Die Auktion endet am 06.05.2024

Auctionen 54. Vorphilatelie

14394

1594 kompletny list datowany 3.I.1594 do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, nadawcą jest Stanisław Barzy hrabia Korczak, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu, który w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu - Sebastianowi Lubomirskiemu, uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w bardzo dobrym stanie zachowania z wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci zapinką listową; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z dokładnym współczesnym odpisem treści listu !!! wspaniały dokument historyczny w bardzo dobrym stanie zachowania, mający ponad 400 lat!!!

1 600 PLN
14395

1807 "Grande Armee" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, kompletny list wysłany 9.I z Warszawy, adresowany do znanego wydawcy Levrault w Strasbourgu; czerwona odbitka kasownika nadawczego - No.9 GRANDE ARMEE - 2 dywizja 4 korpus gen.Levala, dodatkowo na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 400 PLN
14396

1807 "Grande Armee" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, kompletny list z okresu Księstwa Warszawskiego, wysłany 20.X z miejscowości Omickau (okolice Wrocławia) do Francji, przez podoficera 34 pułku piechoty liniowej 1 dywizji pod dowództwem generała Ludwika Suchet wchodzącej w skład V korpusu, który po zakończonej pokojem w Tylży kampanii w Polsce, został dyslokowany na Śląsk; czytelna odbitka kasownika nadawczego - No.15 GRANDE ARMEE, dodatkowo na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta; słabszy stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
14397

500 PLN
14398

1823 list ze stacji pocztowej w miejscowości Knichenicze leżącej na Trakcie Bukowieńskim, wysłany 8.VIII do Lwowa, owalny stempel nadawczy KNIEHENICZ, na odwrocie zalepka z sucho tłoczoną zalepką; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
14399

1824 list z treścią wysłany 27/5 z miejscowości Gollub (Golub) do Strasburga (Brodnica), nazwa miejscowości nadania i data wpisane ręcznie, adnotacja dotycząca wysokości opłaty pocztowej "3 3/4", na odwrocie odbitka pieczęci urzędowej.

60 PLN
14400

1826 koperta listu wysłanego z miejscowości Husiatyn do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka ozdobnego stempla nadawczego; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i łukowy stempel odbiorczy bez daty - w podręczniku autorstwa pp. Adamczyka i Bartke nie opisany; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
14401

1828 (?), list wysłany 17.I z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, adresowany do Józefa Nikorowicza, który w grudniu 1827 został w dramatycznych okolicznościach wybrany prezesem Senatu Wolnego Miasta Krakowa, czyli osobą posiadającą faktycznie największą władzę w Rzeczpospolitej Krakowskiej; w wyniku zdecydowanej ingerencji mocarstw zaborczych musiał ustąpić ze stanowiska; dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB, adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych, na odwrocie pieczęć lakowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

450 PLN
14402

1828 list z Radomska do Piotrkowa ze stemplem "Interes Rządowy".

80 PLN
14403

1830 PORTO, list na koszt adresata, wysłany 14/10 z Warszawy do Łęczycy, adnotacja "Porto od K(omisa)r(za)o(kręgu),maz(owieckiego)", dużymi niebieskimi cyframi wpisano wysokość opłaty "30" gr (list 1 łutowy); okrągły stempel nadawczy typu IIIC o średnicy 19,5 mm, w lewym dolnym rogu listu wpisana data w formie ułamka "14/10" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)30"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego; bardzo dobry stan zachowania.

450 PLN
14404

1830 list (koperta) wysłany z Sanoka do Lwowa, charakterystyczny jednowierszowy stempel nadawczy z "odwróconym N", wpisana kredką wysokość opłaty pocztowej "8", na odwrocie dwuwierszowy łukowy stempel odbiorczy "Lemberg 4 Mar 830"; pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania;

1835 kompletny list wysłany 23.XI z Krosna do Lwowa, charakterystyczny jednowierszowy stempel nadawczy z "odwróconym N", na odwrocie dwuwierszowy "pisany" stempel odbiorczy Lwów z 27.XI, pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
14405

