Die Auktion beginnt am 21.06.2024

Auctionen 114. Gefangenlager und Interniertenpost im II Weltkrieg

28104

1942 Stalag VIG - karta ze szpitala obozowego - Lazarett Siegburg, wysłana 23.II do Warszawy, stempelek cenzora obozowego nr.43a; bardzo dobry stan zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

80 PLN
28105

1942 Interniertenlager (Ilag) Libenau - obóz dla internowanych, karta pocztowa datowana 8.X, wysłana 14.10 z obozu we Friedrichshafen do Krakowa, pieczęć urzędowa szpitala obozowego z godłem "Kriegslazarett Ravensburg Interniertenlager Liebenau", w którym przebywała autorka kartki, treść pisana po angielsku; bardzo rzadko spotykany walor w doskonałym stanie zachowania.

Obóz powstał w 1940 roku na terenie zamku, z którego usunięto zakonnice prowadzące szpital dla umysłowo chorych, a 700 chorych zamordowano wstrzykując im truciznę, pierwsi internowani (ok.300 osób) to obywatele brytyjscy wywiezieni z terenów Polski.

500 PLN
28106

1942 Stalag IIIB - karta (formularz francuski) z napisami po niemiecku i francusku, wysłana 30.1 z obozu do miejscowości Czechowice (Tschechowitz), stempelek cenzora obozowego nr.13; dobry stan zachowania.

40 PLN
28107

320 PLN
28108

40 PLN
28109

1942 Oflag IIB Arnswalde, karykatury oficerskie:

górna, o wymiarach 104x128 mm wykonana piórkiem i kredkami, sygnowana "W.Urbański";

dolna, o wymiarach 127x103 mm, wykonana piórem, satyryczny podpis, sygnowana nieczytelnie, datowana Choszczno 25.IV.1942;

dobry stan zachowania;

na karcie albumowej.

1 000 PLN
28110

1942 Oflag IID,

karta wysłana 19.11 z obozu do Chełma, stempelek cenzora nr.6;

karta z obozu do Włoch, wysłana 16.6 do Wenecji, stempelek cenzora nr.9; niecodzienny kierunek wysyłki; dobry stan zachowania;

na karcie albumowej.

250 PLN
28111

1942 poczta polskich internowanych w Szwajcarii, część pokwitowania przelewu dostarczana adresatowi z krótką notatką od nadawcy na odwrocie.

50 PLN
28112

1942 kartka z Szczakowej do internowanego polskiego żołnierza w Szwajcarii, stemple cenzury i ślady kontroli chemicznej.

140 PLN
28113

1942 (?) Oflag XA, zestaw 4 oryginalnych zdjęć o wymiarach 95x65 mm, przedstawiających: Pomnik Wdzięczności Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, odsłonięty 30.10.1932, zburzony przez okupantów niemieckich we wrześniu 1939; przedstawienie Teatru Obozowego; Grób Pański w kaplicy obozowej; wnętrze kaplicy obozowej; na odwrocie każdego zdjęcia stempelek cenzury z numerem 14; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

200 PLN
28114

1942 Stalag VIG Bonn, listownik wysłany 14.4.42 z obozu do Śniadowa, stempelek cenzora nr 12, dobry stan zachowania.

30 PLN
28115

1942 Oflag VIIA Murnau, kartka zwrotna do obozu, stempelek cenzora obozu nr 3.

40 PLN
28116

1942 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany 4.2.42 do Radomska, stempelek cenzora obozu nr 14, dobry stan zachowania.

30 PLN
28117

1942 Oflag IIE Neubrandenburg, listownik wysłany 28.4.42 do Garcz, stempelek cenzora obozu nr 11, dobry stan zachowania.

40 PLN
28118

1942 pamiątki oficerów (w tym polskich) z Oflagu IVC w Coldditz - międzynarodowy obóz specjalny przeznaczony był dla szczególnie ważnych oficerów wojsk alianckich i oficerów, którzy wsławili się ucieczkami z innych obozów.

280 PLN
28119

100 PLN
28120

100 PLN
28121

1942 kartka z Wilna nadana 19.06.42 do oflagu VIIA w Murnau, stempel cenzury oflagu.

100 PLN
28122

1942 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany z obozu do więzienia Alt Moabit w Berlinie, na odwrocie stempel odbiorczy więzienia, stempelek cenzora oflagu nr 6.

350 PLN
28123

1942 Miranda de Ebro - obóz koncentracyjny w Hiszpanii, kartka z obozu wysłana 2.8.42 do Krakowa, liczne stemple cenzury w tym cenzury rządowej w San Sebastian, znaczki częściowo oderwane w poszukiwaniu ukrytych treści.

500 PLN
28124

1942 Internowanie w Szwecji - komandor podporucznik Aleksander Grochowski - dowódca okrętu podwodnego ORP "Ryś" we wrześniu 1939 roku, list wysłany 11.5 ze Sztokholmu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, czerwony stempelek "Post från internerad militär / Service des internes / Interniertensendung"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av SVENSK censurmyndighet", zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 1223 P.C.90."; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

11.IX okręt podwodny ORP "Ryś” otrzymał rozkaz nakazujący ewakuację do Anglii lub internowanie w Szwecji, ponieważ zapas paliwa nie pozwalał na dojście do Anglii - komandor podporucznik Grochowski zdecydował się walczyć dopóki będzie to możliwe; kiedy uszkodziła się echosonda i ponownie rozszczelniły się zbiorniki paliwa, podjęto decyzję o zawinięciu do portu szwedzkiego, 18.IX września okręt wszedł do Stavnas. W czasie II wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki - szczególnie te wysłane ze statków i zagraniczne, są bardzo rzadkie; oferowana całość do Londynu może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki!

3 000 PLN
28125

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Leysin, list wysłany z obozu Lozanny.

200 PLN
28126

1943 list polecony wysłany 26-3 z Giens we Francji przez lokalny oddział organizacji udzielającej pomocy jeńcom wojennym do centrali w Vevey w Szwajcarii, pieczęć urzędowa "SECOURS AUX PRISONNIERS DE GUERRE", kasowniki: tranzytowy Hyeres i odbiorczy Vevey; zalepka i cenzura Wehrmachtu.; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.557, 558, 578
120 PLN
28127

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki wysłany z obozu 11.6 do miejscowości Turna, niemy datownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, stempelek cenzora obozowego nr.1; doskonały stan zachowania.

120 PLN
28128

1943 Stalag VIA - karta, część na odpowiedź wysłana 11.1 z Warszawy do komanda pracy (Arb.kom.5759) stalagu XB, ponieważ jeńca przeniesiono do stalagu VIA przesyłkę dosłano do tego obozu, stempelek nr.43 cenzora obozu XA z parafką, zwraca uwagę dodatkowy przekreślony stempelek 745; dobry stan zachowania.

70 PLN
28129

1943 Stalag XIID, listownik (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 4.X z obozu do Łodzi, dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND, stempelek cenzora obozowego nr.13 odbity bardzo jasnym rozcieńczonym tuszem; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
28130

1943 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
28131

1943 Oflag VIIA - adaptowany listownik oflagu IIIE, część na odpowiedź wysłana 28.5 z Sosnowca do obozu, stempelek cenzora obozowego nr.12 i dodatkowo "B5"; wewnątrz dwuwierszowa pieczątka informacyjna "Listy pisane, nieczytelnie, w dwuznacznikach, lub/ skrótach nie beda doreczane!"; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie); zwraca uwagę niski - 114 - numer więźnia.

80 PLN
28132

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 21.III z obozowego komanda pracy nr.830 w miejscowości Baumholder do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.13 i dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND.

40 PLN
28133

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 30.IV z Warszawy do Fryburga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 312, kompletna (często zdarta) kartka kierunkowa!!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

350 PLN
28134

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
28135

1943 ODWRÓCONY NAPIS Deutschland (Allemagne) w sygnaturze nakładu, Oflag VIB - bardzo rzadki przypadek niewychwyconego przez kontrolę błędu drukarskiego, listownik z obozu wysłany 23.1 do Warszawy, stempelek cenzora obozowego nr.3a; bardzo dobry stan zachowania (pionowe zgięcie).

300 PLN
28136

1943 kartka z Barcelony polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Pfaffikon.

140 PLN
28137

100 PLN
28138

150 PLN
28139

1943 obóz Stalag Luft 3 w Żaganiu, kartka z Krakowa adresowana do polskiego pilota RAF Dywizjonu 304, ppłk. Tadeusza Blicharza do obozu Stalag Luft 3 w Żaganiu, stempel cenzury obozu.

350 PLN
28140

1944 kartka polecona z Krakowa do internowanego Polaka w obozie internowania w Winterthur w Szwajcarii, stempel cenzury wojskowej Wermachtu i szwajcarski, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion" i kartka kierunkowa obozu.

Fi.77, 111, Cp9II
240 PLN
28141

1944 Stalag XXB - formularz listu lotniczego (całostka) do korespondencji z jeńcami, wysłany 14.II z Aberdeen w Wielkiej Brytanii do jeńca brytyjskiego, stempelki: cenzury brytyjskiej P.W.1183 i dekoracyjny, w kształcie serca cenzury obozowej nr.22; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.FLF2II
350 PLN
28142

40 PLN
28143

1944 Stalag XIA - dekoracyjna wielkanocna akwarelka na odwrocie formularza francuskiego (napisy niemieckie i francuskie) wysłanego 13.4 z obozu w Altengrabow do Lublina, nadawcą jest Franciszek Dończyk sekretarz polskiego męża zaufania w obozie; zwraca uwagę data napisania przesyłki 4.IV.44, stempelek cenzora obozowego nr.52; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania, podobnie zdobione przesyłki są niezwykle rzadko spotykane.

400 PLN