Die Auktion endet am 08.07.2024

Aktuelle Auktion Feldpost im II Weltkrieg

30285

1944 UGANDA, list lotniczy wysłany 26.VII z konsulatu polskiego w Kampali na adres polskiej jednostki na terenie Włoch o oznaczeniu kodowym 564 (1.Dyon 11.PAC), okrągły stempelek "N Released 9", na odwrocie datownik poczty polowej nr.80 "EA APO 80" z tego samego dnia; część zalepki cenzury brytyjskiej o sygnaturze "58/PMEE-250,000-10/40" i stempelek "OCENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR" z numerem 53 przy Głównej Poczcie Polowej 101; walor w dobrym stanie zachowania.

"Na obszarze protektoratu [Ugandy] zorganizowane zostały przez Wielką Brytanię dwa stałe polskie osiedla - w Masindi i Koja. Pomiędzy osiedlami, w stolicy Kampala, malowniczo rozłożonej na siedmiu wzgórzach, istniał Dom Polski, oddający usługi osobom podróżującym między ośrodkami i udający się na leczenie do Fort Portal". za Przemysław Drzewiecki "Rozrzuceni po czterech kontynentach 1942-1950: Tułacze losy uchodźców polskich z ZSRR oparte na dokumentacji historyczno-pocztowej".

500 PLN
Biete
30286

160 PLN
Biete
30287

160 PLN
Biete
30288

1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, ofrankowany formularz poczty polowej z ilustracją O.R.P. "PIORUN" NA TROPIE BISMARCKA z idealnie odciśniętym datownikiem POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST OFFICE No.1 z datą -4 VII 44; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
Biete
30289

1944 składany list wojskowy pisany przez polskiego żołnierza, stemple radzieckich poczt polowych i cenzury.

100 PLN
Biete
30290

1944 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
Biete
30291

1944 trójkątny list wojskowy z radzieckiej poczty polowej, stempel "Wojskowy", na odwrocie stempel polskiej cenzury wojskowej nr 122 i stempel odbiorczy.

90 PLN
Biete
30292

1944 Poczta Polowa 1-go Korpusu W.P., różowa nalepka do zabezpieczania uszkodzonej korespondencji, minimalny ślad podlepki.

30 PLN
Biete
30293

1944 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z poczty polowej 03865B w Radomiu 12.07.44 do Paryża, fotoates Tust.

1 000 PLN
Biete
30294

1944 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z poczty polowej 31843 w Warszawie 1.03.44 do Francji, stempel odbiorczy z Les Lilas z 17.05.44.

1 000 PLN
Biete
30295

300 PLN
Biete
30296

1944 kartka pocztowa "XXV LAT POCZTY POLSKIEJ 1919-1945” wydana przez Stowarzyszenie Filatelistów Polskich w Wielkiej Brytanii, Brytyjski znaczek ostemplowany dwuobrączkowym datownikiem "Biuro Poczt. Deleg. In. Lot. Polish Air Forces Mail" z datą 2 Feb. 1944, ładnie odciśnięta efektowna pieczęć Stowarzyszenia, bardzo dobry stan zachowania

100 PLN
Biete
30297

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy "projekty fotograficzne" - wzór VII w małym formacie 40x27 mm (Fi.3000.-); na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowane powyżej nie zostały nagrodzone; znane są w formie "projektów fotograficznych" - wzór VII tylko w małym formacie i spotykane czasem na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące; w katalogach niemieckich "projekty fotograficzne" ujmowane są jako Essay i umieszczane w tabelach prób poszczególnych wydań z oznaczeniem "E"; tego typu materiał dokumentujący przygotowania do druku pojawia się w handlu sporadycznie.

Fi.1-3 E
3 000 PLN
Biete
30298

1945 niemiecka poczta polowa na półwyspie helskim, tak zwany "U-bot", parka znaczków w barwie jasnoniebieskiej, ubytek papieru na froncie dolnego znaczka, gwarancja i opis Walocha.

Fi.1a
2 300 PLN
Biete
30299

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony w specjalnej kopercie wysłany 9.X za pośrednictwem poczty polowej 104 do Chicago, zwraca uwagę nietypowy stempelek 14 w kółku (śr.19 mm) - cenzura? datownik bardzo ładnie odciśnięty; stempelek polecenia typu 2, na odwrocie kasowniki odbiorcze; doskonały stan zachowania.

