11027 |
1578 kompletny list pisany po łacinie, datowany 16 lipca we Lwowie, wysłany do Stanisława Lubomirskiego - twórcy potęgi i znaczenia rodu, w okresie z którego pochodzi oferowany dokument, rozpoczynał on budowanie swojej pozycji i powiększanie majątku, m.in. tocząc procesy z krewnymi w Małopolsce i na Węgrzech; list zawiera prośbę nadawcy o pośrednictwo w sporze o wieś w województwie podolskim, toczonym z wojewodą podolskim, którym w tym czasie był hetman wielki koronny Mikołaj Mielecki;
| 3 300 PLN VERKAUFT | |
11028 |
1779 kompletny składany list wysłany z Warszawy do Lipska, pieczęć poczty królewskiej z literą "W" w koronie i okręgu, wczesne użycie tego stempla, list w pięknym stanie, fotoatest Petriuk. | |
| 3 000 PLN | |
11029 |
1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, obwoluta listu z Warszawy adresowanego do hrabiego Mniszech we Lwowie; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - litera W wiązana z dwóch liter V, opłata 8 groszy polskich - odręczna adnotacja na froncie, na odwrocie pieczęć lakowa, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Z.Wiatrowski | |
| 680 PLN | |
11030 |
1793 PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Steyr, datowany 19 marca 1793, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny tuszowy odcisk stempla nadawczego "PODGORZE" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 4 krajcary (czerwona cyfra 4 na froncie); odnośnie oferowanego waloru p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" Filatelista 11/2007 pisze: "Ostatnim stemplem, który wymieniony jest w literaturze, a którego ja nie posiadam i też nigdy go nie widziałem, jest stempel gotyckimi literami PODGORZE. W literaturze podane jest jego użycie w 1793 roku. Z zasady, w moich publikacjach używam do ilustracji wyłącznie materiału z mojego zbioru. Tutaj jednak zrobiłem wyjątek i w sprawie tego stempla zwróciłem się do największego znawcy i eksperta austriackiej przedfilatelistyki, pana F. Puschmanna we Wiedniu. Pan Puschmann przysłał mi ze swojego zbioru list z tym stemplem z października 1792, z Krakowa do znanej firmy handlowej Natorp w Peszcie. [...] Pierwszym, który ten stempel zilustrował, a raczej narysował, był Ludwik Steinbach. [...] podaje [on] jego użycie luty-marzec 1793 zaznaczając, że stempel ten jest zawsze bardzo niewyraźnie - prawie nieczytelnie - odbity."; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 8 000 PLN | |
11031 |
1795 kompletny list z pełną treścią (datowany 17 maja) wysłany z Lublany (Laibach) przez Wiedeń do Lwowa, nadawca nie umieścił na liście nazwy miejscowości, a ponieważ było to wymagane, więc uczynił to odręcznie poczmistrz - w lewym górnym rogu strony adresowej, list został opłacony 8 krajcarów przez odbiorcę - adnotacja czerwoną kredką na froncie, na odwrocie czytelna odbitka (typowej jakości) lwowskiego stempla nadejścia "27 Mai", wg pracy J.Adamczyka i J.Bartkego Katalog stempli przedznaczkowych Galicji i austriackiej poczty w Wolnym Mieście Krakowie: "Od 1794 r. do 1818 r. w Galicji nie stosowano stempli z wyjątkiem stempla z datą nadejścia stosowanego we Lwowie"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 800 PLN | |
11032 |
1796 kompletny składany list z Krakowa do Steyer. | |
| 180 PLN | |
11033 |
1800 kompletny składany list z Szczecina (Stettin) do Francji, stempel "PAR WESEL", Wesel to pruska twierdza - enklawa - na Renie, przez którą przechodziła korespondencja do Francji. | |
| 120 PLN | |
11034 |
1805 kompletny list z pełną treścią datowany "7 Januarij 805 Uchanie" wysłany do Bełza, na odwrocie pieczęć lakowa; to list z okresu bezstemplowego, także na obszarze Galicji Wschodniej; Uchanie (III rozbiór) to jedno z siedmiu miasteczek w Cyrkule Zamojskim (od 1809 w Księstwie Warszawskim), Bełz (I rozbiór) miasto w sąsiednim Cyrkule Żółkiewskim; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 800 PLN | |
11035 |
1806 No 19 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska, koperta francuskiego listu wojskowego nadanego 31.07.1806 z miejscowości Leitkirch (Niemcy) do Francji, na froncie odbity stempel "No 19. / GRANDE - ARMEE" w barwie czarnej używany do przesyłek pocztowych przez ruchomy urząd poczty polowej Wielkiej Armii przydzielony do 1. Dywizji Piechoty VI Korpusu. Taryfa pocztowa wynosiła 5 decime (50 centimes), którą uiścił odbiorca listu. Fotoatest Drzewiecki. | |
| 500 PLN | |
11036 |
1807 "No31 GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, 5 Dywizja Kawalerii gen.Lorge (w składzie 5 korpusu marszałka Lannesa), list wysłany 6.VII w przeddzień powstania Księstwa Warszawskiego, powołanego przez Cesarza Napoleona do życia traktatem pokojowym w Tylży, zawartym po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Frydlandem 14.VI; pięć dni później wprowadzono zawieszenie broni (19.VI), a traktat podpisano w dniach 7-9.VII; list z "pola walki", napisany 6.VII przez żołnierza (czy raczej oficera) do Francji; bardzo ciekawa treść nawiązująca do historycznych wydarzeń i ziem polskich, mówiąca między innymi o wzięciu do niewoli pułkownika kozaków w okolicach miejscowości Visokie (Wysokie Mazowieckie), jego protestach mówiących coś o zawieszeniu broni, odesłaniu go dla pewności na tyły, a po oficjalnym potwierdzeniu wiadomości o zawieszeniu broni, o wycofaniu się za Narew; czytelna odbitka kasownika nadawczego - No31 GRANDE ARMÉE, odręczna adnotacja o wysokości porta; kompletny historyczny dokument w idealnym stanie zachowania; dołączony angielski opis fascynującej treści listu. | |
| 3 600 PLN | |
11037 |
1807 No 48 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, koperta francuskiego listu wojskowego nadanego z Malborka do miejscowości Chatellerault we Francji, na froncie unikalny stempel "No 48 PORT PAYE / GRANDE -ARMEE" w barwie czerwonej używany do opłaconych przez nadawcę przesyłek pocztowych przez pocztę polową Wielkiej Armii w kwietniu 1807, tylko w Malborku, do obsługi 3. Dywizji Kirasjerów (ciężkiej jazdy). Taryfa pocztowa 11 decime (110 centimes) - adnotacja na odwrocie koperty. Fotoatest Drzewiecki. | |
| 3 500 PLN | |
11038 |
1807 PREMIER CORPS GRANDE ARMÉE No4 - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, 1 Dywizja Piechoty generała Pierre Dupont'a (w składzie I korpusu marszałka Bernadotte'a), list z Braniewa (Braunsberg) - miasto znajdowało się przed rozbiorami na terenie Rzeczpospolitej, zagarnięte przez Prusy w I rozbiorze, pozostało wraz z okolicznymi miejscowościami katolicką wyspą w morzu pruskiego protestantyzmu; list wysłany krótko przed powstaniem Księstwa Warszawskiego, datowany 8 maja, pisany przez pułkownika Claude'a Marie Meunier'a do Épinal we Francji; autor to bohaterski dowódca 9 Pułku Piechoty Lekkiej podczas bitwy pod Braniewem stoczonej 26.02.1807 pomiędzy wojskami francuskimi i prusko-rosyjskimi, zakończonej całkowitym zwycięstwem Francuzów, którzy rozbili zgrupowanie prusko-rosyjskie i odbili Braniewo przy stracie kilkunastu zabitych i około 200 rannych, zdobyto 6 armat i sztandar batalionu pruskiego, siły prusko-rosyjskie straciły ponad 800 żołnierzy; portal http://www.historiabraniewa.hekko.pl dokładnie opisuje przebieg bitwy, tu zacytowano urywek tekstu: "końcowy fragment walk na Starym Mieście [w Braniewie] widziany oczyma generała Duponta przedstawia się następująco: "Dzielny pułkownik Meunier na czele 9 lekkiego ściga go nadal i zadaje mu dalsze straty"; czytelna odbitka bardzo rzadkiego stempla nadawczego, typu sporządzonego wyłącznie dla I Korpusu - PREMIER CORPS GRANDE ARMÉE No4 - unikalnego na listach z ziem polskich, odręczna adnotacja o wysokości porta 6 (décimes), na odwrocie świetnie zachowana pieczęć lakowa "MENUIER (oczywisty błąd powinno być MEUNIER) COLONEL.DU 9ENE REG.D'INF LEGERE z godłem i monogramem wiązanym CM; kompletny dokument w idealnym stanie zachowania. | |
