2723 |
1943 konspiracyjna poczta dla wojskowych Polska-Lizbona-Anglia, polecona karta pocztowa wysłana 22.XI z Żyrardowa na "adres konspiracyjny" w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, w tym okrągłej Wehrmachtu, stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych na froncie - "Nie figuruje w kartotece/ Ref. Społ. Insp. Lotn." i na odwrocie: "D.J.W.W.B./ REFERAT R WOJSK/ SPRAWDZONO W KARTOTECE/ DNIA:" z dopisaną datą "11.5.44", "POLSKIKOMITET OPIEKI/ DELEGTURA w CALDAS | |
| 500 PLN | |
2724 |
1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list wysłany 2.III z poczty polowej 111A przydzielonej do słynnej m. innymi z obrony Tobruku, Dywizji (wtedy jeszcze Brygady) Strzelców Karpackich, adresowany do Delegatury Polskiej w Nairobi; stempelki cenzury i zalepka cenzorska; datownik 111A jest jednym z najrzadszych stempli poczty polowej II Korpusu, pozostawał w użyciu niespełna rok. | |
| 800 PLN | |
2725 |
1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, "Wykaz ładunku = Way-Bills" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 111, potwierdzający dostarczenie worków z pocztą do hinduskiej poczty polowej 102 za pośrednictwem której, dokonywano wymiany poczty wchodzącej i wychodzącej, stemple obu poczt polowych 102 i 111 (odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A") z dnia 6.V, niespotykany walor w doskonałym stanie zachowania. | Fi.7 |
| 200 PLN | |
2726 |
1943 Początki Armii Berlinga, unikalny list polaka z Górki do redakcji Wolnej Polski w Moskwie, w treści opis jego aktualnej sytuacji i pytanie jak dostać się do Polskiej Armii. | |
| 120 PLN | |
2727 |
1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte. | |
| 80 PLN | |
2728 |
1943 list z poczty niemieckiej poczty polowej na lotnisku w Markisch Friedland (obecnie Mirosławiec). | |
| 150 PLN | |
2729 |
1943-4 airgramy armii amerykańskiej. | |
| 250 PLN | |
2730 |
1943 aerogram z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową. | |
| 200 PLN | |
2731 |
1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, najtańszy za 24 gr. Krawczyk, Witkowski, pozostałe trzy (rzadkie) Schmutz. | Fi.1-4 |
| 5 200 PLN | |
2732 |
1944 Poczta Polowa II Korpusu, znaczki włoskie z nadrukiem "REPPUBBLICA SOCIALE ITALIANA" skasowane 21.7 w miejscowości Porto San Giorgio oraz 22.7 datownikiem Poczty Polowej 117 na wewnętrznej stronie włoskiego sekretnika; niecodzienna pamiątka filatelistyczna w dobrym stanie zachowania. | Mi.644, 646, 649 |
| 40 PLN | |
2733 |
1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta. | Mi.873-85 |
| 40 PLN | |
2734 |
1944 "27 LAT WIELKIEJ SOCJALISTYCZNEJ REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ - NAPRZÓD DO ZWYCIĘSTWA POD ZNAKIEM LENINA i STALINA!" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 4.VI z poczty polowej 24185, cenzura nr.05657; dobry stan zachowania. | |
| 250 PLN | |
2735 |
1944 Front Wschodni, list wysłany 14.1 z agencji Twieflingen koło Schöningen, adresowany na niemiecką pocztę polową 10145 obsługującą 14 kompanię 32 pułku grenadierów, który w tym czasie toczył ciężkie walki w rejonie miejscowości Newel położonej na południowy wschód od Pskowa. | |
| 100 PLN | |
2736 |
1944 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 13.I za pośrednictwem poczty polowej 116 do ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie; na odwrocie rzadko spotykany stempel Egypt Postage Paid z 18.I; okrągły stempelek "Ocenzurowano 112" i cenzura brytyjska; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Fi.7 |
| 300 PLN | |
2737 |
1944 nalepki Polskiego Czerwonego Krzyża. | |
| 30 PLN | |
2738 |
1944 Armia Polska na kontynencie, list wysłany 27.10.44 z jednostki o oznaczeniu kodowym P108 za pośrednictwem poczty polowej 431 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka adresowany do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P107; stempelek cenzury "tarcza z koroną" nr.10275; walor w dobrym stanie zachowania (koperta pionowo zgięta). | |
| 100 PLN | |
2739 |
1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list polecony wysłany 16.8.44 z Kinghorn przez oficera płacowego jednostki o kryptonimie P64 - nietypowy stempelek nadawczy "Paymaster.P64.Polish Forces", adresowany do jednostki o kryptonimie P90, duży czerwony datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
2740 |
1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 11.3.44 za pośrednictwem poczty polowej 251 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka do lotnika w Polskim Ośrodku Zapasowym Lotnictwa (RAF Polish Depot) w Blackpool, rzadki i stosunkowo krótko stosowany stempel odbiorczy "Biuro Pocz.Deleg.In. Lot. - Polish Air Forces Mail" z 17.MAR, przesyłkę dosłano do bazy RAF w Andover - datownik odbiorczy ANDOVER RAF P.O. na odwrocie, a ponieważ i tam nie zastała ona adresata, po opatrzeniu specjalną nalepką informacyjną odesłano ją do Blackpool - datownik odbiorczy 28.III; stempelek cenzury angielskiej P117; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
2741 |
1944 Polskie jednostki we Włoszech, specjalny listownik lotniczy przeznaczony wyłącznie dla żołnierzy wysłany 20.9.44 z poczty polowej 127 do Wielkiej Brytanii; stempel cenzury 5296 nie opisany w fundamentalnej pracy Ryszarda Wagnera dotyczącej Poczty Polowej II Korpusu; zwraca uwagę napisane na odwrocie oświadczenie nadawcy listu dotyczące jego zawartości i treści; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
2742 |
1944 niemiecki formularz dla jeńców aliancki. | |
| 30 PLN | |
2743 |
1944 list żołnierza z radzieckiej poczty polowej. | |
| 20 PLN | |
2744 |
| 20 PLN | |
2745 |
1944 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 30.X do Polskiego Czerwonego Krzyża w Jerozolimie, nadawczy jednoobrączkowy z mostkiem datownik POCZTA POLOWA 132, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR" z odwróconą liczbą "52" (Wagner 52/I) i fioletowym owalnym stempelkiem cenzora "537", zalepka cenzury "OPENED by CENSOR" z sygnaturą "P.S.S. B D38/800M/9-44" (częściowo zdarta) i okrągły czarny stempelek "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; trzywierszowy czerwony odbiorczy stempelek PCK "POLSKI CZERWONY KRZYŻ KOŁO JEROZOLIMA + POLISH RED CROSS SECTION JERUSALEM" na odwrocie stempelek brytyjskiej poczty polowej "... ARMY POST OFFICE" i okrągły stempelek cenzury "104"; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 360 PLN VERKAUFT | |
2746 |
1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy z czterech prób fotograficznych - wzór IV, mały format 42x28 mm z szerokimi marginesami, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowany powyżej dostał II nagrodę pocieszenia; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka. | Fi.1-3E |
| 1 800 PLN | |
2747 |
1945 znaczek niemieckie poczty polowej na Helu, tak zwany U-Boot, w kolorze ciemnoniebieskim, fotoatest Gabisch. | Fi.1b |
| 1 200 PLN | |
2748 |
1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.350 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post, ładny stan, gwarancja Gryżewski. | Fi.1b |
| 600 PLN | |
2749 |
1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, próba fotograficzna - wzór VIII, mały format 42x28 mm, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; jeden z dwu znaczków luzem zgłoszonych na konkurs; nienagrodzony; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto ostatecznie projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka. | Fi.3E |
| 400 PLN | |
2750 |
1945 ZAKOŃCZENIE II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE ZACHODNIEJ!!! list opłacony znaczkami dla jednostek alianckich we Francji wysłany 7.5 z Nicei do ambasady polskiej w Genewie, stempelki i zalepka cenzury, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. W dniu 7.V.1945 w Reims akt bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych podpisali: generał Alfred Jodl oraz admirał von Friedeburg, co faktycznie kończyło II wojnę światową w Europie. | Mi.644, 645 |
