The auction will start on 19.04.2024

Auction 91. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
34446

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, cięta i bardzo rzadka ząbkowana parki znaczków z czwartej i piątej kolumny o różnych nominałach 5+10 hal., tak jak zdecydowana większość niegumowane, gwarancja Mikstein, Gryżewski, Rachmanow.

Fi.1+2, 1+2 nz
2 000 PLN
34447

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie (Fi.440.-).

Fi.1-2
360 PLN
34448

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach (Fi.700.-), unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW", przedwojenne sygnatury.

Fi.1-2
600 PLN
34449

1914 orzeł, znaczki wydania Naczelnego Komitetu Narodowego na wycinkach unieważnione stemplem "Poczta polowa W.P. / JĘDRZEJÓW".

Fi.1-2
700 PLN
34450

1914 Winieta dobroczynna "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. w kolorze czerwonym na patriotycznej widokówce wysłanej z Krakowa we wrześniu 1917 (Fi.650.-), co ciekawe, pomimo, że przesyłka nie została oznaczona jako wojskowa (FELDPOST), Poczta nie naliczyła dopłaty, zalepkę tę stosowano przeważnie na kartach poczty polowej lub zgodnie z przeznaczeniem do zaklejania kopert na odwrocie; całość w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
600 PLN
34451

1914 zalepka w postaci pieczęci lakowej wydania NKN na cele humanitarne legionistów i Samarytanina.Druk typograficzny z suchym tłoczeniem, gumowana, stan idealny.

Fi.1a
80 PLN
34452

1914 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej (Kucharski K.4.), stopień rzadkości 8 punktów (w skali 10 stopniowej), dobry stan zachowania (prawy dolny róg nadgięty).

Fi.Fp3
160 PLN
34453

1914 POLSKI KOMITET POMOCY SANITARNEJ, legitymacja członka jednej z pierwszych polskich organizacji o charakterze czerwonokrzyskim, powstałej 29.VIII.1914 w Warszawie, mającej za podstawowy cel niesienie pomocy żołnierzom polskim w armii rosyjskiej i ich rodzinom; właściciel legitymacji przydzielony został do "Dywizji transportu rannych"; bardzo dobrej jakości odbitki dekoracyjnej pieczęci organizacji, a także podpisy (faksymile?)" prezesa Zdzisława księcia Lubomirskiego i sekretarza Mariana Lutosławskiego; dekoracyjny, z pewnością rzadki, dokument w dobrym stanie zachowania (pionowo zgięty); temat - CZERWONY KRZYŻ.


500 PLN
34454

1914 karta pocztowa wysłana 2 .12.14 z Budapesztu do Komendy 2 pułku II Brygady Legionów. Treść „Niżej podpisany ma brata w szeregach Polskich legionów i nie wie o nim czy tenże żyje. Prosze zatem Świetną Komendę o łaskawe zawiadomienie mnie czy tenże jest jeszcze żyw i co z nim się stało. Proszący leży obecnie w szpitalu w Budapeszcie. Imię brata Michał Steciuk uczeń szkoły ... z Dublan obok Lwowa. Proszę o ile będzie możliwem zawiadomienie mnie 2 kartkami 1 z adresem do szpitala (jak na odwr str) a drugą do mego pułku (KuK 30 Inf. Reg. 5 komp. Feldpost 63)” Dopisany adres pomocniczy - nazwa Legionów Polskich po węgiersku - Lengyel legion oraz numer poczty polowej 355 (musiała się ta karta przeleżeć bo ta poczta zaczęła działalność 10 stycznia 1915). Datownik BUDAPEST. Bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.


55 PLN
34455

1914 formularz informacyjny (połowa - kompletną zewnętrzna część przesyłki) wysłany z Wiednia 7.12.14 z informacją o rekonwalescencji legionisty do Polskiego Legionu w Krakowie, fioletowe stemple "K.u.k. Rekonvaleszenten - Sammelstelle Rotunde" oraz "Portofreie Dienstsache".


30 PLN
34456

1914 kartka węgierskiej poczty polowej pisana 27.12.14 z miejscowości Rokemeze przez podoficera St. Breiera z 5. kompanii 2. batalionu 3. pułku II Brygady Legionów, tzw. grupa gen. Trzaska - Durskiego z rejonu walk pod Okemezo do Krakowa, stempel cenzury austriackiej "Zensuriert / Hauptpostamt.".


45 PLN
34457

1914 kartka z poczty polowej nr 186 wysłana 28.12.14 do Krakowa, stempel cenzury " Zensuriert / Hauptpostamt" i stempel "POCZTA POLOWA LEGIONÓW / L. 1." w kolorze czerwonym.


320 PLN
34458

1914 kartka z Krakowa 17.9.14 wysłana do komendy ułanów w Krakowie, stempel strzeleckiej poczty polowej "STRZELECKA KOMENDA ETAPOWA / poczta polowa" w kolorze fioletowym wzoru używanego we wrześniu 1914 roku, jeden z najrzadszych stempli legionowych, ładna odbitka stempla i dobry stan zachowania całości.


1 600 PLN
34459

1914 karta pocztowa wysłana z Wiednia 17.IX.14 do Jarosławia, zwrócona ze stemplem "Ohne genaue Angabe / der Feldpostnummer / unbestellbar retour" - bez dokładnych danych o numerze poczty polowej niedoręczalna zwrot.


80 PLN
34460

1914 karta pocztowa wysłana z Wiednia 30.XI.14 do Przemyśla, z powodu drugiego oblężenia zwrócona ze stemplem "Derzeit nicht zustellbar / zurück" - obecnie doręczenie niemożliwe z powrotem (zwrot).


80 PLN
34461

1915 nalepka wydawnictwa NKN grzecznościowo stemplowana na kartce legionowej.

Fi.6
120 PLN
34462

1915 list wysłany z Warszawy do żołnierza (oficera?) Gwardii Przybocznej w Piotrogrodzie, na odwrocie negatywowa pieczęć urzędu pocztowo-telegraficznego w Warszawie i datownik odbiorczy 21-3; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN
34463

1915 Legion Ukraiński - widokówka (Salzburg, widok ogólny) wysłana 26.7 z Parsch na Pocztę Polową 350, adresat - ataman (major) Roman Dudyńskyj dowódca sotni (kompanii) w 129 Brygadzie Piechoty wchodzącej w skład Legionu Ukraińskiego, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej (29.4-2.5) stoczył swoją pierwszą zwycięską bitwę z siłami rosyjskimi pod górą Makiwką w Karpatach Wschodnich; bardzo dobry stan zachowania.


300 PLN
34464

1915 węgierska karta polowa pisana 17 lutego przez rannego legionistę St. Magierę z 1. batalionu 2. pułku ze szpitala w Budapeszcie do Komendy Legionów Polskich w Wiedniu z prośba o wiadomość o rodzicach, datownik BUDAPEST, granatowy stempel ewidencyjny "PREZYDIUM N.K.N. / Wpłynęło dnia …… 191.. / L. ......... / Załatwiono ......", rzadka pozycja z tego okresu walk.


40 PLN
34465

1915 widokówka z Lidy (cerkiew) wysłana 4.12 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 85 Dywizji Landwery do miejscowości Przemysław (Prinzlaff), dekoracyjna pieczęć formacyjna z godłem "KÖNIGLICHE PREUSS. MASURISCHES. PIONIER BATAILION Nr.26" (Batalion Pionierów Mazurskich); walor w dobrym stanie zachowania.


120 PLN
34466

1915 Legiony Polskie, listownik polowy pisany z domu rekonwalescentow w Rako do Dowództwa 2. pułku Legionów FELDPOSTAMT 355; fioletowy stempel cenzury "K.u.K. MILITERZENSURIER/ SITZDER KOMMISSION: M SZIGED".


35 PLN
34467

1915 widokówka pisana po polsku wysłana 3.X z Wiednia do Krakowa jako przesyłka poczty polowej, czarny ramkowy stempelek "Militarpflege Feldpost", owalna efektowna pieczęć formacyjna szpitala wojskowego; stempelek cenzury krakowskiej; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


40 PLN
34468

1915 OKUPACJA ROSYJSKA GALICJI WSCHODNIEJ, austriacki formularz datowany "23 sierpnia 1915" napisany po polsku, wysłany 10.8 do Mohylowa nad Dniestrem za pośrednictwem rosyjskiej poczty polowej nr.21 przydzielonej do obsługi 19 Korpusu Armijnego, datownik "POLOWA POCZT. KANTORA No21" (ПОЛЕВАЯ ПОЧТ. КОНТОРА N:21), doskonale odciśnięta negatywowa rzadka pieczęć cenzury "KORPUSNOWO KONTROLERA" (КОРПУСНАГО КОНТРОЛЕРА), kasownik odbiorczy 16.8 na froncie; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek papieru na froncie);

widokówka (Brody) wysłana 31.1 za pośrednictwem rosyjskiej poczty polowej nr.107 do Czugujewa, funkcjonowała ona w okresie 09.1914-06.1915 jak urząd stały w Brodach, datownik "POLOWA POCZT. KANTORA No107" (ПОЛЕВ. ПОЧТ. КОНТ. No107), kasownik odbiorczy 5.2 na froncie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej z opisem.


600 PLN
34469

1915 Legiony Polskie - I Brygada, list wysłany 15.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, idealnie odciśnięty stempel formacyjny z orłem "3 Komp.5.Pułku.1.Bryg. Legionów Polskich" - u Berka nieopisany!!! wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 4.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, bardzo dobrej jakości odbitka wyjątkowego stempla cenzury połączonego ze stemplem formacyjnym "CENZUROWANO 1 Baon 1.Pułk Leg.Pol. Poczta Pol.118" (Berek C17), doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

Fi.15
500 PLN
34470

1915 formularz węgierskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z rodzinami jeńców rosyjskich przetrzymywanych w obozie Ostffyasszonyfa, podpisy po niemiecku, węgiersku i rosyjsku; idealny stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


60 PLN
34471

1915 nietypowy, wczesny formularz austriackiej poczty polowej, treść napisana po polsku, wysłany 3.I z miejscowości Oeblarn do Polskiej Ostrawy na Śląsku Austriackim; wzruszająca treść; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
34472

1915 widokówka wysłana 6.VI za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 186, pieczęć formacyjna Wojskowej Komendantury Krakowa.


30 PLN
34473

1915 karta pocztowa wysłana z Strażowa 4.12.15 do CUE w Piotrkowie. Treść „Upraszam o wydanie poświadczenia, kiedy syn mój Władysław Bołda, legionista z 2 pułku, 4 kompanii złożył przysięgę i kiedy wstąpił do Legionów. Prośbę moją ponawiam już 5ty i dlatego proszę jak najuprzejmiej ...... wspomniane poświadczenie przysłać na moje ręce.” Na rewersie ciekawy stempel "Oddział poświadczeń przynależności / do Legionów Polskich / Załatwiono dnia ............ 191..... L. .......".


30 PLN
34474

1915 karta polowa wysłana 16.12.15 z "pozycji" na Wołyniu z I.baonu 2. pułku piechoty do Krakowa, datownik K.u.k. FELDPOSTAMT 355, pieczęć formacyjna "Kwat … ...ronu I.Baon. 2.Pulku Leg. Pol., stempel cenzury CENZUROWANO.


40 PLN
SOLD
34475

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
34476

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonkawoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny IX 54 typ IV.


120 PLN
34477

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze różowawoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 5, kontrolny IX 54 typ II.


150 PLN
34478

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny IX 54 typ IV.


120 PLN
34479

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze żółtawoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 1, kontrolny IX 54 typ I.


150 PLN
34480

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze różowawoszarym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 3, kontrolny IX 54 typ IV.


150 PLN
34481

1915 kartka od jeńca wojennego z Ufy na Morawy, stemple rosyjskiej cenzury i trójkątny stempel austriackiej cenzury w Wiedniu, na odwrocie ingerencja cenzora.


50 PLN
34482

1915 kartka od jeńca wojennego z Ufy na Morawy, stempel rosyjskiej cenzury i stempel cenzury austriackiego Czerwonego Krzyża.


50 PLN
34483

1915 kartka nadana z poczty etapowej nr 118 16.7.15 do kolonii polskiej w czeskiej Choceni, stempel cenzury "CENZUROWANO /* 1. Bryg. 6. baon *".


120 PLN
34484

1915 listownik nadany z austro - węgierskiej poczty polowej 355 15.6.15 ostatecznie przekierowany do Trzebini, stempel formacyjny "K. und k. Infanterieregiment / Jung Starhemberg Nr.13 / 1. Feldkompanie", na odwrocie nalepka legionowa na cele dobroczynne, bardzo ciekawy poetycki list " Nad grobem kolegi... Żołnierza grób - wciąż stoi tam / Złamany krzyż potęgą burz", miejsce nadania "Na pobojowisku".


400 PLN
34485

1915 kartka nadana z poczty etapowej 355 1.12.15 do Rzeszowa, stempel formacyjny "Komenda Trenu I. Baon. 2. Pułku Leg. Pol.", stempel "CENZUROWANO".


220 PLN