Die Auktion beginnt am 21.06.2024

Auctionen 117. Gefangenlager und Interniertenpost im II Weltkrieg

5991

320 PLN
5992

40 PLN
5993

1942 Oflag VIB Dössel - karta ozdobiona okolicznościową akwarelką ze staropolskim pozdrowieniem "ZDARZBÓG", na odwrocie dedykacja "na urodziny Jędrka w 1942 - 14.XII"; widoczne ślady szycia do listownika (por. aukcja 104 lot 22512) wskazują, że kartę wysłano poza obóz; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
5994

1942 PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA część na odpowiedź listownika datowana 10.XII i wysłana z Londynu drogą lotniczą do oflagu VIB; znaczek angielski zdjęty przez niemieckie służby kontrolne, poszukujące ukrytych informacji; stempelki cenzury brytyjskiej T.188 i niemieckiej obozowej nr.1; przesyłki lotnicze przy wymianie korespondencji z jeńcami w obozach niemieckich były niedozwolone; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
5995

1942 Oflag IIB Arnswalde, rysunek wykonany kredkami przedstawiający wieżyczkę wartowniczą obozu z napisem "ARNSWALDE-Choszczno Oflag-IIB (WIEŻA WARTOWNICZA) wykonany na kalce o wymiarach 205x132 mm; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

500 PLN
5996

1942 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie.

50 PLN
5997

1942 kartka z Szczakowej do internowanego polskiego żołnierza w Szwajcarii, stemple cenzury i ślady kontroli chemicznej.

140 PLN
5998

1942 Oflag VIIA Murnau, kartka wysłana do Sosnowca, stempelek cenzora obozu nr 12, dobry stan zachowania.

30 PLN
5999

1942 pamiątki oficerów (w tym polskich) z Oflagu IVC w Coldditz - międzynarodowy obóz specjalny przeznaczony był dla szczególnie ważnych oficerów wojsk alianckich i oficerów, którzy wsławili się ucieczkami z innych obozów.

280 PLN
6000

85 PLN
6001

85 PLN
6002

1942 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do więzienia Alt Moabit w Berlinie, na odwrocie stempel odbiorczy więzienia, stempelek cenzora oflagu nr 6.

350 PLN
6003

1942 Buchenwald - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka na formularzu obozowym nadana 24.09.42 do Ćwiklic

400 PLN
6004

1942 Stalag XXB Malbork, kartka na odpowiedź wysłana do obozu do jeńca francuskiego.

50 PLN
6005

1942 Stalag VIA w Hemer, listownik na odpowiedz wysłany z Kielc do Bartłomieja Bobońskiego, przekazanego Niemcom z internowania w Rumunii i osadzonego w M.-Stammlager VIA w Hemer w Westfalii.

200 PLN
6006

1942 internowanie w Szwajcarii, lotniczy list polecony z Szwajcarii do Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej od polskiego żołnierza internowanego w obozie w Wetzikon, zalepki cenzury szwajcarskiej i brytyjskiej.

100 PLN
6007

1942 internowanie w Szwajcarii, list lotniczy z Szwajcarii, z obozu internowania polskich żołnierzy w Cazis do Wielkiej Brytanii, zalepki cenzury szwajcarskiej i brytyjskiej.

100 PLN
6008

1943 PAMPELUNA, list z obozu wysłany 19.VI.43 do Szwajcarii, na odwrocie stempel ambulansu Pampeluna - Alsasua i cenzura madrycka; po klęsce Francji przekradających się do Portugalii żołnierzy zatrzymanych na terenie Hiszpanii tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych; największy i najbardziej znany z nich to Miranda del Ebro, mniej znane to Pampeluna - szpital przeznaczony na potrzeby więźniów i Lograno; dopiero 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację, ale przebiegała ona opieszale.

1 500 PLN
6009

1943 Stalag XB - karta (formularz francuski), część "z opłaconą odpowiedzią" wysłana 9.7 z obozu do Warszawy, stempelek cenzora nr.43 z parafką; zwraca uwagę datownik niemieckiej poczty polowej.

70 PLN
6010

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, widokówka do obozu wysłana 17.X z miejscowości Gais, pieczątka szwajcarskiego cenzora 318, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
6011

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
6012

1943 KORESPONDENCJA GENERALSKA Oflag VIB - generał Aleksander Szychowski najwyższy stopniem jeniec obozu, listownik - część na odpowiedź wysłana 7.5 z Warszawy przez żonę generała p.Irenę Szychowską, dwa stempelki cenzury w tym nr.2; po zakończeniu Kampanii Wrześniowej generał przebywał w Rumunii, a 31.I.1941 wbrew konwencjom międzynarodowym, Rumuni pod naciskiem przekazali go Niemcom, początkowo osadzono go w Dorsten, a następnie w Dössel; przesyłki związane z oficerami najwyższych stopni należą do rzadkości; doskonały stan zachowania.

500 PLN
6013

1943 NORWEGIA BAB 41 - jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę odzieżową (czerwony kolor tła) dla jeńca przerobiona kredkami na nalepkę dla paczki żywnościowej (niebieskie tło)!!! wysłana 12.56 z Norwegii do miejscowości Michalin pod Warszawą, nadawczy datownik niemieckiej poczty polowej, stempelek cenzury 44728A z numerem cenzora 1; odbiorca przekazał nalepkę do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, której stempelek umieszczono na froncie "POLNISCHES HILFSKOMITEE/ Des Kreises Warschau-Land/ DELEGATUR IN FALENICA"; Kriegsgefangenen-Bau-und Arbeits-Bataillon 41 (BAB41) w składzie 401 Dywizji Piechoty, wiosną 1942 przetransportowano do Norwegii, rozlokowano go kolejno w: Oslo, Trondheim, miejscowości Nesna, ostatecznie w Saltdalen w Północnej Norwegii, w 1943 roku batalion przemianowano na Bau-Pionier-Bataillon 41, składający się z trzech kompanii jeńców: Polaków (1 i 2 komp.) i Rosjan (3 komp.), którzy pracowali przy rozbudowie linii kolejowej Nordlandsbanen, którą Niemcy chcieli przedłużyć aż do północnych regionów Norwegii; do przymusowej pracy, której warunki były nieludzkie, wykorzystywano również więźniów obozów koncentracyjnych, budowę tę nazwano Blutweg - "Krwawa Droga"; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
6014

1943 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pilisvösvar 17.2.43 do Lwowa, liczne stemple cenzury węgierskiej i niemieckiej.

60 PLN
6015

1943 kartka z Barcelony polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Pfaffikon.

140 PLN
6016

1943 Internowanie na Węgrzech - Esztergom, list polecony wysłany 14.IX do Warszawy, w adresie nadawcy podano "Lengyel Munkas Csoport" (Polska grupa robocza); adnotacje, pieczątki i zalepki cenzur: węgierskiej i niemieckiej, na odwrocie warszawski jednoobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
6017

1943 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany do Radomska, stempelek cenzora obozu nr 5, dobry stan zachowania.

30 PLN
6018

85 PLN
6019

90 PLN
6020

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - list wysłana z obozu pracy przymusowej w Treuenbrietzen w Niemczech do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek; stemple cenzur i ślad cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) i "W KARTOTECE D.J.W.W.B / REFERAT R. WOJSK / NIE FIGURUJE", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki w dobrym stanie zachowania.

240 PLN
6021

1943 internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 27.08.43 z Rumunii do obozu internowania w Ilanz w Szwajcarii, nalepka kierunkowa obozu i liczne stemple cenzury, zalepka cenzury szwajcarskiej.

260 PLN
6022

1943 odcinek wpłaty od jeńca wojennego na specjalne konto bankowe jeńca.

30 PLN
6023

1944 Internowanie w Szwajcarii - ekspresowy list polecony wysłany 15.4 z Warszawy do obozu Baden, zalepka cenzury niemieckiej, stempelek szwajcarskiego cenzora 312, datownik odbiorczy 2.VI na odwrocie; całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.77, 79, 86
300 PLN
6024

1944 kartka polecona z Krakowa do internowanego Polaka w obozie internowania w Winterthur w Szwajcarii, stempel cenzury wojskowej Wermachtu i szwajcarski, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion" i kartka kierunkowa obozu.

Fi.77, 111, Cp9II
240 PLN
6025

1944 (?) Stalag XB - na przełomie 1944/45 wskutek kurczenia się obszarów okupowanych przez Niemcy, ewakuowali oni część obozów oraz przenosili, niekiedy duże, grupy jeńców z obozu do obozu; w związku z tym wprowadzono formularze bez oznaczenia adresu obozów, które wpisywali sami jeńcy, bardzo rzadko wykonywane to było przez władze obozowe; oferowana karta podwójna (formularz francuski) z nazwą obozu w kolorze fioletowym "Stalag XB Postüberwachung" i oznaczeniem "LA" odciśniętymi pieczątkami; dobry stan zachowania.

200 PLN
6026

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz we Fribourgu, list wysłany przez oddział Francuskiego Czerwonego Krzyża w Lyonie, znaczek unieważniony 21.XI wirnikiem propagandowym w Genewie, stempelek szwajcarskiego cenzora 304, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

150 PLN
6027

1944 Oflag VIB - część na odpowiedź listownika wykorzystana jako zwykły formularz i wysłana z obozu 18.9 do Bydgoszczy, niemy datownik, stempelek cenzora nr.5; nietypowa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
6028

1944 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie.

40 PLN
6029

1944 Oflag VIIA Murnau, kartka na odpowiedź wysłana do obozu, stempelek cenzora nr 18, dobry stan zachowania.

30 PLN
6030

1944 internowanie w Szwecji, kartka z Warszawy do Marii Salamon, żony komandora podporucznika Władysława Salomona, dowódcy ORP "Sęp" i dowódcy obozu internowanych w Mariefred. W Mariefred wynajęto mieszkania prywatne dla oficerów poza obozem dzięki czemu mogli sprowadzać członków rodziny.

300 PLN