Die Auktion endet am 06.05.2024

Auctionen 54. Königreich Polen

14583

1860 obwoluta listu z Warszawy do hrabiego Konstantego Borowskiego w Wilnie, list opłacono znaczkiem użytym podwójnie najprawdopodobniej pierwotnie kasowanym stemplem numerowym numer 19, znaczek silnie uszkodzony przy odklejaniu z pierwszego listu, ciekawe podwójne użycie na szkodę poczty, dobra prezencja, krótki opis listu przez dr Kronenberga.

Fi.1b
Mi.1b
4 500 PLN
14584

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach ciemnych na wycinku stemplowany kasownikiem numerowym Janowa o numerze 103 w okręgach, Bojanowicz 6 punktów w 10 stopniowej skali rzadkości, dobry stan.

Fi.1b
Mi.1b
1 300 PLN
14585

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach ciemnych na wycinku stemplowany kasownikiem numerowym Konina o numerze 221 w okręgach.

Fi.1b
Mi.1b
950 PLN
14586

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieckim i karminowym w odcieniach ciemnych na pięknym wycinku z warszawskim kasownikiem numerowym, znaczek posiada usterkę z końcowych faz druku w postaci spiłowanego ostatniego rzędu kropek, znaczek w bardzo dobrym stanie o bardzo dobrej prezencji, gwarancja.

Fi.1b
Mi.1b
1 120 PLN
14587

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym w odcieniach ciemnych, kasowany stemplem numerowym 32 z Serej, Bojanowicz 8 punktów w 10 punktowej skali rzadkości, gwarancja Petriuk.

Fi.1b
Mi.1b
5 600 PLN
14588

1860 Królestwo Polskie - ŻÓŁKIEWKA, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo ciemnych odcieniach, na cienkim papierze (z lekko prześwitującym rysunkiem); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 89 - Żółkiewka; klisza czerwona z opisanym niedawno spiłowanym prawie w całości ostatnim (trzecim) rzędem kropek na dole rysunku; poza ładnie wzmocnionym lewym górnym narożnikiem we wzorcowym stanie; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1bc
4 050 PLN
14589

1860 Królestwo Polskie - PŁOŃSK, list wysłany 27/11 do Warszawy, opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o dość ciemnych odcieniach; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 260 - Płońsk, bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza; obok dwujęzyczny miejscownik nadawczy typu VIIIA z ręcznie wpisaną datą nadania; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa z 9/1 typu IIIC i okrągły godzinnik 8/R; odbitki obu klisz bez widocznych uszkodzeń; kasowniki o tak wysokim stopniu rzadkości spotyka się niekiedy na luźnych znaczkach, na listach są unikalne; całość znaczek i koperta zachowane w dobrym stanie; walor z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.1bc
27 500 PLN
14590

1860 Królestwo Polskie - OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY ZWOLEŃ, unikalny list wysłany 14/12 do Warszawy, opłacony dwukrotnie użytym pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach; unieważniony został polskim kasownikiem numerowym 145 - Zwoleń, bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza; obok jednowierszowy ramkowy miejscownik nadawczy typu IIB z ręcznie wpisaną datą nadania; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa z 16/12 typu IIIC i okrągły godzinnik 9/R; znaczek został z całą pewnością dwukrotnie użyty, co było oszustwem na szkodę poczty - praktyka opisywana przez M.A.Bojanowicza, M.Miszczaka i Z.Mikulskiego; pod spodem widoczne są cyfry i okręgi innego kasownika, przybito na nim mocno kasownik 145 dodatkowo dla niepoznaki rozmazując tusz, to pierwsze takie oszustwo odnotowane w Zwoleniu, niespotykane nawet na luźnych znaczkach; każde użycie kasownika o tak wysokim stopniu rzadkości na liście jest unikalne; całość znaczek i koperta zachowane w dobrym stanie; walor z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.1bc FP
18 000 PLN
14591

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim papierze i o prześwitującym rysunku; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 211 - Skierniewice w kolorze czerwonym; poza zreperowanymi dwoma ząbkami w bardzo ładnym stanie; kolorowe kasowniki należą do najrzadszych ostemplowań Królestwa Polskiego - podobny egzemplarz znajdował się w kolekcji A.Faberge; gwarancja z opisem odcieni, papieru, rysunku i oznaczeniem "bu" Schmutz.

Fi.1bcu
32 000 PLN
14592

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach; na cienkim, lekko prześwitującym papierze; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 197 - Zduńska Wola (Fi.3500+300.-), współczynnik rzadkości - 6 punktów według M.A.Bojanowicza; klisza niebieska z uszkodzonymi cyframi w narożnikach; klisza czerwona, o niespotykanie intensywnej barwie, ze spiłowanym dolnym (trzecim) rzędem kropek; dość rozległa prześwitka, poza tym w bardzo ładnym stanie, świetny do ekspozycji, gwarancja Krawczyk.

Fi.1bcu
1 900 PLN
14593

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w rzadkim kontrastowym zestawieniu kolorów ciemnego błękitu pruskiego i różowym; na cienkim, lekko prześwitującym papierze; czytelnie unieważniony tłustym polskim kasownikiem numerowym 205 - Wieluń (Fi.3500+250.-), współczynnik rzadkości - 5 punktów według M.A.Bojanowicza; klisza niebieska bez większych usterek rysunku; klisza czerwona, z rozległymi niedodrukowaniami w tle; gwarancja Georg Bühler.

Fi.1bu
4 000 PLN
14594

1860 Królestwo Polskie, PORTO - list na koszt adresata oznaczony "Porto", wysłany 15.6 z Warszawy do Piotrkowa, stempel nadawczy typu IIIC, wagę listu "3" (łuty), a także wysokość należności do pobrania od odbiorcy - "63" (kopiejki), wpisano wielkimi cyframi czerwoną kredką, opłata za list składała się z części związanej z masą listu (60 kop.) i z opłaty za rewers (3 kop.) czyli łącznie 63 kop., oprócz odręcznej adnotacji "Porto" urząd pocztowy dodatkowo przystawił pieczątkę identycznej treści, te wyjątkowo rzadko spotykane stempelki, używane były przede wszystkim przez Pocztamt Warszawski; podobny list pokazano w książce M.Czernika; unikalna całość w dobrym stanie zachowania;

1866 list wysłany 24.1 z miejscowości Osięciny do Włocławka, ozdobny stempel nadawczy typu IIIF, na odwrocie stempel odbiorczy typu IXA Włocławek; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 000 PLN
14595

1860 koperta dla poczty miejskiej w Warszawie w słabszym stanie.

Fi.Ck4IIx
1 000 PLN
14596

1861 Królestwo Polskie, REKOMENDOWANY LIST ZAGRANICZNY, kompletny list wysłany 4/6 z Włocławka do Bordeaux, z odręczną adnotacją "Rekomandirt" i dopisanym obok numerem "7", po lewej mylnie opisany przez M.A.Bojanowicza jako polski, a w rzeczywistości pruski ząbkowany stempelek RECOMMANDIRT, na górze wpisana waga przesyłki "1 3/20" łuta, u dołu czarny stempelek "FRANCO" z wyliczoną wysokością opłaty 20 kop. za list + 26,5 kop. asekuracja + 3 kop. rewers, razem 49,5 kop.; oprócz tego liczne pieczęcie i stemple polskie: lakowe, graniczny datownik Służewo, pruskie: AUS POLEN, PODGURZ, CHARGE, P.D i francuskie; ramkowy dla listów rekomendowanych, pieczęć lakowa "DEPART ET BRIVEE 8/Des POS" z fragmentem mocującego sznurka, graniczny "PREUSSE VALENCIENNES", tranzytowy PARIS i odbiorczy BORDEAUX, podobny list pokazany na okładce "Filatelistyki" 6-7/1990 i opisany w bardzo ważnym artykule przez Z.Mikulskiego.

6 000 PLN
14597

1862 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach jasnych na dużym wycinku listu z Warszawy, ładnie odbity kasownik i miejscownik warszawski.

Fi.1a
Mi.1a
1 500 PLN
14598

1862 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnego błękitu pruskiego i różowego o odcieniach jasnych na wycinku listu z Kalisza stemplowany kasownikiem numerowym 191 w okręgach, ładny stan.

Fi.1ab
Mi.1a
1 250 PLN
14599

450 PLN
14600

1863 Królestwo Polskie - PORTO, list na koszt odbiorcy nadano 7.12 (25.11) w wagonie nr.4 otwartej rok wcześniej linii WARSZAWSKIEJ KOLEI ŻELAZNEJ ( ..) z St.Petersburga do Warszawy; ambulansowy stempel nadawczy typu I z numerem kodowym na boku; z Warszawy (mały datownik 9.12) odprawiono go koleją Warszawsko - Wiedeńską do granicy Pruskiej w Katowicach (stempelek AUS RUSSLAND EISENB POST BUR. 9.12), a stamtąd do Brzegu; naliczono opłaty 3 sgr. dla poczty rosyjskiej i dodatkowo 2 sgr. opłaty za list przewieziony w Prusach na odległość 10-20 mil. w sumie od odbiorcy pobrano 5 sgr. (odręczne adnotacje na liście); to jeden z najpiękniej zachowanych listów zagranicznych na koszt odbiorcy nadanych w ambulansie kursujących w Królestwie Polskim, fotoatest firmowy.

4 800 PLN
14601

1864 wycinek listu z Warszawy, znaczki rosyjskie stemplowane kasownikiem warszawskim cyfra 1 z ozdobna stopką w czterech kwadratach.

Mi.12, 15
350 PLN
14602

1864 pasek znaczków rosyjskich z listu z Warszawy, znaczki stemplowane rzadkim kasownikiem warszawskim cyfra 1 z prostą stopką w czterech kwadratach, słaby stan jak na zdjęciu.

Mi.18
450 PLN
14603

1865 Królestwo Polskie - STASZÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 109 - Staszów (Fi.+400.-) współczynnik rzadkości - 8 punktów według M.A.Bojanowicza, kilka załamań papieru, poza tym w ładnym stanie.

Mi.5
400 PLN
14604

1865 Królestwo Polskie - PIOTRKÓW w TRZECH OKRĘGACH, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 179 - Piotrków, jedynym z cyframi w trzech (zamiast czterech) okręgach, poza lekkim załamaniem i starciem rysunku w ładnym stanie.

Mi.5
360 PLN
14605

1865 Królestwo Polskie - AMBULANS 15, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 15; numery 12, 14, 15 i 16 używane były na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich, użytych jak się sądzi, do opłacania korespondencji w głąb Rosji po 1865 roku spotyka się je bardzo rzadko, doskonały stan, fotoatest firmowy.

Mi.5
3 200 PLN
14606

1865 Królestwo Polskie - GRÓJEC, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 12 - Grójec (Fi.+200.-), na odwrocie lekkie odbicie tekstu, ładny stan.

Mi.5
400 PLN
14607

1865 Królestwo Polskie - OKRES PRZEJŚCIOWY, list z Kibart do Rygi opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; nadano go w dniu 2.4., czyli jeden dzień po najpóźniejszej znanej dotychczas dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano je w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II do 13.IV); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany w głąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10; z wielu względów bardzo ciekawa i dobrze zachowana całość, fotoatest firmowy.

Mi.5
4 800 PLN
14608

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło (Fi.1200.-); poza małą prześwitką na dole w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
1 000 PLN
14609

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, piękny stan.

Fi.13y
Mi.13y
100 PLN
14610

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 253 - Płock, bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
150 PLN
14611

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na grubym papierze (0,10 mm) ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, wzorcowe kolory i ostemplowanie, piękny stan.

Fi.15z
Mi.15z
250 PLN
14612

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.+330.-), ładny stan.

Fi.16y
Mi.16y
200 PLN
14613

Fi.16y
Mi.16y
200 PLN
14614

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony unikalnym polskim kasownikiem numerowym 263 - Bodzanów o najwyższym współczynniku rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza, bardzo ładny stan.

Fi.21x
Mi.21x
2 500 PLN
14615

360 PLN
14616

1865 znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym z numerem 11 na trasie Petersburg - Warszawa, ex Bojanowicz, gwarancja Bojanowicza na odwrocie.

Mi.5
1 200 PLN
14617

1865 znaczek rosyjski kasowany stemplem numerowym 16 z Rudy Gudzowskiej, Bojanowicz 4 punkty w skali rzadkości do 10, gwarancja.

Mi.15y
500 PLN
14618

Mi.18, 20, 23
5 000 PLN
14619

1865 front listu z Łodzi do Warszawy, kasownik numerowy Łodzi nr 182 i datownik.

Mi.18, 19, 21
400 PLN
14620

1865 front listu z Płocka do Warszawy, stempel numerowy Płocka nr 253 i datownik.

Mi.21
150 PLN
14621

350 PLN
14622

1865 około, Królestwo Polskie, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu normalnym, wysłana z Warszawy do Opola przez Kurów; znak opłaty unieważniono kwadratowym kasownikiem numerowymi 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1; na froncie datownik nadawczy typu IIIC z dnia 14.6.; bardzo dobry stan zachowania; sygn. H.S.I. w ramce; gwarancja.

Fi.Ckr10
800 PLN