8159 |
1593 kompletny list Podskarbiego Wielkiego Koronnego Jana Firleja z Dąbrowicy herbu Lewart, napisany dnia 7 października 1593 roku, do Sebastiana Lubomirskiego Kasztelana Małogoskiego, uważanego za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; adresowany "Xe(ciu) panu... do rąk jego...", "powolny sługa..."; zachowany w świetnym stanie, papier ze znakiem wodnym, z kompletną wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci zapinką listową; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną, wspaniały ponad 400 letni dokument historyczny !!! | |
| 2 000 PLN | |
8160 |
1675 kompletny list adresowany do Adamo Selio - proboszcza i inspektora w Sulechowie, unikalny kostrzyński rękopis. Listy z Kostrzyna nad Odrą z tego okresu są bardzo rzadkie, gdyż w 1758 roku wielki pożar doszczętnie strawił całą Twierdzę Kostrzyn łącznie z jej archiwami i dokumentami. | |
| 550 PLN | |
8161 |
1777 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, list z pełną treścią, datowany 14 maja, wysłany z Warszawy do Hodimont; posiada adnotacje dotyczące wyłącznie porta - wpisane czarnym i czerwonym atramentem - gdyż w tym czasie nie stosowano jeszcze pieczęci nadawczych; walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 800 PLN VERKAUFT | |
8162 |
1780 kompletny list z Głogowa do Będzina z pieczęcią lakową KONIGL PREUSS KRIEGES UND DOMAINEN CAM GLOGAU z datą 1742, ciakawa treść, regionalna ciekawostka związana dwoma nadodrzańskimi miastami. | |
| 400 PLN | |
8163 |
1794 Poczta Królewska Rzeczypospolitej - FRAUENBURG (Saldus) w Kurlandii; nieznany dotąd jednowierszowy stempel FRAUENBURG typu "północnego", o wymiarach 38x4mm, czytelnie odciśnięty na datowanym 5.VII kompletnym liście z majątku Remten do Rygi w Inflantach, które znajdowały się w tym czasie w granicach Rosji; w 1561 roku Kurlandia została lennem Rzeczypospolitej, Frauenburg - siedziba księcia Jakuba Kettlera regenta Kurlandii, położony był na wielkim trakcie pocztowym Kłajpeda (Memel) - Mitawa; urząd pocztowy otworzono tu w 1632 roku; na oferowanym liście z 1794 roku użyto stempla nadawczego w typie "północnym" opisanym przez S.Miksteina w monografii "Pieczęcie pocztowe na ziemiach Polski w XVIII wieku" na str. 80 ten typ jednowierszowych pieczęci rozprzestrzeniał się bez żadnych przeszkód ku wschodowi aż do lat 1780-tych, skutkiem czego już po 1775 r. na wschodnich wybrzeżach tego morza (Bałtyku) spotykamy jednowierszowe pieczęcie. Z nadmorskich miast (Mitawa, Libawa, Ryga, Petrsburg) typ ten obejmuje coraz dalsze rozmiary w głąb prowincyj nadbałtyckich, rozprzestrzeniając się aż po linję Niemna ku południowemu wschodowi...na krótki czas jednego 10-lecia widzimy oddziaływanie wpływów polskich, wyrażających się w zaprowadzeniu pierwszego typu polskich pieczęci kolistych w Mitawie i Libawie.; listy z tych miast pokazane były w eksponacie Z.Mikulskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, każdy z tranzytowym stemplem Mitawy i rosyjskim z Rygi; Frauenburg wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze (1795) zagarnięte przez Rosję; na początku XIX wieku wprowadzono tam stempel nadawczy o większych rozmiarach 56x6,5mm (Dobin 27-2-09.1.01), a jednowierszowe stemple zaczęły rozpowszechniać się ku południu i zachodowi (po 1815 roku także w Królestwie Polskim); poza Mitawą w Kurlandii XVIII-wieczne listy z tego obszaru Rzeczypospolitej są unikalne; nowe odkrycia - jak widać, mogą się jednak zdarzać; kompletny list zachował się w bardzo dobrym stanie; na życzenie fotoatest firmowy. | |
| 8 000 PLN | |
8164 |
1807 "Grande Armee No.31" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - 5 Dywizja Kawalerii gen.Lorge (w składzie 5 korpusu marszałka Lannesa), list wysłany 6.VII w przeddzień powstania Księstwa Warszawskiego, powołanego przez Cesarza Napoleona do życia traktatem pokojowym w Tylży, zawartym po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Frydlandem 14.VI; pięć dni później wprowadzono zawieszenie broni (19.VI), a traktat podpisano w dniach 7-9.VII; list z "pola walki", napisany 6.VII przez żołnierza (czy raczej oficera) do Francji; bardzo ciekawa treść nawiązująca do historycznych wydarzeń i ziem polskich, mówiąca między innymi o wzięciu do niewoli pułkownika kozaków w okolicach miejscowości Visokie (Wysokie Mazowieckie), jego protestach mówiących coś o zawieszeniu broni, odesłaniu go dla pewności na tyły, a po oficjalnym potwierdzeniu wiadomości o zawieszeniu broni, o wycofaniu się za Narew; czytelna odbitka kasownika nadawczego - No 31 GRANDE ARMEE, odręczna adnotacja o wysokości porta; kompletny historyczny dokument w idealnym stanie zachowania; dołączony angielski opis fascynującej treści listu. | |
| 3 200 PLN | |
8165 |
1809 Królestwo Westfalii (1807-13); kompletny list wysłany 4.VI z Hagen do Rygi, nadawca listu Johann Elbers był założycielem wielkiej fabryki włókienniczej w Hagen; nazwa miejscowości nadania "Hagen" i wysokość porta "12" wpisane ręcznie czerwonym atramentem; na odwrocie francuski stempel graniczny "9. JUIN 1809"; list przeszedł tranzytem przez Prusy i dalej wielkim traktem Lipawa - Mitawa - Ryga przez niedawno zagarnięty obszar III zaboru rosyjskiego; stąd brak stempla granicznego Księstwa Warszawskiego, walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
8166 |
1810 kompletny składany list z Działdowa. | |
| 80 PLN | |
8167 |
1812 około, obszar I Rzeczypospolitej - DORPAT, jednowierszowy stempel rosyjski z napisem łacińskim DORPAT (Dobin 40.2.07.1.02), czytelnie odciśnięty na liście do Rygi; w 1582 miasto weszło w skład Rzeczypospolitej po pokonaniu cara Iwana Groźnego, król Stefan Batory nadał miastu flagę w polskich barwach narodowych, od 1598 miasto było stolicą województwa dorpackiego, w 1601 szwedzka armia obległa i zdobyła miasto, w 1603 wojska polskie odzyskały miasto, a w 1625 Dorpat ponownie opanowali Szwedzi i już nie powrócił on do Rzeczypospolitej; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia). | |
| 320 PLN | |
8168 |
1817 list z Piotrkowa do Tuszyna. | |
| 90 PLN | |
8169 |
1818 około, list wysłany 23.NOV z Legnicy do Szprotawy (Sprottau), dwuwierszowy stempel nadawczy LIEGNITZ; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 50 PLN | |
8170 |
1818 list z pełną treścią wysłany 21.IX z Warszawy do Francomont w Niderlandach, dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB WARSZAWA 21 SEPTEMBRII (32x4mm), list przesłano głównym traktem Warszawa-Strzałkowo, gdzie odciśnięto dwuwierszowy stempel graniczny STRZALKOWO 23.SEPT.; dalej przez Akwizgran i miejscowość Henri Chapelle do adresata; na odwrocie niderlandzki stempelek graniczny "Duitsch Grensk te Henri Chapelle" w ramce; liczne adnotacje dotyczące opłat na poszczególnych etapach podróży: "45", "99", "14", "6"; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 1 000 PLN | |
8171 |
1820 około, kompletny rekomendowany niedatowany list wysłany z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa adresowany "Antoniemu Hrabi Stadnickiemu"; czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 9 FEBRUARII, adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych: "30", "46", na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
8172 |
1820 około, 1,25 łutowy list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany jako pospieszny - dopisek "Cito!"; czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU 11/11; na odwrocie sucha pieczęć nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
8173 |
1820 kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym ze znakiem wodnym i odciśniętą okrągła pieczęcią z godłem "ZWEY G: GROSCHEN" wysłany 24.V z Kętrzyna do Okonka (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy RASTENBURG 24.MAI; adnotacje dotyczące opłat; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
8174 |
1821 list (koperta) do Teresy księżnej Druckiej Lubeckiej z hrabiów Scipio del Campo przywieziony z Petersburga do Warszawy, skąd został wysłany do Wiednia, odręczna adnotacja "de St Peterbourg", czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 14 FEBRII, na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa nadawcy z herbami; bardzo dobry stan zachowania; | |
| 2 600 PLN | |
8175 |
1825 po, list wysłany z miejscowości Widuchowa do Szczecina, dwuwierszowy stempel nadawczy FIDDICHOW 27 8, na odwrocie stempelek nadejścia i pieczęć urzędowa z godłem "KOENIGL.KREIS.GER.COMMISSION FIDDICHOW"; doskonały stan zachowania. | |
| 60 PLN | |
8176 |
1825 list wysłany 2.VIII z miejscowości Gollub (Golub) do Strasburga (Brodnica), nazwa miejscowości i data wysyłki wpisane ręcznie. | |
| 50 PLN | |
8177 |
1825 strona adresowa listu pieniężnego tzw. "obciążonego" (adnotacja "przytem paczka Sig.K.M. srebrem Złp 23"), nieopłaconego przez nadawcę (adnotacja "Na koszt"), wysłanego 8/10 z Łaska do "Kassy Szpitalnej Miasta Kalisza", czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA, liczne adnotacje pocztowe dzięki którym walor prezentuje się efektownie i na karcie albumowej z powodzeniem może zastąpić (jak widać) kompletny list; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 700 PLN | |
8178 |
1826 składany list z Falkenburga (Złocieńca) do Dramburga z dwuwierszowym stemplem nadawczym. | |
| 50 PLN | |
8179 |
1826 około, list wysłany 16/4 z Warszawy do miejscowości Przyrów, stempel nadawczy typu IIIC; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; na odwrocie ładnie odciśnięta rosyjsko-polska pieczęć nadawcy z orłem "PROKURATORYA JENERALNA KROLESTWA"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano B.W.Trzeciecki. | |
| 300 PLN | |
8180 |
1826 kompletny list wysłany 14.XI z Koszalina do miejscowości Szczecinek (Neustettin), znaczna część treści listu - to druk!!! czarny dwuwierszowy stempel nadawczy COESSLIN 14.NOV., papier z dekoracyjnym znakiem wodnym; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 60 PLN | |
8181 |
1827 kompletny list z pełną treścią wysłany z niewielkiej miejscowości Miejska Górka do Wschowy (Fraustadt), dwuwierszowy czarny stempel nadawczy GÖRCHEN 17/10, adnotacja "Franco" z dopisaną czerwonym atramentem cyfrą "2"; na odwrocie pieczęć lakowa; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 160 PLN | |
8182 |
1827 list tzw. "obciążony" (adnotacja "przytym Złł 50. w patce opieczętowej Sub. Signo K.W.M."), wysłany 23/11 z Rawy do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną datą, w tym dwucyfrową roczną; przesyłka w pełni opłacona przez nadawcę - dopisek Franco, a poniżej adnotacja urzędnika "franco 105 gr"; adnotacje dotyczące przesyłek dołączonych do listu "List 2/", "pieniądz 14/" i "300/11"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (na odwrocie dwa niewielkie ślady pozostałości podklejenia taśmą samoprzylepną). | |
| 600 PLN | |
8183 |
1829 koszulka list wysłanego 1.VI ze Strzelna przez Inowrocław do Bydgoszczy, rzadki duży dwuwierszowy stempel nadawczy STRZELLNO (Feuser 350.-), dodatkowo na froncie odciśnięto stempel urzędu tranzytowego INOWRAZLAW; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 200 PLN | |
8184 |
1830 niekompletna obwoluta listu z Poznania do Bydgoszczy. | |
| 100 PLN | |
8185 |
1832 kompletny list z Poznania do Głogowa. | |
| 70 PLN | |
8186 |
1832 list urzędowy wysłany 1.IV ze Lwowa do Przeworska, dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy Lwów, dopisek "Exoffo" do oznaczania korespondencji urzędowej, poniżej "franco"; na odwrocie efektowna sucho tłoczona zalepka listowa, przerwana, ale w dobrym stanie zachowania, doskonale widoczne detale rysunku godła i inskrypcja wokół niego. | |
| 90 PLN | |
8187 |
1833 list wysłany 18.11 z miejscowości Włoszczowa do Kielc, czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB z dopisaną - co rzadkie - pełną, w tym roczną, datą wysyłki; papier ze znakiem wodnym, adnotacja zwalniająca przesyłkę od opłaty pocztowej "In(teres) Rząd(owy)"; zaczerniony adres odbiorcy; na odwrocie negatywowa pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego. | |
| 90 PLN | |
8188 |
1834 list wysłany ze Środy do Poznania, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy SCHRODA 8/6; całość w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 50 PLN | |
8189 |
1834 list prywatny z treścią wysłany 4/12 z Zgierza do Warszawy, jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA, z dopisaną - co rzadkie - pełną, w tym roczną, datą wysyłki; adnotacja w lewym dolnym rogu "porto opłacone", a obok wpisana wysokość opłaty "30" gr; dodatkowy dopisek dotyczący trasy wysyłki "przez Łowicz"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 500 PLN | |
8190 |
1835 koszulka listu z Lubrańca do Brześcia, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA LUBRANIEC z dopisaną datą "14/4 35" w tym dwucyfrową roczną; dopisek "SCR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "WOIEWODZTWO MAZOWIECKIE OBWOD KUIAWSKI WOYT GMINY SOKOŁOWA"; dobry stan zachowania; 1840 około, koszulka listu z Lubrańca do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy z ozdobnikiem i poziomą kreską mającą oddzielić ręcznie dopisany dzień od miesiąca - typ IIID według Polskich Znaków Pocztowych, stosowany niezbyt długo - urząd zlikwidowano w 1843 roku; dopisek "SCR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "WOIEWODZTWO MAZOWIECKIE OBWOD KUIAWSKI WOYT GMINY SMIELOWICE"; dobry stan zachowania; | |
| 500 PLN | |
8191 |
1836 około, koszulka listu (minimalnie zmniejszona) z miejscowości Kurowo wysłanego z Kowala do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną datą "15/2"; stempelek "Służba Cywilno Rządowa" w ozdobnej ramce (Czernik typ IVA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie włocławski czerwony okrągły rosyjsko-polski stempel odbiorczy typu IXA i pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT WŁOCŁAWSKI WÓJT GMINY KUROWO"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; 1840 około, koszulka listu z Kowala do Włocławka, czerwony stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną ręcznie datą "12/12"; stempelek "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy z godłem; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego. | |
| 200 PLN | |
8192 |
1837 list z treścią datowany 17/29 września, wysłany z Pabianic do Warszawy, jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB, adnotacja zwalniając przesyłkę od opłaty pocztowej "Interes Rządowy/ świ(adczy) X. D Biedermann" - nadawcą był Daniel Biedermann pastor pabianickiej parafii ewangelickiej; walor w bardzo dobrym stanie zachowania: gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 240 PLN | |
8193 |
1838 list z pełną treścią wysłany z Gostynia do Rawicza, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy GOSTYN 7/9, papier ze znakiem wodnym, dodatkowo stempelek listonosza "SARG." w ramce, na odwrocie czerwonym atramentem wpisana waga przesyłki "1 1/2" łuta i pieczęć urzędowa z godłem "KOEN.PR:LAND U.STADT.GERICHT.GOSTYN"; dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
8194 |
1838 kompletny list - okólnik z pełną, wydrukowaną na papierze ze znakiem wodnym, treścią wysłany 3/4 z Kwidzyna do Szczecinka; okrągły stempel nadawczy MARIENWERDER, dodatkowo stempelek listonosza "HOHMANN" w ramce; na odwrocie stempelek nadejścia z 9 4; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
8195 |
1838 kompletny list wysłany z miejscowości Bobolice do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BUBLITZ 16.8, na odwrocie stempelek nadejścia 17 8; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
8196 |
1839 koperta listu wysłanego z miejscowości Podhorce do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka ozdobnego stempla nadawczego, dodatkowo stemple pomocnicze "FRANCO" i "RECOM"; podręcznik J.Adamczyka i J.Bartke pokazuje stempel nadawczy, ale ilustracji stempli pomocniczych w Podhorcach brak; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i łukowy stempel odbiorczy bez daty - również nie opisany w powyższym; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
8197 |
1839 kompletny składany list na papierze Konsystorza Jeneralnego Kaliskiego z Kalisza do Maluszyna stempel "Interes Rządowy". | |
| 100 PLN | |
8198 |
1840 list z treścią wysłany 21.V z miejscowości Weisskirchen do Przeworska, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK/ 24 MAY; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 60 PLN | |