Die neu Auktion wird bald beginnen

Auctionen 67. Königreich Polen

36851

1862 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych na papierze cienkim (o grubości 0,065 mm) z lekko prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie stemplowany kasownikiem numerowym 329 urzędu pocztowego w Nowej Pradze, ładny stan, fotoopinia Jendroszek.

Fi.1bu
Mi.1b
3 500 PLN
36852

1862 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem 11; numery ambulansów 12, 14, 15 i 16 używane były na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-63 znaczki na listach nadawanych w kierunku Warszawy ukończoną w 1862 linią kolejową tzw. Drogą Warszawską z St.Petersburga; w 1862 roku wprowadzono na niej okrągłe datowniki ambulansowe różnych typów; na polskich znaczkach numer jeden kasownik z numerem 11 nie występuje; znaczek jest w ładnym stanie, czysto i czytelnie skasowany, kolorowy fotoatest firmowy.

Mi.5
700 PLN
36853

1862 obszar I Rzeczypospolitej - WERRO Estonia, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana 6.I z miejscowości Werro (Vru) do Rygi; znak opłaty unieważniony poprzez kreślenie, okrągły stempel nadawczy ; stemple odbiorcze Rygi z 8 i 9 stycznia; kompletna pieczęć lakowa nadawcy; koperta tego wydania użyta w Królestwie Polskim (Fi.8000.-); zachowane egzemplarze kopert z obiegu (z tego okresu) są na ogół w słabszym stanie zachowania, prezentowany walor zachował się w bardzo dobrym stanie.

Fi.Ckr4II
1 200 PLN
36854

1862 list najprawdopodobniej z obszarów I Rzeczypospolitej (adresowany po polsku) do Kamieńca, rzadka koperta w formacie 137x85 mm ze znakiem wodnym nr 1, koperta nie odnotowana użyta na terytorium I RP, rozdarty znak opłaty, unikalne.

Mi.U4C
20 000 PLN
36855

1863 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych na liście z Warszawy 8.09.1863 do Petersburga, piękna pieczęć firmowa firmy Josepha Frageta najsłynniejszego producenta wyrobów ze srebra w Warszawie, na odwrocie stempel odbiorczy Petersburga, znaczek w bardzo dobrym stanie, koperta ślady po złamaniach, fotoatest Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
4 800 PLN
36856

1863 Królestwo Polskie – AMBULANS No.1, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym unieważniony datownikiem ambulansowym СП.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д. ПОЧТ.ВАГ. No.1 / 18 ОКТ. 1863 - typu I; datownik ten stosowano w wagonach pocztowych na linii Kolei Petersburskiej zwykle odbijając na odwrocie listu; stemple kolejowe od początku były reprezentowane w każdej historycznie ważnej kolekcji, rzadko spotyka się je bezpośrednio na znaczkach; datownik odbito bardzo czytelnie, a numer wagonu "1" widać wyraźnie po prawej stronie znaczka; dodatkowo nieopisywany dotąd błąd "złamanie zewnętrznej ramki w lewym górnym narożniku i uszkodzona cyfra 10 w dolnym"; gwarancja Petriuk BPP.

Fi.1ab B
8 000 PLN
36857

1864 Królestwo Polskie - KIBARTY, ZNACZEK UNIEWAŻNIONY BEZPOŚREDNIO DATOWNIKIEM; koszulka listu z Kibart do Rygi opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i jasnoróżowokarminowym; zamiast kasownikiem numerowym 282 unieważniono go bezpośrednio datownikiem KIBARTY 13/5; po lewej pieczęć firmy spedycyjnej A.Ch.SEGALL & SOEHNE / WIRBALLEN u.EYDTKUNNEN, która masowo dostarczała do polskiego urzędu w Kibartach listy z Prus (na takiej działalności można było zyskać około 10 kop. na liście); na odwrocie datownik odbiorczy РИГА / 2 МАЙ 1864 (14 maja według kalendarza gregoriańskiego); polskie znaczki numer jeden unieważnione datownikami to ważny dział w kolekcjach Królestwa Polskiego, poza Warszawą i Kibartami znane są tylko pojedyńcze sztuki, a listy są wręcz unikalne (w zborze W.Rachmanowa były trzy takie listy, w zbiorze M.A.Bojanowicza ani jednego); mimo krótszego ząbka w prawym górnym rogu znaczka i śladów złożenia samej koszulki całość prezentuje się dobrze - co widać na skanie, a datownik odbity jest wzorcowo; list pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie, fotoatest Schmutz.

