25004 |
1865 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1, parka znaczków rosyjskich za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, na resztce wycinka; unieważniona polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, prawy znaczek uszkodzony, kasownik wyjątkowo czytelnie odbity, niska cena wywoławcza. | Fi.13y Mi.13y |
| 250 PLN | |
25005 |
1865 Królestwo Polskie - BW, parka rzadszych w Królestwie znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, na wycinku, unieważniona bardzo czytelnie odbitym polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.300+330). | Fi.14y Mi.14y |
| 275 PLN SOLD | |
25006 |
1865 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.+600.-), ładny stan. | Fi.15y Mi.15y |
| 400 PLN | |
25007 |
1865 Królestwo Polskie - SOCHACZEW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 210 - Sochaczew, kasownik ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości 8 punktów według dzisięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, bardzo ładny stan. | Fi.15y Mi.15y |
| 1 200 PLN | |
25008 |
1865 Królestwo Polskie ALEKSANDRÓW POGRANICZNY MAŁE CYFRY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na grubym papierze (0,10 mm) ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 311 - Aleksandrów Pograniczny (Fi.+900.-), typ 1 z cyframi o wysokości cyfr 5,5-6 mm - zwykle występuje na polsce nr.1, na rosyjskich znaczkach rzadki; piękny stan. | Fi.15z Mi.15z |
| 700 PLN | |
25009 |
1865 Królestwo Polskie - BW, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.140+330.-), poza lekkimi ubytkami rysunku w ładnym stanie, niska cena wywoławcza. | Fi.16y Mi.16y |
| 100 PLN | |
25010 |
1865 znaczek za 10 kopiejek stemplowany polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 16 w czterech okręgach z Rudy Guzowskiej, stopień rzadkości 4 punkty według dziesięciostopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, gwarancja Falkowski. | Mi.15y |
| 500 PLN | |
25011 |
1866 Królestwo Polskie AMBULANS DB/2, dwa znaczki rosyjskie za 1 i 5 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 na wycinku; unieważnione czytelnie polskim kasownikiem ambulansowym DB 2 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich; lekkie zagniecenie poziome wycinka, poza tym w bardzo ładnym stanie. | Fi.18x, 20x Mi.18x, 20x |
| 500 PLN | |
25012 |
1866 Królestwo Polskie - BŁĄD TŁA i kasownik BW; rosyjski znaczek za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, z tłem trójkąty - jak dla znaczka za 5 kop.; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska, na wycinku użytkowym z opłaconego przez nadawcę - stempelek FRANCO, listu zagranicznego do Francji - adnotacja kredką 5 1/2., piękny stan. | Fi.19xs Mi.19F |
| 800 PLN | |
25013 |
1866 Królestwo Polskie - KIBARTY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, ładny stan. | Fi.21x Mi.21x |
| 100 PLN | |
25014 |
1866 Królestwo Polskie 194 - SIERADZ, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 194 - Sieradz; kasownik ma 4 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; kasownik pięknie, wręcz wzorcowo czytelnie odbity, sygnatura ołówkiem M.A.Bojanowicz. | Fi.21x Mi.21x |
| 300 PLN | |
25015 |
1866 Królestwo Polskie 140 - BIAŁOBRZEGI, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek na dużym wycinku; unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 140 - Białobrzegi, w ekspedycji pocztowej na trakcie z Warszawy do Radomia; kasownik ma bardzo wysoki 7 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; jest pięknie i czytelnie odbity na znaczku z jego kolekcji wystawowej, gwarancja M.A.Bojanowicz. | Fi.21x |
| 850 PLN SOLD | |
25016 |
1866 wycinek listu z Płocka stemplowane polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 253 w czterech okręgach, znaczek za 3 kop. z błędem poddruku - poddruk w kształcie trójkątów zamiast trójek jak dla znaczka za 5 kopiejek. | Mi.18x, 19xF, 21x |
| 2 800 PLN | |
25017 |
1867 obszar I Rzeczypospolitej - OSZMIANA, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Oszmiany do Warszawy, na froncie datownik ОШМЯНАЪ/ 26 ОКТ.1867, znak opłaty unieważniony tym samym stemplem, obok dwujęzyczny datownik odbiorczy ВАРШАВА/ WARSZAWA z 10/11 i okrągły godzinnik 9/R typu Da; w 1795 roku Oszmiana znalazła się w zaborze rosyjskim; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie. | Fi.Ckr7I |
| 800 PLN | |
25018 |
1868 około, obszar I Rzeczypospolitej - WILNO, rosyjska koperta za 10 kop wydania z 1868, o wymiarach 140x60mm, wszystkie klapy zaokrąglone; wysłana z Wilna do miejscowości Szczuczyn, znak opłaty skasowany 7.XI stemplem nadawczym WILNO (ВИЛЬНА) z ozdobnikiem, ten sam stempel odciśnięty dodatkowo na froncie; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.U13IIC |
| 200 PLN | |
25019 |
1869 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY; list składany z Warszawy do Carskiego Sioła opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14 1/2 : 15; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 7.1.1869 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów, zawsze z godziny 5 po południu, obok ten sam stempel jako datownik nadawczy, na odwrocie rosyjskie datowniki ambulansów kolejowych 5-6 Warszawa - Wilno z dnia 7.1.1869 i 3-4 Wierzbołów - St.Petersburg z dnia 8.1.1869 oraz datownik odbiorczy z Carskiego Sioła z 9.1.; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla na listach zamiejscowych; prawdopodobnie użyto go jako kasownika przez przypadek, na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek, bardzo dobry stan zachowania, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.21x Mi.21x |
| 2 800 PLN | |
25020 |
1869 obszar I Rzeczypospolitej - WITEBSK, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Witebska do miejscowości Newel, znak opłaty unieważniony datownikiem "ВИТЕБСК 16 МАР.1869", dodatkowo odciśniętym poniżej, na froncie datownik odbiorczy "НЕВЕЛЪ 18 МАР.1869"; w 1772 roku Witebsk został włączony do Rosji, nigdy do Polski nie wrócił; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie. | Fi.Ckr10 |
| 300 PLN | |
25021 |
1869 Królestwo Polskie - KASOWNIK AMBULANSOWY DB/1; list składany z Warszawy do Berlina opłacony rosyjskimi znaczkami za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczki unieważniono rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB/1 - Droga Bydgoska, na froncie równie rzadki stempel nadawczy "Ekspedycja Poczt w Wagonie" z datą 14.9 opisany przez Z.Mikulskiego jako datownik na listach ekspediowanych Drogą Bydgoską z dworca Warszawa; obok pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 13.4.69 - typ 149 według Feusera i kaszetka nadawcy SAM:ANT: FRAENKEL / VARSOVIE, na odwrocie berliński stempelek odbiorczy z 14.4., bardzo dobry stan zachowania, kolorowy fotoatest firmowy. | Mi.18x, 19x, 21x |
| 4 000 PLN | |
25022 |
1869 obszar I Rzeczypospolitej - MIŃSK, rosyjska koperta za 10+1 kop wydania z 1863 roku, o wymiarach 120x76 mm, ze znakiem wodnym Wz.III w położeniu normalnym, kształt klap IV, wysłana z Mińska do Rygi znak opłaty skasowany 27.II stemplem nadawczym MIŃSK (МИНСКЪ) z ozdobnikiem, ten sam stempel odciśnięty dodatkowo na froncie; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i stempel odbiorczy; Mińsk w II rozbiorze zagarnięty przez Rosję, nie powrócił już, z wyjątkiem 1920 roku, w granice Rzeczypospolitej; walor w dobrym stanie zachowania. | Fi.Ckr10III Mi.U10C |
| 500 PLN | |
25023 |
1869 kompletny list z Bełchatowa w języku rosyjskim, rosyjskojęzyczny stempel Bełchatowa typ XIA, na odwrocie stempel z Łodzi. | |
| 70 PLN SOLD | |
25024 |
1869 kompletny list z Warszawy do Zgierza, na odwrocie datownik warszawski. | |
| 50 PLN | |
25025 |
1870 około list z Suwałk do Warszawy opłacony rosyjskim znaczkami po 5 kopiejek, miejscownik Suwałk z datą nadania 25/11, na odwrocie stempel odbiorczy i godzinnik z Warszawy, list z kolekcji najpierw Faberge, a następnie M.Bojanowicza z jego sygnatura na odwrocie. | Mi.20x |
| 1 300 PLN | |
25026 |
1872 Królestwo Polskie - AMBULANS 27-28 WARSZAWA-ALEKSANDRÓW POGRANICZNY, RZADKA TARYFA, KSIĘŻNA ŁUBIEŃSKA; kompletny list z Ciechocinka do Oporowa w Wielkim Księstwie Poznańskim (Grand Duche de Posen) opłacony według specjalnej taryfy do pruskich prowincji przygranicznych rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; list nadano do ambulansu na dworcu kolejowym w Wagańcu, znaczek unieważniono datownikiem ambulansowym ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28 (POCZTOWY WAGON No.27-28) z dnia 1 АВГ.1872 (12.8 według kalendarza gregoriańskiego); na odwrocie dwuwierszowy datownik nadawczy ваганецъ / 1августа1972года, obok dwie odbitki datownika ambulansowego z różnymi cyframi kodowymi - co bardzo ciekawe jeden odbito w Wagańcu, a drugi tak jak i na znaczku stację dalej w Aleksandrowie Pogranicznym, pomiędzy nimi datownik odbiorczy z 14.8, na froncie pruski okrągły stempel graniczny AUS RUSSLAD über EISENB.POST-BÜR.XI./ FRANCO; Waganiec to bardzo rzadkie miejsce nadania listu, kasownik numerowy ma bardzo wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; list adresowany jest na ręce Pauliny (Dzierżykraj) Morawskiej Księżny Łubieńskiej - siostry wiceprezesa Banku Polskiego Henryka Łubieńskiego, w momencie otrzymania listu miała 92 lata (żyła 103), była spokrewniona z całą elitą Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego, urodziła osiemnaścioro dzieci, w 1831 roku jej córki były adorowane przez Adama Mickiewicza, gościa w Oporowie; zachował się w pięknym stanie, ma pełną świetnie czytelną treść w języku francuskim, wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite. | Fi.21x Mi.21x |
| 3 200 PLN | |
25027 |
1872 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x81 mm; wysłana 16.II.1873 z Przasnysza do Lipna; dobry stan zachowania (na odwrocie koperty zapiski). | Mi.U16C |
| 100 PLN | |
25028 |
1875 Królestwo Polskie - 1043 UNIEJÓW, koszulka listu z Uniejowa do Londynu opłaconego rosyjskimi znaczkami za 2 i 10 kop. wydań z 1875 i 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono je trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1043 - Uniejów; po prawej datownik nadawczy Ст.УНѢЕВЪ / КАЛ.Г. / 11дека1875г.; po lewej graniczny stempel pochodzenia "Aus Polen";, na odwrocie rosyjskojęzyczny datownik tranzytowy КАЛИШЪ 13 ДЕК.1875; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; koszulka choć przycięta z trzech stron jest ogólnie w niezłym stanie, wszystkie stemple czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.21, 24 |
| 3 200 PLN | |
25029 |
1875 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 8 kop, rozmiar: 145x81 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczne ślady podlepek na odwrocie). | Mi.U22C |
| 100 PLN | |
25030 |
1875 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x120 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczny ślad podlepki na odwrocie). | Mi.U23A |
| 160 PLN | |
25031 |
1876 Królestwo Polskie - 1107 MAŁOGOSZCZ, koperta wydania z 1875 roku wysłana z Małogoszczy do Krakowa (Galicja); znak opłaty za 8 kop. unieważniono trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1107 - Małogoszcz; obok datownik graniczny z Michałowic МИХАЛОВИЦЫ 7 АПР.1876; na odwrocie taki sam datownik z 8 АПР. i rosyjskojęzyczny stempel nadawczy Ст.МАЛОГОЩЪ / КЕЛЕЦ.Г. / 6апре1876г; to, że stempel 1107 nie był dotąd znany nie jest zaskakujące, ponieważ jego poprzednik - polski kasownik numerowy 136 z Małogoszczy, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza zarówno na znaczku polskim jak i rosyjskich; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; koperta zachowana jest w bardzo dobrym stanie, wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz. | Mi.U22C |
| 7 000 PLN | |
25032 |
1879 obszar I Rzeczypospolitej - STAROKONSTANTYNÓW - list ze Starokonstantynowa do miejscowości Czudnów, opłacony 2 znaczkami rosyjskimi za 7 kop i 1 za 8 kop wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14½:15; znaczki unieważnione datownikiem СТАРОКОНСТАНТИНОВЪ z dnia 16.IV, niebieski kasownik odbiorczy ЧУДНОВСКАЯ П.О. ВОЛЫНСК.ГУБ.; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Fi.25x, 26x Mi.25x, 26x |
| 120 PLN | |
25033 |
1880 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, wydanie przedrukowe - koperta za 7/10 kop, rozmiar: 145x81 mm; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie ślady podlepek na odwrocie). | Mi.U28A |
| 100 PLN | |
25034 |
1883 Królestwo Polskie - Poczta Miejska w Warszawie; list miejscowy opłacony znaczkiem rosyjskim za 3 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; z przyczyn politycznych zawieszono działalność poczty miejskiej w Warszawie w latach 1861-67; wznowiono ją 13.7.1867 roku przywracając do obiegu całostki Poczty Miejskiej Warszawskiej, a w kilka dni później (aneks 6) dopuszczono też stosowanie przez pocztę miejską zwykłych kopert opłaconych rosyjskimi znaczkami trzykopiejkowymi; taki właśnie list nadano w Warszawie dnia 29.11.1883r., znaczek unieważniono datownikiem ВАРШАВА/1 ЕКСПЕД. znanym z najpóźniejszej użytej (30.9.1884r.) całostki, która była ozdobą zbioru M.A.Bojanowicza, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.19X Mi.19x |
| 1 200 PLN | |
25035 |
1889 Volumina Legum tom IX wydawnictwa Komisji Prawniczej Akademii Umiejętności w Krakowie, 501 stron, w tym krótka wzmianka "Bezpieczeństwo listów" często przywoływane w literaturze filatelistycznej. | |
| 250 PLN | |
25036 |
1905 NIEMIECKA AFRYKA POŁUDNIOWOZACHODNIA - POWSTANIE HERRERO - AMBULANSE KOLEJOWE GRANICA-WARSZAWA i KOLUSZKI-ŁÓDŹ, widokówka do Kamieńska wysłana 9/1 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.3 z ogarniętej powstaniem Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej (DSWA), znaczki skasowane jednoobrączkowym datownikiem "K.D.FELDPOSTSTATION Nr.3", jednoobrączkowy datownik urzędu przejściowego 25/1 "WINDHUK DEUTSCH-SUDWESTAFRIKA" z wyróżnikiem "a"; na stronie widokowej datownik ambulansu pocztowego nr.25 relacji GRANICA-WARSZAWA - datownik POCZTOWY WAGON No.25 (ПОЧТОВЫЙ ВАГОН No.25) z wyróżnikiem "3", na froncie datownik kolejnego ambulansu bocznej linii KOLUSZKI-ŁÓDŹ - datownik POCZTOWY WAGON KOLUSZKI-ŁÓDŹ (ПОЧТОВЫЙ ВАГОН КОЛЮШКИ-ЛОДЗЬ) z wyróżnikiem "1"; walor o egzotycznym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania. W 1904 na terenie kolonii wybuchło powstanie ludów Herero, które trwało do 1908 roku, po początkowych sukcesach powstańcy ulegli niemieckiemu korpusowi ekspedycyjnemu, Niemcy przy tłumieniu powstania wykazali się wielkim okrucieństwem; przyjmuje się, że zginęło około 65 tysięcy Hererów, straty po stronie niemieckiej wyniosły ponad 1700 zabitych. W 1985 ONZ zakwalifikowała eksterminację plemion Herero i Nama jako pierwsze ludobójstwo XX wieku na świecie, a w 2004 roku niemiecki rząd przyznał się do odpowiedzialności za te wydarzenia i oficjalnie za nie przeprosił. | Mi.11 |
| 1 080 PLN SOLD | |
25037 |
1938 "Trąbka i sygnały pocztowe" Włodzimierza Polańskiego, 15 stron w płóciennej oprawie. | |
| 250 PLN | |
25038 |
1979 monografia M.A. Bojanowicza "Królestwo Polskie, Polska nr 1 na tle historii poczty", tłumaczeni podstawowej publikacji na temat pierwszego polskiego znaczka wydane z okazji Światowej Wystawy Filatelistycznej w Poznaniu w 1993 roku z okolicznościowym ciętym blokiem w środku, 170 stron, liczne ilustracje. | Fi.bl.108A Mi.Bl.122B |
| 120 PLN | |