Auction 91. Polish Kingdom

34295

Mi.18x, 19xF, 21x
2 000 PLN
34296

1867 Królestwo Polskie 158 - CZĘSTOCHOWA na WĘGRY; kompletny list na Węgry (bliski, ale zaskakująco rzadki kierunek wysyłki) opłacony znaczkami rosyjskimi za 5 i 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz austriacki pochodzenia POLOGNE; na odwrocie datowniki graniczny Szczakowa z 4.12, tranzytowy z Cieszyna z 5.12 oraz odbiorczy z Thuroczsz Marton 7.12; krawędź listu lekko odcisnęła się na znaczkach, poza tym bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.14y, 15y
Mi.14y, 15y
3 200 PLN
34297

1868 Królestwo Polskie MAŁE DW - KASOWNIK AMBULANSOWY; list z Dąbrowy nadany w ambulansie na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej do Warszawy; opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go unikalnym kasownikiem ambulansowym D(roga) W(iedeńska) - typ z małymi literami, który po 1866 roku zastąpił na tej linii kasowniki z kropką; na kopercie brak odręcznej adnotacji o miejscu nadania i dacie, jest za to adnotacja "bpilno", a pod znaczkiem "fnco", sam list datowany jest na 3.12 według kalendarza gregoriańskiego, na odwrocie posiada datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA z 23/10 według kalendarza juliańskiego - czyli z 4.11 według gregoriańskiego; kasownik z małymi literami DW jest znany tylko z dwóch listów i dużego wycinka pokazanego w monografii M.A.Bojanowicza na tablicy 34, na aukcji jego zbioru oferowany list osiągnął (obok równie rzadkiego DT) najwyższą cenę ze wszystkich listów ambulansowych opłaconych znaczkami rosyjskimi, poza minimalnie krótszym narożnikiem znaczka i nacięciami tekstu ułatwiającymi złożenie dość grubego listu całość jest kompletna i zachowana w bardzo dobrym stanie, na odwrocie gwarancja M.A.Bojanowicza, fotoatest Petriuk BBP.

Fi.21x
12 000 PLN
34298

1868 list z Warszawy 21.6.68 do Hanoweru, trójkolorowa frankatura, znaczki unieważniono stemplem z literami BW w okręgach ekspedycji pocztowej na Dworcu Warszawskim, datownik "EKSPEDYCYA POCZTOWA // DWORZEC WARSZAWA 21/6", stempel tranzytowy "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR. XI \\ FRANCO 21.6.68 II", znaczek za 10 kop. użyty podwójnie na szkodę poczty, fotoatest Pelc.

Mi.12, 13, 15
1 200 PLN
34299

1870 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1; koszulka listu składanego z Aleksandrowa Pogranicznego do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB/1 - Droga Bydgoska, na froncie kaszetka firmowa "S.H.NOWIŃSKI / ALEKSANDROWO" z ręcznie wpisaną datą 11.4.; na odwrocie warszawski godzinnik odbiorczy / 11.4.1870 / 5; na Drodze Bydgoskiej listy nadane w ambulansach w kierunku Warszawy są bardzo rzadkie; koszulka listu kompletna, delikatnie otwarta i bez najmniejszych rozdarć, gwarancja.

Fi.21x
Mi.21x
4 000 PLN
34300

1871 Królestwo Polskie - AMBULANS WARSZAWA - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY, FRANCO - ФРАНКИРОВАНО; list z Warszawy do Londynu, opłacony według taryfy zagranicznej do Anglii rosyjskimi znaczkami za 1, 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono bezpośrednio datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" z dnia 1 СЕН.1871 (13 według kalendarza gregoriańskiego), cyfra kodowa 1 w kasowniku ambulansowym wskazuje Warszawę jako miejsce nadania listu do ambulansu; to bardzo wczesny kurs na linii Warszawa- Aleksandrów Pograniczny, literatura rosyjska podaje datę jej uruchomienia na sierpień 1871, choć znany jest jeden list wcześniejszy; na górze stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "ФРАНКИРОВАНО" (Frankowano); na dole pruski kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" z 13.9.71, a pod znaczkami londyński stempel odbiorczy LONDON PAID z 15.9.71; po lewej owalna kaszetka nadawcy i pruski ramkowy stempel tranzytowy PD; wszystkie stemple wzorcowo odbite, całość w pięknym stanie zachowania, gwarancja i opis.

Fi.18x, 20x, 22x
Mi.18x, 20x, 22x
4 000 PLN
34301

1872 Królestwo Polskie AMBULANS 31-32 KOLUSZKI - ŁÓDŹ, znaczek rosyjski za 20 kop. wydanie z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany kolejowym stemplem ambulansowym nr.31-32 Koluszki-Łódź wprowadzonym w 1872, bardzo ładny stan.

Mi.6
900 PLN
34302

1872 Królestwo Polskie - 1106 KOSZYCE; koperta listu z Koszyc do Suchdołów przez Lublin i Piaski; opłacono go rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1106 - Koszyce, nieznanym na żadnym innym liście; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy кошицы кѣлец г / 13 февраля 1872го i odbiorczy пяски пюълинско / февраля 1872года z ręcznie wpisanym dniem 18; to, że stempel 1106 nie był dotąd znany nie jest dziwne, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 119 z Koszyc, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza zarówno na znaczku polskim jak i rosyjskich; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja z opisem.

Fi.21x
7 000 PLN
34303

1874 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, na odwrocie jedna podlepka.

Mi.U23A
50 PLN
34304

1879 Królestwo Polskie, list wysłany 30.11 z Krasnegostawu do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 7 kop wydania z 1875 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15; znaczek skasowany datownikiem "КРАСНОСТАВЪ" z ozdobnikiem odciśniętym dodatkowo obok, na odwrocie warszawski stempel odbiorczy "ВАРШВА 1 ЭКСПЕД"; dobry stan zachowania.

Mi.25x
200 PLN
34305

1880 list z Kajdanowa na odwrocie stempel ambulansowy "pocztowyj wagon N 42".

150 PLN
34306

1882 Poczta Miejska w Warszawie, rzadki list miejscowy wysłany 21.6. adresowany na numer domu, opłacony znaczkiem rosyjskim za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15;, znaczek unieważniono datownikiem ВАРШАВА 1 ЕКСПЕДИЦIЯ (Warszawa 1 Ekspedycja); średni stan zachowania, gwarancja i opis Jendroszek.

Mi.19x
800 PLN
34307

250 PLN
34308

250 PLN