| 400 PLN | |
2751 |
1945 ZSRR, Dzień Lotnictwa Wojskowego (I), seria czysta. | Mi.972-80 |
| 120 PLN | |
2752 |
1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY, za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 66843, przydzielonej do 3 pułku piechoty 1DP Tadeusza Kościuszki, wysłany 20.2 na pocztę polową 21494, przeadresowany na pocztę polową 80007; na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.104; fragment treści: "... ciągle jesteśmy w marszu i w bojach. Trzymają się szwaby zajadle więc możesz sobie wyobrazić jaka tu wojna bezlitosna."; całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
2753 |
1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt", datowany 24.VII, pisany po polsku, wysłany od wywiezionej przez sowietów rodziny w sowchozie Sowstroj koło miejscowości Bobryniec na Ukrainie, adresowany do żołnierza 1 pułku piechoty "kościuszkowców" na adres poczty polowej 63444 z dopiskiem "s"(c); datowniki odbiorcze z 27.8; stempelek cenzury 30091; walor w bardzo dobrym, jak na przesyłki "ze wschodu", stanie; zachowane przesyłki do żołnierzy na froncie są o wiele rzadziej spotykane, niż przesyłki z frontu do domu. | |
| 200 PLN | |
2754 |
1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 3.XI za pośrednictwem poczty polowej 128, dobry stan zachowania. | Fi.8 |
| 40 PLN | |
2755 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, ilustrowany formularz wydany przez Oddział Propagandy Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego, przesyłka z oznaczeniem WOJSKOWY wysłana 29.3 z Dowództwa 5 Dywizji Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 38233 do Łucka, rosyjski datownik nadawczy POLEWAJA POCZTA (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "a", stempelek polskiej cenzury wojskowej nr.134, datownik odbiorczy ЛУЦК ВОЛЫНСК.ОБЛ. z 8.4; niezwykle rzadki, dekoracyjny walor w pięknym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | Fi.Fp1 |
| 500 PLN | |
2756 |
1945 "... ON (Hitler) SŁYSZY GŁOŚNY ŚPIEW - NA BERLIN !" - ofrankowany czysty formularz z propagandową, satyryczną ilustracją, doskonały stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
2757 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 16.6 za pośrednictwem poczty polowej 83681 (Dowództwo 10 Dywizji Piechoty) do Rozwadowa, radziecki datownik poczty polowej, stempelek cenzury wojskowej 140; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
2758 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, pokwitowanie wystawione 19.7.45 za przyjęcie 3 listów przez pocztę polową 70864 przydzieloną do obsługi 3 Samodzielnego Liniowego Batalionu Łączności 1 Armii Wojska Polskiego, pieczęć poczty polowej; dobry stan zachowania. | |
| 40 PLN | |
2759 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, list lotniczy wysłany 7.X z poczty polowej 125 do Polskiego Centrum Wyszkolenia (Polish Training Centre) w Catterick w Anglii; walor w dobrym stanie zachowania (pionowe zgięcie). | |
| 150 PLN | |
2760 |
1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, po zakończeniu wojny Polska Pocztę Polową przemianowano na Pocztę Polskiego Korpusu Osiedlenia, list wysłany 3 września do Londynu za pośrednictwem poczty polowej Polskiego Korpusu Osiedlenia, znaczek unieważniony okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
2761 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, list z 12 Kompanii Geograficznej wysłany 5.5.45 za pośrednictwem poczty polowej 123 do Wielkiej Brytanii, dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
2762 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, amerykańska koperta poczty lotniczej do frankowana i jako polecona wysłana 10.10.45 z głównej poczty polowej 104 do Edynburga, dekoracyjny stempelek polecenia; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |