44804 |
1872 Królestwo Polskie, prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany przed ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
44805 |
1873 Królestwo Polskie, 1109 PILICA, koszulka listu z Pilicy do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1109 - Pilica; po prawej datownik odbiorczy ВАРШАВА z dnia 4 ЯНВ 1873; na odwrocie taki sam datownik z 5 ЯНВ i rosyjskojęzyczny stempel nadawczy "пилицкая станцiа / январ 4 дня 1873г"; w literaturze rosyjskiej ten kasownik pozostaje nieopisany, jest bardzo rzadki, choć znany także w kolorze niebieskim (Z.Mikulski); kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; koszulka jest w dobrym stanie choć na odwrocie miejscowo przebarwiona od taśmy klejącej, wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.21x Mi.21x |
| 3 000 PLN VERKAUFT | |
44806 |
1874 Królestwo Polskie, list do Warszawy wysłany 7.I z Mariampola, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony kasownikiem Mariampol (MAPIЯMПOЛЬ) z ozdobnikiem, kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego; koperta sygnowana "I.B.M.". | Fi.21x Mi.21x |
| 250 PLN | |
44807 |
1874 Królestwo Polskie - NIEMY KASOWNIK (BW); koperta listu nadanego 4 lutego 1874 roku w ekspedycji pocztowej Dworzec Warszawa do Szczecina, opłacona rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono bardzo rzadkim niemym kasownikiem z czterech okręgów; według Bojanowicza powstał on poprzez usunięcie liter z kasownika BW w okresie rusyfikacji poczty, według W. Rachmanowa litery wewnętrzne uległy zniszczeniu; takie "nieme" kasowniki spotyka się sporadycznie na listach z lat siedemdziesiątych - UWAGA nie mylić ze słabo odbitymi literami BW spotykanymi na listach z początku lat siedemdziesiątych; na froncie datownik nadawczy "Почтo отделенiе / варш 4 феврап 1874 (Poczto oddział warsz 4 luty 1874) - Prigara typ XIII/15, na odwrocie szczeciński stempelek odbiorczy z 17.2., bardzo dobry stan zachowania, kolorowy fotoatest firmowy. | Fi.21x |
| 4 000 PLN | |
44808 |
1874 Królestwo Polskie - 1055 Zelów; rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x81 mm wysłana z Zelowa do Kruk na Litwie przez Warszawę, Brześć Litewski i Prużanę; znak opłaty unieważniono trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1055 - Zelów, nieznanym na żadnym innym liście; na froncie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy зеловская поч.ста. пет.губ.6дека1871г i datownik odbiorczy ПРУЖАНЫ 10 ДЕК.1871; to, że stempel 1055 nie był dotąd znany nie jest dziwne, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 336 z Zelowa, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nie jest znany; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to absolutnie nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w bardzo dobrym stanie, a wszystkie stemple są czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz. | Mi.U16C |
| 8 000 PLN | |
44809 |
1875 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 8 kop, rozmiar: 113x73 mm; słabszy stan zachowania (tylna klapa zagięta, niewielkie ślady podlepek na odwrocie, na froncie minimalne ubytki powierzchni papieru). | Mi.U22B |
| 120 PLN | |
44810 |
1875 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 8 kop, rozmiar: 145x81 mm; bardzo dobry stan zachowania, sygnowana na odwrocie Bolesław SKIRMUNT. | Mi.U22C |
| 120 PLN | |
44811 |
1877 Królestwo Polskie - AMBULANS 27-28, list z Aleksandrowa do Warszawy, przesłany ambulansem relacji Aleksandrów-Warszawa, opłacony znaczkiem rosyjskim za 8 kop. wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" z dnia 1 IЮЛ.1877 (12 według kalendarza gregoriańskiego) "POCZTOWY WAGON No.27-28", dodatkowo niebieski stempelek nadawcy tzw. kaszetka firmowa z datą; kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego; walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia na froncie w rzeczywistości niezbyt widoczne). | Fi.26x Mi.26x |
| 800 PLN | |
44812 |
1879 Królestwo Polskie, koperta za 7 kop., rozmiar: 139x113mm wysłana 1.VI z Warszawy do Glauchau; znak opłaty unieważnionym kasownikiem ekspedycji przesyłek zagranicznych (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.И ВЫД.ИНОСТР.КОР.), kasownik odbiorczy na odwrocie, dodatkowo stempelek nadawcy z datą wysyłki; dobry stan zachowania; na odwrocie sygnowane Bolesław SKIRMUNT. | Mi.U25D |
| 200 PLN | |
44813 |
1880 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, wydanie przedrukowe - koperta za 7/10 kop, rozmiar: 139x113 mm; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie ślady podlepek na odwrocie). | Mi.U28B |
| 100 PLN | |
44814 |
1885 Królestwo Polskie - Poczta Miejska w Warszawie; list miejscowy opłacony znaczkiem rosyjskim za 3 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; z przyczyn politycznych zawieszono działalność poczty miejskiej w Warszawie w latach 1861-67; wznowiono ją 13.7.1867 roku przywracając do obiegu całostki Poczty Miejskiej Warszawskiej, a w kilka dni później (aneks 6) dopuszczono też stosowanie przez pocztę miejską zwykłych kopert opłaconych rosyjskimi znaczkami trzykopiejkowymi; taki właśnie list nadano w Warszawie dnia 17.ЯНВ.1885, znaczek unieważniono datownikiem ВАРШАВА/1 ЕКСПЕД. znanym z najpóźniejszej użytej (30.9.1884r.) całostki poczty miejskiej, która była ozdobą zbioru M.A.Bojanowicza, na odwrocie ten sam datownik i okrągły godzinnik odbiorczy poczty miejskiej 8ч/ВЕЧ., gwarancja i opis Schmutz. | Fi.19x Mi.19x |
| 1 800 PLN | |
44815 |
1887 mapa pocztowa Królestwa Polskiego, nakładem F.Kasprzykiewicza. | Fi.15y, 18x, 19x |
| 600 PLN | |
44816 |
1889 Volumina Legum tom IX wydawnictwa Komisji Prawniczej Akademii Umiejętności w Krakowie, 501 stron, w tym krótka wzmianka "Bezpieczeństwo listów" często przywoływane w literaturze filatelistycznej. | |
| 250 PLN | |
44817 |
1938 "Trąbka i sygnały pocztowe" Włodzimierza Polańskiego, 15 stron w płóciennej oprawie. | |
| 250 PLN | |
52307 |
1867 Ukraina, kopertka listu wysłanego z Kijowa do Exeter w Anglii, stempelek PORTO z ozdobnikiem, datownik nadawczy grażdanką 30.XII, pruski okrągły stempel ambulansowy Aleksandrów - Berlin "AUS RUSSLAND uber EISENB. POST-BUR.XI/ PORTO" z datą 18.I.68, pośredni mały czerwony datownik LONDON 20.I.68 i odbiorczy EXETER z 21.I; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |