13008 |
1940 Oświęcim, unikalny formularz papeterii obozowej - zawiadomienie dla rodziny więźnia o możliwości wysyłki specjalnej paczki z okazji Świąt Bożego Narodzenia 1940, karta wysłana 17.XII z obozu Oświęcim II - Brzezinka do Włoch pod Warszawą, opłata jak za druk, cenzura; pomimo uszkodzenia znaczka i pionowego zgięcia (od frontu całkowicie niewidocznego), super stan zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 2 500 PLN | |
13009 |
1940 Wojskowy Areszt Niemiecki w Warszawie (Deutsche Strafanstalt), przy ul.Rakowieckiej 37 - miejscowy list (z treścią) wysłany 7.IX z aresztu, niemy datownik prowizoryczny, pieczęć listowa komendantury; słabszy stan zachowania. Areszt istniał od X.1939 do 2.VIII.1944 w budynkach byłego więzienia polskiego na Mokotowie, więźniów wywożono m.in. do Oświęcimia, do więzienia ciężkiego w Wiśniczu Nowym, a także na roboty przymusowe do Rzeszy; w więzieniu wykonywano wyroki śmierci, 2.VIII na rozkaz komendanta miasta oraz dowódcy SS i policji, SS-mani rozstrzelali 500 więźniów. | |
| 300 PLN | |
13010 |
1941 Sachsenhausen, listownik wysłany 14.III z obozu do Włodawy, cenzura A; doskonały stan zachowania. W obozie tym więzieni byli między innymi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej aresztowani w wyniku "Sonderaktion Krakau". | |
| 200 PLN VERKAUFT | |
13011 |
1941 Edelweiss Oberhof - obóz pracy, karta pocztowa do obozu, wysłana 6.II z Rumunii z miejscowości Suclava (Suczawa), cenzury. | |
| 120 PLN | |
13012 |
1941 Hamburg-Neungamme, papier listowy z listu napisanego 4.V, sygnatura nakładu (20000. 2.41. Kunze, Darmstadt), cenzura, front na zgięciu podklejany bibułką; dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN VERKAUFT | |
13013 |
1941 Pawiak, zawiadomienie dotyczące odebrania przedmiotów pozostawionych przez więźnia, wysłane 27.II w Warszawie do rodziny uwięzionego Aleksandra Fidzińskiego, wywieziono 31.I do Oświęcimia; karta poziomo i pionowo zgięta; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 600 PLN VERKAUFT | |
13014 |
1941 Dachau, bardzo rzadki formularz, stosowany zaledwie przez pół roku, w związku z wydrukowaniem niewłaściwego fragmentu regulaminu pocztowego (niekiedy, tak jak tu przekreślanego), wysłany 16.I do Wąchocka, na odwrocie znaczne ślady ingerencji cenzury, stempelek cenzury; lewy dolny narożnik wzmacniany; walor w przyzwoitym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 1 500 PLN | |
13015 |
1942 Dachau, koperta z sygnaturą 1285, wysłana 11.II do Włoch pod Warszawą, stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 180 PLN | |
13016 |
1942 Ravensbruck - obóz koncentracyjny dla kobiet, widokówka do obozu, wysłana 13.II z miejscowości Jeleśnia, znaczek usunięty przez cenzurę obozową, poszukującą ukrytych informacji; wyraźna i czytelna odbitka stempelka cenzury, dodatkowe adnotacje; zachowane egzemplarze korespondencji do obozu należą do wyjątkowo rzadkich, ponieważ więźniowie mogli je przechowywać tylko do czasu otrzymania kolejnej przesyłki (nie dłużej niż miesiąc), a po otrzymaniu nowej, poprzednią należało zniszczyć; doskonały stan zachowania. | |
| 1 000 PLN | |
13017 |
1942 Mauthausen-Gusen, papier listowy - strona frontowa z listu napisanego 7.II, cenzura; dobry stan zachowania. | |
| 50 PLN | |
13018 |
1942 Pawiak, karta pocztowa napisana przez członka załogi więzienia, wysłana 26.II z urzędu Warszawa C1 do Hamburga, w adresie zwrotnym podano tylko nazwisko i numer skrytki pocztowej 54, przeznaczonej do wymiany korespondencji załogi z rodzinami; walor rzadko spotykany w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
13019 |
1943 Oświęcim II - Brzezinka, listownik o sygnaturze 1285, wysłany 17.VIII z obozu do Radomia, cenzura; podklejany od środka taśmą samoprzylepną. | |
| 100 PLN | |
13020 |
1944 obóz pracy dla robotników cudzoziemskich we Wrocławiu, karta pocztowa wysłana 6.XI do Pruszkowa koło Skierniewic, interesująca treść obrazująca życie robotników. | |
| 150 PLN | |
13021 |
1944 Oświęcim II - Brzezinka, Krankenbau czyli "szpital więźniarski" jak go nazywano w obozie, listownik z pełną treścią, wysłany 19.V do Warszawy, cenzura nr. 7. | |
| 200 PLN | |
13022 |
1944 karta pocztowa wysłana 3.X z "robót" w okolicy Cottbus do obozu we Frankfurcie nad Odrą, przewieziona ambulansem 492 relacji Leipzig - Sagan; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
13023 |
1944 Oświęcim II - Brzezinka, listownik o sygnaturze "R.Schuster, Chemnitz, Annenstr.19"S., wysłany 12.II z obozu do Warszawy, stempelek cenzora nr.8 odbity dwukrotnie, wewnątrz bardzo czytelnie. | |
| 150 PLN | |
13024 |
1944 Bedburg - kolejowy obóz pracy dla Polaków, karta pocztowa, wysłana 6.XI z obozu do Częstochowy; drobne przebarwienia, w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej. | |
| 80 PLN | |
13025 |
1944 Ohringen w Wirtembergii - obóz pracy przymusowej Hohenlocher dla mieszkańców Warszawy wywożonych jeszcze w czasie trwania Powstania Warszawskiego; karta pocztowa, wysłana 20.IX do Brwinowa; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble, w rzeczywistości stanowiący kamuflaż dla podziemnej fabryki samolotów. | |
| 150 PLN | |
13026 |
1944 Majdanek - obóz koncentracyjny, karta - formularz potwierdzenia otrzymania paczki, wysłana 12.I do lublina, stempelek cenzora "Postprufer 1", obozowy stempelek informacyjny, stempelek okręgu lubelskiego PCK; karta pionowo zgięta; gwarancja Schmutz. | |
| 500 PLN | |
13027 |
1944 Dachau, połowa (strona adresowa)listownika wysłanego 22.XI z obozu do Poznania, cenzura; dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
13028 |
1944 Berlin - Neukolln Ostarbeiterlager - obóz pracy dla robotników z krajów Europy Wschodniej, karta pocztowa do obozu wysłana 7.XI z miejscowości Zagórze; dodatkowy stempelek pocztowy przypominający o umieszczeniu w adresach oznaczeń kodowych. | |
| 160 PLN | |
13029 |
1944 Majdanek, obóz koncentracyjny, zestaw trzech adresów pomocniczych do paczek wysłanych do obozu z Warszawy, Lublina i Zamościa, na każdym stempelek pokwitowania odbioru jednego z trzech zajmujących się tym niemieckich urzędników: "Steiner", "M.Wander" i "Klose"; wszystkie w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancje Schmutz. | |
| 1 500 PLN | |
13030 |
1945 obóz pracy "Schwarzer Weg" w Lipsku, karta pocztowa wysłana 12.I z "robót" w zakładach M.E.W. w Furstenberg; doskonały stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
13031 |
1945 roboty przymusowe w Niemczech, karta pocztowa, wysłana 25.I z fabryki cukru w Stavenhagen, adresowana do obozu pracy Wessenberg, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski. | |
| 150 PLN | |
13032 |
1946 korespondencja deportowanych do ZSRR, telegram z Borowoje w Kazachstanie do Lwowa; ocenzurowany i doręczony 16.III; wiadomość od oczekujących na powrót do kraju ("wyjazd nie wcześniej niż w kwietniu"). | |
| 120 PLN | |
13033 |
1955 Workuta - kompleks "Pieczorłag" obozów pracy przymusowej w ZSRR, list polecony wysłany 17.VII do Warszawy, kasownik odbiorczy. | |
| 120 PLN | |
13034 |
1964 Majdanek - znaczek na kopercie ostemplowany na terenie byłego obozu koncentracyjnego. | |
| 30 PLN VERKAUFT | |
13035 |
1995 Oświęcim, numerowane wydawnictwo pamiątkowe, przygotowane z okazji 50 rocznicy wyzwolenia obozu. | Fi.3296 Mi.3444 |
| 20 PLN VERKAUFT | |