5077 |
1858 Litwa, pięknie cięty i świetnie zachowany pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie prowizorycznym dwuobrączkowym kasownikiem (); podobne znane są jedynie z Dynaburga i Kijowa, należą do najrzadszych kasowników rosyjskich i znane są tylko na dwóch pierwszych wydaniach; znaczek użyto we wczesnym okresie, pomiędzy 26 lutego - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem, a 31 maja 1858 roku - wprowadzono wtedy w Kownie kasownik numerowy 19 w trzech okręgach z kropek. | Mi.1 |
| 6 000 PLN | |
5078 |
1858 Rosja, świetnie zachowany znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,105mm i z ząbkowaniem 14,5:15; użyty w Moskwie, unieważniony czytelnie jednym z dwóch wprowadzonych 26 lutego 1858 roku kasowników numerowych - 2 w trzech okręgach z kropek. | Mi.2x |
| 600 PLN | |
5079 |
1858 Ukraina, świetnie zachowany znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,13mm. i z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie prowizorycznym dwuobrączkowym kasownikiem I (); podobne znane są jedynie z Dynaburga i Kowna, należą do najrzadszych kasowników rosyjskich i znane są tylko na dwóch pierwszych wydaniach; znaczek użyto we wczesnym okresie, pomiędzy 26 lutego - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem, a 31 maja 1858 roku - wprowadzono wtedy w Kijowie kasownik numerowy 18 w trzech okręgach z kropek. | Mi.2y |
| 2 500 PLN | |
5080 |
1865 Levant, użyty w Konstantynopolu znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony niebieskim ramkowym kasownikiem "Franco", najwyższy nominał i co unikalne zachowany w doskonałym stanie. | Mi.7 |
| 7 000 PLN | |
5081 |
1865 Rosja, seria znaczków trzeciego wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; ładny stan zachowania. | Mi.5-7 |
| 800 PLN | |
5082 |
1868 Rosja, list z Odessy do braci Rotschild w Paryżu, wysłany 14.I, niebieski stempelek ambulansu Wrocław-Berlin, niebieski stempelek tranzytowy PRUSSE ERQUELINES i odbiorczy PARIS POSTE RESTANTE, wpisana ręcznie cyfra "3", niekatalogowany w Feuserze stempelek z liczbą "11" i francuski stempelek P.38, dodatkowo owalny stempelek nadawcy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
5083 |
1873 Rosja, koperta listu wysłanego 10.V z miejscowości (Krasnoje Sieło) do Pragi, opłaconego 14 !!! znaczkami za 1 kop. - wydania na podkładzie koloidalnym, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, o ząbkowaniu 14,5:15, znaczki unieważniono heksagonalnym kasownikiem numerowym - 437, stempel tranzytowy Piotrogrodu, pruski okrągły stempel ambulansowy "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" (Feuser +150 DM); kasowniki odbiorcze Praga; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania. | Mi.18x |
| 800 PLN | |
5084 |
1892 Rosja, ekspansja w Azji Środkowej, list polecony wysłany 5.VI z Moskwy do Bombaju, przez Brindisi we Włoszech i dalej drogą morską do Indii; stempel tranzytowy Brindisi 22.VI, stempelek brytyjskiej poczty morskiej SEA POST OFFICE z 4.VII, kasownik odbiorczy Bombaj 9.VII; zwraca uwagę dwujęzyczna rosyjsko-angielska koperta; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek papieru na froncie i jeden znaczek uszkodzony). Pod koniec XIX w. tereny Azji Środkowej były areną intensywnej rywalizacji i walk o podział wpływów pomiędzy Rosją, a Wielką Brytanią, prezentowany walor ukazuje to w syntetycznej, a zarazem niebanalnej formie. | Mi.41x |
| 400 PLN | |
5085 |
1892 Chanat Buchary, list polecony wysłany 21.VIII z Buchary do Peszawaru, przesyłkę zamiast przez Odessę, jak zaznaczono na kopercie, skierowano przez Brindisi we Włoszech i dalej drogą morską do Indii; tranzytowy włoski stempel ambulansu PONTEBBA-BOLOGNA 17.IX, stempelek brytyjskiej poczty morskiej SEA POST OFFICE z 27.IX, kasownik odbiorczy Peshawar 5.Z; zwraca uwagę koperta adresowana w trzech językach: angielskim, arabskim i rosyjski; dekoracyjna całość w słabszym stanie zachowania. Pod koniec XIX w. tereny Azji Środkowej były areną intensywnej rywalizacji i walk o podział wpływów pomiędzy Rosją, a Wielką Brytanią; Rosja w latach 1862-1868 zagarnęła większą część terytorium chanatu Buchary, a od 1873 pozostała część stała się rosyjskim protektoratem; w dalszych planach leżała ekspansja w kierunku Afganistanu i dalej Indii; w wyniku tej rywalizacji list zamiast krótką drogą przez Afganistan, musiał wędrować okrężną drogą przez Europę, Kanał Sueski. | Mi.41x |
| 600 PLN | |
5086 |
1904 znaczek rosyjski za 15 kop. unieważniony niemym kasownikiem. | Mi.56 |
| 50 PLN | |
5087 |
1906 Rosja, ekspansja rosyjska na południe, list z Astrachania do Isfahanu wysłany 13.XII; stempel tranzytowy Teheran 12.I.1907 i odbiorczy Isfahan 19.I; koperta adresowana po rosyjsku i persku, adnotacja po rosyjsku "przez Baku" ( ); całość w bardzo dobrym stanie zachowania. Rosja już w latach 1826-28 toczyła z Persją walki i w późniejszym okresie zdobywała coraz większe wpływy na jej terenie, w 1907 roku doprowadziła w wyniku anglo-rosyjskiego porozumienia do podziełu Persji na 3 strefy: północną - wpływów rosyjskich, środkową - buforową "neutralną i południową - wpływów angielskich. | Mi.41y |
| 600 PLN | |
5088 |
1913 Rosja, widokówka z Omska do Brzeźna (Briesen), wysłana 11.VII, dodatkowy stempelek I; dobry stan zachowania. | Mi.66IA |
| 50 PLN | |
5089 |
1914 Persja - strefa rosyjska, list z Indii Brytyjskich, wysłany 3.VII drogą morsko-lądową z Bombaju do Isfahanu, który znajdował się na południowym skraju strefy rosyjskiej; 3 różne stemple tranzytowe Mohammerah (na granicy z Arabią) i odbiorczy Isfahan 10.VIII; zwraca uwagę, że przesyłka przez strefę neutralną do rosyjskiej wędrowała trzy tygodnie; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta z niewielkimi uszkodzeniami). W wyniku anglo-rosyjskiego porozumienia z 1907 roku Persja została podzielona na 3 strefy: północną - wpływów rosyjskich, środkową - buforową "neutralną i południową - wpływów angielskich. | Mi.76, 77 |
| 1 200 PLN | |
5090 |
1915 Rosja, list polecony do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, wysłany 19.VIII z miejscowości Diejewka ( ), przez Piotrogród, gdzie przesyłkę poddano cenzurze, zwraca uwagę doskonale zachowana pieczęć lakowa cenzury, takie zabezpieczenia stosowano wyłącznie w początkowym okresie wojny; kasownik odbiorczy 12.IX na odwrocie; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta minimalnie uszkodzona). | Mi.69 |
| 500 PLN | |
5091 |
1916 Rosja, list polecony do Agencji Jeńców Wojennych Duńskiego Czerwonego Krzyża, wysłany 18.V z Moskwy do Kopenhagi; stempelek cenzury rosyjskiej; kasownik odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.72 |
| 350 PLN | |
5092 |
1916 Rosja, list do Agencji Jeńców Wojennych Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, wysłany 23.IV z miejscowości Krasnoje Sieło (KPACHOE CE), przez Piotrogród, gdzie przesyłkę poddano cenzurze, przesłany 3.V dalej; stempelki i zalepka cenzury rosyjskiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.69 |
| 400 PLN | |
5093 |
1918 Persja - strefa rosyjska, list wysłany 1.X z miasta Qazvin (Kazwin) do Isfahanu; stempel tranzytowy Teheran 5.X i odbiorczy Isfahan 13.X; oba miasta znajdowały się na terenie strefy rosyjskiej; dodatkowo na froncie stempelek angielskiej cenzury DUNSTER FORCE 191 - ekspedycja brytyjska z Mezopotamii w kierunku wybrzeża Morza Kaspijskiego; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. W wyniku anglo-rosyjskiego porozumienia z 1907 roku Persja została podzielona na 3 strefy: północną - wpływów rosyjskich, środkową - buforową "neutralną i południową - wpływów angielskich. | Mi.309 |
