1918 "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1" polska kompania etapowa na Froncie Włoskim; po kryzysie przysięgowym z części Legionów - głównie żołnierzy II Brygady utworzono Polski Korpus Posiłkowy, którego część jednostek w bitwie pod Rarańczą 15/16.II.1918 przebiła się przez front austriacko-rosyjski i dołączyła do II Korpusu Polskiego w Rosji; Austriacy formację rozwiązali, a większość żołnierzy uwięzili w obozach na Węgrzech, pozostałych skierowano do jednostek na froncie włoskim - z tych, którzy dostali się do niewoli włoskiej tworzono Armię Polską we Włoszech; oferowane przesyłki pochodzą od żołnierza 1 Polskiej Kompanii Etapowej w ramach armii austro-węgierskiej:
widokówka (Udine) wysłana 8.VII do Mielca za pośrednictwem urzędu etapowego CODROIPO, datownik z wyróżnikiem "b"; wyraźnie, chociaż lekko, odciśnięta pieczęć formacyjna "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1"; dodatkowo stempelek cenzury "Zensuriert" z parafką cenzora;
formularz węgierskiej poczty polowej datowany 9.VIII, wysłany do Mielca za pośrednictwem poczty polowej 406 przydzielonej od sierpnia 1918 do obsługi polskiej jednostki; pieczęć formacyjna "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1"; dodatkowo stempelek cenzury "Zensuriert" z parafką cenzora; bardzo rzadkie walory z praktycznie nieznanego polskiego epizodu I wojny światowej; doskonały stan zachowania, na karcie albumowej.

Lot # 9602

Auction 93
Current price: 3 200 PLN
Catalog:
Category: WW1 military postage