16095 |
1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Perzyński. | Fi.2 |
| 50 PLN | |
16096 |
1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Schmutz. | Fi.2b |
| 80 PLN | |
16097 |
1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Gryżewski. | Fi.3 |
| 50 PLN | |
16098 |
1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Perzyński. | Fi.11 |
| 40 PLN | |
16099 |
1919 "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", walki polsko-ukraińskie o Lwów, formularz, datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia , czytelna odbitka datownika typu austriackiego o średnicy 29 mm (z tzw. "grubą jedynką" opisanym jako typ 4b w PZP str.1164), gdzie jako najwcześniejszą znaną datę użycia podano dzień 15.II; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 500 PLN | |
16100 |
1919 Front Litewsko-Białoruski, urzędowy formularz poczty polowej Szefa Sanitarnego Frontu Litewsko-Białoruskiego w Wilnie, wysłany 23.IX do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, za pośrednictwem uruchomionej w sierpniu 1919, poczty polowej nr.37 stacjonującej w Wilnie; całość w doskonałym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
16101 |
1919 wojna polsko-ukraińska, karta nadana 29.V.19 w I Frontowej Głównej Poczcie Polowej do Przemyśla, przeadresowana na Lwów, gdzie chciano pobrać od odbiorcy 30 h. dopłaty prowizorycznymi znaczkami z nadrukiem typu 80, a następnie jako na przesyłce wojskowej dopłatę tę unieważniono; ma stempelki cenzury wojskowej ze Stryja i Lwowa; unikalny walor, gdzie skomasowanych jest kilka rzadkich elementów pocztowych; walki polsko-ukraińskie były pierwszymi po odzyskaniu niepodległości walkami o ustalenie granic odrodzonej Polski, we Lwowie zorganizowano pierwszą pocztę polową W.P.(numer 1), a w Przemyślu umiejscowiono główny obsługujący armię urząd pocztowy; przez pół roku utrzymywał on łączność z oblężonym miastem, a po ruszeniu ofensywy majowej pod dowództwem gen.J.Hallera, został przeniesiony do zdobytego 20 maja Stryja; z tego okresu pochodzi karta, a Stryj to najdalej wysunięte na wschód miejsce pobytu tej poczty; po zakończeniu wojny polsko-ukraińskiej została ona przeniesiona do Warszawy; bardzo dobry stan, gwarancja L.Schmutz, kolorory fotoatest firmowy. | Fi.Pd.4 (76A) |
| 3 000 PLN | |
16102 |
1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie pamiątkowe Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" po 700 sztuk trzy niemieckie znaczki; na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d" (Fi.3000.-), gwarancja Krawczyk. | Fi.1-3 |
| 2 500 PLN | |
16103 |
1920 wojna polsko-sowiecka, urzędowy formularz poczty polowej Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 12.III do Sekcji Lekarskiej w Warszawie za pośrednictwem poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu; efektowna pieczęć formacyjna z godłem; ładne odbitki wszystkich ostemplowań; całość w doskonałym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
16104 |
1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 29.IX do Nancy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; dodatkowy stempelek "D.P.10/ Secteur 311/ Le Vaguemaster"; na odwrocie stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 600 PLN | |
16105 |
1920 widokówka, wysłana 26.I z Wilna do miejscowości Zagórze, pomimo, że przesyłka nie nosi oznaczeń poczty polowej ani stempli formacyjnych - nadawcą był najpewniej wojskowy, dlatego przy nadaniu nie pobrano opłaty pocztowej; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
16106 |
1920 "Świadectwo odejścia" - wystawione podoficerowi 9.IX przez Komendanta Kwatery Głównej w Warszawie. | |
| 20 PLN | |
16107 |
1920 niemieckie znaczki z nadrukiem "Nad /Polskiem /Morzem /Puck /10.II.1920" wydane z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego, dla upamiętnienia objęcia w posiadanie przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, znaczki unieważniono kasownikiem PUTZIG 10.2.20., nakład 700 szt., kolorowy fotoatest Schmutz. | |
| 1 450 PLN | |
16108 |
1920 urzędowy formularz poczty polowej IX Oddziału Dowództwa Okręgu Centralnego Poznań, adresowany do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, wysłany 2.IV z Poznania zwykłą pocztą cywilną !!! kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 200 PLN | |
16109 |
1920 Wyprawa Kijowska - list wysłany 4.III z poczty polowej nr.48 do Warszawy, poczta ta obsługiwała 2 Dywizję Strzelców Wielkopolskich, którą w styczniu 1920 przemianowaną na 15 Dywizję Piechoty, jednostka ta w styczniu i lutym 1920 brała udział w wyzwalaniu Pomorza, a 8.III wyruszyła w rejon koncentracji przed operacją kijowską do Brodów; 15 Dywizja Piechoty brała udział w bezpośrednim szturmie na Kijów, a jej oddziały jako pierwsze wraz z oddziałami 1 Dywizji Piechoty Legionów wkroczyły 7 maja do Kijowa; całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
16110 |
1920 wojna polsko-sowiecka, propagandowa ilustrowana karta pocztowa, wysłana 31.VIII z Marek ze szpitala psychiatrycznego w Drewnicy do Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, kasownik odbiorczy Warszawa 1.IX i pieczęć kancelaryjna ministerstwa; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
16111 |
1920 wojna polsko-sowiecka, list polecony z Komisji Kwaterunkowej Kaliskiego Okręgu Wojskowego w Szczypiornie (w dawnym obozie internowanych legionistów), wysłany 11.XI z Kalisza do Warszawy, pieczęcie nadawcy na froncie i na odwrocie, kasownik odbiorczy; ogólnie dobry stan zachowania (znaczki zdjęte). | |
| 30 PLN VERKAUFT | |
16112 |
1920 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa wykonana z kory brzozowej, napisana 30.VI na miejscu postoju, wysłana 2.VII za pośrednictwem poczty polowej nr.26 do Sandomierza, okrągła pieczęć formacyjna "Dowództwo 3 Baonu Saperów", stempelek cenzury "Cenzurowano" z parafką cenzora, kasownik odbiorczy; karta wysłana z 2 Dywizji Piechoty Legionów (do której przydzielona była poczta polowa nr.26) na dwa dni przed rozpoczęciem 4.VII. na froncie litewsko-białoruskim ofensywy Tuchaczewskiego, mającej na celu odciążenie frontu południowego, gdzie polskie wojska w tym czasie zajęły Kijów, linia frontu opierała się wtedy na Berezynie i były to najbardziej wysunięte na wschód rubieże kontrolowane przez 4 Armię; gwarancja Schmutz. | |
| 1 200 PLN | |
16113 |
1921 wojna polsko-sowiecka, patriotyczna widokówka wysłana 1.IV za pośrednictwem poczty polowej 24 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Warszawy, pieczęć formacyjna "KOMISJA GOSPODARCZA Dowództwa Taborów 9. Dywizji Piechoty". | |
| 200 PLN | |
16114 |
1921 list polecony z frontowej poczty polowej nr 23 do szkoły podoficerskiej, wezwanie do odbioru listu z Ameryki. | |
| 80 PLN | |
16115 |
1921 wydanie fantazyjne - polskie znaczki okupacyjne dla Zachodniej Ukrainy, znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na kopercie unieważniona 6.9.19 kasownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP."; na odwrocie pieczątka firmy filatelistycznej z Chemnitz; bardzo dobry stan zachowania (na odwrocie naklejone paski pergaminu); gwarancja Krawczyk. | |
| 250 PLN | |
16116 |
1921 polecona kartka poczty polowej nr 23 wysłana 27.11.21 do dowództwa 86. Pułku, ślady po archiwizacji. | |
| 80 PLN | |
16117 |
1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (Fi.16000.-); nadużycie formy - przedruk wykonany po jej powtórnym złożeniu, atrakcyjna cena wywoławcza, gwarancja Plamsch. | Fi.1-3 FFi Mi.1-3 |
| 2 400 PLN | |
16118 |
1925 kartka wysłana węgierską pocztą balonową dla upamiętnienia obrony Przemyśla przez węgierskich żołnierzy i poczty balonowej tamtego okresu. | |
| 250 PLN | |
16119 |
1942 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, maszynopis opracowania przedwojennego filatelisty krakowskiego H.Brancewicza na temat znaczków pocztowych I Korpusu w dwóch ręcznie oprawionych zeszytach; część pierwsza, opisowa - 16 stron maszynopisu, część druga, kliszowa - 12 klisz z ilustracjami. | |
| 200 PLN | |