46910 |
1782 około, Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Wyszkowa, list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - litera W wiązana z dwóch liter V o wysokości ~11 mm, szerokości ~15 mm na górze i ~5 mm u podstawy, na odwrocie pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana. | |
| 2 000 PLN | |
46911 |
1784 Galicja - Mikulińce - XVIII wieczny list z okresu przedstemplowego, ekspedycja pocztowa w Mikulińcach funkcjonowała w latach 1773-1810 i potem w 1816; znajdowała się na trakcie III Lwów - Biłka - Gliniany - Złoczów - Zborów - Kozłów - Mikulińce i dalej przez Zaleszczyki do Czerniowców, przez Mikulińce prowadził także trakt IV w kierunku Husiatynia i Kamieńca Podolskiego zwany potem Traktem Podolskim, do tej pory nie odnotowano istnienia stempla nadawczego z Mikulińca; mimo iż było to wymagane nadający przesyłkę nie umieścił na niej nazwy miejscowości, uczynił to odręcznie poczmistrz w lewym górnym rogu strony adresowej; list zgodnie z taryfą z 15.IV.1780 roku został opłacony 8 krajcarów przez odbiorcę - adnotacja czerwoną kredką na froncie; na odwrocie odbito lwowski stempel nadejścia "L .. Deз" - powiększenie na trzecim skanie. Pierwsze stemple pocztowe w Galicji często były wzorowane na polskich, tylko zamiast korony miały dwugłowego orła, w sumie znane są tylko z czternastu miejscowości i były stosowane dość chaotycznie, jeśli na liście wpisano nazwę miejscowości, nie trzeba było go stemplować, choć czasem to robiono, jeśli nie wpisano, stawiano stempel lub poczmistrz wpisywał nazwę miejscowości odręcznie; takimi listami dokumentuje się małe galicyjskie ekspedycje; w dniu 6.03.1793 roku Komora Nadworna wprowadziła obowiązek wpisywania miejscowości nadania i do 1818 roku stempli nadawczych już nie stosowano; kiedy 1.01.1818 wprowadzono obowiązek stosowania stempli nadawczych okres przedstemplowy w Galicji formalnie się zakończył. Z archiwum Mniszchów znanych jest kilka listów z różnych innych miejscowości, żaden nie zachował się w takim dobrym stanie z pełną czytelną treścią jest ciekawie łacińsko datowany 16.X-ris.84 (X od łacińskiego decembris) - kompletna treść na czwartym skanie, druga kartka ma mały ślad przywarcia do laku - zabezpieczenie przed wyjęciem listu z koperty, zachowanie się ponad 225 letniego dokumentu w tak fantastycznym stanie jest niespotykane. | |
| 4 000 PLN | |
46912 |
1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, obwoluta listu z Warszawy adresowanego do hrabiego Mniszech we Lwowie; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - litera W wiązana z dwóch liter V, opłata 8 groszy polskich - odręczna adnotacja na froncie, na odwrocie pieczęć lakowa, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Z.Wiatrowski | |
| 680 PLN | |
46913 |
1790 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, kompletny składany list z Warszawy do Francji; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - litera W wiązana z dwóch liter V o wysokości ~11 mm, szerokości ~15 mm na górze i ~5 mm u podstawy, na odwrocie pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana. | |
| 2 500 PLN | |
46914 |