Fi.1ac
29 300 PLN
36858

1864 Królestwo Polskie - NIEBIESKA OBWÓDKA, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i różowym; klisza niebieska z dodatkową cienką obwódką wokół herbu typu II z charakterystyczną rysą w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP. (Fi.4000.-); unieważniony na wycinku rzadszym warszawskim kasownikiem numerowym 1 - cyfra z ozdobną stopką w sześciu kwadratach stosowanym wyłącznie na jesieni 1864 roku; dodatkowo ma opisaną w ateście usterkę "uszkodzona dolna prawa 10"; ma żywe kolory, piękne ząbkowanie i jest niespotykanie czysto skasowany; ogólnie bardzo ładny w każdym elemencie, fotoatest Schmutz.

Fi.1as
6 000 PLN
36859

1864 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4; koszulka listu nadanego na leżącej na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej małej stacji Rozprza do Łodzi, w Rozprzy nie było nawet ekspedycji pocztowej, otworzono ją dopiero w 1915 roku; na froncie stempel ambulansowy i ręczna adnotacja "Rozprza" z datą 11/5 64, obok dopisek "Interes Rządowy od Bur:M:Rozprzy pilno" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem (POWIAT PIOTRKOWSKI MAGISTRAT M:ROZPRZY); ambulansem list dotarł do stacji Rokiciny - datownik 11/5, a stamtąd traktem konnym do Łodzi - odbiorczy dwujęzyczny ЛОДЗЬ/ŁÓDŹ z tego samego dnia; w 1863 istniał projekt linii kolejowej Rokiciny-Łódź-Kalisz, ale zamiast tego w 1865 Grohman&Scheibler; zbudowali linię Koluszki-Łódź, jeden z ciekawszych listów ambulansowych.

4 000 PLN
36860

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.800+600.-), piękny stan, gwarancja J.H.Stolow.

Mi.6
1 400 PLN
36861

1865 Królestwo Polskie - DB1; parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony na wycinku użytkowym polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, używanym na odcinku kolei Warszawa - Łowicz, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich.

Fi.14y
Mi.14y
700 PLN
36862

Mi.18, 20, 23
4 800 PLN
36863

1865 rosyjski znaczek ze stemplem numerowym 241 z Włocławka, ładna czytelna odbitka kasownika.

Mi.21
50 PLN
36864

350 PLN
36865

1865 Królestwo Polskie, kompletny list z pełną treścią wysłany 21/1 z Warszawy do Klentsch (obecnie Klenčí pod Čerchovem w Czechach), czerwony okrągły (śr.18 mm W i A wąskie) stempel nadawczy typu IIIC, niezwykła jest droga, którą przebyła przesyłka, list zamiast bezpośrednio na południe został przesłany koleją na północ! Drogą Bydgoską do granicy Pruskiej w Aleksandrowie, dalej tego samego dnia, ambulansem Aleksandrowo-Bydgoszcz (stempelek PORTO AUS POLEN über EISENB. POST-BUR.XI.) i najpewnie dopiero z Bydgoszczy skierowano go kolejami pruskimi na południe!!! datownik odbiorczy KLENTSCH 23 1 na odwrocie; pomimo skomplikowanej trasy imponujące tempo doręczenia przesyłki w zaledwie 2 dni!!! stempelek firmowy nadawcy "JOSEPH FRAGET WARSCHAU", niebieską kredką wpisano wysokość opłaty; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

800 PLN
36866

1866 Królestwo Polskie, pionowa parka znaczków rosyjskich za 1 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważnionych polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.240+660.-), znaczki tego wydania bardzo rzadko zachowane są w ładnym stanie bez ubytków rysunku.

Fi.12y
500 PLN
36867

1866 Królestwo Polskie - AMBULANS DB wagon 7; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - grube wąskie litery z kropkami po D i B, który był stosowany w wagonie pocztowym numer siedem, na rosyjskich znaczkach tylko w kolorze czarnym; poza minimalnym rozpuszczeniem rysunku na górze zachował się w dobrym stanie, fotoatest firmowy.

Fi.21x
Mi.21x
3 200 PLN
36868

1866 Królestwo Polskie - MNIÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 190 - Mniów (Fi.+3250.-); piękny stan.

Fi.21x
Mi.21x
3 000 PLN
36869

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn (Fi.+300.-), zwraca uwagę rzadko tak dobrze widoczna kropka po cyfrze 6. która odróżnia ten kasownik od 9 - Góra Kalwarya, piękny stan.

Fi.21x
Mi.21x
400 PLN
36870

1867 Królestwo Polskie - AUS POLEN per POSEN, SŁUPCA; koperta listu ze Słupcy do Berlina opłaconego rosyjskimi znaczkmi za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 219 - Słupca, bardzo wysoki 8 stopień rzadkoścci w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; na odwrocie okrągły datownik nadawczy SŁUPCA z 1/1 i unikalny pruski stempel graniczny AUS POLEN per POSEN z 13/1 według kalendarza gregoriańskiego i okrągły godzinnik odbiorczy; w tym czasie korespondencja z Królestwa do Prus była odprawiana linią Kolei Bydgoskiej i wysłanie listu przez Poznań było możliwe tylko z miejscowości przygranicznej takiej jak Słupca, stąd bardzo wysoka wycena katalogowa poznańskiego stempla granicznego (Feuser +3000 DM); poza brakiem części klapy bardzo ładny stan zachowania, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.18x, 19x, 21x
Mi.18x, 19x, 21x
8 000 PLN
36871

1867 obszar I Rzeczypospolitej - WYSOKIE LITEWSKIE, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu normalnym, wysłana z Wysokiego Litewskiego do domu hrabiego Augusta Zamojskiego w Warszawie; znak opłaty unieważniony dwuwierszowym datownikiem ВЫСОКОЛИТОВСКЪ / 15 Октя 1867 года według kalendarza juliańskiego; obok stempel odbiorczy typu IXA - ВАРШАВА / WARSZAWA z 30/10 według kalendarza gregoriańskiego i godzinnik 8/R typu Da; w 1795 roku Wysokie Litewskie znalazło się w zaborze rosyjskim; koperty tego wydania mogły być używane w Królestwie po przywróceniu do obiegu znaczków rosyjskich; bardzo ładny stan zachowania.

Fi.Ckr10
1 000 PLN
36872

Fi.15y
Mi.15y
3 600 PLN
36873

1868 Królestwo Polskie - ŁYSZKOWICE, koszulka listu z Łyszkowic do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 331 - Łyszkowice, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie ze Skierniewic; ma bardzo wysoki 9 stopień rzadkoścci w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, na polskim znaczku to numer nieznany, gdyż ekspedycję otwarto 15.5.1865 roku, kiedy był on już wycofany z obiegu; po prawej dwujęzyczny ramkowy stempel nadawczy ЛЫШКОВИЦЕ / ŁYSZKOWICE typu VIIIB z ręcznie wpisaną datą 31/5, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA z 1/6, a na nim okrągły godzinnik 8/R, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.15y
Mi.15y
7 000 PLN
36874

Fi.21
700 PLN
36875

1869 Królestwo Polskie - TARYFA DO BLISKICH REJONÓW PRUS; koszulka listu do Poznania, opłaconego według taryfy do rejonów przygranicznych parką znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1866 roku, rzadką odmianą z szaroniebieskim tłem, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa typu VI, obok mały datownik nadawczy z 28.3, stempelki: nadawcy i informujący o całkowitym opłaceniu przez niego przesyłki FRANCO oraz pruski okrągły stempel ambulansowy: "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" (Feuser +150 DM); na odwrocie poznański stempelek odbiorczy z 29.3.69; frankatury wielokrotne spotyka się w tym okresie niezmiernie rzadko, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.20bx
Mi.20xb
3 200 PLN
36876

1869 list z Łodzi 8.12.69 do Saksonii, znaczki skasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, stemple odbiorcze oraz lakowy i franco, koperta w ładnym stanie, ex Bojanowicz.

Mi.18, 19, 21
1 500 PLN
36877

Fi.21
1 300 PLN
36878

1871 Królestwo Polskie - NAJWCZEŚNIEJSZY ZNANY AMBULANS WARSZAWA - ALEKSANDRÓW, PORTO i FRANCO NA JEDNYM LIŚCIE; list do Poznania, opłacony według taryfy do rejonów przygranicznych Prus znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono bezpośrednio datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" z dnia 12 IЮН.1871 (24 według kalendarza gregoriańskiego), to najwcześniejszy znany kurs tego ambulansu na linii Warszawa- Aleksandrów Pograniczny - literatura rosyjska podawała dotąd datę sierpień 1871; na górze stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "ФРАНКИРОВАНО" (Frankowano); pruski urzędnik tego nie zauważył lub zmyliła go rzadka taryfa (zwykle opłata wynosiła 14 kop.) i przybił stempel "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ PORTO" (Feuser +100 DM) jak na list niedopłacony; po sprawdzeniu opłaty przybito na nim stempel "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO", a że był nieczytelny obok przybito go po raz drugi (Feuser 2 x 150 DM); podobny przypadek pokazano jedynie w eksponacie Z.Mikulskiego, ale tam stempel PORTO zamazano niebieską kredką; na odwrocie poznański stempelek odbiorczy z 25.6.71; to jeden z najciekawszych listów przygranicznych z tego okresu; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.21x
6 000 PLN
36879

1872 Królestwo Polskie - "NIEMY" KASOWNIK BW; rosyjskie znaczki za 3, 5 i 20 kop. rzadkiego w Królestwie wydania z 1868 roku na papierze prążkowanym PIONOWO, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na liście opłaconym według taryfy zagranicznej za list o wadze dwóch łutów; znaczki unieważniono polskim kasownikiem BW - ekspedycji na dworcu Warszawa (Drogi) Bydgosko - Wiedeńskiej; litery są prawie niewidoczne; według Rachmanowa zostały one spiłowane w momencie podporządkowania poczty Królestwa Polskiego departamentowi pocztowemu w Petersburgu, tak samo twierdził M.A.Bojanowicz, według innych źródeł litery wewnętrzne uległy zużyciu, takie "nieme" kasowniki spotyka się sporadycznie na listach z lat siedemdziesiątych; obok dwuwierszowy stempel nadawczy oddziału pocztowego typu 4/XIII według S.V. Prigary, stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "Frankirowano" i pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 17/6/72 - typ 149 według Feusera, dodatkowo ręczna adnotacja o wadze listu; na odwrocie okrągły stempel ambulansowy typu II Warszawa - Aleksandrów; nr. 27-28 z numerem kodowym 1, z dnia 5 czerwca 1872 według kalendarza juliańskiego i datownik odbiorczy z datą 18/6 według kalendarza gregoriańskiego; wszystkie znaczki z tego wydania użyte w Polsce są bardzo rzadkie, a szczególnie ten za 20 kop.; na ziemiach polskich używano przeważnie znaczków na papierze prążkowanym poziomo wydanych dwa lata wcześniej, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.19y, 20y, 22y
Mi.19y, 20y, 22y
7 500 PLN
36880

1872 prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany jednocześnie z ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania, dwa "obiekty" widoczne na ilustracji w rzeczywistości nie występują.

200 PLN
36881

Fi.21
1 500 PLN
36882

1873 obszar I Rzeczypospolitej - KRASIŁÓW na Wołyniu, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 139x59 mm; wysłana 2.XII z miejscowości Krasiłów leżącej na linii kolejowej Płoskirów-Szepietówka do Petersburga, znak opłaty unieważniony na stacji kolejowej kasownikiem ST.KRASIŁÓW WOŁ.G. (СТ.КРАСНОПОЛЪ.ВОЛ.Г.), ten sam stempel odciśnięty dodatkowo dwukrotnie na odwrocie, petersburski kasownik odbiorczy z 7.XII; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Mi.U16A
500 PLN
36883

1874 Królestwo Polskie - 1185 OŻARÓW; rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x81 mm wysłana z Ożarowa do Szostakowa przez Warszawę i Kalwarię Augustowską; znak opłaty unieważniono trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1085 - Ożarów, nieznanym na żadnym innym liście; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy Ожаровъ рад губ / 6 январа 1874 г i datownik odbiorczy КАЛЬВАРIЯ / 11 ЯНВ 1874; to, że stempel 1085 nie był dotąd znany nie jest dziwne, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 113 z Ożarowa, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza zarówno na znaczku polskim jak i rosyjskich; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple są czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz.

Mi.U16C
8 000 PLN
36884

1875 Królestwo Polskie, 1082 KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go pięciokątnym kasownikiem numerowym 1082 - Klimontów; po prawej datownik odbiorczy ВАРШАВА z dnia 17 МАЯ 1875; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy климонтовъ радом / мая15дня1875г; w literaturze rosyjskiej przypisano Klimontowowi numer 1089 (błąd w identyfikacji ostatniej cyfry), widać dysponowano tylko listem z niewyraźną odbitką kasownika bądź wycinkiem, brak materiału porównawczego z Klimontowa nie dziwi bo poprzednik 1082 - polski kasownik numerowy 306, ma wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższy bo 9; stemple pięciokątne o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższe ustalenia to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja z opisem.

Fi.21x
6 000 PLN
36885

1878 mapa pocztowa Królestwa Polskiego wydana nakładem I. Zinberga w Warszawie, mapa podklejona na płótnie i składna, rozmiar mapy 56 x 66 cm.

680 PLN
36886

1884 Królestwo Polskie - Poczta Miejska w Warszawie; list miejscowy opłacony znaczkiem rosyjskim za 3 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; z przyczyn politycznych zawieszono działalność poczty miejskiej w Warszawie w latach 1861-67; wznowiono ją 13.7.1867 roku przywracając do obiegu całostki Poczty Miejskiej Warszawskiej, a w kilka dni później (aneks 6) dopuszczono też stosowanie przez pocztę miejską zwykłych kopert opłaconych rosyjskimi znaczkami trzykopiejkowymi; taki właśnie list nadano w Warszawie na pięknej ozdobionej ptakiem kopercie, znaczek unieważniono datownikiem ВАРШАВА/1 ЕКСПЕД. / 24 IЮЛ.1884 znanym z najpóźniejszej użytej (30.9.1884r.) całostki poczty miejskiej, która była ozdobą zbioru M.A.Bojanowicza, na odwrocie ten sam datownik i okrągły godzinnik odbiorczy poczty miejskiej 3ч/ПО ПОЛ., gwarancja i opis Schmutz.

Fi.19x
2 400 PLN
36887

250 PLN
36888

1922 książka w oryginale W. Polańskiego i W. Rachmanowa "Znaki pocztowe i stemple Polski w XXVIII i XIX wieku" w języku niemieckim, wydano w nakładzie 300 sztuk w postaci książki i załączonych mapek, rycin i ilustracji, oprawionych w specjalne etui, oferowany egzemplarz oprawiony w sztywnej okładce. Do tej pory zachowało się niewiele oryginałów.

700 PLN
36889

250 PLN
43927

1857 Litwa, pięknie cięty i świetnie zachowany pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie prowizorycznym dwuobrączkowym kasownikiem П(очта) КОВНО; podobne znane są jedynie z Dynaburga i Kijowa, należą do najrzadszych kasowników rosyjskich i znane są tylko na dwóch pierwszych wydaniach; znaczek użyto we wczesnym okresie, pomiędzy 26 lutego - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem, a 31 maja 1858 roku - wprowadzono wtedy w Kownie kasownik numerowy 19 w trzech okręgach z kropek.

Mi.1
5 000 PLN