4147 |
1945 II Korpus Polski we Włoszech, dekoracyjnie ofrankowany list - znaczkami z wizerunkami trzech kolejnych monarchów brytyjskich (Jerzego V, Edwarda VIII i Jerzego VI) wysłany 18.VII za pośrednictwem poczty polowej 122 do USA, bardzo dobry stan zachowania. | Fi.7 |
| 80 PLN | |
4148 |
1945 DZIEŃ ZWYCIĘSTWA NAD JAPONIĄ (Victory over Japan Day - V.J. Day), widokówka wysłana 15.VIII z Chicago do żołnierza II Korpusu Polskiego we Włoszech, amerykańska nadawcza frankatura mechaniczna, datownik odbiorczy poczty polowej 122 z 4.IX i fioletowy stempelek cenury "52"; zwraca uwagę widokówka reklamowa nowego rodzaju usług pocztowych - Mailomat; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Fi.7 |
| 120 PLN | |
4149 |
1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 3.XI za pośrednictwem poczty polowej 128, dobry stan zachowania. | Fi.8 |
| 40 PLN | |
4150 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, ilustrowany formularz wydany przez Oddział Propagandy Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego, przesyłka z oznaczeniem WOJSKOWY wysłana 29.3 z Dowództwa 5 Dywizji Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 38233 do Łucka, rosyjski datownik nadawczy POLEWAJA POCZTA (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "a", stempelek polskiej cenzury wojskowej nr.134, datownik odbiorczy ЛУЦК ВОЛЫНСК.ОБЛ. z 8.4; rzadki, dekoracyjny walor w pięknym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | Fi.Fp1 |
| 360 PLN VERKAUFT | |
4151 |
1945 ZAKOŃCZENIE II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE ZACHODNIEJ, list opłacony znaczkami dla jednostek alianckich we Francji wysłany 7.5 z Nicei do ambasady polskiej w Genewie, stempelki i zalepka cenzury, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. W dniu 7.V.1945 w Reims akt bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych podpisali: generał Alfred Jodl oraz admirał von Friedeburg, co faktycznie kończyło II wojnę światową w Europie. | Mi.644, 645 |
| 400 PLN | |
4152 |
1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt", datowany 24.VII, pisany po polsku, wysłany od wywiezionej przez sowietów rodziny w sowchozie Sowstroj koło miejscowości Bobryniec na Ukrainie, adresowany do żołnierza 1 pułku piechoty "kościuszkowców" na adres poczty polowej 63444 z dopiskiem "s"(c); datowniki odbiorcze z 27.8; stempelek cenzury 30091; walor w bardzo dobrym, jak na przesyłki "ze wschodu", stanie; zachowane przesyłki do żołnierzy na froncie są o wiele rzadziej spotykane, niż przesyłki z frontu do domu. | |
| 200 PLN | |
4153 |
1945 "... ON (Hitler) SŁYSZY GŁOŚNY ŚPIEW - NA BERLIN !" - ofrankowany czysty formularz z propagandową, satyryczną ilustracją, doskonały stan zachowania. | |
| 160 PLN | |
4154 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka (Jelenia Góra) wysłana 16.6 za pośrednictwem poczty polowej 83681 (Dowództwo 10 Dywizji Piechoty) do Rozwadowa, radziecki datownik poczty polowej, stempelek cenzury wojskowej 140; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
4155 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, pokwitowanie wystawione 19.7.45 za przyjęcie 3 listów przez pocztę polową 70864 przydzieloną do obsługi 3 Samodzielnego Liniowego Batalionu Łączności 1 Armii Wojska Polskiego, pieczęć poczty polowej; dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN | |
4156 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, list lotniczy wysłany 7.X z poczty polowej 125 do Polskiego Centrum Wyszkolenia (Polish Training Centre) w Catterick w Anglii; walor w dobrym stanie zachowania (pionowe zgięcie). | |
| 120 PLN | |
4157 |
1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, po zakończeniu wojny Polska Pocztę Polową przemianowano na Pocztę Polskiego Korpusu Osiedlenia, list wysłany 3 września do Londynu za pośrednictwem poczty polowej Polskiego Korpusu Osiedlenia, znaczek unieważniony okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
4158 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, list z 12 Kompanii Geograficznej wysłany 5.5.45 za pośrednictwem poczty polowej 123 do Wielkiej Brytanii, dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
4159 |
1945 Polskie jednostki we Włoszech, amerykańska koperta poczty lotniczej do frankowana i jako polecona wysłana 10.10.45 z głównej poczty polowej 104 do Edynburga, dekoracyjny stempelek polecenia; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
4160 |
1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana z miejscowości Nowy Świętów na adres poczty polowej 38504 (6 Pułk piechoty) w Częstochowie, stempelek cenzury wojskowej 380 razem z datownikiem 12.XI.45; dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
4161 |
1945 list do radzieckiej poczty polowej nr 13494 9. Kołobrzeskiego Samodzielnego Batalionu Inżynieryjno - Saperskiego z polskiego domu dziecka w miejscowości Mamlut w Kazachstanie, radziecka cenzura wojskowa. | |
| 180 PLN | |
4162 |
1945 Polskie jednostki okupacyjne na terenie Niemiec 1 SAMODZIELNA BRYGADA SPADOCHRONOWA, zaproszenie na obchody 4. rocznicy powstania brygady i 1. rocznicy boju pod Arnhem, podpisane (najpewniej) przez generała Stanisława Sosabowskiego - legendarnego twórcę jednostki i jej dowódcę w czasie bitwy pod Arnhem, którego za krytykę nieudolnego dowodzenia brytyjskiego w czasie całej operacji "Market Garden", pod naciskiem Brytyjczyków, dymisjonowano; w tym czasie Brygada wraz z 1 Dywizją Pancerną wchodziła w skład wojsk okupacyjnych w brytyjskiej strefie na terenie Niemiec i stacjonowała w Bersenbrück; niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
4163 |
1945 KATASTROFA LOTNICZA w KAIRZE, list wysłany 4 VII z Kompanii Sztabowej 5 Dywizji Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 133 do Tel Awiwu, dwuobrączkowy datownik nadawczy POCZTA POLOWA 133, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 112" i owalny stempelek cenzora 573 odciśnięty dodatkowo na liście, czarny okrągły stempelek cenzury brytyjskiej "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie tranzytowy datownik brytyjskiej poczty polowej we Włoszech "BASE ARMY POST OFFICE 15" z datą 8 JY (8.VII), następnego dnia 9 lipca w Kairze miała miejsce katastrofa lotnicza, w której spłonął worek z polską korespondencją dla Poczty Polowej 112 w Jerozolimie, oferowany walor cudem przetrwał katastrofę i w brytyjskim urzędzie poczty polowej w Kairze opatrzono go fioletową pieczątką "SALVAGED MAIL", a na odwrocie doklejono kartkę informującą o uszkodzeniu przesyłki w wyniku pożaru "It is regretted that this item has been damaged by fire in circumstances beyond the control of the Army Postal Services. R.L.B. 4 Base A.P.O. M.E." oraz odciśnięto datownik "BASE ARMY POST OFFICE 4" z datą "22 AU" (22.VIII); unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 4 800 PLN | |
4164 |
1945 trójkątny list wojskowy z radzieckiej poczty polowej, stempel "Wojskowy", na odwrocie stempel polskiej cenzury wojskowej nr 112 i stempel odbiorczy poczty polowej. | |
| 90 PLN | |
4165 |
1945 składany w trójkąt list wojskowy z jednostki armii Berlinga, radzieckie stemple i stempel cenzury wojskowej. | |
| 200 PLN | |
4166 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków skasowana 10.II datownikiem Poczty Polowej (Fi.160.-), ładny stan zachowania. | Fi.1-4 |
| 120 PLN | |
4167 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, seria znaczków pierwszego wydania na lotniczym liście poleconym z poczty polowej nr 117 opłaconym znaczkiem poczty brytyjskiej, dekoracyjny walor. | Fi.1-4 |
| 360 PLN VERKAUFT | |
4168 |
1946 karnet pamiątkowy znaczków poczty polowej 2 Korpusu wydany w nakładzie 2.000 sztuk. | Fi.1-4 |
| 200 PLN VERKAUFT | |
4169 |
1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy. | Fi.1-4 |
| 100 PLN | |
4170 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków czystych (Fi.120.-). | Fi.1-4 |
| 100 PLN | |
4171 |
| 220 PLN | |
4172 |
1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria z nadrukiem cytatu Roosevelta po polsku "SZANUJ CZTERY WOLNOŚCI", angielsku i francusku. | Fi.1-5 |
| 100 PLN VERKAUFT | |
4173 |
1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria w czworoblokach z nadrukiem cytatu Roosevelta po polsku "SZANUJ CZTERY WOLNOŚCI", angielsku i francusku. | Fi.1-5 |
| 380 PLN VERKAUFT | |
4174 |
1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy na podlepkach, dodatkowo znaczek z nadrukiem nowej wartości, znaczek za 2 zł w barwie szarooliwkowej zamiast czerwonobrązowej, różnica dobrze widoczna w porównaniu z znaczkiem z nadrukiem. | Fi.1-5 |
| 140 PLN | |
4175 |
1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria na podlepkach z nadrukiem cytatu Roosevelta po polsku "SZANUJ CZTERY WOLNOŚCI", angielsku i francusku. | Fi.1-5 |
| 60 PLN | |
4176 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok, seria obiegowa, znaczek z nadrukiem nowej wartości i wydanie wydziału opieki nad żołnierzem (Fi.635.-), bardzo dobry stan zachowania. | Fi.1-6, bl.1 |
| 600 PLN | |
4177 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, czworobloki prób znaczków w zmienionych kolorach, za 45 gr. w kolorze szarym zamiast zielonym, za 55 gr. w kolorze czerwonobrązowym zamiast niebieskim, za 1 zł. w kolorze zielonym zamiast szarym i za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym zamiast czerwonobrązowym, tak jak je wydano czyste bez gumy i z charakterystycznymi przesunięciami perforacji, gwarancja. | Fi.1y P1-4y P1 |
| 2 400 PLN | |
4178 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, marginesowy czworoblok znaczków za 55 gr. ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem pionowym, lewy górny lekko zgięty gratis - liczone tylko trzy w pięknym stanie (usterki ząbkowania od 100.- do 1000.- za sztukę). | Fi.2 MK |
| 450 PLN | |
4179 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, sześcioblok znaczków za 55 gr. ze znacznym przesunięciem perforacji pionowej, błędy ząbkowania (Fi.od 100.- do 1000.- za znaczek), naturalna fałda w papierze widoczna na skanie może być przyczyną tej wady ząbkowania, poza tym piękny stan zachowania. | Fi.2y MK |
| 600 PLN | |
4180 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, marginesowy czworoblok ciętych znaczków za 55 gr. na szarym szorstkim gumowanym papierze (Fi.800.-), na białym spotykany częściej, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja. | Fi.2y nz |
| 800 PLN | |
4181 |
1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacją. | Fi.3MK |
| 80 PLN | |
4182 |
1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy, znaczek cięty na papierze y, gwarancja i oznaczenie Walocha. | Fi.3ynz |
| 190 PLN | |
4183 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu - gen W.Anders, pasek pionowy dziesięciu prób znaczka za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym na białym niegumowanym papierze; liniowe ząbkowanie poziome przesunięte w lewo przez co pięć prób ma niepełną perforacją poziomą po prawej stronie, tego typu błąd występuje także na znaczkach definitywnych i jest katalogowany (Fi.od 100.- do 1000.- za znaczek), piękny stan zachowania, niska cena wywoławcza, gwarancja. | Fi.4x P1 |
| 1 750 PLN | |
4184 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu - gen W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym na białym niegumowanym papierze (Fi.500.-), piękny stan zachowania, gwarancja. | Fi.4x P1 nz |
| 450 PLN VERKAUFT | |
4185 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości. | Fi.5 |
| 120 PLN | |
4186 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości. | Fi.5 |
| 400 PLN | |