1804 obszar I Rzeczypospolitej - RYGA jednowierszowy w ramce stempel rosyjski z napisem łacińskim RIGA (Dobin 40.1.02), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do Goldyngi (Goldingen); w 1561 roku Inflanty zostały lennem Rzeczypospolitej, Ryga była wówczas największym portem Inflant i jednym z największych na Bałtyku; w 1580 po pokonaniu Iwana Groźnego król Stefan Batory triumfalnie wjechał do Rygi; w 1605 w bitwie pod Kircholmem pod Rygą 4-tysięczne wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana Chodkiewicza rozgromiły 11-tysięczną armię szwedzką, a król szwedzki musiał salwować się ucieczką; 25.IX.1621 roku Szwedzi zdobyli Rygę i nie powróciła ona już do Rzeczypospolitej; Goldynga była stolicą Kurlandii i siedzibą książąt kurlandzkich, miasto wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze zagarnięte przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 800 PLN | |
46915 |
1806 kompletny składany list z Krakowa do Steyer. | |
| 120 PLN | |
46916 |
1806 No 19 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska, koperta francuskiego listu wojskowego nadanego 31.07.1806 z miejscowości Leitkirch (Niemcy) do Francji, na froncie odbity stempel "No 19. / GRANDE - ARMEE" w barwie czarnej używany do przesyłek pocztowych przez ruchomy urząd poczty polowej Wielkiej Armii przydzielony do 1. Dywizji Piechoty VI Korpusu. Taryfa pocztowa wynosiła 5 decime (50 centimes), którą uiścił odbiorca listu. Fotoatest Drzewiecki. | |
| 480 PLN | |
46917 |
1807 No 43 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - stacjonarny urząd pocztowy Wielkiej Armii działający w Warszawie, kompletny z pełną treścią list z wczesnego okresu Księstwa Warszawskiego datowany 4.10 w Warszawie wysłany do Baune we Francji, wyjątkowo czytelnie odbity czarnym tuszem dwuwierszowy stempel nadawczy - No 43 GRANDE ARMEE, na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta (cyfra 6) - według artykułu Z.Wiatrowskiego "Poczta Wielkiej Armii w XIX wieku (na obszarze dzisiejszych ziem polskich)" - "Filatelistyka" 4/2001: "Dla przekazywania informacji zorganizowano we francuskich oddziałach Wielkiej Armii pocztę z posuwającymi się wraz z nimi urzędami poczty polowej (od dywizji w górę) oraz stacjonarne urzędy pocztowe na zajętych obszarach. [...] Poczty stacjonarne były podzielone rewirami ze względu na dużą powierzchnię zajętych terenów. Te stacjonarne poczty z reguły były urządzane na utartych szlakach handlowych i pocztowych [...]" na głównej linii komunikacyjnej między Prusami Wschodnimi a Francją, na terenie Księstwa Warszawskiego działał urząd stacjonarny z numerem 43, który w tym okresie znajdował się w Warszawie, według niemieckiego podręcznika poświęconego historii poczty Wielkiej Armii (1995), do tej pory znanych jest tylko kilka listów wysłanych z tego urzędu!!! bardzo dobry stan zachowania, wspaniały walor do zbioru poczt wojskowych; francuska gwarancja V.POTHION | |
| 4 000 PLN | |
46918 |
1807 No 48 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, koperta francuskiego listu wojskowego nadanego z Malborka do miejscowości Chatellerault we Francji, na froncie unikalny stempel "No 48 PORT PAYE / GRANDE -ARMEE" w barwie czerwonej używany do opłaconych przez nadawcę przesyłek pocztowych przez pocztę polową Wielkiej Armii w kwietniu 1807, tylko w Malborku, do obsługi 3. Dywizji Kirasjerów (ciężkiej jazdy). Taryfa pocztowa 11 decime (110 centimes) - adnotacja na odwrocie koperty. Fotoatest Drzewiecki. | |
| 3 300 PLN | |
46919 |
1808 No 50 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska, list wysłany z Magdeburga do Paryża, czysto odbity stempel nadawczy "Nº 50 GRANDE ARMEE" i odbiorczy paryski na odwrocie, list z pełna treścią w bardzo dobrym stanie, fotoatest Jendroszek. | |
| 4 000 PLN | |
46920 |
1808 "No.22 GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich,1 Dywizja Piechoty gen.Saint-Hilaire (w składzie 4 korpusu marszałka Soult'a); list datowany 1 sierpnia w Warszawie adresowany do Vendegies-au-Bois wdepartamencie Nord we Francji, czytelna czerwona odbitka stempla nadawczego "No.22 GRANDE ARMÉE", papier listowy ze znakiem wodnym; odręczna adnotacja o wysokości porta "8" (décimes); w połowie roku 1808 Napoleon przygotowywał wojska do działań przeciw Anglikom w Hiszpanii, kompletny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania; ta poczta jest pierwszy raz oferowana na naszej aukcji i co u nas rzadkie ma gwarancję S.Teisseire. | |
| 3 200 PLN | |
46921 |
1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork). | |
| 80 PLN | |
46922 |
1817 lub po, list wysłany 18 11 z miejscowości Dyminek do Szczecina, jednoobrączkowy czarny datownik nadawczy DEMMIN, na odwrocie częściowo czytelna pieczęć lakowa nadawcy i stempelek nadejścia; papier ze znakiem wodnym "Leiftenow"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
46923 |
1820 półtorałutowy list wysłany z Miechowa do Kielc, idealnie odciśnięty czerwony jednowierszowy (26x5 mm) stempel nadawczy typu IIA MIECHÓW z dopisaną niebieskim atramentem datą "d 7 febr"; tym samym kolorem odnotowano masę przesyłki "1½"; u dołu dwukrotny dopisek "pilno" i pełna data nadania listu "5 Luty 820"; co ciekawe urzędnik pocztowy niebieskim atramentem w prawym dolnym rogu przesyłki również dopisał "pilno", po czym napis zaczerniono; adnotacja "IRC" zwalniająca przesyłkę od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
46924 |
1821 koszulka (datowana) listu wysłanego z Podgórza do Starego Sącza, czarny jednowierszowy stempel nadawczy "Podgorze", papier ze znakiem wodnym; przesyłka w całości opłacona przez nadawcę i zgodnie z ordynacją przekreślona czerwoną kredką dwukrotnie na ukos, na odwrocie adnotacja "4" i ładnie zachowana kompletna pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
46925 |
1822 List z Belgard (Białogard) do Cöslin (Koszalina). Ładnie odbity rzadki pierwszy prowizoryczny stempel jednowierszowy Białogardu, tzw. typ własny wg. Feusera (160 Euro). | |
| 190 PLN | |
46926 |
1822 lub po, koszulka listu na koszt odbierającego wysłanego z Sieradza do Łasku, czarny jednowierszowy stempel nadawczy z dopisaną ręcznie, w formie ułamka, datą "18/8", dopisek "na koszt" z wpisaną niebieskim atramentem wysokością porta "30" gr jakie winien opłacić adresat; na odwrocie negatywowa pieczęć nadawcy i dopisek - dużymi cyframi - "20"; walor w dobrym stanie zachowania (koszulka z niewielkim rozdarciem). | |
| 140 PLN | |
46927 |
1824 kompletny składany druk urzędowy ze Stargardu do Mühlbanz (Miłobądź), pruski jednorzędowy stempel "PR. STARGARDT", typu 1 wg Feusera (2816-1),+ Cito, 180 Euro | |
| 450 PLN | |
46928 |
1824 lub po, koszulka list wysłanego z miejscowości Strzelno do Bydgoszczy, duży dwuwierszowy stempel nadawczy STRZELLNO 10:MAY, obok tego samego typu stempel urzędu przejściowego w Inowrocławiu INOWRAZLAW 10 MAI; list adresowany po polsku z dopiskiem "Int Duchowny", papier ze znakiem wodnym przedstawiającym godło pruskie z podpisem CGBRAUN"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
46929 |
1827 - ZA OPŁATĄ PORTORYI - koszulka listu na koszt adresata wysłanego 4.X z Warszawy do Kalisza z adnotacją "Za opłatą portoryi"; dużymi niebieskimi cyframi wpisano wysokość opłaty "30" gr (list 1 łutowy); rzadki dwuwierszowy stempel nadawczy (29x4,5 mm) WARSZAWA 4 OCTOBs, w lewym dolnym rogu listu wpisana data w formie ułamka "2/10 27"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego "KOMMIS:RZĄD:WYZN:RELIG:OŚWIEC:PUBLICZNEGO/ PIECZĘĆ EXPEDYCYI" (Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego); do końca 1824 roku przesyłki urzędowe płatne przez adresata oznaczano odręcznym napisem "Interes Prywatny", a od 1825 "za opłatą portoryi" lub "Interes prywatny za opłatą portoryi", co ciekawe w tym samym czasie przy przesyłkach urzędowych wysyłanych na koszt państwa zastąpiono odręczne adnotacje specjalnymi stempelkami; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 500 PLN VERKAUFT | |
