24229 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta pocztowa wydania przedrukowego 35/14 kop., koperta 139x113mm, klapa trójkąt o bokach równych, grzecznościowy stempel poczty polowej. | Fi.Ck4bIII |
| 300 PLN | |
24230 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta pocztowa wydania przedrukowego 35/14 kop., koperta 139x113mm, klapa trójkąt o bokach równych, grzecznościowy stempel poczty polowej, kopereta w słabszym stanie na dole pognieciona. | Fi.Ck4bIII |
| 170 PLN | |
24231 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 5 kop., czysta ze stemplem poczty polowej I Korpusu, gwarancja Pelczar. | Fi.Cp1 |
| 100 PLN | |
24232 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, czysta w idealnym stanie zachowania. | Fi.Cp2 |
| 160 PLN | |
24233 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, ostemplowana 21.5 w dniu podpisania traktu o likwidacji Korpusu (Fi.150.-); dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową). | Fi.Cp2 |
| 80 PLN | |
24234 |
1918 UKOŚNY NADRUK, I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop. z bardzo mocno obróconym ukośnie nadrukiem, tak duże przesunięcia zdarzają się bardzo rzadko, całostka czysta w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | Fi.Cp2 |
| 1 000 PLN | |
24235 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta w dobrym stanie zachowania. | Fi.Cp4 |
| 160 PLN | |
24236 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta (Fi.180.-), doskonała prezencja od frontu na odwrocie niewielkie ślady kleju. | Fi.Cp4 |
| 120 PLN | |
24237 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop., gwarancja. | Fi.Cp4 |
| 100 PLN | |
24238 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, sekretnik pocztowy wydania przedrukowego 35/10/7 kop., grzecznościowy stempel poczty polowej, gwarancja Gryżewski. | Fi.Cs3 |
| 400 PLN | |
24239 |
1918 Stanisławów - obóz dla przesiedleńców (repatriantów), widokówka datowana 9.VI wysłana ze Stanisławowa do Wiednia, stempel formacyjny nadawcy "PROVIANTUR/ des k.u.k. Heimkehrlagers in Stanislau" (Prowiantura ck obozu dla repatriantów"), we Wiedniu 13.IV poczta cywilna naliczyła dopłatę jak za kartę zagraniczną (10 hal.) w podwójnej wysokości; niezwykle ciekawa całość w doskonałym stanie zachowania. | Mi.P62 |
| 500 PLN | |
24240 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, prawy ze znakiem wodnym. | |
| 120 PLN | |
24241 |
1918 Legiony Polskie, karta pocztowa z Kalisza 27.3.18 do obozu jenieckiego Skalmierzyce (Szczypiorno) w którym byli przetrzymywani żołnierze Legionów Polskich, adres: Kompania I, jeniec No 71308, ładnie odbity fioletowy stempel cenzury obozowej "KRIEGSGEFANGEN-LAGER * SKALMIERSCHUTZ * (-) F.a. geprüft 2.", gwarancja. | |
| 340 PLN | |
24242 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,75 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 400 PLN | |
24243 |
| 400 PLN | |
24244 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, na rzadkim cienkim papierze bez znaku wodnego, z pełna oryginalną gumą, unieważniony kasownikiem "sielskij starosta". | |
| 300 PLN | |
24245 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie, na odwrocie stempel Biura Naczeln. Aprow. i Finansów I Polskiego Korpusu i data zaewidencjonowania 2/V 18 rok, bardzo rzadkie. | |
| 400 PLN | |
24246 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, na odwrocie fragment stempla Wydziału Finansów I Polskiego Korpusu i niewypełniona data zaewidencjonowania. | Fi.2 |
| 200 PLN | |
24247 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - bardzo rzadkie znaczki opłaty stemplowej za 3 Ruble, I wydanie - jeden z czarnym, drugi z fioletowym nadrukiem, unieważnione przez kreślenie. | |
| 1 200 PLN | |
24248 |
1918 list polecony, wysłany 9.3 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 667, adresowany na pocztę polową 690; formacyjna pieczęć listowa; zwraca uwagę specjalna, adaptowana nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 40 PLN | |
24249 |
1918 list polecony, wysłany 3.6 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.387 do Berlina; pieczęć formacyjna z godłem; na odwrocie kasownik odbiorczy; zwraca uwagę specjalna nalepka polecenia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 60 PLN | |
24250 |
1918 Polski Korpus Posiłkowy - formularz służbowy Centralnego Urzędu Ewidencyjnego Legionów Polskich (Kucharski O.K.6.) stopień rzadkości - 4 punkty, wysłany 20.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c") do Dowództwa Stacyi Zbornej Korpusu w Lublinie, trzy różne pieczęcie legionowe, dwie z nich u Berka nieopisane: "Centralny Urząd Ewidencyjny Polskiego Korpusu Posiłkowego" z orłem w środku i pieczęć kancelaryjna "KOMENDY STACYI ZBORNEJ LEG.POL. w LUBLINIE"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. W nocy 15/16.II.1918 część żołnierzy Polskiego Korpusu Posiłkowego (głównie z II Brygady gen.Hallera) przebiła się przez front austriacko-rosyjski pod Rarańczą i 6.III w rejonie miejscowości Soroki połączyła się z II Korpusem Polskim w Rosji. | |
| 400 PLN | |
24251 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - sześcioblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki i z numerem arkusza - 7, skraj arkusza niegumowany; prawie cały jeden z dwóch znaków wodnych występujacych w arkuszu - każdy pod 6-cioma do 9-cioma znaczkami. | Fi.2 Wz |
| 480 PLN | |
24252 |
1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów: przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz; formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz; w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik Polskie Znaki Pocztowe s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku.", i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany; Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski. | |
| 4 800 PLN | |
24253 |
| 70 PLN | |
24254 |
1918 sekretnik używany w Armii Polskiej gen. Hallera we Francji, egzemplarz w idealnym stanie zachowania. | |
| 120 PLN | |
24255 |
1918 kartka poczty polowej wysłana 28.6.18 w ostatnich dniach istnienia obozu internowania w Łomży do Krakowa, niemiecki datownik LOMZA, stempel cenzury obozowej w ramce „P. U. St. / Gepruft Nr 23.”, gwarancja. | |
| 250 PLN | |
24256 |
1918 ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA POMOCY OFIAROM WOJNY W ALEKSANDROWSKU, zaświadczenie o polskim pochodzeniu wystawione 6.IX w trzech językach (polskim, niemieckim i rosyjskim) dla Zdzisława Karczewskiego z rodziną, pieczęć z orłem "Komitet Polski w Aleksandrovsku"; unikalny dokument obrazujący niezwykle splątane "Polskie drogi" w XX w. | |
| 1 000 PLN | |
24257 |
1918 podwójny formularza Włoskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony dla włoskich jeńców wojennych, datowany 4.4, wysłany przez rodzinę jeńca do obozu w Austrii; stempelki cenzury włoskiej i austriackiej; rzadko spotykany w tej formie (kompletna karta podwójna) dekoracyjna walor w dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN | |
24258 |
1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "MY WYTRWAMY. JEŚLI NAM POMÓDZ CHCECIE, SUBSKRYBUJCIE POŻYCZKĘ WOJENNĄ", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach monarchii - oferowana z tekstem polskim jest dosyć rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
24259 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - czworoblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 160 PLN | |
24260 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 80 PLN | |
24261 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - brzegowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 40 PLN | |
24262 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 150 PLN | |
24263 |
| 120 PLN | |
24264 |
1918 Łomża - obóz internowania legionistów, formularz wysłany 9.2 z obozu do Warszawy, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1.", "10 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie; nadawca - internowany legionista polski, jeden z tych którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | |
| 400 PLN | |
24265 |
1919 Wojna domowa w Rosji - Front Południowy, wydanie dla oddziałów Denikina, znaczki nieząbkowane z odmianami na karcie, skasowane 5.2 w Odessie. | Mi.1-5B |
| 100 PLN | |
24266 |
1919 kartka pocztowa ze Lwowa 14.10.19 do sierżanta 8. pułku legionów na pocztę polową 20. | |
| 30 PLN | |
24267 |
1919 OBRONA LWOWA - "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", od zarania niepodległości wybuchły walki polsko-ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze znane przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku (z tym kasownikiem ze stycznia 1919 roku); formularz datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem"DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*"; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 350 PLN | |
24268 |
1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 9.VII za pośrednictwem poczty polowej 19 z Częstochowy do Puław, okrągła pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU ARTYLERII POLOWEJ", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "CENZUROWANE! 7 Pułk Art. Pol. W.P.", prowizoryczny kasownik odbiorczy Puławy z usuniętym napisem niemieckim ze stempla okupacji austro-węgierskiej; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w nieco słabszym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |