5991 |
1942 Poczta internowanych w Szwajcarii. List wysłany przez dowódcę wojsk internowanych Gen. Prugar - Ketlinga (oznaczenie nadawcy na rewersie) z siedziby dowództwa Elgg do Mirrande (Francja). Stempel dwuobraczkowy 28mm, dodatkowo stempel cenzury szwajcarskiej typ I (328). | |
| 320 PLN | |
5992 |
1942 kartka z obozu Gross Born 23.9.42 do Białej Podlaskiej, stempel cenzury obozowej. | |
| 40 PLN | |
5993 |
1942 Oflag VIB Dössel - karta ozdobiona okolicznościową akwarelką ze staropolskim pozdrowieniem "ZDARZBÓG", na odwrocie dedykacja "na urodziny Jędrka w 1942 - 14.XII"; widoczne ślady szycia do listownika (por. aukcja 104 lot 22512) wskazują, że kartę wysłano poza obóz; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 250 PLN | |
5994 |
1942 PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA część na odpowiedź listownika datowana 10.XII i wysłana z Londynu drogą lotniczą do oflagu VIB; znaczek angielski zdjęty przez niemieckie służby kontrolne, poszukujące ukrytych informacji; stempelki cenzury brytyjskiej T.188 i niemieckiej obozowej nr.1; przesyłki lotnicze przy wymianie korespondencji z jeńcami w obozach niemieckich były niedozwolone; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
5995 |
1942 Oflag IIB Arnswalde, rysunek wykonany kredkami przedstawiający wieżyczkę wartowniczą obozu z napisem "ARNSWALDE-Choszczno Oflag-IIB (WIEŻA WARTOWNICZA) wykonany na kalce o wymiarach 205x132 mm; dobry stan zachowania; na karcie albumowej. | |
| 500 PLN | |
5996 |
1942 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie. | |
| 50 PLN | |
5997 |
1942 kartka z Szczakowej do internowanego polskiego żołnierza w Szwajcarii, stemple cenzury i ślady kontroli chemicznej. | |
| 140 PLN | |
5998 |
1942 Oflag VIIA Murnau, kartka wysłana do Sosnowca, stempelek cenzora obozu nr 12, dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |
5999 |
1942 pamiątki oficerów (w tym polskich) z Oflagu IVC w Coldditz - międzynarodowy obóz specjalny przeznaczony był dla szczególnie ważnych oficerów wojsk alianckich i oficerów, którzy wsławili się ucieczkami z innych obozów. | |
| 280 PLN | |
6000 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN | |
6001 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury. | |
| 85 PLN | |
6002 |
1942 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do więzienia Alt Moabit w Berlinie, na odwrocie stempel odbiorczy więzienia, stempelek cenzora oflagu nr 6. | |
| 350 PLN VERKAUFT | |
6003 |
1942 Buchenwald - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka na formularzu obozowym nadana 24.09.42 do Ćwiklic | |
| 400 PLN | |
6004 |
1942 Stalag XXB Malbork, kartka na odpowiedź wysłana do obozu do jeńca francuskiego. | |
| 50 PLN | |
6005 |
1942 Stalag VIA w Hemer, listownik na odpowiedz wysłany z Kielc do Bartłomieja Bobońskiego, przekazanego Niemcom z internowania w Rumunii i osadzonego w M.-Stammlager VIA w Hemer w Westfalii. | |
| 200 PLN | |
6006 |
1942 internowanie w Szwajcarii, lotniczy list polecony z Szwajcarii do Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej od polskiego żołnierza internowanego w obozie w Wetzikon, zalepki cenzury szwajcarskiej i brytyjskiej. | |
| 100 PLN | |
6007 |
1942 internowanie w Szwajcarii, list lotniczy z Szwajcarii, z obozu internowania polskich żołnierzy w Cazis do Wielkiej Brytanii, zalepki cenzury szwajcarskiej i brytyjskiej. | |
| 100 PLN VERKAUFT | |
6008 |
1943 PAMPELUNA, list z obozu wysłany 19.VI.43 do Szwajcarii, na odwrocie stempel ambulansu Pampeluna - Alsasua i cenzura madrycka; po klęsce Francji przekradających się do Portugalii żołnierzy zatrzymanych na terenie Hiszpanii tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych; największy i najbardziej znany z nich to Miranda del Ebro, mniej znane to Pampeluna - szpital przeznaczony na potrzeby więźniów i Lograno; dopiero 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację, ale przebiegała ona opieszale. | |
| 1 500 PLN | |
6009 |
1943 Stalag XB - karta (formularz francuski), część "z opłaconą odpowiedzią" wysłana 9.7 z obozu do Warszawy, stempelek cenzora nr.43 z parafką; zwraca uwagę datownik niemieckiej poczty polowej. | |
| 70 PLN | |
6010 |
1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, widokówka do obozu wysłana 17.X z miejscowości Gais, pieczątka szwajcarskiego cenzora 318, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
6011 |
1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza. | |
| 15 PLN | |
6012 |
1943 KORESPONDENCJA GENERALSKA Oflag VIB - generał Aleksander Szychowski najwyższy stopniem jeniec obozu, listownik - część na odpowiedź wysłana 7.5 z Warszawy przez żonę generała p.Irenę Szychowską, dwa stempelki cenzury w tym nr.2; po zakończeniu Kampanii Wrześniowej generał przebywał w Rumunii, a 31.I.1941 wbrew konwencjom międzynarodowym, Rumuni pod naciskiem przekazali go Niemcom, początkowo osadzono go w Dorsten, a następnie w Dössel; przesyłki związane z oficerami najwyższych stopni należą do rzadkości; doskonały stan zachowania. | |
| 500 PLN | |
6013 |
