11714 |
1918 list wysłany 12.III z miejscowości Tursko przez niemieckiego żołnierza, adresowany do miejscowości Buk. | |
| 20 PLN VERKAUFT | |
11715 |
| 50 PLN VERKAUFT | |
11716 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 35 PLN VERKAUFT | |
11717 |
1918 Łomża - obóz internowanych legionistów polskich, którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; widokówka wysłana 22.III z Radomia do obozu, cenzura i dodatkowo parafka cenzora; idealny stan zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 500 PLN | |
11718 |
1918 Polski Korpus Posiłkowy - podwójna karta pocztowa wysłana 26.I z Horodenki adresowana do Centralnego Urzędu Ewidencyjnego w Piotrkowie, pieczęć służbowa, stempelek cenzury w Kołomyi. | |
| 50 PLN | |
11719 |
1918 kartka poczty polowej I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, ślady po podklejeniach, gwarancja Schmutz. | Fi.Cp1 |
| 150 PLN VERKAUFT | |
11720 |
1918 wydanie przedrukowe, całostka poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja. | Fi.Cp4 |
| 110 PLN | |
11721 |
1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża ze stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 180 PLN | |
11722 |
1919 walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36, adresowana do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza. | |
| 200 PLN | |
11723 |
1919 kartka z Dowództwa 36 P.P. nadana z poczty polowej nr 1 13.II.1919. | |
| 120 PLN VERKAUFT | |
11724 |
1919 odbitka stempla Poczty Polowej 21 z księgi nadawczej. | |
| 10 PLN | |
11725 |
1919 kartka z Dowództwa 36 P.P. nadane 3.IV.19 w Poczcie Polowej 12 do Radomia. | |
| 80 PLN | |
11726 |
1919 karta pocztowa z armii gen. Hallera, stempel francuski "Misja Francuska w Polsce - dworzec Lodz" | |
| 300 PLN | |
11727 |
1919 walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
11728 |
1919 dwie karki (jedna z błędnym rokiem 1916) z Poczty Polowej W.P. nr 1, ze stemplem Kompania techniczna 5 Pułku Legionów. | |
| 110 PLN VERKAUFT | |
11729 |
1919 I Powstanie Śląskie, czerwonokrzyski formularz poczty polowej, wysłany 19.VIII ze szpitala zapasowego w Dziedzicach do Krakowa, informacja dotycząca wachmistrza 2 pułku szwoleżerów, ranionego 16.VIII w pierwszym dniu powstania, które rozpoczęło się atakiem z Piotrowic (Śląsk Cieszyński) na folwark w Gołkowicach (ok. 20 km od Cieszyna). 2 Pułk Szwoleżerów stacjonował wówczas na Śląsku Cieszyńskim dozorując polsko-czeską linię demarkacyjną, w walkach powstańczych brali również udział polscy żołnierze-ochotnicy, oczywiście "bez wiedzy" przełożonych. Warto przypomnieć, że była to także macierzysta jednostka majora Henryka Sucharskiego "Hubala", który w tym czasie był dowódcą plutonu w 1 szwadronie; idealny stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 1 000 PLN | |
11730 |
1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta. | |
| 250 PLN | |
11731 |
1920 niemieckie znaczki z nadrukiem "Nad/Polskiem/Morzem/Puck/10.II.1920" wydane z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego, dla upamiętnienia objęcia w posiadanie przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck. Znaczki unieważniono kasownikiem PUTZIG 10.2.20., nakład 700 szt. Kolorowy fotoatest Schmutz. | |
| 1 900 PLN | |
11732 |
1920 kartka z Niemiec z Gosslerhausen 20.2.20 do Warszawy ze stemplem warszawskiej cenzury wojskowej. | |
| 50 PLN | |
11733 |
1920 kartka z okresu wojny bolszewickiej nadana z Warszawy, kasownik Warszawa Nowe Bródno 19.VIII.20 przez telefonistę 1 pułku do rodziny w Kąkolewie. | |
| 120 PLN | |
11734 |
1920 Powstanie wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.IV z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 250 PLN | |
11735 |
1920 wojna polsko-sowiecka, skauting -karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz. | |
| 1 000 PLN | |
11736 |
1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 28.VIII do Nancy, zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; stempel odbiorczy; bardzo dobry syan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
11737 |
1920 wojna polsko-sowiecka, formularz Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 26.III z poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 200 PLN | |
11738 |
1921 list polecony z frontowej poczty polowej nr 23 do szkoły podoficerskiej, wezwanie do odbioru listu z Ameryki. | |
| 80 PLN | |
11739 |
1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony, nadany 11.VI w Sortowni Poczt Polowych w Warszawie (czerwona odbitka kasownika z wyróżnikiem c) adresowany do 23 Dywizji Piechoty; rzadkość!!! | |
| 200 PLN | |
11740 |
1925 kartka wysłana węgierską pocztą balonową dla upamiętnienia obrony Przemyśla przez węgierskich żołnierzy i poczty balonowej tamtego okresu. | |
| 300 PLN | |