| 6 000 PLN | |
11039 |
1808 Ksiestwo Warszawskie, kompletny składany list z pełna treścią wysłany z Niesułkowa do Rydzyny, fotoatest Pelc. | |
| 900 PLN | |
11040 |
1808 No 50 GRANDE ARMEE - Wielka Armia Napoleońska, list wysłany z Magdeburga do Paryża, czysto odbity stempel nadawczy "Nº 50 GRANDE ARMEE" i odbiorczy paryski na odwrocie, list z pełna treścią w bardzo dobrym stanie, fotoatest Jendroszek. | |
| 4 000 PLN | |
11041 |
1809 Królestwo Westfalii (1807-13); kompletny list wysłany 4.VI z Hagen do Rygi, nadawca listu Johann Elbers był założycielem wielkiej fabryki włókienniczej w Hagen; nazwa miejscowości nadania "Hagen" i wysokość porta "12" wpisane ręcznie czerwonym atramentem; na odwrocie francuski stempel graniczny "9. JUIN 1809"; list przeszedł tranzytem przez Prusy i dalej wielkim traktem Lipawa - Mitawa - Ryga przez niedawno zagarnięty obszar III zaboru rosyjskiego; stąd brak stempla granicznego Księstwa Warszawskiego, walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
11042 |
1810 Księstwo Warszawskie, obwoluta listu do Dyrekcji Poczty w Warszawie, rzadki stempel opłaty granicznej urzędu pocztowego w Międzyrzeczu na trasie Berlin - Warszawa, stempel użyty prawdopodobnie bez naliczania opłat pocztowych z racji korespondencji pomiędzy urzędami pocztowymi zwolnionymi z opłat pocztowych, na odwrocie przełamana pieczęć lakowa nadawcy z godłem i napisem "GENERAL POST AMT GA....", rzadkie użycie stempla już w 1810 roku, list napisano 7 grudnia 1810 roku, a z notatki wewnątrz listu rozpatrywano jego treść w Warszawie 17 grudnia 1810 roku. | |
| 3 600 PLN | |
11043 |
1812 około, obszar I Rzeczypospolitej - DORPAT, jednowierszowy stempel rosyjski z napisem łacińskim DORPAT (Dobin 40.2.07.1.02), czytelnie odciśnięty na liście do Rygi; w 1582 miasto weszło w skład Rzeczypospolitej po pokonaniu cara Iwana Groźnego, król Stefan Batory nadał miastu flagę w polskich barwach narodowych, od 1598 miasto było stolicą województwa dorpackiego, w 1601 szwedzka armia obległa i zdobyła miasto, w 1603 wojska polskie odzyskały miasto, a w 1625 Dorpat ponownie opanowali Szwedzi i już nie powrócił on do Rzeczypospolitej; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia). | |
| 240 PLN | |
11044 |
1812 kompletny składany list do Marienburga (Malbork). | |
| 80 PLN VERKAUFT | |
11045 |
1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork). | |
| 80 PLN | |
11046 |
1817 kompletny składany list do Marienburga (Malbork). | |
| 80 PLN VERKAUFT | |
11047 |
1818 około, list wysłany 23.NOV z Legnicy do Szprotawy (Sprottau), dwuwierszowy stempel nadawczy LIEGNITZ; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
11048 |
1820 około, kompletny rekomendowany niedatowany list wysłany z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa adresowany "Antoniemu Hrabi Stadnickiemu"; czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 9 FEBRUARII, adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych: "30", "46", na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
11049 |
1820 kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym ze znakiem wodnym i odciśniętą okrągłą pieczęcią z godłem "ZWEY G: GROSCHEN" wysłany 24.V z Kętrzyna do Okonka (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy RASTENBURG 24.MAI; adnotacje dotyczące opłat; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
11050 |
1822 List z Belgard (Białogard) do Cöslin (Koszalina). Ładnie odbity rzadki pierwszy prowizoryczny stempel jednowierszowy Białogardu, tzw. typ własny wg. Feusera (150 Euro). | |
| 200 PLN | |
11051 |
1824 kompletny składany druk urzędowy ze Stargardu do Mühlbanz (Miłobądź), pruski jednorzędowy stempel "PR. STARGARDT", typu 1 wg Feusera (2816-1),+ Cito, 160 Euro | |
| 450 PLN | |
11052 |
1825 po, list wysłany z miejscowości Widuchowa do Szczecina, dwuwierszowy stempel nadawczy FIDDICHOW 27 8, na odwrocie stempelek nadejścia i pieczęć urzędowa z godłem "KOENIGL.KREIS.GER.COMMISSION FIDDICHOW"; doskonały stan zachowania. | |
| 50 PLN | |
11053 |
1826 kompletny list wysłany 14.XI z Koszalina do miejscowości Szczecinek (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy COESSLIN 14.NOV., papier z dekoracyjnym znakiem wodnym; całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 50 PLN | |
11054 |
1827 kompletny list z pełną treścią wysłany z niewielkiej miejscowości Miejska Górka do Wschowy (Fraustadt), dwuwierszowy czarny stempel nadawczy GÖRCHEN 17/10, adnotacja "Franco" z dopisaną czerwonym atramentem cyfrą "2"; na odwrocie pieczęć lakowa; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
11055 |
1827 list tzw. "obciążony" (adnotacja "przytym Złł 50. w patce opieczętowej Sub. Signo K.W.M."), wysłany 23/11 z Rawy do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną datą, w tym dwucyfrową roczną; przesyłka w pełni opłacona przez nadawcę - dopisek Franco, a poniżej adnotacja urzędnika "franco 105 gr"; adnotacje dotyczące przesyłek dołączonych do listu "List 2/", "pieniądz 14/" i "300/11"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (na odwrocie dwa niewielkie ślady pozostałości podklejenia taśmą samoprzylepną). | |
| 400 PLN | |
11056 |
1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB. | |
| 60 PLN | |
11057 |
1827 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie, stempel graniczny z Słupcy typu IB. | |
| 250 PLN | |
11058 |
1828 obwoluta listu urzędowego z Berlina do Generalnej Dyrekcji Poczt w Warszawie, pieczęć lakowa Królewskiego Pruskiego Urzędu Pocztowego w Berlinie. | |
| 400 PLN | |
11059 |
1828 składany list z Bütow (Bytów) do Marienwerder (Kwidzyna). | |
| 45 PLN VERKAUFT | |
11060 |
1829 koszulka list wysłanego 1.VI ze Strzelna przez Inowrocław do Bydgoszczy, rzadki duży dwuwierszowy stempel nadawczy STRZELLNO (Feuser 350.-), dodatkowo na froncie odciśnięto stempel urzędu tranzytowego INOWRAZLAW; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 160 PLN | |
11061 |
1830 obwoluta listu urzędowego z Debicy do Lwowa. | |
| 80 PLN | |
11062 |
1831 kompletny list urzędowy wysłany z Łańcuta do Przeworska, czarny łukowy z datą stempel nadawczy LANCUT 31 AUG, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK 1 SEP i zalepka nadawcy; papier ze znakiem wodnym - HEINZENDORF J.D.; wewnątrz stempelek własnościowy EMIL GĄSKA; dobry stan zachowania. | |
| 200 PLN | |
11063 |
1832 list urzędowy wysłany 1.IV ze Lwowa do Przeworska, dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy Lwów, dopisek "Exoffo" do oznaczania korespondencji urzędowej, poniżej "franco"; na odwrocie efektowna sucho tłoczona zalepka listowa, przerwana, ale w dobrym stanie zachowania, doskonale widoczne detale rysunku godła i inskrypcja wokół niego. | |
| 60 PLN | |
11064 |
1833 kompletny z pełną treścią list urzędowy (datowany 2 maja) wysłany ze zbiornicy listów w Jaworowie do Przemyśla, czarny obwódkowy owalny stempel nadawczy IAWOROW; czerwoną kredką zaznaczono wagę przesyłki - półtora łuta; papier ze znakiem wodnym - POTHELOS; na odwrocie zalepka nadawcy; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 500 PLN | |
11065 |
1833 kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągłą pieczęcią "SECHS-KREUTZER L" z suchym tłoczeniem, wysłany z Sieniawy do Przemyśla, czarny jednowierszowy ramkowy stempel nadawczy SIENIAWA, data nadania w formie ułamka "8/2. 33." dopisana ręcznie, na dole adnotacja dotycząca wagi - 1 1/4 łuta, ukośne kreślenie na krzyż czerwoną kredką, a na odwrocie wpisana cyfra 4; papier ze znakiem wodnym - BRODY i herbem Pilawa; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 500 PLN | |
11066 |
1834 list wysłany ze Środy do Poznania, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy SCHRODA 8/6; całość w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 40 PLN | |