17990 |
1916 list z poczty polowej w Turku. | |
| 50 PLN | |
17991 |
1916 list z poczty polowej w Jabłonnej. | |
| 60 PLN | |
17992 |
1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte. | |
| 40 PLN | |
17993 |
1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane. | |
| 25 PLN | |
17994 |
1916 Poczta Polowa Legionów, formularz pocztowy z próbną odbitką stempli legionowych, materiał wzorcowy i porównawczy. | |
| 180 PLN | |
17995 |
1916 Rosja, korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 27.8 z Jekaterynosławia do ocenzurowania w Odessie, gdzie dotarł 31.8, skąd 7.10 ostatecznie wyekspediowano go do Danii, stempelek cenzury odeskiej cenzora nr.144 z dostawioną datą 2.CEH; nalepka polecenia dla korespondencji zagranicznej z napisami alfabetem łacińskim; kasownik odbiorczy 2.11 na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania. | Mi.69II |
| 100 PLN | |
17996 |
1916 koperta-formularz, wysłana 18.V za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej nr.141 z Włodzimierza Wołyńskiego do Wiednia, czytelna odbitka stempelka formacyjnego "K.u.k. Mobiles Reserve Spital 1/7"; całość w doskonałym stanie zachowania; 1917 Legiony Polskie - formularz, wysłany 4.II z Dęblina do Krakowa za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie; stempelek "POCZTA POLOWA 6 P.P. LEG.POL." - u Berka nieopisany !!! stempelek formacyjny "6. Pułk piechoty Leg.Pol.", obydwa stempelki odbite również na odwrocie; ciekawa treść! przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; ciekawa całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 700 PLN | |
17997 |
1916 kartka z Czech z poczty polowej w Velké Meziříčí do Krakowa, stempel krakowskiej cenzury wojskowej. | |
| 10 PLN | |
17998 |
1916 całostka dla pracowników cywilnych. | |
| 100 PLN | |
17999 |
1916 kartka grzecznościowo stemplowana kasownikiem poczty polowej nr 247. | |
| 130 PLN | |
18000 |
1916 formularz wysłany 23.X do Berlina za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwehry, pieczęć formacyjna. | |
| 30 PLN | |
18001 |
1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 9.8 z Mińska, przekazany poczcie polowej, kasowniki: "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. W MIŃSKU" ( .. ) z wyróżnikiem "ż"() z dnia 31.8; koperta po ocenzurowaniu zawartości i treści listu zabezpieczona lakowymi pieczęciami cenzury; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 300 PLN | |
18002 |
1916 Legiony Polskie - kwit wypłaty należności za "dostarczoną podwodę" Centralnego Biura Werbunkowego Legionów Polskich, wystawiony 29.XI na kwotę 7 Koron 20 halerzy przez oficera werbunkowego; efektowny stempelek formacyjny z orłem "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH Sandomierz" nieopisany u Berka !!! niespotykany walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
18003 |
1916 rzadko spotykany formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy tylko po rosyjsku, sygnatura "i "". ."; pisany po polsku, datowany 14.IX, wysłany z obozu w miejscowości Tara do Czerwonego Krzyża we Lwowie; stempelek do oznaczania korespondencji jenieckiej "correspondences des prisoniers de guerre"; cenzura rosyjska z Omska i austriacka z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
18004 |
1916 Legiony Polskie - papier listowy z orłem i napisem LEGIONY POLSKIE 1915 (Kucharski E.3A.), stopień rzadkości - 6 punktów !!! wysłany 21.IV ze "stanowiska" do Departamentu Wojskowego NKN, wewnątrz pieczęć kancelaryjna z liczbą dziennika, a na odwrocie stempel ODDZIAŁ ZAPOMOGOWY; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; do tej pory znany jeden egzemplarz z obiegu z dnia 7.V.1916. | |
| 500 PLN | |
18005 |
1916 Rosja, korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 10.6 z Orła do ocenzurowania w Piotrogrodzie; dwie zalepki i dwa różne stempelki cenzury piotrogrodzkiej, w tym cenzora nr.105; krajowa nalepka polecenia z nazwą miejscowości grażdanką, z dopisaną alfabetem łacińskim nazwą "Orel"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.69II |
| 108 PLN VERKAUFT | |
18006 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 21.I z poczty polowej 378 do Krakowa, idealna odbitka efektownego stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p."; całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
18007 |
