Auction 88. Polish Kingdom

8701

1868 Królestwo Polskie, DRUK Z St.PETERSBURGA DO WARSZAWY - SPECJALNA OBNIŻONA TARYFA 1 kop.; koszulka listu składanego, opłacona znaczkiem rosyjskim za 1 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; unieważnionym rosyjskim datownikiem ekspedycji na Dworcu Warszawskim "S.PETERSBURG WARSZ.Ż.D." (С.РЕТЕРБУРГЪ ВАРШ.Ж.Д.), który odciśnięto dodatkowo na liście, owalny stempelek nadawcy J.E.GÜNZBURG, dwujęzyczny kasownik odbiorczy na odwrocie; jako druki wysyłano oferty handlowe, tabele kursów i akcji, itp., a więc informacje, które ze względu na szybką dezaktualizację, wkrótce po otrzymaniu wyrzucano, ocalały nieliczne; dołączono kserokopię druku, którego delikatna lustrzana odbitka widoczna jest wewnątrz listu; walor pochodzi ze zbiorów M.A.Bojanowicza i opatrzony jest jego faksymile (na froncie).

Mi.18x
3 600 PLN
8702

1868 WARSZAWSKA DROGA ŻELAZNA (Kolej Warszawsko-Petersburska), koszulka listu z Petersburga do Rygi 6.IV przesłanego ambulansem na linii Kolei Warszawsko-Petersburskiej, opłaconego znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważnionym datownikiem "S.PETERBURG WARSZ.Ż.D." (С.ПЕТЕРБУРГЪ ВАРШ.Ж.Д.), 7.IV w Dynaburgu przesyłkę przekazano do ambulansu nr.7-8 kursującego na linii Orzeł-Ryga, datownik "POCZTOWY WAGON No.7-8" z wyróżnikiem "3" (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.7-8), stempel odbiorczy Ryga; walor w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.

Mi.21x
500 PLN
8703

1868 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 139x113mm, wszystkie klapy zaokrąglone; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.U13IID
100 PLN
8704

1869 Koleją przez Królestwo Polskie - Droga Nikołajewska, Droga Warszawska, ambulans 5-6 Wilno-Warszawa, Kolej Warszawsko-Wiedeńska; list z Moskwy do Palermo - rzadka droga wysyłki koleją przez Królestwo Polskie; opłacony znaczkami rosyjskimi za 20 kop. wydania z 1865 roku oraz za 5 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono datownikiem dworcowym МОСКВА НИКОЛ.Ж.Д. (Nikołajewska Żeleznaja Doroga) w dniu 24 ФЕВ 1869; pod znaczkami datownik ambulansu Wilno - Warszawa ПОЧТОВЫИ ВАГОНЪ No.5-6 z dnia 26 ФЕВ 1869, obok informacja o opłatach ФРАНКИРОВАНО i PD; na odwrocie tranzytowy datownik dworcowy С.ПЕТЕРСБУРГЪ ВАРШ.Ж.Д. (Warszawska Żeleznaja Doroga) z 25 ФЕВ 1869 i włoskie stemple z Wenecji i Palermo; pięknie udokumentowany obieg pocztowy, fotoopinia Mikulski.

Fi.16y, 20bx, 21x
2 400 PLN
8705

1869 Koleją przez Królestwo Polskie - Droga Warszawska; list z St.Petersburga do Amsterdamu - rzadszy kierunek wysyłki; opłacony znaczkami rosyjskimi za 30 kop. wydania z 1865 roku oraz za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono datownikiem dworcowym С.ПЕТЕРСБУРГЪ ВАРШ.Ж.Д. (Warszawska Żeleznaja Doroga) z 23 АВГ 1869 odciśniętym dodatkowo na odwrocie, list przesłano przez Królestwo Polskie (Kibarty, Wierzbołowo) i dalej przez Prusy - rzadszy kolejowy stempelek pochodzenia AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR.XI EDK.BRG. 5/9 69, gdzie EDK.BRG. oznacza Eydtkuhnen Bromberg, na odwrocie datownik odbiorczy AMSTERDAM 7 SEP; owalna kaszetka nadawcy "E.H.BRANDT & Co ST.PETERSBURG"; adnotacje o taryfach pocztowych; walor w dobrym stanie zachowania (znaczek za 30 kop zagięty przy naklejaniu).

Fi.17y, 19x
Mi.17y, 19x
1 400 PLN
8706

1870 Królestwo Polskie - OSTROWIEC 112; koperta listu Ostrowca do Freiberga opłaconego rosyjskimi znaczkami za 10 kop. wydania z 1865 oraz za 1 i 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 112 - Ostrowiec, bardzo wysoki 7 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; na dole kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO z 12.3 1870 roku; na odwrocie jednowierszowy stempel nadawczy OSTROWIEC typu IIA z ręcznie wpisaną datą 26/2 (10.3 według kalendarza gregoriańskiego) oraz datownik odbiorczy, list zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15y, 18x, 19x
5 000 PLN
8707

1870 Królestwo Polskie - KASOWNIK 241 na AMBULANSOWYM D.B.; list z Włocławka do Nieszawy opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 241 - Włocławek, na dole datownik nadawczy ВЛОЦЛАВЕКЪ 7 ДЕК. 1870; spod stempla numerowego wyraźnie widać bardzo rzadki kasownik ambulansowy D.B. - Droga Bydgoska, typ - cieńsze litery z kropkami po D i B, który był stosowany w wagonie pocztowym numer pięć; to klasyczne oszustwo na szkodę poczty - praktyka opisywana przez M.A.Bojanowicza, M.Miszczaka i Z.Mikulskiego; zwraca uwagę przepiękna koperta herbowa, bardzo dobry stan zachowania (mimo dwukrotnego użycia znaczka) i czytelne odbitki wszystkich stempli; koperta pochodzi z archiwum Laimonisa Liepnieksa.

Fi.21x
8 000 PLN
8708

1872 Królestwo Polskie, WARSZAWA - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY - AMBULANS 27-28; rosyjskie znaczki za 3 kop. bardzo rzadkiego w Królestwie wydania z 1868 roku na papierze prążkowanym pionowo oraz za 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na liście opłaconym według taryfy zagranicznej do Francji; znaczki unieważniono bezpośrednio datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" z dnia 7 ЯНВ.1872 (19 według kalendarza gregoriańskiego) wprowadzonym kilka miesięcy wcześniej na linii Warszawa - Aleksandrów Pograniczny; na środku pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 19/1/72 - typ 149 według Feusera, obok datownik z granicy prusko-francuskiej z dnia 19 JANV.72, na dole stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "ФРАНКИРОВАНО" (Frankowano) i pomocniczy francuski PD, dodatkowo ręczna adnotacja o pruskiej dopłacie za tranzyt Koln-Vervier; na odwrocie okrągły stempel ambulansowy jak na froncie i paryski datownik odbiorczy PARIS POSTE RESTANTE z 22 JANV.72; fragment kaszetki z napisem VARSOVIE i cyfra kodowa 1 datownika nadawczego dowodzą, że list nadano w Warszawie bezpośrednio w wagonie; jest to bardzo rzadkie, bo przeważająca większość podobnych listów ma znaczki unieważniane datownikami warszawskich urzędów pocztowych; gwarancja i opis.

Fi.19y, 20x, 22x
3 600 PLN
8709

1874 Królestwo Polskie - MYSZKÓW 1063, koszulka listu opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1063 - Myszków; po prawej u góry kaszetka nadawcy Huty Bauerertza z datą według kalendarza gregoriańskiego 27 JUN.71; na odwrocie datownik nadawczy СТАЦIЯ МЫШКОВЪ / iюня15дня1871год, okrągły warszawski datownik odbiorczy z 16 czerwca 1871 i zalepka nadawcy; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji, z terenów Polski niewiele numerów przypisano już do konkretnych miejscowości; dobrze udokumentowany obieg pocztowy; gwarancja Schmutz.

Fi.21x
4 000 PLN
8710

1874 Królestwo Polskie - ZAWIERCIE 1051; koperta za 10 kop. wydania z 1872 roku o wymiarach 140:80mm wysłana przez belgijską firmę C.A.MOES z Pilicy do Luttich (Belgia); znak opłaty unieważniono trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1051 - Zawiercie w miejscu nadania do wagonu pocztowego, a nie w Pilicy, która miała numer 1109; na odwrocie słabo widoczny datownik nadawczy Ст.ПИЛЬИЦЬ, graniczny СОСНОВИЦЪ z 4(16) ДЕК.1874, belgijski datownik z granicy pruskiej i odbiorczy z Liege z 18 DEC.74; co unikalne list był opłacony tylko do granicy w Sosnowcu, poczta pruska opatrzyła go kolejowym stemplem ramkowym "Unzureichend frankirt" i zaczęła naliczać dopłaty - liczne adnotacje kredką, przed granicą, na linii Koln-Verviers kopertę opatrzono dodatkowo stemplem "Affranch.insuff.", a dopłaty zaczęli naliczać Belgowie; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji, z terenów Polski niewiele numerów przypisano już do konkretnych miejscowości; piękny i bogato udokumentowany obieg pocztowy; gwarancja z opisem.

Mi.U16C
7 000 PLN
8711

1876 Królestwo Polskie, karta pocztowa za 5 kop datowana 7/19.III w Mińsku, wysłana 9.III z Wilna do Berlina, rzadka odmiana karty bez kropki po napisie "Miejsce na adres" (Мiьсmо для адреса); znak opłaty unieważniono na stacji kolejowej w Wilnie - datownikiem "Wilno Stacja Kolei Żelaznej" (ВИЛЪНО СТ.Ж.ДОР.), berliński stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.P2I
500 PLN
8712

1876 Królestwo Polskie, karta pocztowa za 4 kop datowana 24.VII w Łodzi, przesłana 12.VII wagonem pocztowym nr.31-32 relacji Łódź-Koluszki - datownik POCZTOWY WAGON (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ) No.31-32, w Koluszkach przesyłkę przekazano do wagonu pocztowego nr.25-26 relacji Warszawa-Granica - datownik POCZTOWY WAGON (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ) No.25-26; datownik odbiorczy WIEN SECHSHAUS; dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne ubytki papieru i punktowe przebarwienia).

Mi.P4
500 PLN
8713

1877 nietypowo przez Królestwo Polskie, "vom Ausland über Bahnpost 18 Alexandrowo-Berlin" naklejka poczty pruskiej dla przesyłek poleconych przesyłanych koleją nadchodzących z zagranicy na liście oznaczonym stempelkiem polecenia ЗАКАЗНОЕ; list opłacono rosyjskimi znaczkami za 3 kop wydania z 1866 roku i za 20 kop wydania z 1875 roku, oba na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, unieważniono je kasownikiem ВИЛЬНА z 9 CЕН.1877 z ozdobnikiem; na odwrocie obok wileńskich warszawski stempel przejściowy dla korespondencji zagranicznej z 11.IX - WARSZAWA EKSPEDYCJA PRZYJMOWANIE I WYDAWANIE KORESPONDENCJI ZAGRANICZNEJ (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.И ВЫД.ИНОСТР.КОР.); list do Cieplic (Teplitz) w Czechach poszedł nietypową drogą; miał pewno iść Koleją Warszawsko-Wiedeńską, ale w Warszawie zawrócono go do Bydgoszczy, gdzie mógł przecież dojść bezpośrednio przez Królewiec; w ten sposób znalazła się na nim niepasująca do kierunku wysyłki nalepka graniczna z Aleksandrowa!!! niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.19x, 28x
2 000 PLN
8714

1877 list do Królestwa Polskiego, rosyjska całostka - koperta za 8 kop, rozmiar: 142x81 mm wysłana 26.XII z Orenburga do Lipna, 5.I przesłana ambulansem nr.29-30 relacji Mińsk-Warszawa datownik "POCZTOWY WAGON No.29-30" z wyróżnikiem (2), 6.I przekazana do ambulansu nr.27-28 relacji Warszawa-Aleksandrów datownik "POCZTOWY WAGON No.27-28" z wyróżnikiem (4), tego samego dnia przesyłka dotarła do Włocławka, a adresat otrzymał ją 10 stycznia; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.U22C
200 PLN
8715

1879 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 145x81mm; dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne przebarwienia).

Mi.U25C
70 PLN
8716

2010 album z wystawy zbioru pana Zbigniewa Mikulskiego na 150-lecie pierwszego polskiego znaczka na Zamku Królewskim w Warszawie, pięknie wydany, prezentujący perły z największego zbioru obejmującego Królestwo Polskie w tym słynny sześcioblok Tislowitza, zawiera blok Fi 190, 59 stron, twarda oprawa.

160 PLN