Auction 58. Warsaw Uprising 1944

10568

1944 POCZTA HARCERSKA - ZWROT, koperta listu z Nowogrodzkiej do Kamienicy Wsiewołoda Istomina w Al.Jerozolimskie 8 (Śródmieście Płd. na Płn.); na froncie stempel nadawczy "POCZTA POLOWA WARSZAWA PŁD" z lilijką harcerską - Gryżewski typ 7 (Fi.3000.-) i adnotacja o zmianie nazwy na gen.Sikorskiego; na odwrocie stempelek "CENZURA HARCERSKA" - typ 1; przesyłka musiała być przeniesiona, pod ostrzałem, płytkim przejściem przy Kruczej, jedynym przecinającym dzielącą obie części Śródmieścia Al.Sikorskiego (Al.Jerozolimskie); dom pod nr 8 (dziś 32) został podczas powstania zburzony i listu nie zdołano doręczyć; w urzędzie pocztowym Śródmieście Płn. został oznaczony datownikiem "17 SRP.1944" - typ 28, powtórnie ocenzurowany (adnotacja zieloną kredką) i skierowany do zwrotu - podkreślony adres nadawcy i adnotacja "Zwrot" fioletowym ołówkiem kopiowym; niedoręczone listy są czasem spotykane - znajdowano je po wojnie w ruinach, ale skuteczny zwrot listu to w warunkach płonącego miasta unikat; przepiękny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.7, 28, 1
6 000 PLN
10569

600 PLN
10570

1944 WARSZAWA W OGNIU - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG na wycinku z kasownikiem powstańczym typu 10 (Gryżewski), z 06.8. (stosowany w dniach 5-14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), piękny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.10
800 PLN
10571

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944, niebezpieczne fałszerstwo znaczka wydania przedrukowego dla Śródmieścia za 60 gr. z fałszywym kasownikiem propagandowym urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej A.K. NA BARYKADACH z wyróżnikiem j, na wycinku; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, bez fałszywego kasownika nadruk byłby trudniejszy do identyfikacji.

Fi.10 FFi, 9
400 PLN
10572

1944 BOHATERSKIE WALKI STOLICY - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 11 (Gryżewski), z 07.8. t.j. z dnia jego wprowadzenia (w użyciu do 14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP.

Fi.11
400 PLN
10573

1944 BOHATERSKIE WALKI STOLICY - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG na wycinku z kasownikiem powstańczym typu 11 (Gryżewski), z 07.8. t.j. z dnia jego wprowadzenia (w użyciu do 14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), piękny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.11
500 PLN
10574

1944 znaczek wydania przedrukowego dla Śródmieścia,częściowy brak gumy, gwarancja Krawczyk.

Fi.84
280 PLN
10575

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944, bardzo niebezpieczne fałszerstwo znaczka wydania przedrukowego dla Śródmieścia za 12 gr. kasowane na kopercie, dobrze sfałszowany kasownik, zbliżona do oryginalnej gwarancja; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, gdyby koperta była zaadresowana mielibyśmy bardzo drogą całość trudną do identyfikacji; ciekawe do specjalizacji.

Fi.92 FFi
600 PLN
10576

1944 I wydanie definitywne, seria czysta w pięknym stanie, sygnowane, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.113-17
4 000 PLN
10577

1944 I wydanie definitywne, znaczek w kolorze zielonym na lekko pomarańczowym papierze; egzemplarz pochodzący z ruin, odnaleziony prawdopodobnie po wyzwoleniu Warszawy, pomarańczowy odcień pochodzi z przemoczonych deszczem cegieł, poza tym w bardzo ładnym stanie; po wojnie spotykane, teraz rzadsze, gwarancja i opis (G Typ1) Schmutz.

Fi.115
400 PLN
10578

1944 znaczek typu 1 drugiego wydania definitywnego nie wprowadzonego do obiegu, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.118
600 PLN
10579

1944 II wydanie definitywne - ciekawe i niebezpieczne fałszerstwo próby nie wprowadzonego do obiegu znaczka, na tej pozycji w arkuszu winien to być typ 3 i taką właśnie cechę "grubiejącą kreskę od 4 do ramki" posiada to fałszerstwo.

Fi.118 P FFi
600 PLN
10580

1944 PACZKA Z PORTUGALII NIEDORĘCZONA ZE WZGLĘDU NA WYBUCH POWSTANIA, adres przesyłkowy paczki wysłanej na ul.Białą na Woli, doręczenie przesyłki przez pocztę niemiecką okazało się niemożliwa ponieważ rejon ten zajęli powstańcy; po opatrzeniu adresu stempelkami "ZURÜCK/ Zur Zeit nicht zustellbar" i "Retour/ -5 SEP.1944" odesłano go wraz z paczką do Portugalii (dotarła tam 21.9); była to paczka wysłana z tzw. "adresu konspiracyjnego" służącego do kontaktów między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii; odesłano ją więc do prawdziwego nadawcy - stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych: Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) z dopisanym numerem akt "35" i "SPRAWDZONO W KARTOTECE"; zwrócony druk spięto z kartą z dnia 22.VI.1944 potwierdzającą otrzymanie paczek wysłanych na ten sam adres warszawski przed wybuchem powstania; walor o niepowtarzalnym obiegu pocztowym Portugalia-Warszawa-Portugalia-Wielka Brytania, unikalny bo tego typu druków nikt nie zachowuje; mimo śladów składania w ogólnie dobrym stanie; gwarancja adresu i karty Schmutz.

3 600 PLN
10581

1944 Powstanie Warszawskie, list w sprawie pomocy w odnalezieniu bliskich - sądząc po dacie urodzenia, żołnierzy AK zaginionych w czasie powstania, w treści podano ostatnie znane miejsca ich pobytu - wysłany 30.12 z Płońska do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie.

160 PLN
10582

1944 korespondencja z prośbą o pomoc w odnalezieniu bliskich osób, zaginionych w czasie Powstania, karta pocztowa wysłana 29.12 z miejscowości Barcinek (Berthelsdorf) do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie.

120 PLN
10583

65 PLN
10584

1944 "Zurück zur Zeit nicht zustellbar" list polecony z Neumünster wysłany 29.7 do Rembertowa pod Warszawą (miejscowość na prawym brzegu Wisły), przesyłka - ze względu na trwające w lewobrzeżnej części miasta Powstanie - niemożliwa do doręczenia została odesłana do nadawcy; stempelek poczty niemieckiej w Warszawie (?) "Zurück zur Zeit nicht zustellbar" (zwrot przesyłka czasowo niedoręczalna), na odwrocie kasownik odbiorczy Neumünster; nadawca użył uszkodzonego znaczka za 12 fen; całość w dobrym stanie zachowania, ciekawie uzupełniająca zbiór Powstania Warszawskiego.

Mi.794, 827
200 PLN
10585

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944, całkowicie fantazyjne fałszerstwo znaczka wydania przedrukowego, rożni się zarówno od orzełka "mokotowskiego" jak i "śródmiejskiego", nie dokonywano też nadruków na znaczkach niemieckich, ciekawostka.

Fi.FFi
400 PLN
10586

Fi.I-X
4 000 PLN