922 POSZUKIWANIE ADRESATA w USA i KANADZIE, zagraniczny list polecony, wysłany 5.II z urzędu Wilno 1 do miejscowości Toledo w USA - stemple odbiorcze z 25.III; ponieważ adresat wyjechał przeadresowaną przesyłkę odesłano do Cleveland gdzie dotarła 26.III; tam kolejne przeadresowania, kilkukrotne uściślenia adresu, nowe numery rejestru i na koniec odsyłka do Toronto, gdzie wreszcie szczęśliwie ją odebrano; na froncie odciśnięte stempelki polecenia: z Wilna i numerowe amerykański i kanadyjski; dekoracyjny walor o bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, całość w dobrym stanie zachowania - liczne odręczne adnotacje, a częściowo nawet i przebarwienia powstałe podczas długich poszukiwań adresata, są dowodem jego absolutnie niefilatelistycznego charakteru i wielkim atutem tego waloru, ze słynnej kolekcji G.Hahne. | Fi.40B, 41B Mi.40A, 41A |
| 3 000 PLN | |
10471 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, unikalna niekatalogowana próba znaczka za 10 mk. w kolorze czarnym na żółtobrązowym średnim papierze, sygnowana, gwarancja Schmutz. | Fi.44 P7 |
| 600 PLN | |
10472 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej - litografia Drukarni "Lux", unikalny zestaw prób matrycowych o rysunkach kolejno: 10 Mk. - siewczyni, 25 Mk. herb Litwy Środkowej, 50 Mk. - Teatr Wileński, 75 Mk. - kowal z rodziną, nigdzie nie opisywane; trzy wartości pochodzą ze słynnej kolekcji G.Hahne, jedna z kolekcji K.Trokenheima; najrzadsze próby Litwy Środkowej; fotoopinia Schmutz. | Fi.44-47 P |
| 12 500 PLN | |
10473 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria cięta. | Fi.44-47A Mi.44-47B |
| 120 PLN VERKAUFT | |
10474 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, oryginalnie kasowana seria cięta, gwarancja Krawczyk. | Fi.44-47A Mi.44-47B |
| 400 PLN | |
10475 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria ząbkowana. | Fi.44-47B Mi.44-47A |
| 100 PLN | |
10476 |
| 360 PLN | |
10477 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, 10 mk - frankatura pojedyncza, prawidłowo opłacony list miejscowy nadany 11.III w urzędzie Wilno 1, znaczek unieważniony kasownikiem z wyróżnikiem "*e*" odciśniętym również na odwrocie, koperta urzędowa SEJM WILEŃSKI, na odwrocie idealnie odciśnięta pieczęć sejmowa z herbem Wilna - św.Krzysztofem przenoszącym Dzieciątko Jezus przez rzekę; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | Fi.44A |
| 1 500 PLN | |
10478 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk. na cienkim papierze, w kolorze czerwonym (nakład 250 szt.), złamana, gwarancja. | Fi.46 P2 |
| 60 PLN | |
10479 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk. w kolorze fioletowym, na cienkim papierze (nakład 200 szt.), gwarancja Schmutz. | Fi.46 P3 |
| 200 PLN | |
10480 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk. w kolorze zielonym, na cienkim papierze (nakład 100 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz. | Fi.46 P4 |
| 250 PLN | |
10481 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 75 mk. w kolorze brązowoczerwonym, na cienkim papierze (nakład 100 szt.), gwarancja Schmutz. | Fi.47 P3 |
| 300 PLN | |
10482 |
1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana próba znaczka za 75 mk. w kolorze fioletowym na kremowym papierze, o lekko przesuniętym podwójnym druku, gwarancja Schmutz. | Fi.47 P Dp |
| 350 PLN | |
10483 |
1922 nalepka Polska Macierz Szkolna, autorstwa znanego malarza Ferdynanda Ruszczyca, który był projektantem wielu znaczków Litwy Środkowej. | |
| 150 PLN | |
10484 |
1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (wycena serii na podlepkach Fi.9500.-); znaczek za 50 f. z poz.21, cień śladu po podlepce, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 100 f. z poz.21, bez podlepki, sygnatura Plamsch, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 200 f. z poz.1, ślad po podlepce i opakowaniu w celuloid, stara sygnatura, gwarancja Krawczyk. | Fi.1-3 Mi.1-3 |
| 6 000 PLN | |
10486 |
1933 "Vaduokim Vilniu!" - "Ratuj Wilno!" - litewskie stemple propagandowe na liście wysłanym 27.I z miejscowości Grażyszki do Bernem w Belgii, znaczki unieważnione datownikiem GRAZISKAI-AG.VILK.APSK.; dobry stan zachowania (brak tylnej klapy, koperta od góry mocno przycięta) ciekawy i rzadki walor ukazujący jak, wskutek pogmatwanych losów, daleko od siebie mogą odejść dwa narody tworzące przez blisko 500 lat jedno wspólne, wielkie i wspaniałe państwo; propaganda antypolska na Litwie w okresie międzywojennym była bardzo silna, Litwini nie mogli pogodzić się z utratą Wilna; po długoletnim (od 1920) okresie zerwanych stosunków dyplomatycznych i trwającym stanie wojny - czego skutkiem było m.in zawieszenie wymiany korespondencji między Polską, a Litwą, stosunki unormowano dopiero 19.III.1938 po polskim ultimatum, 30.III nastąpiła akredytacja posłów obu państw w Kownie i w Warszawie, a wkrótce przywrócono również wymianę korespondencji między obydwoma krajami. | Mi.273A, 314 |
| 500 PLN | |