Die neu Auktion wird bald beginnen

Auctionen 56. Feldpost im I Weltkrieg

Seite:
Poz# Bilder Beschreibung Katalog Features Aktueller Preis
28312

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop., czysta w dobrym stanie zachowania.

Fi.Cp4
220 PLN
28313

1918 wydanie przedrukowe Poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp4
120 PLN
28314

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop., czysta w bardzo dobrym stanie zachowania na karcie albumowej z opisem.

Fi.Cp4
350 PLN
28315

1919 wojna polsko - bolszewicka, kartka z Tarnopola 18.7.19 do Francji, kartka ze stemplem formacyjnym 6. Dywizji Strzelców Polskich armii gen. Hallera.


500 PLN
VERKAUFT
28316

1919 list z poczty polowej nr. 12 z Kopyczyńców (dzisiaj Ukraina) do Warszawy, stempel "Dowództwo dworca Kopyczyńce" i stempel cenzury wojskowej w Stanisławowie.


311 PLN
VERKAUFT
28317

1919 list nadany z głównej poczty polowej w Warszawie 23.12.19 do Zakopanego, pieczęć pocztowa Stacji Zbrojnej W.P. w Warszawie.


100 PLN
VERKAUFT
28318

1919 POCZTA POLOWA W.P.*1* - "Naczelne Dowództwo W.P. na Gal.Wsch./ Kwatermistrzostwo, Oddział sztabowy"; od zarania niepodległości wybuchły walki polsko - ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1, najwcześniejsze znane przesyłki pochodzą z końca grudnia 1918 roku; początkowo używała kasowników prowizorycznych, a "1" wpisywano ręcznie, prezentowany list z 18.I.1919. jest wczesny, dwa tygodnie po najwcześniejszej dacie użycia tego datownika - typu 4b tzw. "gruba 1"; początek roku 1919 to okres najcięższych walk o Lwów, połączenie z krajem utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, bardzo ciekawy walor z dodatkową dwuwierszową pieczęcią formacyjną Naczelnego Dowództwa, ładna patriotyczna karta w niezłym stanie zachowania.


450 PLN
VERKAUFT
28319

1919 kartka wysłana z poczty polowej nr 12 11.4.19 do Lublina, stempel cenzury.


100 PLN
28320

1919 wojna polsko-sowiecka, patriotyczny formularz wysłany 19/10 ze Zbaraża do Lwowa, datownik nadawczy "POCZTA POLOWA WP 12" z wyróżnikiem "a"; jednowierszowa pieczęć formacyjna z dopisanym numerem "5" "Pułk Artylerii Polowej"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano "ZE ZBIORU W.Dziulikowskiego".


300 PLN
28321

1919 Armia gen. Józefa Hallera na przedpolach Kamieńca Podolskiego, widokówka datowana 10/XI, nadana 13.XI na 3 dni przed zajęciem Kamieńca Podolskiego przez oddziały polskie, wysłana przez żołnierza 21 pułku piechoty "Błękitnej Armii" za pośrednictwem polskiej poczty polowej 33 przydzielonej do obsługi oddziałów przybyłych z Francji, dopisek w adresie nadawcy "145.R.C.I (21) R.C.P. Poczta polowa 33"; dekretem z 1.IX Marszałka Józefa Piłsudskiego o połączeniu oddziałów gen. Hallera z oddziałami krajowymi 21 pułk przemianowano na 145 pułk strzelców kresowych (późniejszy 72 pułk piechoty); bardzo ładnie odciśnięty datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No33" z wyróżnikiem "a"; cytat za "ZARYS HISTORJI WOJENNEJ 72-GO PUŁKU PIECHOTY": "W listopadzie rusza pułk dalej na wschód; zajmuje Kamieniec Podolski, wreszcie organizuje obronę nad rzeką Smotrycz, a w grudniu widzimy pułk już nad rzeką Mukszą przy podobnej pracy."; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.


1 200 PLN
28322

1919 kartka na formularzu Szpitala Zapasowego nr 1 Wojsk Polskich w Warszawie 12.4.19 do Lublina, zawiadomienie o przyjęciu pacjenta.


160 PLN
28323

1919 piękna kartka poczty polowej z orłem z przedmościa Borysowa nad Berezyną 18.10.19 z plutonu Telefonicznego 3. Pułku Piechoty Legionów do Warszawy, datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 26" z wyróżnikiem a, formacyjna pieczęć pocztowa "DOWÓDZTWO 3.P.P. LEGIONÓW / PIECZĘĆ POCZTOWA".


270 PLN
28324

1919 kartka wysłana 10.2.19 z 5. kompanii 10. pułku piechoty z frontu z okolic Lubienia Małego podczas walk o Lwów do Majdana Nowego, Wojsławice - Chełm, datownik poczty polowej "POLSKA POCZTA POLOWA * 11 *" , stempel formacyjny "5. Kompanja 10.p.p." oraz odbiorczy z orłem "ZARZĄD SZKOŁY w Nowym Majdanie gm. Wojsławice", stempel cenzury "Cenzurowano".


150 PLN
28325

1919 kartka pisana 3.4.19z 8. pułku artylerii z frontu walk o Lwów do Warszawy, datownik poczty polowej "POCZTA POLOWA W. P. * 12 *" oraz stempel formacyjny z orłem "ĘDNA BATERJA 8.PUŁKU ARTYLE...".


110 PLN
VERKAUFT
28326

1919 kartka pocztowa z Grodna 23.VIII.19 do Białej, rzadki datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 38", formacyjny stempel "Urząd Gospodarczy Grodno", stempel cenzury w ramce "Cenzurowano" oraz czerwona parafka cenzora.


220 PLN
VERKAUFT
28327

1919 list z Warszawy 13.2.19 do Radomia, stempel formacyjny "SZKOŁA PODCHORĄŻYCH WOJSK POLSKICH (-) PIECZĘĆ POCZTOWA", brak klapy koperty.


70 PLN
28328

1919 karta pocztowa wysłana 18.VII.20 z 2. kompanii zapasowej Pułku Telegraficznego z Puław do Kompanii Technicznej 5. Pułku Piechoty Legionów, poczta polowa 27, datownik odbiorczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA *....".


70 PLN
28329

1919-20 stemple formacyjne jednostek Wojsk Polskich z okresu wojny bolszewickiej.


80 PLN
28330

1919 kartka pocztowa ze Lwowa 14.10.19 do sierżanta 8. pułku legionów na pocztę polową 20.


45 PLN
28331

1919 stemple formacyjne jednostek Armii gen. Hallera z okresu ich przyjazdu do Polski.


80 PLN
VERKAUFT
28332

1919 kartka z Częstochowy 25.6.19 ze Sztabu Armii gen. Hallera do Somme we Francji, rzadki datownik "TRESOR ET POSTES * 310 * (-) 25-6-19, kasownik odbiorczy SOMME 30-6-19.


600 PLN
VERKAUFT
28333

1919 kartka pisana z Krakowa 29.4.19 do 2. baterii 2. pułku artylerii legionów (w tym czasie biorący udział w walkach z bolszewikami w rejonie Wilna) na pocztę polową 20., czytelnie odbity rzadki stempel cenzury wojskowej w ramce "Gł. poczta polowa w Warszawie/ Cenzura wojskowa / L. 10.".


243 PLN
VERKAUFT
28334

1919 telegram z okresu działań zaczepnych przeciw Bolszewikom w lipcu 1919 roku, wysłany 25.V7.19 ze sztabu 1. Dywizji Legionów gen. Rydza-Śmigłego do Dowództwa Frontu Litewsko-Białoruskiego w Lidzie o wysłaniu wagonu amunicji do Mołodeczna, bardzo rzadki dokument z tego okresu walk.


380 PLN
28335

1919 INTERWENCJA W PÓŁNOCNEJ ROSJI - ALIANCKI KORPUS EKSPEDYCYJNY, propozycja nawiązania wymiany filatelistycznej, wysłana 27.8 z miejscowości Sołombała (dzielnica Archangielska) do Kazimierza Gryżewskiego w Warszawie, datownik przejściowy Archangielsk, okrągła pieczęć francuskiej cenzury wojskowej "C.-I.-O. Censure Militaire Arkhangel PPP" i angielskiej "PC" (korespondencję z Murmania do Polski przesyłano przez Wielką Brytanię), bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania z okresu trwającej w Rosji wojny domowej i interwencji państw zachodnich - to niesamowite, że w tym czasie ktoś myślał o wymianie filatelistycznej; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce J.Gruszczyńskiego "Z Syberii do Niepodległej Polski 1914-1921" (s.111)

W okresie 6.03.1918-10.1919 w rejonie Murmańska i Archangielska faktyczną władzę sprawowało dowództwo Alianckiego Korpusu Ekspedycyjnego, w jego skład wchodziły jednostki francuskie, angielskie, amerykańskie i włoskie, a także sformowane na Murmaniu - polskie; podlegała im również sieć pocztowa pozostała jeszcze z czasów carskich, cenzurę korespondencję cywilnej sprawowała francuska cenzura wojskowa, jest to korespondencja dużo rzadsza niż z Syberii.


1 200 PLN
28336

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie pamiątkowe Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" po 700 sztuk trzy niemieckie znaczki; na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d" (Fi.3000.-), gwarancja Mikstein.

Fi.1-3
2 100 PLN
VERKAUFT
28337

1920 kartka wysłana z Tarnopola 24.4.20 z Frontowej Poczty Polowej nr VIb do Warszawy, stempel Poczty Polowej nr 53 na froncie, stemple Szefa Sanitarnego D.O.E. Lwów, dziury po archiwizacji.


180 PLN
28338

1920 Bitwa Warszawska - list wysłany 4.IX miejscowo w Warszawie, wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, adresowany do zastępcy Szefa Sztabu generała dywizji Mieczysława Kulińskiego, na odwrocie stempel odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do obsługi Sztabu Głównego; całość w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
28339

1920 karta z Torunia 4.4.20 z 2. Dywizjonu Centralnego Obozu Szkół Podoficerskich Artylerii do Skoroszy, formacyjna pieczęć pocztowa "II DYWIZJON / Centr. Obozu Podof. Szkół Art. / Pieczęć Pocztowa", odbiorczy datownik Pruszków.


120 PLN
28340

1920 lekarski formularz rejestracyjny wysłany 2.I.20 z Dowództwa Okręgu Generalnego Poznań do Naczelnego Dowództwa Oddział IV.Sekcja Lekarska, w treści informacja o ppor. podlek. Józefie Zwolińskim.


60 PLN
28341

1920 lekarski formularz rejestracyjny wysłany 14.I.20 roku z Dowództwa 7 Dywizji z Poczty Polowej 19 do Naczelnego Dowództwa Oddział IV Sekcja Lekarska, w treści informacja o por. lek. Henryku Wróblewskim.


60 PLN
28342

1920 kartka ze zdjęciem gen. Hallera z Polesia, Ogolicze, rejon rzeki Ptycz 22.1.20 do Skorkowic, rzadki datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 43" z wyróżnikiem a, formacyjny stempel dwuwierszowy "15.PUłK PIECHOTY / 6 kompania", czerwona parafka cenzora.


230 PLN
28343

1920 karta pocztowa wysłana ze Słomina 14.III.20 z oddziału łączności ze sztabu IV Armii do Łodzi, datownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA No IV" z wyróżnikiem 'a' oraz stempel "Szef służby łączności * Dow. IV Armii * (-) Pieczęć listowa".


95 PLN
28344

1920 karta pocztowa z warszawy 1.2.20 z I Baon Radjo. Tel. Mokotów w Warszawie (zapisane na ilustracji) do Płocka, datownik "FR.GŁ.POCZTA POLOWA I".


70 PLN
28345

1920 NACZELNE DOWÓDZTWO WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE, FRONTOWA POCZTA POLOWA 53 i POCZTA POLOWA 53 na rewersach nadawczych; na dole list złożony w Kancelarii Ministerstwa Spraw Wojskowych - stempel pomocniczy "OTRZYMANO z 13.IX"; dnia 15.LIST.1920 dokumenty wysłano do Dowództwa Kompanii Roboczej - stempel pomocniczy "WYSŁANO z 15.XI"; kilka adnotacji kredkami i ostatecznie zwrócony - stempel pomocniczy "ZWROT do...." z ręcznym wpisem MSW, na koniec stempel pomocniczy "DORĘCZONO z 2.XII" i kancelaryjna pieczęć odbiorcza "MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH / Dep.II Sekcja Spraw Kolejowych" z wpisanym ręcznie numerem dziennika odbiorczego 10825; datownik Poczty Polowej 53 i pięć stempli pomocniczych na jednym liście, niespotykane; walory w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.


1 000 PLN
28346

1921 przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i w polskiej walucie, prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy, kompletna seria.


160 PLN
28347

1921 karta polecona z poczty polowej nr 23 23.IX.21 do Dowództwa 2/19 Kompanii Saperów, formularz wezwania do odbioru listu z Ameryki. ślady po archiwizacji poza tym stan karty bardzo dobry.


65 PLN
28348

1921 kartka pocztowa pisana z Płocka 18.3.21 do 21. szwadronu III. Dywizjonu Żandarmerii Polowej do Grodna na główną pocztę polową III.


45 PLN
28349

1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (wycena serii na podlepkach Fi.9500.-); znaczek za 50 f. z poz.21, cień śladu po podlepce, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 100 f. z poz.21, bez podlepki, sygnatura Plamsch, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 200 f. z poz.1, ślad po podlepce i opakowaniu w celuloid, stara sygnatura, gwarancja Krawczyk.

Fi.1-3
Mi.1-3 
7 000 PLN