Auction 75. WW1 military postage

24229

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta pocztowa wydania przedrukowego 35/14 kop., koperta 139x113mm, klapa trójkąt o bokach równych, grzecznościowy stempel poczty polowej.

Fi.Ck4bIII
300 PLN
24230

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta pocztowa wydania przedrukowego 35/14 kop., koperta 139x113mm, klapa trójkąt o bokach równych, grzecznościowy stempel poczty polowej, kopereta w słabszym stanie na dole pognieciona.

Fi.Ck4bIII
170 PLN
24231

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 5 kop., czysta ze stemplem poczty polowej I Korpusu, gwarancja Pelczar.

100 PLN
24232

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, czysta w idealnym stanie zachowania.

Fi.Cp2
160 PLN
24233

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, ostemplowana 21.5 w dniu podpisania traktu o likwidacji Korpusu (Fi.150.-); dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową).

Fi.Cp2
80 PLN
24234

Fi.Cp2
1 000 PLN
24235

Fi.Cp4
160 PLN
24236

Fi.Cp4
120 PLN
24237

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop., gwarancja.

Fi.Cp4
100 PLN
24238

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, sekretnik pocztowy wydania przedrukowego 35/10/7 kop., grzecznościowy stempel poczty polowej, gwarancja Gryżewski.

Fi.Cs3
400 PLN
24239

1918 Stanisławów - obóz dla przesiedleńców (repatriantów), widokówka datowana 9.VI wysłana ze Stanisławowa do Wiednia, stempel formacyjny nadawcy "PROVIANTUR/ des k.u.k. Heimkehrlagers in Stanislau" (Prowiantura ck obozu dla repatriantów"), we Wiedniu 13.IV poczta cywilna naliczyła dopłatę jak za kartę zagraniczną (10 hal.) w podwójnej wysokości; niezwykle ciekawa całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.P62
500 PLN
24240

120 PLN
24241

340 PLN
24242

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,75 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

400 PLN
24243

400 PLN
24244

300 PLN
24245

400 PLN
24246

200 PLN
24247

1 200 PLN
24248

40 PLN
24249

1918 list polecony, wysłany 3.6 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.387 do Berlina; pieczęć formacyjna z godłem; na odwrocie kasownik odbiorczy; zwraca uwagę specjalna nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

60 PLN
24250

400 PLN
24251

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - sześcioblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki i z numerem arkusza - 7, skraj arkusza niegumowany; prawie cały jeden z dwóch znaków wodnych występujacych w arkuszu - każdy pod 6-cioma do 9-cioma znaczkami.

Fi.2 Wz
480 PLN
24252

1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów:

przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH";

Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz;

formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz;

w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik Polskie Znaki Pocztowe s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku.", i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany;

Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski.

4 800 PLN
24253

70 PLN
24254

120 PLN
24255

1918 kartka poczty polowej wysłana 28.6.18 w ostatnich dniach istnienia obozu internowania w Łomży do Krakowa, niemiecki datownik LOMZA, stempel cenzury obozowej w ramce „P. U. St. / Gepruft Nr 23.”, gwarancja.

250 PLN
24256

1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione 6.IX w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w.

1 000 PLN
24257

200 PLN
24258

150 PLN
24259

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - czworoblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

160 PLN
24260

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

80 PLN
24261

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - brzegowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

40 PLN
24262

150 PLN
24263

120 PLN
24264

1918 Łomża - obóz internowania legionistów, formularz wysłany 9.2 z obozu do Warszawy, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1.", "10 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie; nadawca - internowany legionista polski, jeden z tych którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

400 PLN
24265

1919 Wojna domowa w Rosji - Front Południowy, wydanie dla oddziałów Denikina, znaczki nieząbkowane z odmianami na karcie, skasowane 5.2 w Odessie.

Mi.1-5B
100 PLN
24266

30 PLN
24267

1919 OBRONA LWOWA - "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", od zarania niepodległości wybuchły walki polsko-ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze znane przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku (z tym kasownikiem ze stycznia 1919 roku); formularz datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem"DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*"; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

350 PLN
24268

1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 9.VII za pośrednictwem poczty polowej 19 z Częstochowy do Puław, okrągła pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU ARTYLERII POLOWEJ", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "CENZUROWANE! 7 Pułk Art. Pol. W.P.", prowizoryczny kasownik odbiorczy Puławy z usuniętym napisem niemieckim ze stempla okupacji austro-węgierskiej; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w nieco słabszym stanie zachowania.

300 PLN