1943 NORWEGIA BAB 41 - jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę odzieżową (czerwony kolor tła) dla jeńca przerobiona kredkami na nalepkę dla paczki żywnościowej (niebieskie tło)!!! wysłana 12.56 z Norwegii do miejscowości Michalin pod Warszawą, nadawczy datownik niemieckiej poczty polowej, stempelek cenzury 44728A z numerem cenzora 1; odbiorca przekazał nalepkę do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, której stempelek umieszczono na froncie "POLNISCHES HILFSKOMITEE/ Des Kreises Warschau-Land/ DELEGATUR IN FALENICA"; Kriegsgefangenen-Bau-und Arbeits-Bataillon 41 (BAB41) w składzie 401 Dywizji Piechoty, wiosną 1942 przetransportowano do Norwegii, rozlokowano go kolejno w: Oslo, Trondheim, miejscowości Nesna, ostatecznie w Saltdalen w Północnej Norwegii, w 1943 roku batalion przemianowano na Bau-Pionier-Bataillon 41, składający się z trzech kompanii jeńców: Polaków (1 i 2 komp.) i Rosjan (3 komp.), którzy pracowali przy rozbudowie linii kolejowej Nordlandsbanen, którą Niemcy chcieli przedłużyć aż do północnych regionów Norwegii; do przymusowej pracy, której warunki były nieludzkie, wykorzystywano również więźniów obozów koncentracyjnych, budowę tę nazwano Blutweg - "Krwawa Droga"; rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
6014 |
1943 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pilisvösvar 17.2.43 do Lwowa, liczne stemple cenzury węgierskiej i niemieckiej. | |
| 60 PLN VERKAUFT | |
6015 |
1943 kartka z Barcelony polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Pfaffikon. | |
| 140 PLN VERKAUFT | |
6016 |
1943 Internowanie na Węgrzech - Esztergom, list polecony wysłany 14.IX do Warszawy, w adresie nadawcy podano "Lengyel Munkas Csoport" (Polska grupa robocza); adnotacje, pieczątki i zalepki cenzur: węgierskiej i niemieckiej, na odwrocie warszawski jednoobrączkowy datownik odbiorczy "WARSCHAU C1"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
6017 |
1943 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany do Radomska, stempelek cenzora obozu nr 5, dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |
6018 |
1943 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Sirnach do Berna, stempelek poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN | |
6019 |
1943 obóz internowanych - Ilag VII Laufen, karta wysłana 20.9.43 do Katowic od polskiego jeńca obozu. | |
| 90 PLN | |
6020 |
1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - list wysłana z obozu pracy przymusowej w Treuenbrietzen w Niemczech do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek; stemple cenzur i ślad cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) i "W KARTOTECE D.J.W.W.B / REFERAT R. WOJSK / NIE FIGURUJE", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki w dobrym stanie zachowania. | |
| 240 PLN | |
6021 |
1943 internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 27.08.43 z Rumunii do obozu internowania w Ilanz w Szwajcarii, nalepka kierunkowa obozu i liczne stemple cenzury, zalepka cenzury szwajcarskiej. | |
| 260 PLN VERKAUFT | |
6022 |
1943 odcinek wpłaty od jeńca wojennego na specjalne konto bankowe jeńca. | |
| 30 PLN | |
6023 |
1944 Internowanie w Szwajcarii - ekspresowy list polecony wysłany 15.4 z Warszawy do obozu Baden, zalepka cenzury niemieckiej, stempelek szwajcarskiego cenzora 312, datownik odbiorczy 2.VI na odwrocie; całość w doskonałym stanie zachowania. | Fi.77, 79, 86 |
| 300 PLN | |
6024 |
1944 kartka polecona z Krakowa do internowanego Polaka w obozie internowania w Winterthur w Szwajcarii, stempel cenzury wojskowej Wermachtu i szwajcarski, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion" i kartka kierunkowa obozu. | Fi.77, 111, Cp9II |
| 240 PLN | |
6025 |
1944 (?) Stalag XB - na przełomie 1944/45 wskutek kurczenia się obszarów okupowanych przez Niemcy, ewakuowali oni część obozów oraz przenosili, niekiedy duże, grupy jeńców z obozu do obozu; w związku z tym wprowadzono formularze bez oznaczenia adresu obozów, które wpisywali sami jeńcy, bardzo rzadko wykonywane to było przez władze obozowe; oferowana karta podwójna (formularz francuski) z nazwą obozu w kolorze fioletowym "Stalag XB Postüberwachung" i oznaczeniem "LA" odciśniętymi pieczątkami; dobry stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
6026 |
1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz we Fribourgu, list wysłany przez oddział Francuskiego Czerwonego Krzyża w Lyonie, znaczek unieważniony 21.XI wirnikiem propagandowym w Genewie, stempelek szwajcarskiego cenzora 304, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 150 PLN | |
6027 |
1944 Oflag VIB - część na odpowiedź listownika wykorzystana jako zwykły formularz i wysłana z obozu 18.9 do Bydgoszczy, niemy datownik, stempelek cenzora nr.5; nietypowa całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
6028 |
1944 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie. | |
| 40 PLN | |
6029 |
1944 Oflag VIIA Murnau, kartka na odpowiedź wysłana do obozu, stempelek cenzora nr 18, dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |
6030 |
1944 internowanie w Szwecji, kartka z Warszawy do Marii Salamon, żony komandora podporucznika Władysława Salomona, dowódcy ORP "Sęp" i dowódcy obozu internowanych w Mariefred. W Mariefred wynajęto mieszkania prywatne dla oficerów poza obozem dzięki czemu mogli sprowadzać członków rodziny. | |
| 300 PLN | |