Die Auktion beginnt am 21.06.2024

Auctionen 116. Feldpost im II Weltkrieg

Seite:
Poz# Bilder Beschreibung Katalog Features Aktueller Preis
51102

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
51103

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
51104

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, marginesowe serie nalepek Poczty Polowej 1 Korpusu w położeniu tete-beche czyli obrócone wzajemnie względem siebie, służyły do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek, rzadko spotykane na listach, piękny stan zachowania.


400 PLN
51105

1942 list poczty polowej "SS" z Lublina do Krakowa, stemple wydziału kryminalnego policji z Lublina.


160 PLN
51106

1942 kartka nadana w Halifaksie 26.05.42 do Szwajcarii, stempel agencji pocztowej nr 3 na transportowcu MS "Batory". Rzadki stempel "DELAYED TRANSMISSION / FOR PURPOSES OF SECURITY" w celu zachowania tajemnicy o wyjściu statku i konwoju. Wysyłkę listu wstrzymywano do czasu po wyjściu konwoju.


2 300 PLN
51107

1942 internowanie w Szwecji, kartka od internowanego członka załogi ORP "Sęp" wysłana za pośrednictwem szwedzkiej poczty polowej do Warszawy, przesyłka zwolniona od opłaty pocztowej - czerwony stempelek "Post från internerad militär / Service des internés militaires / internierfensendung” i pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av milibar myndighet”, unikalny walor.


1 800 PLN
51108

1942 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z szpitala polowego w Warszawie 22.09.42 do poczty polowej w Niemczech, fotoates Tust.


1 000 PLN
51109

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR - Dojdziemy, odbitka znaczków z unieważnionej matrycy w kolorze czarnym.


100 PLN
51110

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", seria kasowana na wycinku, wszystkie znaczki z błędami powstałymi w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy: za 50 gr. z błędem nominału na poz.9 "kropka w cyfrze 5", za 1 zł. z trzema błędami na poz.7 "uszkodzona ramka nominału", "brak haczyka w cyfrze 1" i "wklęsnięcia w literze z", a za 2 zł. z błędem na poz.1 "uszkodzony ornament po prawej" i dodatkowo jednostronnie cięty u dołu.

Fi.1-3
1 800 PLN
51111

1943 Tajna Poczta Podziemna ORYGINALNE GUMOWANIE - DOTĄD NIEZNANE, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 50 gr. poz.2; unikalny pierwszy egzemplarz z odnalezionej w 2015 roku niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą; takie znaczki nie były katalogowane, choć wcześniej - "Filatelista" 7/1957, pisał o nich M.Perzyński "...Nakład wynosił około 35 tys. sztuk znaczków - łącznie - wszystkich wartości. Znaczki te zarówno definitywne jak i próby nie były gumowane, z wyjątkiem znaczka za 50 gr., którego kilkanaście arkuszy podgumowano"; kilkanaście arkuszy to zaledwie sto kilkadziesiąt sztuk znaczków, z których większość pewno zużyto już w marcu; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je na doręczanej prasie podziemnej; gumowaną część nakładu wykorzystano pewno w pierwszej kolejności; z nominału 50 gr. pozostała niewielka ilość niegumowanych znaczków ząbkowanych i nieco więcej ciętych, egzemplarz gumowany odnaleziono razem z unikalną próbą i kilkoma egzemplarzami kasowanymi, gdzie guma jest widoczna na nie przyklejonych do wycinka fragmentach znaczków.

Fi.1B
3 000 PLN
51112

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - kasowany znaczek za 1 zł. (Fi.400.-) z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry i litera z w zł na dole oraz uszkodzony dwukropek po zł".

Fi.2 B
600 PLN
51113

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem na dolnym znaczku powstałym przy czyszczeniu formy na poz. 9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry".

Fi.2, 3B
800 PLN
51114

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3(12)B
500 PLN
51115

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, koperta listu adresowanego do Glasgow ofrankowana znaczkiem angielskim, dodatkowo na froncie nalepka dla wojsk pancernych, a na odwrocie pasek nalepek wydania przedrukowego poczty polowej 1 Korpusu na niebieskim papierze; znaczek skasowany okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1" z datą 24.VIII.1943, a nalepki 25.VIII.1943; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.6
200 PLN
51116

1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania.

Fi.10-2
350 PLN
51117

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, oryginalna guma ze śladami podlepień.

Fi.10-11
240 PLN
51118

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Premier gen. W.Sikorski, marginesowy czworoblok znaczków za 10 zł., bez gumy (Fi.400.-), bardzo ciekawe nieregularne ząbkowanie z krzyżykami markacyjnymi w rogach znaczków i na marginesie, bardzo ładny stan zachowania.

Fi.11
400 PLN
51119

1943 Holandia, Ochotniczy Legion Holenderski – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Holendrów w służbie Niemiec podczas II wojny światowej, seria znaczków czystych, bardzo dobry stan zachowania.


Mi.402-03
30 PLN
51120

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
51121

1943 III Rzesza, Front Wschodni - list z 252 Batalionu Policji stacjonującego w tym okresie w okolicach Kijowa, wysłany 24.XI z niemieckiej poczty polowej 42144-A do niemieckiego urzędu w Lublinie; niemy datownik nadawczy, pieczęć urzędowa poczty polowej, a na odwrocie pieczęć nadawcy "Dienststelle Feldpost Nr.42144-A Verwaltung"; całość w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
51122

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 10 8 z poczty polowej 43811B do Moskwy na adres redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej z prośbą o pomoc we wstąpieniu w szeregi 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki; na odwrocie stempelek cenzury 12856 i datownik odbiorczy; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


360 PLN
51123

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 6.6 z poczty polowej 23966 do Moskwy do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej armii polskiej; pisany po rosyjsku na formularzu "ozdobionym" cytatem Stalina, nietypowy stempel nadawczy poczty polowej z wpisaną ręcznie datą, rzadki stempelek cenzury 1/122, na odwrocie stemple odbiorcze; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


300 PLN
51124

1943 Armia Czerwona, list wysłany 31.12 z poczty polowej 29644.A, adresowany na poste restante ("do wostrebowanija") w urzędzie Moskwa 55, zazwyczaj przesyłki tak adresowane przeznaczone były dla więźniów i osób zatrzymanych przez władze sowieckie; cenzura 11734, na odwrocie datowniki odbiorcze; ze zbiorów J.Falkowskiego.


100 PLN
51125

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 - datownik Poczty Polowej nr.2 przeznaczonej dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka nieznany do tej pory z oryginalnego użycia - list lotniczy ze sztabu 3 Dywizji Strzelców Karpackich w miejscowości Altun Kopru w Iraku wysłany 1.IV do żołnierza 14 Pułku Kawalerii Pancernej (oznaczenie kodowe 260/35) w Szkocji, opłacony znaczkami indyjskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 111A, okrągły fioletowy stempelek cenzury CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 111", zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 1761 P.C.90." z sygnaturą 51-1473-G.W.D.; na froncie datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" z datą "11 JUN 1943" ładnie odciśnięty w kolorze zielonym; został on wprowadzony w maju 1943 i wycofany po dwóch miesiącach, do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


2 000 PLN
51126

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, ODDZIAŁY SPECJALNE - TRZYKROTNIE PRZEKIEROWANA, list polecony wysłany 22.JY (22.VII) z Harston do Ośrodka Radio (Stacji) Naczelnego Wodza na adres Hotelu Rubens w Londynie, gdzie mieściła się siedziba Sztabu Naczelnego Wodza i premiera Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie przeadresowano go do odbiorcy "Sgt.Władysław Wertans Polish Forces P7" (pododdział 1 Brygady Strzelców); jednostkę tę rozformowano (III.43) i adresat zmienił swój przydział więc kopertę dosłano do 1 DPanc, dotarła tam 27 JY (27.VII) - datownik odbiorczy "FIELD POST OFFICE 252", stamtąd przekierowano ją (adnotacje niebieską kredką) do poczty polowej - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" z 29.VII; po opatrzeniu ołówkową adnotacją "Odz.Spec." (oddziały specjalne) dotarła do adresata w ALLOA CLACKMANNANSHIRE 31.JY (31.VII); jedynym w tym czasie w Anglii polskim oddziałem specjalnym była 1 Samodzielna Kompania Commando sformowana 20.IX.42 z ochotników rozwiązanej 1 Brygady Strzelców, wchodziła w skład 10 Międzyalianckiego Commando, a organizacyjnie podlegała bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi; zwraca uwagę mała owalna pieczątka "F63" będąca prawdopodobnie polskim stemplem cenzury; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
51127

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, POCZTA POLOWA 135 - DRUGI DZIEŃ FUNKCJONOWANIA, list lotniczy nadany w otwartej 10.XII Poczcie Polowej 135, która rekwizyty pocztowe otrzymała w dniu 13.XII, ofrankowany znaczkami egipskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 135, wysłany 14.XII z El.Qassasin do Nowego Jorku, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 107", zalepka cenzury "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312" z sygnaturą "444/PP&TJ;/J 3000000 11/41" i dwa okrągłe fioletowe stempelki "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie stempelek brytyjskiej poczty polowej w Kairze "BASE ARMY POST OFFICE 4" z datą "29 DE" (29.XII), a także fioletowy okrągły z liczbą 37 i sygnaturą stempelek cenzora brytyjskiego; czarny dwuobrączkowy z literą "M" stempel cenzury egipskiej i rzadko spotykany stempel wirnikowy "EGYPT POSTAGE PREPAID" z datą 17.DE (17.XII); zalepka samoprzylepna cenzury amerykańskie z numerem "8167"; ładnie udokumentowany obieg pocztowy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


800 PLN
51128

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk.


80 PLN
51129

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE w kompletnych arkuszach, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, w arkuszach niespotykane i rzadkie, w sumie 42 komplety serii.


1 400 PLN
51130

1943 kartka z poczty polowej 67695 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki z Samodzielnej Kompanii Fizylierów przy Dowództwie Dywizji nadana 1.8.43 do miejscowości Słobodskoj, nadawcą jest kapral Eugenia Tomczak późniejsza dowódczyni plutonu w Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater sformowanym dopiero 19.8.43, bardzo wczesna przesyłka z okresu czerwiec - sierpień 1943, znane praktycznie wyłącznie z 3. Pułku Piechoty, stempel radzieckiej cenzury wojskowej, ciekawy tekst kartki, bardzo rzadkie i ciekawe.


1 000 PLN
51131

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki ząbkowane stemplowane na wycinkach.


400 PLN
51132

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
51133

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
51134

1943 Święto Morza, jedna nalepka propagandowa z serii - SŁOWIANIE NA OCEANY, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG.


30 PLN
51135

1943 list z niemieckiej poczty polowej nadany w Rumii koło Wejherowa (Rahmel) do Torunia.


100 PLN
51136

1943 list z niemieckiej poczty polowej z Rumii koło Wejherowa (Rahmel) do Torunia.


100 PLN
51137

1943 konspiracyjna poczta dla wojskowych Polska-Lizbona-Anglia, karta wysłana z Warszawy na "adres konspiracyjny" w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, na odwrocie stempel "POLSKI KOMITET OPIEKI / DELEGTURA w CALDAS DA RAINHA / M.O.S. W. / LISTA N.º ... N.º" z dopisanymi numerami, walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki, dobry stan zachowania.


180 PLN
51138

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych w parkach poziomych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, winietki za 10 zł z dolnym marginesem, na prawej powtarzalny błąd "wyspa u wybrzeży Angoli" na poz.38; bardzo dobry stan zachowania.


300 PLN
51139

1943 list niemieckiej poczty polowej z Białej Podlaskiej do Niemiec.


50 PLN
51140

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


60 PLN
51141

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN