Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 76. Okres przedznaczkowy

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
31725

1592 kompletny list datowany "we wtorek po Panny Marji Poczęciu AD 159II" do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego; nadawczynią jest Dorota Barzyna hrabina Korczak z Ojrzanowic Goryńska h.Poraj - Kaspra wojewody mazowieckiego córka, pozostała wdową po Mińskim - wojskim warszawskim, 3-cia żona Stanisława Barzego wojewody krakowskiego, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu; w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał go, za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu, Sebastianowi Lubomirskiemu uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich, jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w doskonałym stanie zachowania, świetnie czytelna, tylko strona adresowa nieco przybrudzona; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!!

1 800 PLN
31726

1783 obwoluta listu do Bydgoszczy.

300 PLN
31727

1797 po, obszar I Rzeczypospolitej - WOŁKOWYSK jednowierszowy stempel rosyjski z napisem grażdanką ВОЛКОВИСКЪ (Dobin 12.2.03.1.01), czytelnie odciśnięty na kopercie listu do żony marszałka powiatu mozyrskiego Macieja Kazimierza Oskierko w Skrychałowie; adnotacja dotycząca kierunku wysyłki "p.Mozyrz"; stacja pocztowa Wołkowysk leżała na trakcie pocztowym Grodno-Brześć co odnotowuje "Wykaz stacyj pocztowych według traktów" z 1797 roku; istnienie jednowierszowej pieczęci tej placówki odnotowuje bardzo dokładny podręcznik rosyjskich stempli pocztowych M.Dobina, ale nie dysponuje on jej wizerunkiem!!! Wołkowysk do III rozbioru pozostawał w granicach I Rzeczypospolitej, a w okresie 20-lecia międzywojennego znajdował się na obszarze województwa białostockiego; po II wojnie nie powrócił do Polski, obecnie na Białorusi; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

3 600 PLN
31728

1804 obszar I Rzeczypospolitej - RYGA jednowierszowy w ramce stempel rosyjski z napisem łacińskim RIGA (Dobin 40.1.02), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do Goldyngi (Goldingen); w 1561 roku Inflanty zostały lennem Rzeczypospolitej, Ryga była wówczas największym portem Inflant i jednym z największych na Bałtyku; w 1580 po pokonaniu Iwana Groźnego król Stefan Batory triumfalnie wjechał do Rygi; w 1605 w bitwie pod Kircholmem pod Rygą 4-tysięczne wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana Chodkiewicza rozgromiły 11-tysięczną armię szwedzką, a król szwedzki musiał salwować się ucieczką; 25.IX.1621 roku Szwedzi zdobyli Rygę i nie powróciła ona już do Rzeczypospolitej; Goldynga była stolicą Kurlandii i siedzibą książąt kurlandzkich, miasto wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze zagarnięte przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania.

800 PLN
31729

1807 "Grande Armee" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, kompletny list wysłany 2.I z Warszawy do Metz nad Mozelą; czarna odbitka kasownika nadawczego - No.26 GRANDE ARMEE - urząd pocztowy Gwardii Cesarskiej generała Kellermana, składała się ona z dwóch dywizji pod dowództwem generałów Hulina i Ordenera; od grudnia stacjonowała w Poznaniu, ale poszczególne jednostki przemieszczały się w głąb Polski, autor listu właśnie przybył do Warszawy od strony Bugu i Narwi, wszystkie wymienione nazwy geograficzne przewijają się w treści listu; Gwardia przebywała na ziemiach polskich bardzo krótko, około dwóch miesięcy, więc takie listy spotyka się bardzo rzadko; na odwrocie odcisk zamykającej list suchej pieczęci, bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

3 200 PLN
31730

1807 "Grande Armee" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, Główna Poczta Polowa 1 Korpusu marszałka Bernadotte, list Intendentury Wielkiej Armii z Torunia do Warszawy, wysłany 20.IV - w przeddzień wymarszu z ziem polskich do Prus; czysto odbity kasownik nadawczy - No 9 GRANDE ARMEE, na froncie unikalny stempelek Radca Stanu intendentury wielkiej armii a na odwrocie równie rzadki, ozdobny stempel Intendentury z orłem, pełna treść, piękny stan zachowania, listy użyte wewnętrznie na terenie Księstwa Warszawskiego są wręcz unikalne; wspaniały walor do zbiorów poczt wojskowych na ziemiach polskich, z kolekcji S.Rosińskiego.

6 000 PLN
31731

1810 kompletny składany list z Działdowa.

80 PLN
31732

1818 kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągła pieczęcią z godłem "ZWEY G: GROSCHEN" wysłany z Wałcza do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy D.CRONE 21.AUG; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
31733

1820 półtorałutowy list wysłany z Miechowa do Kielc, idealnie odciśnięty czerwony jednowierszowy (26x5 mm) stempel nadawczy typu IIA MIECHÓW z dopisaną niebieskim atramentem datą "d 7 febr"; tym samym kolorem odnotowano masę przesyłki "1½"; u dołu dwukrotny dopisek "pilno" i pełna data "5 Luty 820"; co ciekawe urzędnik pocztowy niebieskim atramentem w prawym dolnym rogu przesyłki również dopisał "pilno", po czym napis zaczerniono; adnotacja "IRC" zwalniająca przesyłkę od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
31734

1824 UNIKALNE STEMPLE Z TRĄBKĄ POCZTOWĄ - CHODZIEŻ i OBORNIKI, list wysłany 3/12 z Piły (Schneidemühl) do Bydgoszczy, doskonała odbitka ozdobnego stempla - wzór z trąbką pocztową - pomocniczej stacji pocztowej Chodzież (CHODZIESEN); efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania;

1842 list wysłany z Obornik do Poznania, doskonałej jakości odbitka ozdobnego stempla - wzór z trąbką pocztową - pomocniczej stacji pocztowej Oborniki (OBORNIK); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

6 000 PLN
31735

1826 składany list z Falkenburga ( Złocieniec ) do Dramburga ( Drawsko Pomorskie ) z dwuwierszowym stemplem nadawczym.

45 PLN
31736

1827 PORTO, koszulka listu na koszt adresata wysłanego 4.X z Warszawy do Kalisza, adnotacja "Za opłatą portoryi" dużymi niebieskimi cyframi wpisano wysokość opłaty "30" gr (list 1 łutowy); rzadki dwuwierszowy stempel nadawczy (29x4,5 mm) WARSZAWA 4 OCTOBs, w lewym dolnym rogu listu wpisana data w formie ułamka "3/10"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego "KOMMIS:RZĄD:WYZN:RELIG:OŚWIEC:PUBLICZNEGO/ PIECZĘĆ EXPEDYCYI" (Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego); bardzo dobry stan zachowania.

600 PLN
31737

1827 PORTO PRENOTOWANE - przesyłki wysyłane na koszt nie ustalonych jeszcze osób oznaczano odręcznie "porto prenotowane", dotyczyło to przeważnie toczących się spraw sądowych, urzędnik zapisywał wysokość należnej opłaty obok tej adnotacji - koszulka 3 łutowego listu wysłanego 6/2 z Warszawy do Dozoru Kościoła Katolickiego we "wsi Dzierzbicach Obwodzie Gostyńskim", czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIID z ozdobnikiem; adnotacja "I Prywatny"; przesyłka, jak wynika z adnotacji na froncie "nieznam Elizy Kłodawy" nie została doręczona i nikt nie zapłacił należności - 90 groszy; odesłano ją do nadawcy, a ponieważ urzędnik pocztowy w Gostyninie nie wiedział kto zapłaci należność, oznaczył porto prenotowane (niebieska adnotacja "pp" w tym samym kolorze co data odesłania); czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu II GOSTYNIN z dopisaną datą "18/2 27"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE KOMIS: RZADOWA SPRAW WEWN DUCHOWN:I OSWIECENIA PUBLICZNEGO"; bardzo rzadki walor; front listu w bardzo dobrym stanie zachowania, tylna strona w słabym;

1824 list wysłany z Gostynina do Kutna, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną pełną datą "26/8 24"; dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

1 000 PLN
31738

1827 kompletny składany list z Pilzna do Bochni.

80 PLN
31739

1828 około, prawie kompletny list wysłany 14.IV z Warszawy do Kutna, wyraźna odbitka bardzo rzadkiego i słabo udokumentowanego w literaturze czerwonego dwuwierszowy stempla nadawczego (29x5 mm) WARSZAWA 14 IUNII; dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej podpis "Suchecki" urzędnika prowadzącego korespondencję; bardzo dobry stan zachowania;

1830 około, koszulka listu wysłanego 17.V z Warszawy do Kutna, rzadki i słabo udokumentowany w literaturze czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (29x5 mm) WARSZAWA 14 MAII; dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej podpis "Suchecki" urzędnika prowadzącego korespondencję; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

600 PLN
31740

1829 list z treścią wysłany z miejscowości Łobżenica do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy LOBSENS 23/8; bardzo dobry stanie zachowania.

80 PLN
31741

1830 około, koszulka listu z Łęczycy do Łodzi, bardzo rzadki czarny jednowierszowy stempel nadawczy ŁĘCZYCA typu IIA (181a) z polską nazwą miesiąca w dacie (tu 1 CZERWCA) dostawianej oddzielną pieczątką, znamy jeszcze dwa takie przypadki: ZAWICHOST z oddzielnie dostawianą datą i unikalny dwuwierszowy stempel LUBLIN typu IA; dodatkowo ozdobny stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywil:Rząd: od Kom:Ob:Leczyc:" (Czernik typ IVB), a pod nim podpis urzędnika, na odwrocie pieczęć nadawcy; walor w dobrym stanie zachowania;

1834 list z Łęczycy do Brześcia Kujawskiego, czerwony jednowierszowy w ramce stempel nadawczy ŁĘCZYCA typu IIB z dopisaną pełną datą "20/10 34"; dodatkowo ozdobny stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywil:Rząd: od Kom:Ob:Leczyc:" (Czernik typ IVB), a pod nim data i podpis urzędnika, na odwrocie pieczęć nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

1 000 PLN
31742

1830 niekompletna obwoluta listu z Poznania do Bydgoszczy.

100 PLN
31743

1831 SŁUŻEWO - list ze Służewa do Brześcia Kujawskiego, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (30x4,5 mm) SŁUZEWO 21 IUNII; dopisek "S.C.R." zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania;

1830 list ze Służewa do Włocławka, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (30x4,5 mm) SŁUZEWO 10 APRILIS; dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie fragment pieczęci nadawcy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

400 PLN
31744

1832 kompletny list z Poznania do Głogowa.

70 PLN
31745

1833 list z Kalisza do Poznania ozdobnie i w wyszukany sposób adresowany do: "Jaśnie Wielmożnego Naczelnego Prezesa Wielkiego Xięstwa Poznańskiego", którym był wówczas Heinrich Eduard Flottwell; czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy KALISZ 20 DECEMBs "szerokie Z", papier z dekoracyjnym znakiem wodnym przedstawiającym głowę króla pruskiego w medalionie i podpisem "F.WILHELM.III.", dodatkowo na froncie stempel pruskiego granicznego urzędu w Krotoszynie "KROTOSCHIN 19 DEC"; dopisek "Int Rządu świadczy" z podpisem urzędnika - zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; bardzo dobry stan zachowania;

1835 list wysłany 27/3 z Tczewa do Starogardu Gdańskiego (Pr.Stargard), nerkowy stempel nadawczy DIRSCHAU, papier ze znakiem wodnym "F.ROESKY"; okrągły stempelek nadejścia na froncie i na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
31746

1834 kompletny list z pełną treścią wysłany z miejscowości Jastrowie do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy IASTROW 10 9; bardzo dobry stanie zachowania.

80 PLN
31747

1835 list wysłany 11/6 z Torunia do Solca Kujawskiego (Schulitz), oznaczony dopiskiem "Militaria", papier ze znakiem wodnym, czarny jednoobrączkowy stempel nadawczy THORN, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
31748

1835 kompletny list z pełną treścią z Głogowa datowany 10.I, wysłany 20.I z Poznania do Paryża, adnotacja "franco" i francuskie stempelki: czarny PP (Porto Paye) i czerwony AED (Affranchie A l'Etranger Jusqu'a Destination) w owalnej ramce świadczące o opłaceniu porta; stemple tranzytowe: Berlin 22/1, "PREUSSE PAR FORBACH" w ramce; na odwrocie niebieski stempelek odbiorczy z datą; dodatkowe adnotacje; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania;

1850 kompletny list z pełną treścią do Ludwika Orpiszewskiego uczestnika sprzysiężenia Wysockiego, 29 listopada 1830 biorącego udział w nocnym ataku na Belweder - zrywie, który rozpoczął Powstanie Listopadowe, członka Towarzystwa Patriotycznego, w październiku 1831 po upadku Powstania wyemigrował on do Francji, gdzie współpracował ściśle z księciem Adamem Czartoryskim; był działaczem Wielkiej Emigracji, a w latach 1844-1848 delegatem dyplomatyczny Hotelu Lambert przy Stolicy Apostolskiej; bardzo ciekawa treść dotycząca m.in. polskiej emigracji po Powstaniu Listopadowym; autorką listu jest hrabina Sobańską; został on wysłany 20/7 z Rawicza do miejscowości Prochy, dopisano "Rakwitz" (Rakoniewice), zwraca uwagę stempel nadawczy "RAWICZ No 2", na odwrocie stempelek nadejścia; historyczny walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

1838 list wysłany 7/5 z Inowrocławia do Lwówka Śląskiego (Lowenburg), jednoobrączkowy stempelek nadawczy INOWRAZLAW; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 400 PLN
31749

360 PLN
31750

1837 SŁUŻEW zamiast SŁUŻEWO - list ze Służewa do Włocławka, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (21x3,5 mm) z nazwą miejscowości SŁUZEW 24 OCTOB znane użycie z lat 1837-39, dopisek "SCR" (Służba Cywilna Rządowa) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
31751

1838 strona adresowa listu z Ozorkowa do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA OZORKOW z dopisaną pełną datą "24/11 38"; rzadko spotykany dopisek "Interes Duchowny" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; bardzo dobry stan zachowania;

1850 około, koszulka listu wysłanego z Ozorkowa do Łodzi, doskonała czerwona odbitka jednowierszowego w ramce stempla nadawczego typu IIB OZORKOW D z dopisaną datą "15/5"; dopisek "IR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; bardzo dobry stan zachowania (krawędź punktowo sklejona); z kolekcji B.Grodzińskiego.

300 PLN
31752

1839 STEMPEL Z ODWRÓCONYMI CYFRAMI W DACIE - kompletny list z pełną treścią wysłany ze Sławna do Koszalina, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy SCHLAWE 01 JULI z odwróconymi cyframi "0⇂", obok okrągły stempel odbiorczy COESLIN 11/7; całość w bardzo dobry stanie zachowania.

500 PLN
31753

1839 kompletny składany list na papierze Konsystorza Jeneralnego Kaliskiego z Kalisza do Maluszyna stempel "Interes Rządowy".

100 PLN
31754

1840 około, obwoluta podwójnie użyta z Tuszyna, obcieta prawa część koperty.

65 PLN
31755

1840 około, koperta listu wartościowego z Stargardu do Neuwedell(Drawno).

200 PLN
31756

1840 kompletny list wartościowy z Bydgoszczy do Tarnowa.

100 PLN
31757

1840 około, obwoluta listu z Piotrkowa do Kielc, stempel "Interes Rządowy".

50 PLN
31758

1840 pokwitowanie bankowe z Marienwerder (Kwidzyń) do Poznania, stempelek "TYBUSCH".

40 PLN
31759

1841 kompletny list z pełną treścią wysłany 3 12 ze Szczecina do miejscowości Łobez (Labes), przeadresowany i dosłany do miejscowości Płoty (Plathe); na odwrocie dwa dwuwierszowe stemple odbiorcze: LABES 3 12 i PLATHE 3/12; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
31760

1842 około, LUBIEŃ - NIEOPISANY STEMPEL NADAWCZY, list wysłany z ekspedycji w miejscowości Lubień do Włocławka, doskonała czarna odbitka jednowierszowego (29x5 mm) stempla nadawczego typu IIA LUBIEŃ (w nazwie litera Ń), w Polskich Znakach Pocztowych opisano jedynie i pokazano stempel LUBIEN (w nazwie litera N), a kasownik w tej formie znany jest także z okresu znaczkowego; M.Czernik w książce "Poczta Królestwa Polskiego w latach 1815-1851" nie odnotowuje żadnego stempla z tej miejscowości, może istniały dwa różne stemple lub - co bardziej prawdopodobne, na skutek zużycia polskojęzyczny LUBIEŃ stracił kreseczkę nad N; na odwrocie dopisano ołówkiem "42", co zapewne oznacza datę 1842 (dawni filateliści często zapisywali w ten sposób datę przed oderwaniem części z treścią, co było niestety częstą praktyką); obok stempla dopisana data "6/12", adnotacja "b pilno!", dopisek "I:R" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie stempel nadawcy z godłem; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

600 PLN
31761

1842 list z Saaz obecnie miasto Zatec w Czechach, w kraju usteckim nad Ochrzą.

50 PLN
31762

80 PLN
31763

1842 list drukowany od biskupa z Wilna do Bieniakoni (dziś na Białorusi).

250 PLN
31764

1843 kompletny list z pełną treścią z Żychlina do Kalisza, wysłany 18/12 z Konina, czerwony okrągły (śr.18 mm) stempel nadawczy typu IIID z ozdobnikiem - zwraca uwagę odwrócona cyfra 1 w oznaczeniu miesiąca; rzadko spotykany dopisek "Interes Duchowny" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie część pieczęci lakowej nadawcy - parafii ewangelickiej w Żychlinie; bardzo dobry stan zachowania;

1842 około, koszulka listu tzw. "obciążonego" (adnotacja "przytym paczka Sig.T.C. w której Rs.1.kop.98 franco"), wysłanego 14/6 z Konina do Warszawy, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIID z ozdobnikiem; przesyłka w pełni opłacona przez nadawcę o czym świadczy czerwony stempelek FRANCO z dopisaną liczbą "40"; dodatkowe adnotacje pocztowe; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy (przełamana); dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

700 PLN