Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 105. Królestwo Polskie

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
27977

1831 gazeta (strona tytułowa i niekompletny środek) "Algemeine Zeitung" ze wzmianką o wybuchu i przebiegu Powstania Listopadowego, na gazecie stempel opłaty doręczeniowej z Warszawy za 2 kr.

500 PLN
27978

1843 Królestwo Polskie, kompletny list zagraniczny do Francji tranzytem przez Prusy, wysłany 9/2 z Warszawy do Montpellier, stempel nadawczy typu IIIC o śr.18mm (W i A szerokie), adnotacja o opłaceniu przesyłki do granicy "fco 31"; pruskie stemple: "FRANCO POLN:PREUSS:GRZ:" przystawiony w Berlinie, na odwrocie datownik BERLIN 12/2 8-9 i tranzytowy "TP" (Transit Prusse Erfurt/Zeitz); francuskie stemple: graniczny "PRUSSE FORBACH" z 16 FEVR., przejściowy LYON z 18 FEVR i odbiorczy MONTPELLIER z 19 FEVR.; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania, na karcie albumowej.

800 PLN
27979

1849 obszar I Rzeczypospolitej - BRZEŚĆ, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Brześcia do wsi Бревново w Новгородской guberni; znak opłaty kreślony, obok stempel nadawczy БРЕСТЪ / 22 ДЕКАБ.1849 i ręczna adnotacja o dacie otrzymania według kalendarza juliańskiego "14 Января 1850 "; w 1795 roku Brześć przypadł Austrii, w 1809 Książę Józef Poniatowski odzyskał go dla Księstwa Warszawskiego, po 1815 ziemia brzeska weszła w skład Królestwa Kongresowego, ale samo miasto pozostało przy Rosji, użyta w Królestwie (Fi.8000.-); koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Fi.Ckr4II
2 000 PLN
27980

320 PLN
27981

1854 Królestwo Polskie, kompletny list zagraniczny wysłany 12/4 z Warszawy do Reims, mały stempel nadawczy typu IIIC, przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin, stempelek "11" i adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stemple kraju pochodzenia (Aus Russland, Preusse) i tranzytowe (Paryż); dekoracyjna całość o bogato udokumentowanym obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

350 PLN
27982

1856 list zagraniczny wysłany 7.6.56 z Opatowa do Wiednia, okrągły stempel nadawczy typu IIIC, austriacki stempel kraju pochodzenia POLOGNE; na odwrocie okrągłe stemple tranzytowe Michałowice 11/6, Kraków 11/6, i Loodorf 13/6, i stempel odbiorczy z Wiednia 12/6, dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Pelc.

480 PLN
27983

1857 Królestwo Polskie, list zagraniczny prawie kompletny z częściową treścią wysłany 17.11 z Wielunia do Krakowa, okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.23 mm), przesyłka nieopłacona przez nadawcę, austriacki stempel kraju pochodzenia POLOGNE; na odwrocie okrągły stempel przejściowy Szczakowa z 18/11 i dwuwierszowy z datą stempel odbiorczy "Krakau 18.NOV"; zgrabny liścik w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
27984

1858 Królestwo Polskie - KAŁUSZYN, szeroko cięty pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" (Fi.12000.-); unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn (kropka odróżnia 6 od 9); to pierwszy znaczek będący w obiegu w Królestwie Polskim, użyty krótko po 15/27 marca 1858 roku, kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym; pochodzi ze zbioru Dr.J.Kossoy'a, piękny stan.

Fi.I
Mi.1
11 000 PLN
27985

1858 Królestwo Polskie 105 - BIŁGORAJ, CZERWONY KASOWNIK na ROSJI NR.1; unikalna prawie kompletna strona adresowa listu z Biłgoraja do Warszawy opłaconego pięknie ciętym pierwszym rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniono go superczytelnie polskim kasownikiem numerowym 105 w kolorze CZERWONYM, w ekspedycji pocztowej Biłgoraj na bocznym trakcie z Zamościa ku granicy w Tarnogrodzie; taki kasownik w kolorze czarnym ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według M.A.Bojanowicza, w swojej monografii M.A.Bojanowicz opisuje ten kasownik jako RRR - wspomniany, lecz nie widziany; do chwili obecnej odnotowano jedynie dwa przypadki użycia czerwonego tuszu w Biłgoraju; w katalogu Fischera znaczek z czerwonym kasownikiem 105 jest wyceniony blisko 6 razy drożej od ceny znaczka z popularnym kasownikiem; przy zachowaniu podobnej proporcji powyższy wycinek miałby wycenę Fi.78000.- bez uwzględniania, że to prawie cała strona adresowa; adresatem listu jest Zarząd Dóbr Ordynacji Zamojskiej w Warszawie ul. Senatorska; z fotoatestu "Extremely rare cancel ..." "...stamp with 4 large margins. Superb & fresh" Ceremuga A.I.E.P.

Fi.I
Mi.1
54 000 PLN
27986

1858 Królestwo Polskie - SANDOMIERZ; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,12 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 108 - Sandomierz (Fi.1500+600.-), w małej w ówczesnym czasie, ekspedycji pocztowej przy granicy z Austrią krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; ma wysoki 6 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; jest rzadki, gdyż w większości małych urzędów w dalszym ciągu używano dostarczonych wcześniej znaczków za 10 kop. wydania z 1857 roku, które ząbkowania nie posiadały; poza krótkim ząbkiem w dolnym rogu i śladem tekstu na odwrocie zachowany w bardzo dobrym stanie, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.II
Mi.2x
2 200 PLN
27987

1858 Królestwo Polskie - WARSZAWA KREŚLENIE I DATOWNIK; koszulka listu do Rygi nadanego w Warszawie 8/20 marca; opłacono go rzadszą odmianą znaczka rosyjskiego za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,10 mm i ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono poprzez kreślenie i skasowanie stemplem nadawczym; ze względu na nagminne czyszczenie i powtórne używanie znaczków, obowiązek kasowania stemplem nadawczym wprowadzono zarządzeniem nr.138 z 26 lutego/10 marca 1858 roku; trwał on bardzo krótko, bo do dnia 15/27 marca 1858 roku, kiedy to do unieważniania znaczków wprowadzono polskie kasowniki numerowe; przez cały ten czas (w sumie 17 dni) na wielu listach spotyka się dodatkowo kreślenie; na odwrocie odbiorczy stempel Rygi ПОЛУЧЕНО ... (Dobin 40.4.03); list zachował się w bardzo dobrym stanie, wszystkie stemple są czysto odbite, nawet pieczątka lakowa pozostała nienaruszona; listy z tego krótkiego okresu najciekawiej ilustrują wprowadzanie znaczków jako sposobu opłacania przesyłek; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.II
Mi.2y
14 000 PLN
27988

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1100.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony kasownikami kwadratowymi (1864); poza lekko startym rysunkiem w narożniku w pięknym stanie.

Fi.V
Mi.5
600 PLN
27989

1858 znaczek za 20 kopiejek stemplowany polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 253 w czterech okręgach z Płocka, znaczek pochodzi kolekcji F.Mertensa (adnotacja o jego zakupie w czerwcu 1907 roku), bardzo dobry stan zachowania, gwarancja.

Mi.6
900 PLN
27990

Mi.7
1 400 PLN
27991

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie z czerwona pieczęcią i podpisami kontrolnymi na klapie, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.Ck3
800 PLN
27992

240 PLN
27993

1859 około, SŁUŻBA POCZTOWA - obwoluta listu służbowego wysłanego 20.07 z Warszawy do Częstochowy, datownik nadawczy WARSZAWA typu IIIC, przesyłka oznaczona czerwonym stempelkiem "SŁUŻBA / POCZTOWA" w ramce, spotykane jedynie na wewnętrznej korespondencji urzędowej, na odwrocie czerwona urzędowa pieczęć pocztowa.

250 PLN
27994

Fi.1a
Mi.1a
1 400 PLN
27995

1860 Królestwo Polskie - LUBLIN 73, pierwszy polski znaczek z kolorach niebieskim i karminoworóżowym unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, klisza niebieska z powtarzalnym błędem "plama w prawej dolnej części owalu", inny znaczek z tym błędem był do kupienia na naszej aukcji, poza kilkoma wyprostowanymi zgięciami ładny stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.1a
3 500 PLN
27996

1860 Królestwo Polskie, list z Warszawy do Annopola przez Brześć Litewski i Kobryń opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i różowym; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; znaczek jest zdeformowany w sposób typowy dla uszkodzeń narożników formy, od góry po prawej zewnętrzna ramka jest wyraźnie zagięta ku dołowi, co spowodowało zgięcie prawego narożnika na zewnątrz; dodatkowo czerwone tło przesunięte w górę i miejscowo uszkodzone - "białe oczko" po lewej stronie korony, co ciekawe niebieska klisza po lewej stronie korony też ma braki rysunku, znaczek jest zachowany w bardzo dobrym stanie i ma pełną perforację, koperta nosi ślady użycia pocztowego i brak jej klapy, obok znaczka sygnatura wybitnego eksperta światowego Herberta Blocha, gwarancja.