1916 Legiony Polskie - karta pocztowa wysłana 8.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Rzeszowa, bardzo wyraźna odbitka stempla formacyjnego z orłem "KOMENDA BAONU Nr.1 PUŁK 2. I.LEG.POLSKI"; dobry stan zachowania (karta zmniejszana i podklejana). | |
| 100 PLN | |
18008 |
1916 Legiony Polskie - I Brygada, węgierski formularz wysłany 17.VI ze sztabu za pośrednictwem poczty polowej 118 do Lwowa, stempel formacyjny "Komenda I Brygady Legionów Polskich"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
18009 |
1916 Legiony Polskie - list z Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów adresowany do Lwowa, wysłany 22.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie, ze względu na niecodzienny sposób adresowania przesyłki, omyłkowo skierowano ją do nadawcy !!! do 1 pułku piechoty na pocztę polową 118, a po dostrzeżeniu pomyłki, przesłano prawidłowo do Lwowa, tam 4.III podjęto nieskuteczną próbę doręczenia (czerwony dopisek "nicht zu ermitteln"), nawet poszukiwano adresata przy pomocy policji - nalepka w trzech językach (niemieckim, polskim i ukraińskim) "Nieznany, w policyi niemeldowany." i wreszcie 11.III (datownik na odwrocie) list odesłano do Piotrkowa (adnotacja "retour Piotrków"); niezwykle dekoracyjny walor o wspaniale udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
18010 |
1916 Legion Ukraiński - formularz poczty polowej, datowany 18.9 i wysłany ze szpitala polowego w miejscowości Rann a.d. Sawe (Styria) do Wiednia; ładna i czytelna fioletowa odbitka stempla formacyjnego: "K.k. ukrainisches Regiment No 1/ Batallion... Kompanie.../ .. I i i ii/ i... ...", dodatkowo czarna pieczęć w ramce "Von der Armee im Felde"; tekst pisany po ukraińsku; walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
18011 |
1916 katka z Kielc 7.III.16 do Niemiec, stempel miejscowej cenzury wojskowej. | |
| 50 PLN | |
18012 |
1916 kartka z niemieckiej poczty polowej z Pabianic 27.4.16 do Niemiec. | |
| 20 PLN | |
18013 |
1916 nalepki dobroczynne z wizerunkiem orła legionowego na tarczy w walucie koronowej. | |
| 20 PLN | |
18014 |
1916 kartka austriackiej poczty polowej z Kielc 14.VIII.16 do Wiednia. | |
| 30 PLN | |
18015 |
1916 kartka poczty polowej 380 22.Iv.16 do Zamościa. | |
| 40 PLN | |
18016 |
1916 kartka z niemieckiej poczty polowej 62 9.8.16 do Niemiec. | |
| 60 PLN | |
18017 |
1916 list z poczty polowej w Łęczycy. | |
| 50 PLN | |
18018 |
1916 list z poczty polowej w Lubiążu Małym do Hrubieszowa ze stemplem cenzury wojskowej w Oświęcimiu. | |
| 60 PLN | |
18019 |
1917 list z poczty polowej 117/II ze stemplem formacyjnym. | Fi.31 |
| 60 PLN | |
18020 |
1917 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku i francusku, pisany po polsku, wysłany 25.IX z obozu w miejscowości Orenburg do Krakowa; cenzura rosyjska z Orenburga i austriacka z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
18021 |
1917 kartka jeńca wojennego. | |
| 50 PLN | |
18022 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17. | |
| 30 PLN | |
18023 |
1917 Legiony Polskie - widokówka (Warszawa) wysłana 14.III za pośrednictwem poczty polowej 378 do Oświęcimia; ładnie odbita pieczęć formacyjna: "PUŁK IVty LEGIONÓW POLSKICH" i słabiej widoczna: "III Batalion 4.pułku piechoty/ Legion Polski" - nieodnotowana u Berka; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
18024 |
1917 Szczypiorno - obóz internowanych legionistów polskich, którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży; widokówka datowana 12.IX, wysłana z obozu do miejscowości Końskie, okrągły stempelek niemieckiej cenzury obozowej "KRIEGSGEFANGENEN LAGER SKALMIERZYCE" z parafką cenzora i trójkątny austriacki cenzury wiedeńskiej, zwraca uwagę droga pocztowa przesyłki!!! bardzo rzadki walor w idealnym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 1 500 PLN | |
18025 |
| 50 PLN | |
18026 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej nr 191 20.XI.17. | |
| 40 PLN | |
18027 |
| 50 PLN | |
18028 |
1917 kartka z poczty polowej w Chełmie ze stemplami cenzury. | |
| 20 PLN | |
18029 |
1917 Legiony Polskie - formularz niemieckiej poczty polowej z 2 pułku ułanów, datowany 8.VI w Mińsku Mazowieckim, wysłany do Komisyi Kasowej Komendy Taborów Legionów Polskich na pocztę polową 378, trzy różne stemple legionowe, z których dwa: "OFICER LIKWIDUJĄCY 2-go pułku Ułanów Pol.Leg." i "Oficer likwidujący Komendy Taborów Pol.Leg." nie są opisane u Berka !!! przesyłka wysłana na kilka dni przed kryzysem przysięgowym 6.VII; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |