Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 105. Królestwo Polskie

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
28017

1865 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.+700.-), ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
500 PLN
28018

1865 Królestwo Polskie - SOCHACZEW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 210 - Sochaczew, kasownik ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza,w lewym dolnym rogu fragment stempla tranzytowego lub odbiorczego, bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
1 800 PLN
28019

1865 Królestwo Polskie ALEKSANDRÓW POGRANICZNY MAŁE CYFRY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na grubym papierze (0,10 mm) ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 311 - Aleksandrów Pograniczny (Fi.+1200.-), typ 1 z cyframi o wysokości cyfr 5,5-6 mm - zwykle występuje na Polsce nr.1, na rosyjskich znaczkach rzadki; piękny stan.

Fi.15z
Mi.15z
1 100 PLN
28020

1865 Królestwo Polskie - BW, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.140+1830.-), poza lekkimi ubytkami rysunku w ładnym stanie, niska cena wywoławcza.

Fi.16y
Mi.16y
300 PLN
28021

1865 obwoluta listu firmowego z Warszawy da Rygi, znaczek unieważniony stemplem numerowym z "1" w czterech kwadratach, ładny stan zachowania.

Fi.21x
115 PLN
28022

Mi.15y
400 PLN
28023

Mi.15y
200 PLN
28024

Mi.15y
300 PLN
28025

Mi.15y
120 PLN
28026

Mi.18, 20, 23
4 500 PLN
28027

1866 Królestwo Polskie AMBULANS DB/2, dwa znaczki rosyjskie za 1 i 5 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 na wycinku; unieważnione czytelnie polskim kasownikiem ambulansowym DB 2 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich; lekkie zagniecenie poziome wycinka, poza tym w bardzo ładnym stanie.

Fi.18x, 20x
Mi.18x, 20x
600 PLN
28028

1866 Królestwo Polskie - BŁĄD TŁA i kasownik BW; rosyjski znaczek za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, z tłem trójkąty - jak dla znaczka za 5 kop.; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska, na wycinku użytkowym z opłaconego przez nadawcę - stempelek FRANCO (Fi.400+2500.-), listu zagranicznego do Francji - adnotacja kredką 5 1/2., piękny stan.

Fi.19xs
Mi.19F
1 200 PLN
28029

1866 BŁĄD TŁA - rosyjski znaczek za 3 kop wydania z 1866 roku z tłem trójkąty - jak dla znaczka za 5 kop; dodatkowo rosyjskie znaczki za 1 i 10 kop wydania z 1866 roku, wszystkie na papierze prążkowanym poziomo, oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; na prawie kompletnej koszulce listu do Wiednia, znaczki skasowane polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typu cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1; poniżej czarny datownik nadawczy typu IIIC z 13.7, czarny austriacki stempel pochodzenia POLOGNE - stawiany na przesyłkach przychodzących z terenów Królestwa Polskiego; na odwrocie datowniki - kolejowy GRANICA DR(OGA). ŻEL(AZNA) i austriacki SZCZAKOWA oba z 30.7; dodatkowo kaszetka nadawcy OSTROWSKI & CO / WARSZAWA z datą 29/7; słabszy stan zachowania gwarancja.

Fi.19xs, 18x, 21x
Mi.19F, 18x, 21x
2 400 PLN
28030

1866 Królestwo Polskie 194 - SIERADZ, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 194 - Sieradz (Fi.+350.-); kasownik ma 4 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; kasownik pięknie, wręcz wzorcowo czytelnie odbity, sygnatura ołówkiem M.A.Bojanowicz.

Fi.21x
Mi.21x
400 PLN
28031

Mi.18x, 19xF, 21x
1 800 PLN
28032

1866 list na kopercie z wydrukowanym znakiem opłaty z Rosji do Warszawy, datownik i godzinni odbiorczy z Warszawy.

Mi.U10
400 PLN
28033

1866 SŁUŻBA POCZTOWA - list służbowy wysłany 31.1 z Warszawy do Płocka, datownik nadawczy WARSZAWA typu IIIC (PZP nr 398k), przesyłka oznaczona czerwonym stempelkiem "SŁUŻBA / POCZTOWA" w ramce, spotykane jedynie na wewnętrznej korespondencji urzędowej, na odwrocie czerwona urzędowa pieczęć pocztowa.

320 PLN
28034

1867 Królestwo Polskie 312 - WAGANIEC i EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5, koszula listu z Wagańca do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 312 - Waganiec, w ekspedycji dworcowej na Drodze Bydgoskiej, o bardzo wysokim 8 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim najwyższym bo 10 (Fi+4000.-); obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy ВАГАНЕЦЪ / WAGANIEC z ręcznie wpisaną datą 26/11, po lewej kaszetka nadawcy, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 26/11 i stempel ambulansowy z Linii Kolei Bydgoskiej "EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5" (Fi.18000.-); koszulka jest w dobrym stanie, a wszystkie stemple bardzo lekko i czytelnie odbite; był ozdobą eksponatu M.A.Bojanowicza - jego sygnatura w środku i gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15
Mi.15
18 000 PLN
28035

1867 obwoluta listu firmowego z Warszawy da Elżbietowa, znaczek unieważniony stemplem numerowym z "1" w czterech kwadratach, ładny stan zachowania.

Fi.21x
200 PLN
28036

1867 obszar I Rzeczypospolitej - OSZMIANA, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Oszmiany do Warszawy, na froncie datownik ОШМЯНАЪ/ 26 ОКТ.1867, znak opłaty unieważniony tym samym stemplem, obok dwujęzyczny datownik odbiorczy ВАРШАВА/ WARSZAWA z 10/11 i okrągły godzinnik 9/R typu Da; w 1795 roku Oszmiana znalazła się w zaborze rosyjskim; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Fi.Ckr7I
800 PLN
28037

1867 firmowy list z Warszawy do Londynu wysłany 22 stycznia 1867, znaczki skasowano czteroobrączkowym stemplem z literami "BW" uzywanym w ekspedycji pocztowej na Dworcu warszawskim, datownik "EKSPEDYCJA POCZTOWA DWORZEC WARSZAWA 22/1", stempelek "FRANCO" i pruski stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR. XI FRANCO 22.1.67 II", stempel "P.D." i "LONDON PAID", jeden znaczek za 10 kop. użyty powtórnie na szkodę poczty (słabo widoczne pierwotne kasowanie), co charakterystyczne znaczek ten został wklejony pomiędzy inne znaczki , a jego brzegi zaklejone aby ukryć powtórne użycie, charakterystyczne również, że oba znaczki za 10 kop. pochodzą z innych partii co widać po odmiennych odmianach kolorów, list zagięty ale w bardzo dobrym stanie, fortoatest Pelc (bez opisu podwójnego użycia).

Mi.14, 15
2 000 PLN
28038

1867 kompletny składany list (rozłożony do ekspozycji) z Warszawy do Paryża, opłata gotówkowa, stemple tranzytowe, graniczne i odbiorcze.

500 PLN
28039

1868 obwoluta listu firmowego (bez boków) z Warszawy 14.08.68 do Berlina, trójkolorowa frankatura, znaczki unieważnione stemplem numerowym z dużą cyfra "1" z ozdobną nóżką w czterech kwadratach, datownik "EKSPEDYCYA POCZTOWA // DWORZEC WARSZAWA 22 /1", stempel tranzytowy "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR. XI \\ FRANCO 25. 8 68", stempelek "FRANCO" informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę, na odwrocie stemple odbiorcze, koperta złamana w pionie, na odwrocie stempel odbiorczy i podlepki.

Fi.18x,19x, 21x
400 PLN
28040

1868 około, obszar I Rzeczypospolitej - WILNO, rosyjska koperta za 10 kop wydania z 1868, o wymiarach 140x60mm, wszystkie klapy zaokrąglone; wysłana z Wilna do miejscowości Szczuczyn, znak opłaty skasowany 7.XI stemplem nadawczym WILNO (ВИЛЬНА) z ozdobnikiem, ten sam stempel odciśnięty dodatkowo na froncie; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.U13IIC
160 PLN
28041

1869 Królestwo Polskie 1 - WARSZAWA OŚMIOKĄTNY - dwa wydania na jednym liście; znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 oraz znaczki za 3 i 5 kop. wydania z 1866 roku, wszystkie na papierze ze znakiem wodnym 4 (3 i 5 kop. żeberkowanym poziomo) oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważnione polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, poniżej mały datownik nadawczy Warszawa typu IIIC z 30/4, pruski okrągły graniczny stempel ambulansowy, określający jednocześnie kraj pochodzenia: "AUS RUSSLAND über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" z tego samego dnia; tranzytowy stempelek PD i stempelek FRANCO o całkowitym opłaceniu przez nadawcę, fragmenty adnotacji o dodatkowych opłatach; na znaczkach francuski datownik z granicy pruskiej; dekoracyjny wycinek z listu do Francji o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym i w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.16y, 19x, 20x
Mi.16y, 19x, 20x
350 PLN
28042

1869 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY; list składany z Warszawy do Carskiego Sioła opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14 1/2 : 15; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 7.1.1869 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów, zawsze z godziny 5 po południu, obok ten sam stempel jako datownik nadawczy, na odwrocie rosyjskie datowniki ambulansów kolejowych 5-6 Warszawa - Wilno z dnia 7.1.1869 i 3-4 Wierzbołów - St.Petersburg z dnia 8.1.1869 oraz datownik odbiorczy z Carskiego Sioła z 9.1.; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla na listach zamiejscowych; prawdopodobnie użyto go jako kasownika przez przypadek, na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek, bardzo dobry stan zachowania, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.21x
Mi.21x
3 600 PLN
28043

1869 obszar I Rzeczypospolitej - WITEBSK, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Witebska do miejscowości Newel, znak opłaty unieważniony datownikiem "ВИТЕБСК 16 МАР.1869", dodatkowo odciśniętym poniżej, na froncie datownik odbiorczy "НЕВЕЛЪ 18 МАР.1869"; w 1772 roku Witebsk został włączony do Rosji, nigdy do Polski nie wrócił; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Fi.Ckr10
300 PLN
28044

1869 Królestwo Polskie - KASOWNIK AMBULANSOWY DB/1; list składany z Warszawy do Berlina opłacony rosyjskimi znaczkami za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczki unieważniono rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB/1 - Droga Bydgoska (Fi+3500.-), na froncie równie rzadki stempel nadawczy "Ekspedycja Poczt w Wagonie" z datą 14.9 opisany przez Z.Mikulskiego jako datownik na listach ekspediowanych Drogą Bydgoską z dworca Warszawa; obok pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 13.4.69 - typ 149 według Feusera i kaszetka nadawcy SAM:ANT: FRAENKEL / VARSOVIE, na odwrocie berliński stempelek odbiorczy z 14.4., bardzo dobry stan zachowania.

Mi.18x, 19x, 21x
4 800 PLN
28045

1869 obszar I Rzeczypospolitej - MIŃSK, rosyjska koperta za 10+1 kop wydania z 1863 roku, o wymiarach 120x76 mm, ze znakiem wodnym Wz.III w położeniu normalnym, kształt klap IV, wysłana z Mińska do Rygi znak opłaty skasowany 27.II stemplem nadawczym MIŃSK (МИНСКЪ) z ozdobnikiem, ten sam stempel odciśnięty dodatkowo na froncie; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i stempel odbiorczy; Mińsk w II rozbiorze zagarnięty przez Rosję, nie powrócił już, z wyjątkiem 1920 roku, w granice Rzeczypospolitej; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.Ckr10III
Mi.U10C
500 PLN
28046

1870 ЛОДЗЬ - Ж.Д.; ŁÓDŹ - DROGA ŻELAZNA, list składany opłacony według taryfy do Prus rosyjskimi znaczkami za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, w tym rzadkim błędnodrukiem z poddrukiem trójkąciki dla znaczków za 5 kop. zamiast cyfry 3 zastosowanej dla znaczków za 3 kop, wszystkie na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono wprowadzonym w 1870 roku rosyjskojęzycznym datownikiem kolejowym ЛОДЗЬ - Ж.Д., w tym przypadku z odwróconą datą 7.8.; na drodze wiedeńskiej list podróżował ambulansem - datownik "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.25-26" / "POCZTOWY WAGON No.25-26" z dnia 7 АВГ.1870 (19 według kalendarza gregoriańskiego) na odwrocie, na dole pruski stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO z 19.8 1870 roku z ambulansu Aleksandrowo - Berlin; wszystkie stemple kolejowe pokazane na oddzielnym wyostrzonym skanie; mimo dużego ruchu, pewnie ze względu na krótkość linii - nieco ponad 27 km, listy z niej są bardzo rzadkie; ponieważ sam list został złożony na cztery i co widać na skanach raz niezbyt mocno poprzez znaczki, cena wywoławcza jest niska.

"Towarzystwo Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej" powołano 14 sierpnia 1865 r. Karol Scheibler i Edward Frankenstein reprezentowali sfery przemysłowe Łodzi i Warszawy, zaś Józef Jabłkowski, Maurycy Ludwik Mamroth, August Rephan, Mathias Rosen i Jan Bloch byli finansistami. Budowę rozpoczęto 1 września. 18 listopada 1865 r. prace torowe – prowadzone pod nadzorem głównego inżyniera Hipolita Cieszkowskiego zostały całkowicie zakończone.

Tempo budowy było ekspresowe. 19 listopada 1865 r. nastąpiła uroczystość otwarcia linii. Zaraz potem ruszyły pociągi towarowe przewożące surowce i gotowe wyroby. 1 czerwca 1866 r. uruchomiono regularną komunikację pasażerską.

W 1866 r. przewieziono niespełna 5 tys. ton towarów, czyli 13,5 tony dziennie, ale już w 1881 r. 40 tys. ton surowców, paliw oraz gotowych wyrobów. W 1881 r. linią tą, stanowiącą zaledwie 1,8% długości wszystkich linii kolejowych Królestwa Polskiego, przewieziono już 10% towarów i 6,5% (250 tys.) ogółu pasażerów. Była to też najbardziej dochodowa droga kolejowa w Rosji.

Fi.18x, 19s, 21x
Mi.18x, 19F, 21x
7 500 PLN
28047

1870 BŁĄD TŁA - rosyjski znaczek za 3 kop wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, z tłem trójkąty - jak dla znaczka za 5 kop;, obwoluta listu z Warszawy do Berlina, frankatura trójkolorowa, stempel pruski graniczny "AUS RUSSLAND / FRANCO", znaczek za 3 kop. jest błędnodrukiem (Mi.19xF), poziome złamanie, stan bardzo dobry, fotoatest Pelc.

Mi.18x, 19xF, 21x
2 200 PLN
28048

1871 kompletny składany list z Warszawy do Paryża, trójkolorowa opłata znaczkami rosyjskimi, liczne stemple tranzytowe szczegółowo opisane w ateście, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest Pelc.

Mi.12, 16, 20x
900 PLN
28049

1872 Królestwo Polskie - AMBULANS 27-28 WARSZAWA-ALEKSANDRÓW POGRANICZNY, RZADKA TARYFA, KSIĘŻNA ŁUBIEŃSKA; kompletny list z Ciechocinka do Oporowa w Wielkim Księstwie Poznańskim (Grand Duche de Posen) opłacony według specjalnej taryfy do pruskich prowincji przygranicznych rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; list nadano do ambulansu na dworcu kolejowym w Wagańcu, znaczek unieważniono datownikiem ambulansowym ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28 (POCZTOWY WAGON No.27-28) z dnia 1 АВГ.1872 (12.8 według kalendarza gregoriańskiego); na odwrocie dwuwierszowy datownik nadawczy ваганецъ / 1августа1972года, obok dwie odbitki datownika ambulansowego z różnymi cyframi kodowymi - co bardzo ciekawe jeden odbito w Wagańcu, a drugi tak jak i na znaczku stację dalej w Aleksandrowie Pogranicznym, pomiędzy nimi datownik odbiorczy z 14.8, na froncie pruski okrągły stempel graniczny AUS RUSSLAD über EISENB.POST-BÜR.XI./ FRANCO; Waganiec to bardzo rzadkie miejsce nadania listu, kasownik numerowy ma bardzo wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; list adresowany jest na ręce Pauliny (Dzierżykraj) Morawskiej Księżny Łubieńskiej - siostry wiceprezesa Banku Polskiego Henryka Łubieńskiego, w momencie otrzymania listu miała 92 lata (żyła 103), była spokrewniona z całą elitą Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego, urodziła osiemnaścioro dzieci, w 1831 roku jej córki były adorowane przez Adama Mickiewicza, gościa w Oporowie; zachował się w pięknym stanie, ma pełną świetnie czytelną treść w języku francuskim, wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite.

Fi.21x
Mi.21x
3 600 PLN
28050

1872 kompletny składany list z Płocka do Warszawy, gwarancja.

Mi.21x
300 PLN
28051

1872 list z Warszawy do Katowic z użyciem rosyjskiej koperty z wydrukowanym znakiem opłaty, stemple tranzytowe i odbiorcze szczegółowo opisane w ateście, w tym bardzo rzadki stempel "Aus Russland / per Kattowitz", fotoatest Pelc.

Mi.U16C
1 600 PLN
28052

1874 Królestwo Polskie - 1085 OŻARÓW; rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x81 mm wysłana z Ożarowa do Szostakowa przez Warszawę i Kalwarię Augustowską; znak opłaty unieważniono diamentowym kasownikiem numerowym 1085 - Ożarów, nieznanym na żadnym innym liście; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy Ожаровъ рад губ / 6 январа 1874 г i datownik odbiorczy КАЛЬВАРIЯ / 11 ЯНВ 1874; to, że stempel 1085 nie był dotąd znany nie jest dziwne, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 113 z Ożarowa, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza zarówno na znaczku polskim jak i rosyjskich; kasowniki diamentowe o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple są czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz.

Mi.U16C
8 000 PLN
28053

1875 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 8 kop, rozmiar: 145x81 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczne ślady podlepek na odwrocie).

Mi.U22C
80 PLN
28054

1875 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x120 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczny ślad podlepki na odwrocie).

Mi.U23A
120 PLN
28055

1876 kartka z Częstochowy do Warszawy przewieziona ambulansem pocztowym relacji Sosnowiec - Warszawa nr 25-26, datownik ambulansowy "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No. 25-26" z dnia 29 ABГ 1876 według kalendarza juliańskiego z wyróżnikiem (4) i obróconą poziomo cyfrą kodową 16 stacji, stempel odbiorczy z Warszawy.

Mi.P4
250 PLN
28056

Mi.P4
250 PLN