1830 około, "K:K:ABSATZ/ POSTAMT/ TARNOW" wyjątkowo dobrze zachowana pocztowa pieczęć lakowa z godłem na odwrocie koszulki listu pieniężnego do Bielska; dodatkowo dwie lakowe pieczęci urzędowe nadawcy: "TARNOVIENSIS SIGILLUM OFFICII DEPOSITORUM C:R: FORI NOBIL"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
14406

1831 cholera - dezynfekowana przesyłka z czasów epidemii szalejącej w Bydgoszczy, list wysłany 11.10 do Krotoszyna (Krotoschin), nerkowy stempel nadawczy; zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami list został przeperforowany i poddany dezynfekcji co potwierdzono odciskając owalny stempelek "SANITAETS/ STEMPEL" (Feuser 400 euro); na odwrocie pieczęć urzędowa z godłem "KROL: PRUSKA REGENZYSA w BYDGOSZCZY"; przesyłki z okresu epidemii są dzisiaj dosyć rzadko spotykane, ponieważ w większości przypadków listy po przeczytaniu palono; bardzo dobry stan zachowania; dodatkowo (nie liczony) list wysłany 13.6.1839 z Poznania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
14407

1833 list z pełną treścią z Andrychowa, wysłany 7.XII z Wadowic do Troppau (Opava), ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy, na odwrocie słabiej odbity kasownik odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowane: Kopecki i AK; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
14408

800 PLN
14409

1833 list wysłany z Markuszowa do Warszawy z adnotacją "22 oddany w Markuszowie", czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA, list opłacony w połowie przez nadawcę (adnotacja "15g" czarnym atramentem) i w połowie przez adresata (adnotacja niebieskim atramentem "15"), w lewym dolnym rogu dopisek "poste restante"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Gryżewski;

1847 kompletny list wysłany 26/2 z Markuszowa do Warszawy, czerwony jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną w formie ułamka datą, stempelek FRANCO z wpisaną wysokością opłaty pocztowej "16 1/2/"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Gryżewski;

1856 list wysłany 18/4 z Biłgoraja do Warszawy, czerwony stempel nadawczy typu IIA - BIŁGORAY z dopisaną w formie ułamka datą wysyłki, niebieska adnotacja "10" oznaczająca wysokość opłaty (10 kop.), na odwrocie stempel odbiorczy Warszawa typu IIIC; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
14410

1834 list wysłany z Drohobycza do Lwowa, bardzo czytelna odbitka dwuwierszowego stempla nadawczego DROHOBICZ z datą "12 Oct 1834" wprowadzonego do eksploatacji w 1834, czerwona adnotacja pocztowa dotycząca wagi przesyłki "1/2 L" (pół łuta); na odwrocie dwuwierszowy łukowy stempel odbiorczy i pieczęć lakowa nadawcy;

1839 kompletny list wysłany z Przemyśla do Lwowa, bardzo czytelna odbitka dwuwierszowego stempla nadawczego "Przemysl" z datą "31 Marz 1839" z charakterystyczną literą "z" - wprowadzonego do eksploatacji w 1839; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
14411

1834 list z Kalisza do Koniecpola, stempel "Interes Rządowy".

100 PLN
14412

1835 półtorałutowy list z pełną treścią wysłany 26.VI z Wiednia do Tarnowa, stempelek "Franco tutto", dopiski czerwoną kredką "6" i "1 1/2L", na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
14413

300 PLN
14414

1838 list wysłany 24.IV ze Skoczowa do Żywca, czytelna i wyraźna odbitka ozdobnego stempla nadawczego SKOTSCHAU; bardzo dobry stan zachowania;

1828 kompletny list wysłany 30.XII z Żywca (adnotacja pocztowa "a Zywiec") przez Bielsko do Lwowa, czytelna i wyraźna odbitka ozdobnego stempla urzędu nadawczego BIELITZ; adnotacje pocztowe; bardzo dobry stan zachowania; ozdobne ostemplowania oprócz wysokiej ceny rynkowej, należą do najbardziej poszukiwanych i najchętniej zbieranych walorów; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
14415

1838 około, list miejscowy przesłany w Kaliszu ze stempelkiem zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); dobry stan zachowania; na odwrocie słabo czytelna pieczęć nadawcy; dobry stan zachowania.

100 PLN
14416

1839 kompletny list wysłany 28.I z Rzeszowa do Lwowa, czytelna i wyraźna odbitka ozdobnego stempla nadawczego z trąbką pocztową, na odwrocie sucho tłoczona zalepka i dwuwierszowy "pisany" stempel odbiorczy "Lemberg 10 FEB 1839"; bardzo dobry stan zachowania;

1838 kompletny list z miejscowości Brzozdowce, wysłany 20.I z miejscowości Mikołajów do Lwowa, czytelna i wyraźna odbitka ozdobnego stempla nadawczego z trąbką pocztową MIKOLAIOW, na odwrocie sucho tłoczona zalepka i dwuwierszowy "pisany" stempel odbiorczy "Lemberg 30 IAN 1838"; dobry stan zachowania; ozdobne ostemplowania oprócz wysokiej ceny rynkowej, należą do najatrakcyjniejszych i najbardziej poszukiwanych walorów; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 000 PLN
14417

60 PLN
14418

1840 około, list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany 23.APR; dwuwierszowy stempel nadawczy; na odwrocie sucha pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
14419

1843 kompletny list na koszt adresata, napisany po hebrajsku, wysłany 15/5 z miejscowości Strzyżów do Warszawy, doskonale odciśnięty rzadki jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną w formie ułamka datą; adnotacje dotyczące wysokości opłaty pocztowej "22" i dopisek "na koszt"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
14420

1843 PRUSKA POCZTA w WOLNYM MIEŚCIE KRAKOWIE, kompletny list wysłany 15.3 z Ząbkowic Śląskich (Frankenstein w Prusach) do Wieliczki, KRAKAU - dwuwierszowy stempel tranzytowy pruskiego urzędu w Krakowie z datą "17.MART" (Feuser 250 euro), stempel odbiorczy Wieliczka 18.MAR.; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
14421

1843 list wysłany 9/8 z miejscowości Pyzdry do Kobylina, ozdobny stempel nadawczy typu IIID, bardzo rzadko spotykany dopisek "Interes Ubogi/ świadczy X.Wadowski" zwalniający korespondencję osób ubogich, potrzebujących przesłać podania (prośby) instytucjom i władzom rządowym od opłaty pocztowej, pod warunkiem, że: "... ubóstwo i brak środków do życia wysłającego były zaświadczone przez kompetentną władzę miejscową, ręcznem zaznaczeniem, uczynionem na adresowej stronie przesyłki" (z przepisów pocztowych 1816/1817); ozdobny stempel urzędu pośredniego Kalisz typu IIID (K z kropką), na odwrocie kasownik odbiorczy Krotoszyn i stempelek nadejścia; niezwykle rzadka, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania;

1832 list wysłany 23/6 ze Skierniewic do Warszawy, stempel nadawczy typu IIIA, stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA), na odwrocie dwujęzyczna pieczęć lakowa "ADMINISTRACYA XIĘZTWA ŁOWICKIEGO"; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
14422

1843 kompletny list z Bydgoszczy do Tarnowa, uszkodzone brzegi koperty.

100 PLN
14423

1844 jednołutowy list z pełną treścią (druk), wysłany 1.V z Rzeszowa do Przeworska, dwuwierszowy stempel nadawczy, czerwoną kredką wpisana waga przesyłki "1 Lo" (1 łut), na odwrocie zalepka listowa z suchym tłoczeniem i dwuwierszowy stempel odbiorczy; dobry stan zachowania.

120 PLN
14424

1844 list polecony (adnotacja "Erga Recepisse") z miejscowości Łętownia do Wieliczki, wysłany 10.III z urzędu w Przemyślu, pod dwuwierszowym, czarnym stemplem nadawczym PRZEMYSL, czerwona odbitka stempelka polecenia RECOM, dodatkowo czerwony stempelek FRANCO - tu oznaczający przesyłkę opłaconą przez nadawcę; na odwrocie adnotacje dotyczące opłat pocztowych i stempel odbiorczy;

1848 list polecony (dopisek "Recommandirt") wysłany 26.IV z Nowego Targu do Lwowa, dwuwierszowy stempel nadawczy NEUMARKT INGALL., stempelek RECOM nieopisany!!! w najnowszej pracy autorstwa pp. Adamczyka i Bartke, dodatkowo stempelek FRANCO - tu oznaczający przesyłkę w pełni opłaconą przez nadawcę (przesyłka przekreślona ukośnie dwoma liniami), stempel odbiorczy na odwrocie; dobry stan zachowania; dwa unikalne walory z kolekcji S.Rosińskiego.

2 000 PLN
14425

1844 kompletny list wysłany 9.1 z Warszawy do miejscowości Luchów z Konsystorza Warszawskiego zawierający dekret cesarski; stempel nadawczy typu IIIC; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
14426

1845 trzyłutowy list z treścią, wysłany 10.VIII z Jasła do Przemyśla, dwuwierszowy stempel nadawczy IASLO odmiana z czterocyfrową datą roczną, adnotacja czerwoną kredką dotycząca wagi przesyłki "3 Loth" (3 łuty), na odwrocie stempel odbiorczy i zalepka z suchym tłoczeniem; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
14427

1847 WIELICZKA ZIELONKAWY KASOWNIK!!! list wysłany 2.VIII z Wieliczki do Wiśnicza, dwuwierszowy stempel nadawczy w rzadko spotykanym zielonkawym kolorze, nieczęsto spotykany dopisek "Criminalia Exoffo" zwalniający przesyłkę urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy WISZNICZ.

80 PLN
14428

1847 kompletny list wysłany 21.XII z miejscowości Husiatyń do Paryża, czytelna i wyraźna odbitka łukowego stempla nadawczego HUSSIATYN, czerwony stempelek FRANCO - tu oznaczający przesyłkę opłaconą do granicy przez nadawcę, na odwrocie wyliczenia opłat pocztowych, pruski stempel tranzytowy "P.D." i francuski stempel kraju nadejścia "AUTR. FORBACH" 6.JANV; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania;

1844 kompletny list wysłany 19.II z miejscowości Rohatyn do Lwowa, łukowy stempel nadawczy, na odwrocie sucho tłoczona zalepka i stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania;

1850 kompletny list (koperta z zawartością) z miejscowości Tłumacz do Wiednia, wysłany 20.V z urzędu w Niżniowie, czytelna i wyraźna odbitka łukowego stempla nadawczego NIZNIOW, na odwrocie wiedeński kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 000 PLN
14429

1848 list z treścią z miejscowości Mszana do Przemyśla, wysłany 6.II z urzędu w Dukli, czarny, dwuwierszowy stempel nadawczy kursywą, dopisek "in stricte Offosis" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa i dwuwierszowy kasownik odbiorczy Przemyśl (czcionką pisaną); bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
14430

1848 list wysłany 13.II ze stacji pocztowej w miejscowości Chyrów - leżącej na Podkarpackim trakcie handlowym - do Przemyśla, dwuwierszowy stempel nadawczy z datą, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy (pisany); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

80 PLN
14431

1848 recepis nadawczy (druk) na list polecony, wysłany 10.X z Nowego Sącza do Wieliczki, ładnie odciśnięty stempelek urzędu nadawczego "SANDEC", nietypowy walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

60 PLN
14432

1849 kompletny list na angielskim papierze, wysłany 4.VIII z Cieszyna (Teschen) do miejscowości Węgierska Górka, na odwrocie niebieskawy jednowierszowy ozdobny stempel odbiorczy Żywiec (Saybusch) z trąbką pocztową i datą wpisaną ręcznie; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania, przebarwienie widoczne u dołu koperty w rzeczywistości nie występuje, powstało w wyniku skanowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
14433

1850 po, list wysłany 30.X z miejscowości Wollstein (Wolsztyn) do Czeszewa, dwuwierszowy ramkowy stempel nadawczy, na odwrocie dobrze zachowana pieczęć lakowa i kasownik odbiorczy.

40 PLN