| 1 000 PLN | |
5094 |
1922 RFSRS (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Sowiecka) - inflacja, list z Odessy do Berlina, wysłany 18.X, ofrankowany między innymi 5-blokiem z "pustopolem"; stempel tranzytowy Moskwy; dekoracyjna, ładnie frankowana całość w minimalnie słabszym stanie zachowania. | Mi.81Ax, 77BxL |
| 400 PLN | |
5095 |
1922 RFSRS (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Sowiecka) - inflacja, list z Piotrogrodu do Berlina, wysłany 9.V, zaledwie kilka dni po wejściu w życie reformy walutowej (15.IV), wprowadzającej przelicznik 10000 starych = 1 nowy rubel, co ciekawsze list opłacono znaczkami 1-kopiejkowymi pocztowej kasy oszczędności, które miały w tym okresie faktyczną wartość nominalną 10000 starych rubli !!! sumując wartość nominalną wszystkich znaczków, list opłacono znaczkami za 83005 starych = 8,3 nowych rubli; prawidłowa opłata, według urzędnika pocztowego, powinna wynosić 28 rubli (280 kop.), wobec tego naliczył dopłatę w podwójnej wysokości brakującej kwoty - 39r.50kop. (19,75x2); jednak według taryfy pocztowej prawidłowa opłata powinna wynosić 30 rubli, skrupulatna poczta niemiecka doliczyła dopłatę do właściwej wysokości; liczne stempelki i adnotacje pocztowe; walor wyjątkowo rzadko spotykany w nieco słabszym stanie zachowania. | Mi.124X, 79A, 161y&n |
| 800 PLN | |
5096 |
1928 ZSRR, widokówka wysłana 17.IX z miejscowości Swobodny () do Chabarowska, kasownik odbiorczy. | Mi.273A |
| 30 PLN | |
5097 |
1929 ZSRR, widokówka wysłana 7.III z Błagowieszczańska do Chabarowska, kasownik odbiorczy 7.III, całość w dobrym stanie zachowania. | Mi.342 |
| 15 PLN | |
5098 |
1938 ZSRR, radziecka koperta ze znakiem wodnym 2, wysłana 16.III z Moskwy do Wrocławia, bardzo dobry stan zachowania. | Mi.U59 |
| 80 PLN | |
5099 |
1943 ZSRR, konferencja w Teheranie, seria czysta. | Mi.890-91 |
| 15 PLN | |
5100 |
1945 ZSRR, list wysłany 2.XI z Moskwy do Warszawy, na odwrocie cenzura sowiecka 32/M. | Mi.933B |
| 15 PLN | |
5101 |
1948 ZSRR, 100 lat Manifestu Komunistycznego, seria czysta. | Mi.1201-02 |
| 10 PLN | |
5102 |
1950 ZSRR, metro w Moskwie, seria czysta. | Mi.1484-90 |
| 40 PLN | |
5103 |
1952 ZSRR, sporty zimowe, seria czysta. | Mi.1619-20 |
| 15 PLN | |
5104 |
1952 ZSRR, 25 rocznica śmierci W.Polenowa, seria czysta. | Mi.1649-50 |
| 15 PLN | |
5105 |
1952 ZSRR, 28 rocznica śmierci W.Lenina, seria czysta. | Mi.1615-17 |
| 20 PLN | |
5106 |
1953 ZSRR, 50 lecie KPZR, znaczek czysty. | Mi.1681 |
| 10 PLN | |
5107 |
1954 ZSRR, ogólnokrajowa wystawa w Moskwie, seria czysta. | Mi.1731-36 |
| 25 PLN | |
5108 |
1954 ZSRR, sport, seria czysta. | Mi.1710-17 |
| 50 PLN | |
5109 |
1955 ZSRR, 38 rocznica Rewolucji Październikowej, seria czysta. | Mi.1786-88 |
| 20 PLN | |
5110 |
1956 ZSRR, 25 rocznica śmierci I.Repina, seria czysta. | Mi.1865-66 |
| 25 PLN | |
5111 |
1956 ZSRR, dzień KPZR, seria czysta. | Mi.1805-06 |
| 10 PLN | |
5112 |
1957 ZSRR, ilustrowana koperta ze znakiem wodnym, czysta. | Mi.U140a |
| 20 PLN | |
5113 |
1957 ZSRR, 40-lecie Rewolucji Październikowej, seria cięta. | Mi.1995-99B |
| 35 PLN | |
5114 |
1957 ZSRR, zwierzęta, seria czysta. | Mi.1924-29 |
| 20 PLN | |
5115 |
1958 ZSRR, Międzynarodowy Konkurs im.Czajkowskiego dla pianistów i skrzypków, seria czysta cięta. | Mi.2061-63B |
| 45 PLN | |
5116 |
1958 ZSRR, 200 lecie Akademii Sztuki, znaczek czysty. | Mi.2074 |
| 15 PLN | |