The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 89. Polish Kingdom

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
17056

1865 znaczek za 10 kopiejek stemplowany polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 16 w czterech okręgach z Rudy Guzowskiej, stopień rzadkości 4 punkty według dziesięciostopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, gwarancja Falkowski.


Mi.15y
450 PLN
17057

1865 kompletny list zagraniczny wysłany 28.XI z Warszawy do Paryża, na papierze firmowym z tłoczonym napisem "J.S. Rosen Warschau", owalny mały (18 mm) stempel nadawczy typu IIIC, pruski okrągły stempel ambulansowy, określający jednocześnie kraj pochodzenia: "AUS POLEN uber EISENB. POST-BUR.XI/ PORTO/ II", stempel przejścia granicznego w Achen "P33" i francuski stempel "11" - jedenaście centymów, które to pobierano od odbiorcy, francuskie stemple tranzytowe i odbiorczy na odwrocie 30.XI, pięknie udokumentowany obieg i dobry stan zachowania.


300 PLN
17058

1866 Królestwo Polskie - BW na znaczku z BŁĘDEM TŁA, dwa rosyjskie znaczki, za 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; pierwszy z nich to rzadka odmiana z poddrukiem trójkąciki dla znaczków za 5 kop. zamiast cyfry 3 zastosowanej dla znaczków za 3 kop.; oba znaczki unieważnione polskimi kasownikami ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi. 400,- + 2x330,-) na wycinku z listu do Francji, na dole fragment pruskiego kolejowego stempla granicznego i graniczny stempel francuski.

Fi.19s, 21x
Mi.19F, 21x 
800 PLN
17059

1866 Królestwo Polskie 126 - STOPNICA, pionowa parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, odmiana z szaroniebieskim tłem; unieważnione są rzadkim polskim kasownikiem numerowym 126 - Stopnica, w małej ekspedycji pocztowej na bocznym trakcie z Chmielnika do Nowego Miasta Korczyna; kasownik ten ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; oferowana jest na karcie z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza, na obu znaczkach kasowniki pięknie i czytelnie odbite, gwarancja Bojanowicz.

Fi.20bx
Mi.20xb
2 600 PLN
17060

1866 front listu z Sieradza do Kalisza, znaczek unieważniony stemplem numerowym Sieradza z liczbą 194 w czterech okręgach.

Fi.21
120 PLN
SOLD
17061

1866 Królestwo Polskie 300 - SZCZEBRZESZYN, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 300 - Szczebrzeszyn, w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Zamościa do Janowa Lubelskiego; kasownik ma wysoki współczynnik rzadkości - 7 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza i wycene katalogową (Fi.25+3250.-); znaczek był dwukrotnie użyty, co było oszustwem na szkodę poczty; oferowany jest na fragmencie karty z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza, kasownik czytelnie odbity.

Fi.21x
Mi.21x
1 300 PLN
SOLD
17062

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie warszawskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa.

Fi.21x
Mi.21x 
30 PLN
17063

1866 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem ambulansu DB/1 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, pod nim prawdopodobnie miejsce nadania listu opłaconego tym znaczkiem; poza niewielką prześwitką w ładnym stanie.

Fi.21x
Mi.21x 
300 PLN
17064

1866 Królestwo Polskie - MAKÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 269 - Maków w ekspedycji pocztowej na trakcie z Pułtuska do Mławy; kasownik ten ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza i co ciekawe był to najwyższy numer kasownika przydzielony dnia 27 marca 1858 roku, w pierwszym etapie wprowadzania obowiązku skutecznego unieważniania znaczków specjalnie do tego przeznaczonym kasownikiem (Fi.+900.-), bardzo ładny stan.

Fi.21x
Mi.21x 
1 200 PLN
17065

1866 Królestwo Polskie - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY MAŁE CYFRY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 na wycinku; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 311 - Aleksandrów Pograniczny (Fi.+900.-) z cyframi wysokości 5,5 mm, rzadszymi na znaczkach rosyjskich; poza niewielkim uszkodzeniem przy dolnej perforacji, widocznym na skanie, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.21x
Mi.21x 
800 PLN
17066

1866 wycinek listu z Płocka stemplowane polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 253 w czterech okręgach, znaczek za 3 kop. z błędem poddruku w kształcie trójkątów zamiast trójek jak dla znaczka za 5 kopiejek.


Mi.18x, 19xF, 21x
2 200 PLN
17067

1866 list na kopercie z wydrukowanym znakiem opłaty z Rosji do Warszawy, datownik i godzinni odbiorczy z Warszawy.