46930 |
1829 list z treścią wysłany z miejscowości Łobżenica do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy LOBSENS 23/8; bardzo dobry stanie zachowania. | |
| 60 PLN | |
46931 |
1829 obwoluta listu urzędowego ze Lwowa do Wiednia. | |
| 60 PLN | |
46932 |
1830 około obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, warszawski stempel nadawczy typu IIC o średnicy 19 mm z szerokimi literami. | |
| 60 PLN | |
46933 |
1831 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Podhorzec do Lwowa, czarny jednowierszowy w owalnej ozdobnej ramce stempel nadawczy "Podhorce" z dopisaną w formie ułamka datą wysyłki"1/10" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)31" na froncie czerwoną kredką oznaczona waga przesyłki 1/2 łuta, na odwrocie czarny dwuwierszowy, łukowy stempel odbiorczy LEMBERG 2 Oct 831 i zalepka nadawcy, papier ze znakiem wodnym; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 500 PLN | |
46934 |
1833 kompletny list z pełną treścią wysłany 20 8 z Warszawy do Grodziska, okrągły datownik nadawczy typu IIIC o średnicy 23 mm, w lewej dolnej części strony adresowej wpisana data wysyłki w formie ułamka "20/8" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)33"; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) z podpisem urzędnika; papier ze znakiem wodnym przedstawiającym głowę z profilu w wieńcu laurowym i napis "E.H. GUZOW"; na odwrocie pieczęć nadawcy; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN VERKAUFT | |
46935 |
1834 kompletny list z pełną treścią wysłany z miejscowości Jastrowie do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy IASTROW 10 9; bardzo dobry stanie zachowania. | |
| 60 PLN | |
46936 |
1834 kompletny składany list ze Lwowa do Stanisławowa. | |
| 50 PLN | |
46937 |
1836 koperta listu z Warszawy do Paryża, okrągły stempel Warszawa o średnicy 18 mm typ B (zbliżone litery SZ), pobrano opłatę 2,08 srebrnych groszy (adnotacja), stempel tranzytowy z Aachen "PP", stempel punktu wymiany poczty "PRUSSE PAR GIVET", stemple odbiorczy na odwrocie plus stempel "AED" (Affranchi Etranger Destination - opłacony z zagranicy do adresata), zaplamienie jak na ilustracji. | |
| 360 PLN | |
46938 |
1836 kompletny list urzędowy wysłany z Oświęcimia do Lwowa, czarny jednowierszowy w owalnej ozdobnej ramce stempel nadawczy OSWIECIM, na froncie czerwoną kredką oznaczona waga przesyłki 1/2 łuta, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Lemberg 20 OCT:1836; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 400 PLN | |
46939 |
1837 SŁUŻEW zamiast SŁUŻEWO - list ze Służewa do Włocławka, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (21x3,5 mm) SŁUZEW 24 OCTOB znane użycie z lat 1837-39, dopisek "SCR" (Służba Cywilna Rządowa) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 350 PLN | |
46940 |
1838 kompletny składany list z Wadowic do Tarnowa, stempel Wadowic typu I w kolorze czerwonym. | |
| 120 PLN | |
46941 |
