18982 |
1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27-8 do Nancy zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz. | Fi.3 |
| 250 PLN | |
18983 |
1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta. | |
| 80 PLN | |
18984 |
1920 Bitwa Warszawska - dokument wystawiony 28-VIII wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, przepustka dla żołnierza z pieczęcią formacyjną "Baterja Zapasowa 8. Pułk Artylerji Polowej"; żołnierze baterii zapasowej skutecznie bronili Torunia przed sowietami; niecodzienny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
18985 |
1920 kartka wysłana z Tarnopola 24.4.20 z Frontowej Poczty Polowej nr VIb do Warszawy, stempel Poczty Polowej nr 53 na froncie, stemple Szefa Sanitarnego D.O.E. Lwów, dziury po archiwizacji. | |
| 150 PLN | |
18986 |
1920 wojna polsko-sowiecka, polska ofensywa na Mińsk po bitwie nad Niemnem, widokówka przedstawiająca "Szefostwo Kolejnictwa" wysłana 1.XII.20 z Baranowicz do Tarczyna, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 4-ej ARMJI/ Szefostwo Kolejnictwa"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; bitwa nad Niemnem (20-26.IX) była ostatnią wielką bitwą wojny polsko-bolszewickiej, Armia Czerwona poniosła kolejną (po bitwie warszawskiej) olbrzymią klęskę, w jej wyniku definitywnie rozbito oddziały bolszewickie i nastąpił pościg za jej niedobitkami, 30.IX 4 Armia odbiła Baranowicze i nacierając wzdłuż linii kolejowej 14.X zdobyła Mińsk, 18.X po podpisaniu rozejmu ofensywę wstrzymano - bardzo ciekawe zdjęcie Szefostwa kolejnictwa 4 Armii jako widokówka. | |
| 300 PLN | |
18987 |
1920 zajęcie Pomorza, kartka nadana z Frontowej Poczty Polowej nr 25 do Kościerzyny, rzadki stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANO" używany w Kartuzach oraz stempel formacyjny "DOWÓDZTWO ŻANDARMERJI POL. / PRZY Dwie 5tej BRYGADY JAZDY" | |
| 500 PLN VERKAUFT | |
18988 |
1920 list z Sosnowca 23.10.20 do Naczelnego Dowództwa W.P. w warszawie, na odwrocie stempel odbiorczy Frontowej Poczty Polowej nr 53 i pocztowy stempel odbiorczy, ciekawy niespotykany w tym kształcie stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE". | |
| 300 PLN | |
18989 |
1920 wojsko polskie na Syberii,formularz poczty polowej wysłany z Przemyśla 27.3.20 do Władywostoku w adresie "ochotniczych wojsk polskich na Syberii", oderwany znaczek. | |
| 1 200 PLN | |
18990 |
1920 list wysłany z okolic Równego z 2. baterii 7. pułku artylerii do Krakowa, datownik "FR. POCZTA POLOWA * 19 *", stempel cenzury "CENZUROWANO" na froncie i rewersie koperty. | |
| 100 PLN | |
18991 |
1920 list służbowy z Batalionu Zapasowego I. Pułku Wojsk Kolejowych w Krakowie wysłany 11.09.20 do Kompanii Ruchowej 2 linii 1. pułku Wojsk Kolejowych w Warszawie, pieczęć formacyjna, na rewersie datownik z odbiorczy z Warszawy oraz "POCZTA POLOWA No 53", odklejony znaczek. | |
| 60 PLN | |
18992 |
1920 list wartościowy o wartości 3.800 koron wysłany 16 kwietnia z dowództwa 1. Armii z Wilejki do Szefostwa Sadownictwa Polowego w Warszawie, trafił błędnie do poczty polowej 52 przekierowany do "Pp53", datownik "FR. GŁ. POCZTA POLOWA * I *" (z dużym i), pieczęcie formacyjne "Dowództwo I Armji / Referent Sąd. Prawny" oraz okrągła z orłem i drugi stempel wierszowy o tej samej treści, na rewersie datownik poczty polowej 52 oraz ślady po pieczęciach lakowych, dwa narożniki tylnej strony koperty przycięte. Listy wartościowe z tego okresu są bardzo rzadkie. | |
| 430 PLN | |
18993 |
1920 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, kartka z Warszawy ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES 311" z datą 30.3.20 do Francji, widokówka z Warszawy. | |
| 200 PLN | |
18994 |
1920 kartka z wojskowego szpitala epidemicznego w Lublinie do lekarza obozu jenieckiego "Oddziału robot. jeńców Gospod. Wojsk." w sprawie ustalenia gdzie przebywał pacjent u którego stwierdzono tyfus plamisty, stempel poczty wchodzącej "Oddz. rob. jeńców ......". | |
| 500 PLN | |
18995 |
1920 kartka z poczty polowej we Wrześni nadana 2.6.20 do Dopiewa, stempel formacyjny "Komp. c.k.m. / baonu zapasowego P.10 / 63. pułk piechoty", ładna widokówka z przetłoczeniem z widokiem koszar we Wrześni. | |
| 450 PLN | |
18996 |
1920 kartka nadana 7.2.20 z frontowej poczty polowej nr 34 do Środy, widokówka tzw. ulicówka z Wąbrzeźna. | |
| 340 PLN | |
18997 |
1920 kartka nadana 6.2.20 z poczty polowej w Zambrowie do Tarnowa, stempel formacyjny "4.ta Baterya 1go p.art. pol. / Legionów Polskich." z orłem. | |
| 180 PLN | |
18998 |
1920 formularz Sztabu Generalnego wysłany 18.12.20 z poczty polowej 30 z Baranowicz do Warszawy, datownik "POCZTA POLOWA No 30 wyr 'b'", stempel odbiorczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 53 wyr 'a'", pieczęcie ewidencyjne Sztabu. | |
| 110 PLN | |
18999 |
1920 okres przygotowań do Operacji Kijowskiej, telegram do dowództwa 6. Armii nadany 16.4.20 dotyczący uzupełnienia dla 42. pułku piechoty z 18. Dywizji Piechoty, pociągiem ze Stanisławowa do Husiatyna, stempel ewidencyjny "DOWÓDZTWO 6-tej ARMII / Oddział I Organizacyjny / Wpłynęło...". | |
| 760 PLN | |
19000 |
1920 okres przygotowań do zajęcia Litwy Środkowej, telegram ze Sztabu Generalnego do dowództwa 6. Armii nadany 23.9.20 dotyczący 10. Dywizji Piechoty do 3 Armii, na odwrocie stempel ewidencyjny Oddziału IV Dowództwa 6. Armii z 25 września i adnotacje. | |
| 750 PLN | |
19001 |
1920 ekspresowy list polecony z Brzeżan do Intendentury 6.Armii przekierowany do Równego, na rewersie bardzo rzadki datownik "POCZTA POLOWA Nº 20" z wyróżnikiem b. | |
| 340 PLN | |
19002 |
1920 front koperty poleconego listu pieniężnego o wartości 500 marek, wysłanego 28.3.20 z Komisji Kasowej 2. Dywizji Legionów z rejonu Druja (na wschód od Dyneburga) do Komisji Gospodarczej Naczelnego Dowództwa, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 26" z wyróżnikiem a, stempel eRki Poczty polowej Nº26, dwie pieczęcie Komisji Kasowej Urzędu Gospodarczego 2. Dywizji Legionów. | |
| 300 PLN | |
19003 |
1920 pocztówka z obozu w Biedrusku wysłana 26.6.20 z obozu szkoleniowego Szkoły Podoficerów Piechoty z Bobrujska do Łukowa, datowniki cywilne BIEDRUSKO i ŁUKÓW, pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo Obozu Szkół …. (-) Stempel pocztowy", widokówka z placem ćwiczeń obozu w Biedrusku. | |
| 90 PLN | |
19004 |
1920 list służbowy z Intendentury Sztabu Generalnego wysłany 2.6.20 z Warszawy do Intendentury 4. Armii, datownik "POCZTA POLOWA Nº53", pieczęć formacyjna w ramce "NACZELNE DOWÓDZTWO W. P./ SZTAB GENERALNY / SZEFOSTWO INTENDENTURY POL. POCZTA POL. 53." oraz pieczęć odbiorcza "Registratura / Dowództwa 4-ej Armji...". | |
| 140 PLN | |
19005 |
1921 Powstanie Słuckie - wydanie Nadzwyczajnej Rady Słucczczyzny, nadruk białoruskiej Pogoni, skrótu rosyjskiego brzmienia nazwy Rady - Ч.Р.Сл i nominału w walucie kopiejkowej pod napisem, przygotowane jako znaczki opłaty za doręczanie listów w Słucku, niedoszłe do obiegu - obszerny opis Powstania Słuckiego aukcja 87 lot 751, trzy parki znaczków za 50 kop./10 hal., na każdej inne nadruki - lekko odbity, mocno odbity i rozmazany, ciekawe do specjalizacji. | Fi.3 |
| 300 PLN VERKAUFT | |
19007 |
1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony do 23 Dywizji Piechoty, nadany 11.VI w Sortowni Poczt Polowych w Warszawie, czerwona odbitka bardzo rzadko spotykanego kasownika (wyróżnik c), niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; rzadkość!!! | |
| 120 PLN | |
19008 |
1921 list urzędowy wysłany 21.03.21 (data podpisania Pokoju Ryskiego) z poczty polowej 18 (znajdującej się w Krzemieńcu) do Ekspozytury Ministerstwa Spraw Wojskowych do spraw demobilizacyjnych do Szefostwa Sądownictwa Polowego poczta polowa 53 w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 18 *", pieczęć "POLECONY" oraz "SPRAWA URZĘDOWA / wolna od opłaty", na rewersie unikalny datownik "SORTOWNIA POCZT POLOWYCH * LWÓW *" oraz odbiorczy "POCZTA POLOWA Nr 53", bardzo dobry stan zachowania. | |
| 750 PLN | |
19009 |
1921 kwit wystawiony 30.3.21 przez pocztę polową 56 za odbiór skrzyni taborowej, unikalna pieczęć poczty polowej z orłem i trąbkami "POCZTA POLOWA * No 56. *", na rewersie pieczęć nagłówkowa POCZTA / Polowa Nº 56. / Nº_____ / ______19_". | |
| 150 PLN | |
19010 |
1921 kartka poczty polowej wysłana 9.2.21 od szefa sanitarnego 6. Armii ze Lwowa do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie. Rzadki datownik "POCZTA ETAPOWA No 206 wyr 'a', odbiorczy POCZTA POLOWA Nº 53", na odwrocie pieczęć urzędowa "SZEF SANITARNY D.O.E. / 6tej Armji". | |
| 220 PLN | |
19011 |
1921 kartka pocztowa wysłana 26.3.21 z piekarni polowej 2. Dywizji Legionów stacjonującej nad granicą Litwy Środkowej do Warszawy, datownik POCZTA POLOWA No 26 "a", pieczęć formacyjna "Piekarnia Polowa 2 Dyw. Leg. (-) Pieczęć pocztowa". | |
| 110 PLN | |
19105 |
1916 Graz - poczta miejska, widokówka frankowana "znaczkiem" o nominale 2 halerzy, oddziału ratowniczego ochotniczej straży pożarnej w Grazu (RETTUNGS-ABTEILUNG DER FREIW. FEUERW. GRAZ), instytucji zajmującej się prawdopodobnie tak jak np. w Łodzi miejscowym doręczaniem poczty, wysłana 20.VIII, adresowana na pokład pancernika SMS "Arpad"; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ, STRAŻ POŻARNA. | |
| 320 PLN | |
19158 |
1917 58 Galicyjski Pułk Piechoty (k.u.k. Galizisches Infanterie Regiment "Erzherzog Ludwig Salvator") - jednostka armii austro-węgierskiej, stacjonująca m.in. w Stanisławowie i Przemyślu, składająca się w większości z Rusinów (72%), karta pisana po polsku wysłana 21.VII do Warszawy przez żołnierza tej jednostki za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 408, która obsługiwała także jednostki Legionu Ukraińskiego; owalna pieczęć formacyjna i fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej "7 FENYGÓW" - III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.9b |
| 300 PLN | |