Die Auktion beginnt am 21.06.2024

Auctionen 114. Feldpost im II Weltkrieg

27115

1946 Poczta Polowa II Korpusu, czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości.

400 PLN
27116

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, narożny czworoblok czystych znaczków z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł., lewy górny z bardzo zaawansowanym błędem na poz.31 "uszkodzone R i T w WARTOŚĆ oraz obie litery w zł" - pokazane w artykule M.Kalinowskiego i L.Schmutza "Filatelistyka" 7-8/2000, gdzie opisane są osobliwości i sposób wykonania tego nadruku przez włoską drukarnię.

Fi.5 B
1 200 PLN
27117

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 17.IV za pośrednictwem poczty polowej 123 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania.

40 PLN
27118

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony wysłany 25.III z poczty polowej 120 do Szwajcarii; znaczki unieważnione idealnie odciśniętym datownikiem, odciśniętym dodatkowo na odwrocie, stempelek polecenia; włoski datownik przejściowy (nieczytelny), datownik odbiorczy z 4.IV; walor w słabszym stanie zachowania.

80 PLN
27119

Fi.10B
60 PLN
27120

50 PLN
27121

70 PLN
27122

1946 list lotniczy (całostka) z Tel-Avivu, wysłany 12.II przez polskiego uchodźcę ze Związku Sowieckiego do jednostki o kryptonimie pocztowym 437 (Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych w Gallipoli) II Korpusu Polskiego; smutna treść, mówiąca m.in. o rozterkach związanych z powrotem do Polski; doskonały stan zachowania.

120 PLN
27123

1946 II Korpus Polski we Włoszech, DATOWNIK NIEURUCHOMIONEJ POCZTY POLOWEJ 134, grzecznościowa odbitka datownika poczty polowej 134, który nie został użyty w związku z z tym, że poczta ta nie została nigdy uruchomiona; w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu widnieje reprodukcja tego datownika z tą samą datą 2.I.46; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
27124

1946 widokówka przedstawiająca tablicę pamiątkową 15 Wileńskiego Batalionu Strzelców "Wilków" wmurowana w kościele Caduti w Modenie.

60 PLN
27125

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list urzędowy "ON HIS MAJESTY'S SERVICE" z obozu Polish Resettlement Corps (Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia) w Witley Camp wysłany 7.11.46 z Godalming do 2 Polskiego Sądu Wojskowego w Polmont w Szkocji, zielona pieczęć wpływu Biura Ewidencji z datą 8 NOV "POLISH RESETTLEMENT CORPS RECORD OFFICE WITLEY CAMP GODALMING SURREY", koperta użyta dwukrotnie (pod naklejką widoczny poprzedni adres) w ramach tzw. WAR ECONOMY - wielokrotnego użycia kopert urzędowych (oszczędność papieru) w ramach gospodarki wojennej Imperium Brytyjskiego; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

600 PLN
27126

25 PLN
27127

30 PLN
27128

25 PLN
27129

Fi.6 Pw 6
750 PLN
27130

Fi.6 Pw 6
80 PLN
27131

Fi.6 Pw 6
120 PLN
27132

1947 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, specjalna koperta listu poleconego, dofrankowana i jako przesyłka lotnicza wysłana 24.I do Warszawy za pośrednictwem poczty polowej 406 przydzielonej do obsługi 1 Dywizji Pancernej gen. St.Maczka, datownik brytyjski FIELD POST OFFICE 406, w adresie zwrotnym podano skrytkę pocztową "260/39 London EC1", numer kodowy przydzielony 1 Pułkowi Artylerii Motorowej; zwraca uwagę niecodzienna nalepka polecenia, datownik odbiorczy na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
27133

1947 Środkowy Wschód - strona z pocztowej książki nadawczej Polskiego Czerwonego Krzyża z dnia 15.6; druk brytyjskiej poczty polowej, dwujęzyczny stempelek "P.C.K. NA ŚR.WSCH. POLISH RED CROSS IN M.E. CAIRO P.O.B.900", niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
27134

1947 Armia Polska na kontynencie - jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 22.1 z jednostki o oznaczeniu kodowym P40 za pośrednictwem poczty polowej 431 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka do Edynburga, zwraca uwagę bardzo późne użycie datownika FIELD POST OFFICE 431; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
27135

200 PLN
27136

1954 parka znaczków poczty polowej II Korpusu z nadrukiem nowej wartości.

200 PLN
27137

1954 II Korpus Polski we Włoszech, wydanie rocznicowe z okazji dziesięciolecia zdobycia Monte Cassino, znaczek poczty polowej II Korpusu z nadrukiem "Dziesięciolecie * 1944-54 *" w kolorze czerwonopomarańczowym, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.6c
850 PLN
27138

1954 II Korpus Polski we Włoszech, wydanie rocznicowe z okazji dziesięciolecia zdobycia Monte Cassino, znaczek poczty polowej II Korpusu z nadrukiem "Dziesięciolecie * 1944-54 *" w kolorze karminowym, gwarancja Walocha.

Fi.8b
180 PLN
27139

1958 MICHAŁ ŻYMIERSKI MARSZAŁEK POLSKI autograf na kopercie FDC z okazji 15-lecie Ludowego Wojska Polskiego (Warszawa).

Fi.924-6
Mi.1069-71
200 PLN
27140

1963 Generał Stanisław Skalski – fińska polecona koperta FDC adresowana na ręce Stanisława Skalskiego w Warszawie.

Stanisław Skalski - polski as myśliwski okresu II wojny światowej o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów, generał brygady pilot Wojska Polskiego, podpułkownik (ang. wing commander) Królewskich Sił Powietrznych. Walczył we wrześniu 1939, będąc dowódcą klucza w 142. eskadrze myśliwskiej. Od jesieni 1940 walczył w Anglii, uczestniczył m.in. w powietrznej bitwie o Anglię. Dowodził następnie eskadrą w dywizjonie 306 i 316, dywizjonem 317, eskadrą zwaną „Cyrkiem Skalskiego” w Tunezji, brytyjskim dywizjonem 601 na Malcie i w końcu 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Oficjalnie zaliczono mu zestrzelenie 18 i 11/12 samolotów oraz 2 prawdopodobnie. Odznaczony m.in. Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 1947 powrócił do Polski, gdzie został przez władze stalinowskie oskarżony o zdradę i skazany na karę śmierci, po czym wyrok zamieniono na dożywocie. Został rehabilitowany w 1956.

120 PLN
27141

1970 "23-5-1970 Monte Cassino Pogrzeb Gen. Andersa" nadruk na arkuszu pamiątkowych winietek z okazji XXV rocznicy zdobycia Monte Cassino, na podstawowym "znaczku" błąd na poz.14 "czerwona kropka pod flagą" (u wylotu trąbki)".

1 000 PLN
27142

2015 książka Jerzego Tokara "Polskie militaria z okresu II Wojny Światowej" w filatelistyce, 142 stron, liczne ilustracje, twarda oprawa.

50 PLN