1838 koszulka listu zagranicznego wysłanego z Krakowa do Beaune, do centralnej wytworni win w Burgundii przez hrabiego Stanisława Wodzickiego. Stempel nadawczy „KRAKAU 27 14.5.38”, ramkowy stempel określający kraj wysyłki listu „AUTRICHE PAR HUNINGUE”, stempelki „A.T.” i „11”. Na odwrocie kasownik odbiorczy „BEAUNE 8 JUIN 1838” i nieuszkodzona pieczęć lakowa z wyraźnie odciśniętym herbem Wodzickich. Wewnątrz odręczna notka z podpisem Wodzickiego i sucha pieczęć odciskowa z herbem Wodzickich. Hrabia Stanisław Wodzicki - polski polityk, przywódca krakowskiego stronnictwa arystokratycznego, prezes Senatu Rządzącego Rzeczypospolitej Krakowskiej w latach 1918-1831, senator Królestwa Kongresowego, pamiętnikarz, poeta i botanik. | |
| 230 PLN VERKAUFT | |
46942 |
1839 STEMPEL Z ODWRÓCONYMI CYFRAMI W DACIE - kompletny list z pełną treścią wysłany ze Sławna do Koszalina, czarny dwuwierszowy dwuwierszowy stempel nadawczy SCHLAWE 01 JULI z odwróconymi cyframi "0⇂", poniżej okrągły stempel odbiorczy COESLIN 11/7; całość w bardzo dobry stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
46943 |
1839 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Gródka do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy GRODEK 22 MAY, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 23 Mai. 1839; dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
46944 |
1839 list urzędowy (druk) wysłany ze Stryja do Przemyśla, trzywierszowy stempel nadawczy STRY 20/1 1839, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 22 Aug 1839 i zalepka nadawcy; dobry stan zachowania (narożnik karty częściowo zbutwiały). | |
| 150 PLN | |
46945 |
1840 kompletny z pełną treścią list urzędowy ze Lwowa do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy Lemberg 18 IAN 1840, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 19 Ian 1839 i zalepka nadawcy; papier ze znakiem wodnym - gwiazda sześcioramienna i napis R..38 (?); dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
46946 |
1840 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Rzeszowa do Przeworska, czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy RZESZOW 28./9, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 29 SEP i pieczęć lakowa, papier ze znakiem wodnym - J.MULLER; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
46947 |
1840 kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze zbiornicy listów w Żółkwi do Przemyśla, czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy ZOLKIEW 27 IEN., na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 19.Jän 1840. i zalepka nadawcy, papier ze znakiem wodnym - gwiazda sześcioramienna i napis SENTIENBERG K.S.; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
46948 |
1842 około, LUBIEŃ - NIEOPISANY STEMPEL NADAWCZY list wysłany z ekspedycji w miejscowości Lubień do Włocławka, doskonała czarna odbitka jednowierszowego (29x5 mm) stempla nadawczego typu IIA LUBIEŃ (w nazwie litera Ń), co ciekawe w Polskich Znakach Pocztowych opisano jedynie i pokazano stempel LUBIEN (w nazwie litera N) - znany także z okresu znaczkowego; M.Czernik w książce "Poczta Królestwa Polskiego w latach 1815-1851" również nie odnotowuje żadnego stempla z tej miejscowości, może istniały dwa różne stemple lub - co bardziej prawdopodobne, na skutek zużycia polskojęzyczny (początkowo) LUBIEŃ stracił kreseczkę nad N; na odwrocie dopisano ołówkiem "42", co zapewne oznacza datę 1842 (dawni filateliści często zapisywali w ten sposób datę przed oderwaniem części z treścią, co było niestety częstą praktyką); obok stempla dopisana data "6/12", adnotacja "b pilno!", dopisek "I:R" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie stempel nadawcy z godłem; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
46949 |
1842 list drukowany od biskupa z Wilna do Bieniakoni (dziś na Białorusi). | |
| 160 PLN | |