15299 |
1914, Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie. | Fi.1-2 |
| 360 PLN | |
15300 |
1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja. | Fi.1-2 |
| 300 PLN | |
15301 |
1914 Winieta dobroczynna "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SMARYTANINA" za 2 hal. na patriotycznej widokówce wysłanej z Krakowa we wrześniu 1917, znamienne, że poczta nie naliczyło dopłaty, przeważnie stosowano tę zalepkę na kartach poczty polowej lub zgodnie z przeznaczeniem do zaklejania kopert na odwrocie. | Fi.1a |
| 500 PLN | |
15302 |
1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja. | Fi.2 |
| 120 PLN | |
15303 |
1914 kartka z opłaconą odpowiedzią z Czech 1.XI.14 do Komendy Etapowej w Krakowie, stempel POCZTA POLOWA LEGIONÓW L. 1., bardzo wczesny okres. | |
| 550 PLN | |
15304 |
1914 kartka z Gdańska 20.10.14 ze stemplem okrętu Augsburg "Kaiserliche Marine / BRIEFSTEMPEL / Kommando / S.M.S. Augsburg". | |
| 180 PLN | |
15305 |
1914 kartka z Gdańska 2.11.14 ze stemplem okrętu Lübeck "Kaiserliche Marine / BRIEFSTEMPEL / Kommando / S.M.S. Lübeck", z tyłu nie wypisana. | |
| 180 PLN | |
15306 |
1914 stempel kamuflażowy "IX/317" Kalwaria Zebrzydowska - stosowany w początkowym okresie wojny dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, na korespondencji cywilnej (na znaczkach i całostkach) bardzo rzadko spotykane; widokówka wysłana 11.XI do Pragi; karta na górze po lewej uszkodzona. | Mi.142 |
| 150 PLN | |
15307 |
1914 stempel kamuflażowy "IX/67" Stanisławów 1 - stosowany w początkowym okresie wojny dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, karta poczty polowej adresowana do Wiednia, stempelek "Von der Armee in Felde". | |
| 50 PLN | |
15308 |
1914 stempel kamuflażowy "IX/63" Sieniawa - stosowany dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, na korespondencji cywilnej (na znaczkach i całostkach) bardzo rzadko spotykane; część z opłaconą odpowiedzią podwójnej karty, wysłana 19.VIII do Wiednia. | Mi.P218IIF |
| 150 PLN | |
15309 |
1914 ilustrowana całostka prywatna, wydana nakładem Niemieckiego Czerwonego Krzyża, przedstawiająca cesarza niemieckiego Wilhelma. | |
| 30 PLN | |
15310 |
1914 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L1., wyraźna odbitka jednego z najwcześniejszych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 24.IX z miejscowości Miskolcz do Krakowa do Departamentu Wojskowego NKN; pieczęć formacyjna aresztu garnizonowego, cenzura; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 800 PLN | |
15311 |
1914 koperta w której dystrybuowano naklejki na cele dobroczynne Legionów i Samarytanina, rzadkie. | |
| 75 PLN VERKAUFT | |
15312 |
1914 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej (Kucharski K.4.), stopień rzadkości 8 punktów (w skali 10 stopniowej), dobry stan zachowania (prawy dolny róg nadgięty). | Fi.Fp3 |
| 250 PLN | |
15313 |
1915 kartka z FELDPOSTAMT 355 2.XI.15, stempel formacyjny 3 batalionu 2 Pułku Legionów Polskich. | |
| 40 PLN | |
15314 |
1915 karta z obozu w Kętach 30.VI.15, ze stemplem cenzury i K.U.K. PLATZKOMMANDO I BRYGADE. | |
| 45 PLN | |
15315 |
1915 znaczek dobroczynny Naczelnego Komitetu Narodowego na rzecz wdów i sierot po legionistach polskich grzecznościowo stemplowany na karcie polowej legionów ze stemplem formacyjnym IV Pułku Legionów Polskich. | |
| 300 PLN | |
15316 |
1915 list z Feldpostamt 355 12.V.16, stempel formacyjny Oddziału Telegraficznego II Brygady Legionów Polskich. | |
| 40 PLN | |
15317 |
1915 trzyczęściowy formularz austriackiej poczty polowej z opłaconą odpowiedzią (nierozerwany) wysłany z poczty etapowej 355 1.XII.15 do Krakowa, stempel cenzury i stemple formacyjne. | |
| 140 PLN | |
15318 |
1915 formularz poczty polowej, wysłany 3.I z miejscowości Oeblarn przez Polaka służącego w armii austriackiej, adresowany do Polskiej Ostrawy na Śląsku Austriackim; wzruszająca treść. | |
| 40 PLN | |
15319 |
1915 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 26.XI z obozu w miejscowości Barnauł, cenzury. | |
| 120 PLN | |
15320 |
1915 ofrankowany formularz poczty polowej, wysłany 17.XII z miejscowości Świątniki Górne, adresowany do Stacji Zbiorczej i Transportowej Legionów Polskich, cenzura krakowska. | Mi.142 |
| 20 PLN | |
15321 |
1915 widokówka wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 186, pieczęć formacyjna. | |
| 25 PLN | |
15322 |
1915 (?) Legiony Polskie - koperta z orłem strzeleckim z napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), bardzo dobry stan zachowania | |
| 40 PLN | |
15323 |
1915 formularz wysłany 4.IV ze szpitala fortecznego nr.2 w Krakowie do Brux, doskonała odbitka niezwykle rzadko spotykanej odmiany datownika poczty polowej 186 z wyróżnikiem "1", stempel formacyjny; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
15324 |
1915 widokówka wysłana 6.XII z terenu Węgier przez podoficera Legionów Polskich, adresowana do Witowa, ponieważ nie oznaczono przesyłki jako wojskowej (Feldpost) - poczta naliczyła dopłatę. | |
| 35 PLN | |
15325 |
1915 pancernik SMS "Budapest", ozdobny formularz, nadany 3.I w agencji pokładowej okrętu (fioletowy kasownik), adresowany do Auspitz, korespondencja po polsku; cenzura; dowódcą jednostki do marca 1913, był Miklos Horthy, późniejszy regent Węgier; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
15326 |
1915 cholera !!! (Desinfiziert) - dezynfekowana przesyłka wysłana 23.VII z ośrodka rekonwalescencyjnego (Rekonvaleszentenhaus) w Kobierzynie pod Krakowem za pośrednictwem poczty polowej 186 adresowana do Wiednia, pieczęć formacyjna; przesyłki ze szpitali poddawano procesowi odkażania w obawie przed rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych - głównie cholery, bardzo często po przeczytaniu były niszczone, podobne walory należą do rzadkości; doskonały stan zachowania. | |
| 300 PLN | |
15327 |
1915 list adresowany do żołnierza (oficera ?) służącego w jednostce Gwardii Przybocznej w Piotrogrodzie, na odwrocie negatywowa pieczęć formacyjna i kasownik odbiorczy 21.III. | |
| 80 PLN | |
15328 |
1915 formularz węgierskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z rodzinami jeńców rosyjskich przetrzymywanych w obozie Ostffyasszonyfa, podpisy po niemiecku, węgiersku i rosyjsku; idealny stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
15329 |
1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej z Biura Werbunkowego Departamentu Wojskowego NKN w Dąbrowie, wysłany 1.IX za pośrednictwem urzędu etapowego (kasownik z wyróżnikiem b) do Centralnego Biura Ewidencyjnego Departamentu Wojskowego NKN w Piotrkowie; cenzura; idealny stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 200 PLN | |
15330 |
1915 widokówka wysłana z terenu Polski adresowana do Moskwy, wyraźna odbitka czerwonokrzyskiego formacyjnego stempla nadawczego; kasownik odbiorczy 21.III; doskonały stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
15331 |
1915 Legiony Polskie - po przydzieleniu Legionom austriackich poczt polowych, poczta Legionów funkcjonowała jeszcze tylko do końca kwietnia i stosowała w tym czasie m.in. stempel z tekstem niemieckim: "Feldpost der polnischen Legionen Nr.1"; list od żołnierza Batalionu Uzupełniającego adresowany do Żywca, przekazany przez pocztę Legionową (stacjonującą w tym czasie w Sławkowie) do pobliskiego urzędu cywilnego w Szczakowej, skąd wyekspediowano go 15.II, pieczęć formacyjna; doskonałej jakości odbitki obu stempli, dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 500 PLN | |
15332 |
1915 Legiony Polskie - I Brygada, list wysłany 15.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, doskonała fioletowa odbitka stempla formacyjnego z orłem "3 Komp. 5. Pułku. 1. Bryg. Legionów Polskich; bardzo dobry stan zachowania; 1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 4.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, bardzo dobrej jakości odbitka wyjątkowego stempla cenzury połączonego ze stemplem formacyjnym "CENZUROWANO 1 Baon 1.Pułk Leg. Pol. Poczta Pol.118", doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 500 PLN | |
15333 |
1916 kartka austriackiej poczty polowej nr 213. | |
| 30 PLN | |
15334 |
1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 17.VI z kompanii saperów I brygady za pośrednictwem poczty polowej 118, adresowany do Krakowa. | |
| 50 PLN | |
15335 |
1916 widokówka wysłana 13.IX za pośrednictwem poczty polowej 86, pieczęć formacyjna. | |
| 20 PLN | |
15336 |
1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 4.II z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 389, cenzura krakowska. | |
| 60 PLN | |
15337 |
1916 Szpital forteczny nr.4 w Krakowie, formularz wysłany 17.I za pośrednictwem poczty polowej nr.186; pieczęć formacyjna. | |
| 45 PLN VERKAUFT | |
15338 |
1916 formularz wysłany 29.I ze szpitala fortecznego nr.10 w Krakowie, za pośrednictwem poczty polowej 186; pieczęć formacyjna. | |
| 35 PLN | |