Fi.1a
8 000 PLN
27997

1860 pierwszy polski znaczek w barwie zielonkawoniebieskiej i jasno różowokarminowej unieważniony kasownikiem numerowym z Włocławka, z numerem 241 w okręgach, znaczek wzmacniany papierem i przeząbkowany, pomimo tego o niezłej prezencji, mini fotoatest Wiatrowski.

Fi.1ac
Mi.1a
700 PLN
27998

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemnoróżowej na dużym fragmencie obwoluty listu z Warszawy do Wilna, znaczek unieważniony stemplem numerowym Warszawy, datownik Warszawy z datą nadania 6/9, znaczek z pierwszych nakładów o czystym czytelnym druku w dobrym stanie, obwoluta dwukrotnie złamana z śladem taśmy klejącej.

Fi.1ad
Mi.1a
3 500 PLN
27999

1860 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA 16 z NIEBIESKĄ OBWÓDKĄ WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska; klisza niebieska z błędem "dodatkowa niebieska obwódka wokół herbu" bardzo rzadkiego typu Ib (IV) (Fi.5500+600.-); poprawione oba dolne narożniki, poza tym w ładnym stanie; gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.1as
5 250 PLN
28000

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych unieważniony stemplem numerowym Ciechanowca z numerem "43" w czterech okręgach, wysoki stopień rzadkości według Bojanowicza - 8 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości, gwarancja Berbeka, fotoatest Pelc.

Fi.1b
Mi.1b
2 800 PLN
28001

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych unieważniony miejscownikiem Kibart z data nadania 17/5, znaczek z poz. 21 z charakterystycznym uszkodzeniem ramki w dolnym lewym narożniku i pękniętą literą T, fotoatest Pelc.

Fi.1b
Mi.1b
2 600 PLN
28002

1860 rzadka koperta poczty miejskiej w warszawie ze znakiem opłaty na klapie koperty, ślady po złamaniach, pomimo tego bardzo dobra prezencja, rzadkie.

Fi.Ck4Iy
2 000 PLN
28003

1860 Koperty stemplowe za 3 kop. Poczty Miejskiej w Warszawie, z białym sucho tłoczonym na niebieskim tle znakiem opłaty:

w karcie 4I znajduje się on na klapie, papier bladożółty satynowany z widocznymi tłoczonymi kwadracikami (Fi.3500.-), małe ślady kleju na odwrocie (po wlepieniu na kartę wystawową);

w karcie 4II znajduje się on na stronie adresowej, papier bladożółty satynowany ze słabo widocznymi tłoczonymi kwadracikami (Fi.2500.-); wyjątkowo dobry stan zachowania.

Fi.Ck4Iy, 4IIx
6 000 PLN
28004

1861 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych na obwolucie listu firmowego z Warszawy do Petersburga, znaczek unieważniony stemplem numerowym Warszawy, datownik Warszawy z data nadania 7/6 i na odwrocie stempel odbiorczy z Petersburga z datą 11 czerwca, znaczek i list w bardzo dobrym stanie pomimo poziomego zagięcia, fotoatest.

Fi.1b
Mi.1b
4 000 PLN
28005

1863 Królestwo Polskie - WAGON POCZTOWY No.4 - NAJWCZEŚNIEJSZE ZNANE UŻYCIE; pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i różowym; unieważniony, co bardzo rzadkie, datownikiem ambulansowym СП.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д. / ПОЧТ.ВАГ.No.4 / 18 ОКТ. 1863 - typu I z cyfrą kodową 44, specjalnie przygotowanym dla linii Kolei Petersburskiej; ekspedycję pocztową Dworzec Praga otwarto w październiku 1863 roku; w początkowym okresie nie miała ona kasownika, dopiero na przełomie 1863 i 1864 roku uzyskano zgodę na wprowadzenie polskiego kasownika DP w czterech okręgach; w okresie przejściowym znaczki na listach przekazywanych do rosyjskich ambulansów unieważniano datownikiem w wagonie (niekiedy kreślono ręcznie), znanych jest też kilka listów gdzie znaczek unieważniono małym warszawskim datownikiem lub oboma datownikami (sposobami) naraz; listy w kierunku Warszawy lub do Rosji opłacone znaczkiem unieważnionym w wagonie datownikiem ambulansowym są unikalne, a same znaczki bardzo rzadkie; dodatkowo znaczek ma rzadki błąd "zewnętrzna ramka zakrzywiona z lewej u góry" opisany przez M.Miszczaka i reprodukowany na rys.20 w "Przeglądzie Filatelistycznym" 2/2005, choć jest wzmocniony i ma kilka usterek ząbkowania ogólnie prezentuje się dobrze, czyste i wyraźne ostemplowanie to w tym przypadku jego największy atut, gwarancja Petriuk.

Fi.1a
12 000 PLN
28006

1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 14, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 14 - układ kropek typu I, na wycinku; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich bardzo rzadkie, doskonały stan zachowania.

Mi.5
2 400 PLN
28007

1863 kompletny składany list zagraniczny wysłany z Warszawy 21.12.63 do Francji tranzytem przez Prusy, stempel nadawczy typu IIIC (W i A wąskie), pruski kolejowy okrągły stempel graniczny: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO"; stempelek "P.33." i adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu, stemple tranzytowe: PRUSSE-ERQUELINES i 3 stemple z Paryża na odwrocie, list na prywatnej papeterii Joseph Krell z Warszawy pisany po niemiecku, dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania, gwarancja Pelc.

480 PLN
28008

1864 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym w odcieniach ciemnych na obwolucie listu z Staszowa do Warszawy, znaczek stemplowany kasownikiem numerowym Staszowa z liczbą 109 w czterech okręgach, kasownik posiada wysoki stopień rzadkości 7 punktów w dziesięcio stopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, wierszowy miejscownik "STASZÓW" z ręcznie wpisana datą nadania 31/8, data nadania najprawdopodobniej 1864 - w tym czasie znaczki w tych barwach były w obiegu, na odwrocie datownik odbiorczy z Warszawy, bardzo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania, list pochodzi z kolekcji Włodzimierza Rachmanowa i posiada jego sygnaturę w dolnym prawym rogu.

Fi.1b
Mi.1b
21 000 PLN
28009

1864 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 3 kop. rzadkiego na ziemiach polskich wydania na przesyłki zagraniczne z 1864 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem 11; numery kasowników 12, 13, 14, 15 i 16 używane były w ambulansach na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-63 znaczki na listach nadawanych na Dworcu Warszawskim ukończoną w 1862 linią kolejową z St.Petersburga tzw. Drogą Warszawską; w 1862 roku wprowadzono na niej okrągłe datowniki ambulansowe różnych typów; na polskich znaczkach numer jeden kasownik z numerem 11 nie występuje; znaczek jest czysto skasowany, poza wyblakłym tłem w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.10
Mi.10
600 PLN
28010

1864 Królestwo Polskie, koszulka listu zagranicznego do Francji tranzytem przez Prusy, wysłanego 4/6 z Warszawy do Reims, stempel nadawczy typu IIIC o śr.18mm (W i A wąskie), pruski kolejowy okrągły stempel graniczny: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" z tego samego dnia; stempelki: "11" i "P.33.", adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stemple tranzytowe: PRUSSE-FORBACH 6 JIUN i odbiorczy REIMS 7 JUIN; dodatkowo prostokątny stempelek nadawcy HERMAN KLAINADEL; warto podkreślić, że list z Warszawy do Francji dotarł w ciągu 3 dni!!! dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania, na karcie albumowej.

500 PLN
28011

240 PLN
28012

1865 Królestwo Polskie - WŁODAWA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 59 - Włodawa (250+700.-), poza słabszym prawym dolnym narożnikiem bardzo ładny stan.

Mi.5
700 PLN
28013

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.800.-); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typ cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1, piękny stan - żywe kolory, klarowny druk i czytelnie odbity kasownik.

Mi.6
600 PLN
28014

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1200.-); czytelnie unieważniony warszawskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, wspaniale widoczna ozdobna stopka cyfry 1, bardzo ładny stan zachowania.

Mi.7
1 000 PLN
28015

1865 Królestwo Polskie - SUWAŁKI, znaczek rosyjski za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony, na liście frankowanym kilkoma znaczkami, polskim kasownikiem numerowym 28 - Suwałki (Fi.50+400.-), sprawdzono wymiary i położenie cyfr, liczba trzycyfrowa wykluczona.

Fi.13y
Mi.13y
160 PLN
28016

1865 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1, parka znaczków rosyjskich za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, na resztce wycinka; unieważniona polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, prawy znaczek uszkodzony, kasownik wyjątkowo czytelnie odbity, niska cena wywoławcza.

Fi.13y
Mi.13y
300 PLN