Auction 75. Inter-war Poland 1919-1939

25342

1920 wydanie dla obszaru całej Rzeczypospolitej, pasek znaczków z obiegu na cienkim papierze z silnie prześwitującym obrazkiem znaczka.

Fi.101
Mi.117
30 PLN
25343

1920 list z Sierpca 20.10.20 do Narodowego Biura Informacyjnego w Warszawie.

Fi.109
Mi.125
80 PLN
25344

1920 list polecony ze Lwowa do Niemiec, stempel lwowskiej cenzury wojskowej.

Fi.113
Mi.129
70 PLN
25345

1920 orzeł na tarczy barokowej, parka z perforacją na zagiętym arkuszu - brak perforacji pionowej na marginesie, podlepka na górnym znaczku.

Fi.114
Mi.147
90 PLN
25346

1920 list z komisariatu policji w Rzeszowie do Wiednia.

Fi.115, 118, 135
Mi.148, 151, 171
40 PLN
25347

1920 zagraniczny list z Podwieska do Połczyna, uszkodzona klapa koperty.

Fi.118, 135
85 PLN
25348

1920 AMBULANS NR.104 relacji ALEKSANDRÓW-WARSZAWA, karta pocztowa ze stacji Brzezie do Warszawy przesłana 5.II ambulansem, kasownik z wyróżnikiem "b"; żaden ambulans kursujący na tej trasie w literaturze nie jest opisany; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp24
800 PLN
25349

1920 PRZEGLĄDANE przez WŁADZĘ WOJSKOWĄ NR.6, fioletowy stempelek łódzkiej cenzury wojskowej na widokówce wysłanej 4.11 z Blankenburga w Niemczech do Łodzi, znaczek za 30 fen w rzadszym I typie; dobry stan zachowania.

Mi.140, 142, 144I
120 PLN
25350

1920 WILEŃSZCZYZNA - WILNO - widokówka wysłana 26.I z Wilna do kopalni "Mortimer" w miejscowości Zagórze poczta Dąbrowa Górnicza, datownik Wilno 1 z wyróżnikiem "a", pomimo, że przesyłka nie nosi oznaczeń poczty polowej, ani stempli formacyjnych - nadawcą był najpewniej wojskowy, dlatego przy nadaniu nie pobrano opłaty pocztowej; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania z pierwszego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, stosunkowo krótkiego (19.4.1919-14.7.1920), okresu przynależności Wilna do Polski.

300 PLN
25351

1920 CENZURA WOJSKOWA WARSZAWA, karta pocztowa wysłana 21.VII ze Smichov w Czechosłowacji do Warszawy, wyraźna odbitka stempelka cenzury warszawskiej Wr.1.

50 PLN
25352

1920 mieszana frankatura ze znaczkami niemieckimi na liście poleconym z Okola 1.4.20 do Narodowego Biura Informacyjnego w Warszawie.

300 PLN
25353

1920 kartka z Holandii do Warszawy, stempel warszawskiej cenzury wojskowej Wr.1.

25 PLN
25354

1921 list polecony z Warszawy do Czechosłowacji, mieszana frankatura kilku wydań.

Fi.83B, 84B, 114, 11
80 PLN
25355

1921 przekaz pieniężny z Tarnowa 14.VIII.21 do Krosna, na odwrocie znaczek opłaty użyty jako znaczek dopłaty (wartość katalogowa Fischer 750 zł).

Fi.83B, 84B, 115
300 PLN
25356

1921 list firmowy z Czechowic 16.VI.21 do Szwecji.

Fi.84B
120 PLN
25357

1921 list z Kielc do Twierdzy Osowiec do 18 Dywizjonu Artylerii Ciężkiej.

Fi.96B
Mi.114
100 PLN
25358

1921 list z Leszna 30.4.20 do Niemiec, stempelek poznańskiej cenzury wojskowej "P15" w małym trójkącie.

Fi.100
50 PLN
25359

1921 kartka z Rypina 11.9.21 do Opata Kongregacji Benedyktyńskiej Najświętszej Maryi z Góry Oliwnej (OSB Oliveto) o. Bonifacego do Karyntii, ale co ciekawe via Moskwa. Odczytano pewnie Maria Saal jako Syberia, na odwrocie datownik moskiewski. Prawidłowa, krótko stosowana taryfa 12 mk. Karta GGW użyta, jako formularz. Bardzo ciekawy walor.

Fi.114, 117
Mi.147, 150
350 PLN
25360

1921 kartka z Warszawy do Ameryki pisana w języku hebrajskim.

Fi.114, 125, Cp39
25 PLN
25361

1921 Uchwalenie Konstytucji, firmowy list z Klimontowa 20.11.21 do Warszawy.

Fi.115, 130
Mi.148, 166
70 PLN
25362

1921 kartka z Ustrzyk Dolnych do Lwowa, stempel dopłaty T.

Fi.115, Cp38
25 PLN
25363

1921 wydanie przedrukowe, cały pasek znaczków z nadrukiem ukośnym przedstawiający rozwijanie się błędu.

Fi.120
Mi.153
325 PLN
25364

1921 wydanie przedrukowe, znaczek z podwójnym nadrukiem, gwarancja Krawczyk, Schmutz.

Fi.120Np
Mi.153DD
120 PLN
25365

1921 wydanie przedrukowe, próbny nadruk znaczka z przerwaną belką, gwarancja Mikstein.

Fi.120P2
Mi.153
180 PLN
25366

1921 wydanie przedrukowe, próba znaczka z dużą cyfrą, gwarancja Walisch.

Fi.120P2
Mi.153
150 PLN
25367

1921 wydanie przedrukowe, czworoblok prób w typie 2 z wysoką cyfrą 3 (5,5 mm), ciekawe pęknięcia belki, górne znaczki niewielka podlepka, gwarancja Rachmanow,.

Fi.120aP2
Mi.153
450 PLN
25368

1921 wydanie przedrukowe z dopłatą na Polski Czerwony Krzyż, najdroższy znaczek za 20 +30 mk gwarancja Berbeka.

Fi.121-4
Mi.157-7
380 PLN
25369

1921 wydanie z dopłatą na Polski Czerwony Krzyż, seria kasowana, najdroższy znaczek gwarancja Krawczyk

Fi.121-24
Mi.154-57
450 PLN
25370

1921 wydanie z dopłatą na Polski Czerwony Krzyż, seria czysta na podlepkach (Fi.150.-), najdroższy znaczek gwarancja Krawczyk.

Fi.121-24
Mi.154-57
120 PLN
25371

1921 wydanie z dopłatą na Polski Czerwony Krzyż, rzadko obecnie spotykane fałszerstwo nadruku, pięknie ostemplowane 28.IV.21 w Tarnowicy Leśnej co dowodzi pochodzenia z epoki, dobry stan zachowania, bardzo ciekawa seria do kolekcji specjalizowanej.

Fi.121-24 FFi
Mi.154-57
300 PLN
25372

1921 wydanie przedrukowe z dopłatą na PCK, znaczek z nadrukiem w kolorze karminowym, gwarancja Krawczyk.

Fi.124b
Mi.157b
2 000 PLN
25373

Fi.124b
Mi.157b
3 000 PLN
25374

1921 składana ulotka Towarzystwa Czytelni Ludowych w Poznaniu jako list z życzeniami ślubnymi.

Fi.125
Mi.158
70 PLN
25375

1921-22 wydanie obiegowe - Siewca, seria czysta.

Fi.125I-27II
Mi.158-63
60 PLN
25376

1921-22 wydanie obiegowe - Siewca, parka znaczków za 10 Mk., lewy marginesowy bez perforacji pomiędzy znaczkiem a marginesem, lekkie ślady po podlepce, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.125II MK2
Mi.162Ul
120 PLN
25377

1921 Uchwalenie Konstytucji, komplet projektów E.Bartłomiejczyka kolorze czerwonym, z których dwa wzory wprowadzono do obiegu zmieniając napisy, więc można je traktować jako próby; w projekcie znaczka za 2 mk. z PRO PUBLICO BONO na KONSTYTUCJA, a we wzorze za 25 mk. z PLON NIESIEMY PLON 17/III 1921 na 3/V 1791 * 17/III 1921, pozostałe trzy wzory nie zostały zrealizowane, wszystkie próby i projekty odbite w jednym arkusiku na białym gładkim średnim papierze, pochodzi on ze zbiorów Stanisława Eysmonta - jego sygnatura E w prawym dolnym narożniku, każda próba i projekt gwarancja.

Fi.128 E, 133 E
Mi.164, 169
3 800 PLN
25378

1921 Uchwalenie Konstytucji - napis w owalu, bardzo rzadka próba znaczka za 2 mk. w kolorze czarnym na drugostronnie zadrukowanym kartonie, wersja pierwotna miała zamiast napisu KONSTYTUCJA napis PRO PUBLICO BONO, egzemplarz opisany w artykule eksperta PZF J.Berbeki "Przegląd Filatelistyczny" 8/2014, mała plamka na odwrocie, gwarancja Łaszkiewicz, Winiarski, Schmutz.

Fi.128 P1
Mi.164
1 600 PLN
25379

1921 uchwalenie Konstytucji, seria.

Fi.128-34
Mi.164-70
70 PLN
25380

1921 Uchwalenie Konstytucji, seria czysta (Fi.130.-).

Fi.128-34
Mi.164-70
100 PLN
25381

Fi.128-34
Mi.164-70
100 PLN