300 PLN
Biete
30300

1945 II Korpus Polski we Włoszech, potwierdzenie odbioru listu poleconego z dnia 30.III, datownik poczty polowej 111; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

30 PLN
Biete
30301

1945 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list wysłany 28.II z poczty polowej 123 do jednostki o oznaczeniu kodowym 271 (Junacka Szkoła Kadetów w Palestynie), fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.52 odmiana z liczbą 52 w położeniu normalnym i owalny stempelek cenzora 588; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
Biete
30302

1945 II Korpus Polski we Włoszech - polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 11.II z poczty polowej 116 do jednostki o oznaczeniu kodowym 33 (Dowództwo Rejonu Teryt. na Śr.Wsch w Gederze), przesyłka dosłana do jednostki 623 (19 Baon.Oficerski), adresat nie został znaleziony ani tam, ani w jednostce 628 (Ośrodek Zborny Armii) - adnotacje z 16.III "w 623 nie figuruje" i "W ewidencji 628 nie fig.", fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.112 i owalny stempelek cenzora 573; dekoracyjny walor w słabszym stanie zachowania (przebarwienia).

120 PLN
Biete
30303

1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 18.V z Edynburga do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P82 (Kadra Ewidencyjna Oficerów) w Szkocji, okrągły jednoobrączkowy datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA NR.1 POLISH FIELD POST OFFICE" z datą "19 MAY 1945"; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.12
100 PLN
Biete
30304

40 PLN
Biete
30305

100 PLN
Biete
30306

160 PLN
Biete
30307

1945 Ludowe Wojsko Polskie, DOWÓDZTWO 1 ARMII POLSKIEJ, przedwojenny polski formularz poczty polowej wysłany 7.II do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 28279 przydzielonej do obsługi Dowództwo 1 Armii Polskiej, stempelek radzieckiej cenzury 31983, datownik odbiorczy 25.II; idealny stan zachowania.

120 PLN
Biete
30308

1945 Ludowe Wojsko Polskie, "RADZIECCY LOTNICY - SOKOŁY NASZEJ OJCZYZNY! BEZLITOŚNIE NISZCZCIE WROGA NA ZIEMI, W POWIETRZU I NA MORZU! NIECH ŻYJĄ RADZIECCY LOTNICY!" propagandowy ilustrowany listownik wysłany 30.V do Lwowa za pośrednictwem poczty polowej 83670 przydzielonej do obsługi 8 Zapasowego Pułku Piechoty, stempelek radzieckiej cenzury wojskowej 12105, datownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania, wyjątkowy jak na przesyłki "ze wschodu".

300 PLN
Biete
30309

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 18.3 z miejsca postoju do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 83659 przydzielonej do obsługi Dowództwa 1 Samodzielnej Brygady Moździerzy, stempelek sowieckiej cenzury wojskowej 27470 i polskiej cenzury wojskowej 1257, datownik odbiorczy 7.VII.1945; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
Biete
30310

1945 (?) Ludowe Wojsko Polskie, poświadczenie odbioru przesyłek ze stemplem Poczty Polowej nr.70864 przydzielonej do obsługi 3 samodzielny liniowy batalion łączności 1 Armii Wojska Polskiego (sformowany 1.IX.1944).

40 PLN
Biete
30311

200 PLN
Biete
30312

1945 Deutschen Post Osten formularz wojskowego przekazu pieniężnego z Warszawy do Niemiec.

140 PLN
Biete
30313

1945 list nadany z niemieckiej poczty polowej z Kudowy Zdroju 3.05.45 – 6 dni przed oswobodzeniem miasta.

80 PLN
Biete
30314

1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy.

Fi.1-4
100 PLN
Biete
30315

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków czystych (Fi.120.-).

Fi.1-4
100 PLN
Biete
30316

Fi.1-4
200 PLN
Biete
30317

1946 poczta polowa 2. Korpusu na Bliskim Wschodzie, list polecony wysłany 1.07.46 z poczty polowej nr 131 do Polish Forces 242 opłacony znaczkiem angielskim oraz serią 2. Korpusu Polskiego, na rewersie datownik tranzytowy Poczty Polowej 114 oraz dwa datowniki Głównej Poczty Polowej 104 i 101 z 6.07.1946.

Fi.1-4
280 PLN
Biete
30318

1946 karnet pamiątkowy znaczków poczty polowej 2 Korpusu wydany w nakładzie 2.000 sztuk z podpisem generała Władysława Andersa.

Fi.1-4
400 PLN
Biete
30319

1946 poczta polowa II Korpusu, seria znaczków I wydania.

Fi.1-4y
150 PLN
Biete
30320

Fi.1-5
60 PLN
Biete
30321

Fi.1y P1-4y P1
600 PLN
Biete
30322

1946 Poczta Polowa II Korpusu - Ancona, I wydanie, znaczek cięty za 55 gr. (Fi.200.-) w rzadkim odcieniu błękitnoniebieskim, lekko spękana guma na prawym marginesie, gwarancja Walocha.

Fi.2y nz
180 PLN
Biete
30323

Fi.3MK
80 PLN
Biete
30324

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 27.II za pośrednictwem poczty polowej 141 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

40 PLN
Biete