Mi.U10
400 PLN
17068

1867 Królestwo Polskie 95 - OPOLE, kompletny list z Opola do Berlina opłacony rosyjskimi znaczkami za 1 i 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4, oraz znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie z ząbkowaniem 14,5:15 oraz drukowane na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 95 - Opole, w małej ekspedycji pocztowej na bocznym trakcie z Nowej Aleksandrii (Puław) do Ostrowca, o najwyższym 10 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; obok znaczków stempelek FRANCO informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę, po prawej okrągły datownik nadawczy OPOLE typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 25/6, pod nim pruski kolejowy stempelek graniczny "AUS RUSSLAND EISENB. POST-BUR. V. 27 5" z Katowic, a na odwrocie berliński godzinnik odbiorczy z 28/5; list jest w bardzo dobrym stanie, z kompletna treścią, a wszystkie stemple czytelnie odbite, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.12, 13, 21x
Mi.12, 13, 21x
7 000 PLN
17069

1867 Królestwo Polskie - AUS POLEN per POSEN, SŁUPCA; koperta listu ze Słupcy do Berlina opłaconego rosyjskimi znaczkami za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 219 - Słupca, bardzo wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; na odwrocie okrągły datownik nadawczy SŁUPCA z 1/1 i unikalny pruski stempel graniczny AUS POLEN per POSEN z 13/1 według kalendarza gregoriańskiego i okrągły godzinnik odbiorczy; w tym czasie korespondencja z Królestwa do Prus była odprawiana linią Kolei Bydgoskiej i wysłanie listu przez Poznań było możliwe tylko z miejscowości przygranicznej takiej jak Słupca, stąd bardzo wysoka wycena katalogowa poznańskiego stempla granicznego (Feuser +3000 DM); poza brakiem części klapy bardzo ładny stan zachowania, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.18x, 19x, 21x
Mi.18x, 19x, 21x
6 000 PLN
17070

1868 Królestwo Polskie 306 - KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 306 - Klimontów, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Opatowa, o bardzo wysokim 8 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższym bo 9; obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy КЛИМОНТОВЪ / KLIMONTÓW z ręcznie wpisaną datą 14/3., na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 16/3. i okrągły godzinnik 8/R; koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite; była ozdobą kolekcji K.Adlera z USA na Międzynarodowej Wystawie WIPA - 1965, a następnie eksponatu M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15
Mi.15
5 000 PLN
17071

1868 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY, kompletny list z Warszawy do Rygi opłacony rosyjskim znaczkiem za 20 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 14.12.1868 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów; na każdym z godziny 5 po południu i zawsze z drugą odbitką obok jako datownikiem nadawczym; na froncie dwuwierszowa kaszetka nadawcy, a na odwrocie datownik odbiorcze z Rygi; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla jako kasownika na listach zamiejscowych, prawdopodobnie użyto go na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek; bardzo ciekawy druk - NOTA debetowa, kompletny wyśmienicie zachowany dokument, najpiękniejszy znany list tego typu, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.16
Mi.16
3 600 PLN
17072

1868 Królestwo Polskie, dość częste w Kibartach oszustwo na szkodę poczty, dwukrotnie użyty znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, pod nim widoczny datownik ambulansowy z 1868 roku; jak na dwukrotne użycie w niezłym stanie.

Fi.21x FP
Mi.21x 
70 PLN
SOLD
17073

1869 Królestwo Polskie - WĘGRY; koszulka listu na Węgry (bliski, ale zaskakująco rzadki kierunek wysyłki) opłaconego znaczkami rosyjskimi za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie datownik nadawczy typu IIIC z 23.11. według kalendarza juliańskiego oraz stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz pruski pochodzenia "AUS RUSSLAND / EISENB.POST-BUR.V. z 5/12"; zamiast przekroczyć granicę austriacką w Szczakowej list przejechał przez Prusy (Katowice, Koźle) do przejścia prusko-austriackiego i dalej do Cieszyna, na odwrocie datownik tranzytowy Teschen z 6.12.69 według kalendarza gregoriańskiego; nietypowa droga pocztowa oraz ogólnie poza lekkim zgięciem na górze listu bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.18x,19x, 21x
3 200 PLN
17074

1870 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE 2; koszulka listu z Rudy Pabianickiej do Warszawy opłaconego rosyjskimi znaczkami za 1 i trzema za 3 kop. wydania z 1865 na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem ambulansowym z kropką o średnicy 2,5 mm w środku; po lewej odręczna adnotacja o dacie i miejscu nadania listu do wagonu Łow(icz)16/12, obok stempel wagonu "EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE z cyfrą 2 w środku", po prawej kaszetka nadawcy ZUCKER FABRIK u.RAFFINERIE RUDA PABIANICKA; na odwrocie dwujęzyczny datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 17.12.; stemple i kasowniki ambulansowe należą do najrzadszych w Królestwie Polskim, zebranie wszystkich wagonów na listach opłaconych znaczkami jest bardzo trudne; walor zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.12y, 13y
8 000 PLN
17075

1870 BŁĄD TŁA - rosyjski znaczek za 3 kop wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, z tłem trójkąty - jak dla znaczka za 5 kop;, obwoluta listu z Warszawy do Berlina, frankatura trójkolorowa, stempel pruski graniczny "AUS RUSSLAND / FRANCO", znaczek za 3 kop. jest błędnodrukiem (Mi.19xF), poziome złamanie, stan bardzo dobry, fotoatest Pelc.


Mi.18x, 19xF, 21x
2 400 PLN
17076

1871 Królestwo Polskie; list z Warszawy do Paryża, opłacony rosyjskimi znaczkami za 3, 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki skasowane datownikiem "ВАРШАВА ЭКСП.ВЫД.ПР.КОР.И ПОСЫЛОКЪ 16 OKT. 1871" odciśniętym dodatkowo obok, a następnego dnia również na odwrocie; czarny stempelek FRANCO informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę; czerwony pruski kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" z 29.10; stemple tranzytowe: czerwony pruski "P.D." (Transit/Aachen, Saarbrücken) i niebieski francuski PRUSSE ERQUELINES; zwracają uwagę tłoczone na odwrocie inicjały "X.S." z koroną; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.19x, 20x, 22x
1 000 PLN
17077

1871 kompletny składany list z Warszawy do Paryża, trójkolorowa opłata znaczkami rosyjskimi, liczne stemple tranzytowe szczegółowo opisane w ateście, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest Pelc.


Mi.12, 16, 20x
900 PLN
17078

1872 list z Warszawy do Katowic z użyciem rosyjskiej koperty z wydrukowanym znakiem opłaty, stemple tranzytowe i odbiorcze szczegółowo opisane w ateście, w tym bardzo rzadki stempel "Aus Russland / per Kattowitz", fotoatest Pelc.


Mi.U16C
1 900 PLN
17079

1872 Królestwo Polskie, prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany przed ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania.


160 PLN
17080

1873 Królestwo Polskie, kompletny list z pełną treścią z Warszawy do miejscowości Porzecze, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony 27.II (28 ФЕВ) okrągłym rzadko spotykanym datownikiem WARSZAWA EKSPEDYCJA PRZYJMOWANIE I WYDAWANIE KORESPONDENCJI ZWYKŁEJ I SZTAFETOWEJ (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.ПРОСТ.КОP.и ЭСТАФЕТЪ) odciśniętym dodatkowo na odwrocie, tam również znacznie wyraźniejsza odbitka tego samego stempla z następnego dnia; na froncie owalna kaszetka nadawcy "SKŁAD MATERYAŁÓW APTECZNYCH AUG. FERD. GALLE WARSZAWA"; walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia m.in. wokół znaczka, list złożony inaczej niż pierwotnie);

1877 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 145x81mm wysłana 21.X (21 OKT.) z Łęczycy do Warszawy znak opłaty skasowany datownikiem z ozdobnikiem odciśniętym dodatkowo na odwrocie; na froncie datownik odbiorczy WARSZAWA EKSPEDYCJA I WYDAWANIE KORESPONDENCJI ZWYKŁEJ I PACZEK (ЭКСП.ВЫ.ПРОСТ.КОP.и ПОСЫЛОКЪ); walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia);

na karcie albumowej.

Fi.21x, U25C
Mi.21x
500 PLN
17081

1873 Królestwo Polskie - CHMIELNIK 1115, koperta listu opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1115 - Chmielnik; na odwrocie datownik nadawczy "хмѣлник по кѣлѣ / октябр 1873г", na froncie okrągły warszawski datownik odbiorczy z 28 października 1873; to, że stempel 1055 nie był dotąd znany nie jest zaskakujące, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 122 z Chmielnika, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to absolutnie nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w bardzo dobrym stanie, a wszystkie stemple są czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz.


7 000 PLN
17082

1874 Królestwo Polskie, list do Warszawy wysłany 7.I z Mariampola, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony kasownikiem Mariampol (MAPIЯMПOЛЬ) z ozdobnikiem, kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego; koperta sygnowana "I.B.M.".

Fi.21x
Mi.21x 
200 PLN
17083

1874 Królestwo Polskie - NIEMY KASOWNIK (BW); koperta listu nadanego 4 lutego 1874 roku w ekspedycji pocztowej Dworzec Warszawa do Szczecina, opłacona rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono bardzo rzadkim niemym kasownikiem z czterech okręgów; według Bojanowicza powstał on poprzez usunięcie liter z kasownika BW w okresie rusyfikacji poczty, według W. Rachmanowa litery wewnętrzne uległy zniszczeniu; takie "nieme" kasowniki spotyka się sporadycznie na listach z lat siedemdziesiątych - UWAGA nie mylić ze słabo odbitymi literami BW spotykanymi na listach z początku lat siedemdziesiątych; na froncie datownik nadawczy "Почтo отделенiе / варш 4 феврап 1874 (Poczto oddział warsz 4 luty 1874) - Prigara typ XIII/15, na odwrocie szczeciński stempelek odbiorczy z 17.2., bardzo dobry stan zachowania, gwarancja.

Fi.21x
4 000 PLN
17084

1874 Królestwo Polskie, tranzyt przez teren Królestwa, list z Odessy do Marsylii opłacony czterema rosyjskimi znaczkami za 3 kop wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15 na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważnionymi 22.V (22 MAЯ) okrągłym datownikiem z ozdobnikiem odciśniętym dodatkowo na kopercie; na froncie: okrągły stempelek ОПЛАЧЕНО (OPŁACONO) potwierdzający prawidłowe opłacenie przesyłki w obrocie zagranicznym, francuski stempel ambulansowy określający jednocześnie kraj pochodzenia "RUSSIE AMB. ERQUELINES F" i stempelek PD (Payé Destination) w ramce; na odwrocie datowniki: rzadko spotykany warszawskiego oddziału korespondencji zagranicznej - WARSZAWA EKSPEDYCJA PRZYJMOWANIE I WYDAWANIE KORESPONDENCJI ZAGRANICZNEJ (ВАРШАВА ЭКСП.ПРIЕМА.и ВЫДАЧ.ИННОСТР.КОРP.), i odbiorczy Marsylii z 10.VI; koperta firmowa "S.BARJANSKY ODESSA"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (dla lepszej ekspozycji koperta z trzech stron rozcięta).


Mi.19x
400 PLN
SOLD
17085

1875 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 8 kop, rozmiar: 113x73 mm; słabszy stan zachowania (tylna klapa zagięta, niewielkie ślady podlepek na odwrocie, na froncie minimalne ubytki powierzchni papieru).


Mi.U22B 
100 PLN
17086

1876 Królestwo Polskie, kompletny list z Warszawy do Chemnitz, opłacony znaczkiem rosyjskim za 8 kop. wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony datownikiem "ВАРШАВА 1 ЭКСПЕД:" z dnia 25 MAP.1876 (13 według kalendarza gregoriańskiego), poniżej odciśnięty datownik z tego samego dnia "ВАРШАВА ЭКСП.ПР. и ВЫД.ИНОСТР.КОРР.", dodatkowo niebieski stempelek nadawcy tzw. kaszetka firmowa "Ring & Herbst", pełna treść, wewnątrz adnotacje odbiorcy; na odwrocie stempelek nadejścia; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.26x
Mi.26x
200 PLN
17087

1877 Królestwo Polskie - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY - WARSZAWA - AMBULANS 27-28; list z Aleksandrowa do Warszawy, przesłany ambulansem relacji Aleksandrów-Warszawa, opłacony znaczkiem rosyjskim za 8 kop. wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" / "POCZTOWY WAGON No.27-28" z dnia 1 IЮЛ.1877 (12 według kalendarza gregoriańskiego) z cyfrą kodowa 14, dodatkowo niebieski stempelek nadawcy tzw. kaszetka firmowa z datą; kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego; walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia na froncie w rzeczywistości niezbyt widoczne).

Fi.26x
Mi.26x 
700 PLN
17088

1879 Królestwo Polskie, koperta za 7 kop., rozmiar: 139x113mm wysłana 1.VI z Warszawy do Glauchau; znak opłaty unieważnionym kasownikiem ekspedycji przesyłek zagranicznych (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.И ВЫД.ИНОСТР.КОР.), kasownik odbiorczy na odwrocie, dodatkowo stempelek nadawcy z datą wysyłki; dobry stan zachowania; na odwrocie sygnowane Bolesław SKIRMUNT.


Mi.U25D 
160 PLN
17089

1880 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, wydanie przedrukowe - koperta za 7/10 kop, rozmiar: 139x113 mm; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie ślady podlepek na odwrocie).


Mi.U28B 
80 PLN
17090

1883 Z TERENÓW POLSKICH CZTEREMA DROGAMI KOLEI ŻELAZNEJ I PAROWCEM NA URAL; koperta za 7 kop wydania z 1879, o wymiarach 139x113mm wysłana 8.VI z miejscowości Żyżmory (województwo trockie I Rzeczypospolitej) do miejscowości Tjubuk (Тюбук) na Uralu; znak opłaty skasowany datownikiem nadawczym ЖИЖМОРСКАЯ П.O. ВИЛЕНСК.ГУБ., odciśniętym dodatkowo poniżej; w Koszedarach (КОШЕДАРЫ П.С. ВИЛЕНСК.Г.) - stacji na linii kolejowej Wierzbołów-St.Petersburg przesyłkę podano do ambulansu nr.4 relacji Wierzbołów-St.Petersburg - odciśnięty w kolorze zielonym rzadki ośmiokątny datownik "PRZEDZIAŁ POCZTOWY WAGONU N4"(ПОЧТОВОЕ ОТДѢЛЕНIЕ ВАГОНА N4)" z cyfrą kodową "4", datowniki tranzytowe: urzędu dworcowego na linii Mikołajewskiej w St.Petersburgu (С.ПЕТЕРБУРГЪ НИКОЛ.Ж.Д.) z 9.VI i urzędu na moskiewskim Dworcu Niżegorodzkim z 10.VI (МОСКВА НИЖЕГ.Ж.Д.); przesłanie Drogą Żelazną Niżegorodzką nie zostało udokumentowane datownikiem ambulansowym; list z Niżnego-Nowogrodu przez pięć dni płynął parowcami po Wołdze i Kamie do Permu, gdzie 15.VI przekazano go do ambulansu nr.81 relacji Perm-Jekaterynoburg - okrągły datownik POCZTOWY WAGON (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЬ) No.81 z wyróżnikiem "1", do Jekaterynoburga dotarł 16.VI, a następnego dnia odesłano go do miejsca przeznaczenia; dekoracyjny walor o skomplikowanym obiegu w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej z eksponatu wystawowego Dr.E.Kossoy'a.


Mi.U25D
2 000 PLN
17091

1885 Królestwo Polskie - Poczta Miejska w Warszawie; list miejscowy opłacony znaczkiem rosyjskim za 3 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; z przyczyn politycznych zawieszono działalność poczty miejskiej w Warszawie w latach 1861-67; wznowiono ją 13.7.1867 roku przywracając do obiegu całostki Poczty Miejskiej Warszawskiej, a w kilka dni później (aneks 6) dopuszczono też stosowanie przez pocztę miejską zwykłych kopert opłaconych rosyjskimi znaczkami trzykopiejkowymi; taki właśnie list nadano w Warszawie dnia 17.ЯНВ.1885, znaczek unieważniono datownikiem ВАРШАВА/1 ЕКСПЕД. znanym z najpóźniejszej użytej (30.9.1884r.) całostki poczty miejskiej, która była ozdobą zbioru M.A.Bojanowicza, na odwrocie ten sam datownik i okrągły godzinnik odbiorczy poczty miejskiej 8ч/ВЕЧ., gwarancja i opis Schmutz.

Fi.19x
Mi.19x
1 400 PLN
17092

1922 reprint książki W.Polańskiego "Znaki i marki pocztowe w Polsce w XVIII i XIX wieku (1780 - 1870)", 92 strony, liczne ilustracje w tym tablice kolorowe.


100 PLN
SOLD
25167

1867 Ukraina, PORTO kopertka listu wysłanego na koszt adresata z Kijowa do Exeter w Anglii, stempelek PORTO z ozdobnikiem, datownik nadawczy grażdanką 30.XII, pruski okrągły stempel ambulansowy Aleksandrów - Berlin określający jednocześnie kraj pochodzenia: "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR.XI/ PORTO" z datą 18.I.68, pośredni mały czerwony datownik LONDON 20.I.68 i odbiorczy EXETER z 21.I; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN