Auction 56. WW2 PoW and internment camps

31320

1939 PRZESYŁKA DO OBROŃCY WESTERPLATTE - karta pocztowa do kaprala rezerwy Mieczysława Wróbla, członka obsługi jednego z dwóch działek przeciwpancernych na Westerplatte, wysłana 28.XII z Warszawy do Stalagu IA, a konkretnie do miejscowości Neu-Astrau w Prusach Wschodnich, gdzie żołnierz ten pracował, ponieważ jeńców tego obozu zatrudniano w okolicznych majątkach czy nawet fabrykach, kartę po ocenzurowaniu w obozie, opatrzono stempelkiem über Stalag IA i przekazano do adresata; jako formularz wykorzystano polską całostkę z dodatkowym napisem i stempelkiem "Kriegsgefangenenpost" i oznaczeniem "Gebührenfrei" (zwolnione od opłaty) na znaku opłaty; z 205 obrońców Westerplatte 179 trafiło do niemieckiej niewoli, unikalny walor w idealnym stanie zachowania.

1 000 PLN
31321

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz policji Sarvar 2, formularz o sygnaturze "5763/1939" wysłany 24.XI z obozu do PCK w Krakowie; stempelek "Belligerant interne" zwalniający od opłaty pocztowej, pieczęcie PCK, ślady archiwizacji; temat - CZERWONY KRZYŻ.

150 PLN
31322

1939 Włodzimierz Wołyński - obóz jeniecki dla polskich żołnierzy wziętych do niewoli przez sowietów po agresji z 17.IX, pierwsza wiadomość z niewoli, karta pocztowa wysłana 15.X z obozu do miejscowości w okolicach Bracławia.

200 PLN
31323

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Mohacs, formularz o sygnaturze "630/5. II." wysłany z obozu 16.XII do Budapesztu, dwie pieczęci obozowe: jednowierszowa i okrągła z godłem z napisem "M.KIR. HONVED GYUJTOTABOR MOHACSON."; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
31324

1939 Oflag XVIIIC - wczesny typ formularza, wysłany 28.XI z obozu do Warszawy, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", stempelek cenzury obozowej; nadawcą listu jest komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, komendant Portu Wojennego w Gdyni we wrześniu 1939, zwraca uwagę nie wpisany na odwrocie numer więźnia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego.

400 PLN
31325

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagymaros, formularz o sygnaturze "5763/1939" wysłany 6.XI przez Marię Krokowską; stempelek BELLIGERANT INTERNEE zwalniający od opłaty pocztowej, pieczęć formacyjna; ponieważ w obozach internowanych osadzano praktycznie tylko mężczyzn, przesyłki od internowanych kobiet należą do rzadkości!!! bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
31326

1939 Oflag IVA (Hohenstein) - pokwitowanie zdania broni, wystawione 16.X, nietypowy dokument; obóz funkcjonował tylko przez 5 miesięcy (do lutego 1940 roku)!!!

80 PLN
31327

1940 Internowanie w Szwajcarii - rzadko spotykany dodatkowy dwuwierszowy stempelek "Arbeitslager Poln. Int. Sennhof" na formularzu "Pamiątka z internowania w Szwajcarii" będący zarazem losem na loterię na rzecz internowanych Polaków, ze znaczkiem poczty polowej, ostemplowany w obozie Remetschwil; doskonały stan zachowania.

Fi.2, Fp5
300 PLN
31328

1940 Oflag XIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 130x88 mm wysłane 11.5 z obozu do miejscowości Wilków; niemy datownik nadawczy, dekoracyjny stempelek cenzury z numerem 5 i parafką cenzora, dodatkowo odciśnięty numer "25340"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
31329

1940 Internowanie na Litwie - Birsztany, karta z obozu wysłana 31.V z Kowna do Warszawy, stempelek Litewskiego Czerwonego Krzyża, cenzury litewskie i niemieckie; przesyłki z internowania na Litwie ze względu na niewielką liczbę internowanych Polaków, należą obecnie do bardzo rzadkich; ładna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŹ.

700 PLN
31330

200 PLN
31331

1940 Stalag VIIA - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - list do obozu wysłany 28.5 ze Zduńskiej Woli, stempelek cenzury z numerem "10"; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
31332

120 PLN
31333

1940 Oflag XIIA - formularz wysłany 16.IV z Sosnowca do obozu; cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
31334

250 PLN
31335

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa, wysłana 2.V z obozu do Krakowa, cenzury.

120 PLN
31336

1940 Oflag Xb - listownik wysłany 27.I z obozu do Lwowa, efektowny stempelek cenzora nr.3, sowiecki kasownik odbiorczy na odwrocie.

150 PLN
31337

1940 Oflag XA - karta wysłana 22.X z obozu do Lwowa, cenzura. kasownik odbiorczy; w rzeczywistości całość prezentuje się korzystniej niż na reprodukcji.

80 PLN
31338

Mi.626-627
120 PLN
31339

1940 Starobielsk - depesza wysłana z obozu, odebrana 23.III w Zamościu, lakoniczna treść pisana po niemiecku: "zdrowy, kartę otrzymałem, wszystkiego dobrego, ucałowania", wysłana przez jeńca o nazwisku Balsewicz - nie figurującego na liście katyńskiej, jest to prawdopodobnie błąd pisowni i chodzi o majora Bronisława Balcewicza, komendanta Powiatowej Komendy Uzupełnień w Zamościu; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

400 PLN
31340

1940 Stalag IIA - listownik wysłany 11.V z obozu do Częstochowy, ciekawy informacyjny stempel obozowy, cenzura.

60 PLN
31341

1940 dofrankowana sowiecka karta pocztowa, datowana 15.VI, wysłana z Baranowicz poprzez Mińsk do Oflagu IVA, ponieważ jednak jeniec został przeniesiony do Oflagu IIB, przesyłka podążyła za nim, tam cenzor nr.5 zdarł znaczki szukając ukrytych informacji i przystawił w ich miejscu swój stempelek, jeniec w Oflagu IIB nie zagrzał jednak długo miejsca (pieczątka informacyjna "Im Oflag IIB unbekannt") - został przeniesiony do Stalagu IVA, jednak i stamtąd go przeniesiono, a przesyłkę, po opatrzeniu stempelkiem "Nicht Stalag IVA", skierowano do szpitala Reserve Lazarett Königswartha, gdzie najpewniej odnalazła adresata, a może skierowano ją do Stalagu IA?; niezwykle dekoracyjny walor o niepowtarzalnie udokumentowanym obiegu pocztowym z wykorzystaniem bardzo rzadkich rekwizytów; całość w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
31342

120 PLN
31344

200 PLN
31345

300 PLN
31346

1940 Stalag VA - karta wysłana 4.V ze szpitala obozowego do Poznania, niemy datownik nadawczy; rzadko spotykana na przesyłkach pieczęć Komendantury obozu; nietypowy, dekoracyjny stempelek cenzury; całość w doskonałym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

200 PLN
31347

1940 Oflag IIIC - karta wysłana 21.XII z obozu do Tuluzy, dodatkowe stempelki, w tym rzadko spotykany na przesyłkach - Komendantury obozu, cenzura; dekoracyjna całość.

120 PLN
31348

1940 Oflag IIA - listownik wysłany 7.XII z obozu do Torunia, cenzura.

15 PLN
31349

250 PLN
31350

140 PLN
31351

100 PLN
31352

1940 list polecony wysłany 7.II ze Lwowa do szpitala polskich jeńców wojennych w Łodzi, gdzie dotarł 7.V (kasownik odbiorczy Lodsch na odwrocie), ponieważ jeniec prawdopodobnie został wyleczony i osadzony w Stalagu IIIA, tam właśnie skierowano przesyłkę, stempelek cenzora nr.6 i pieczęć komendantury obozu, na odwrocie cenzura numerowa Wehrmachtu; jeden znaczek usunięty przez cenzurę obozową; wspaniała całość o ciekawym obiegu pocztowym w idealnym stanie zachowania.

600 PLN
31353

1940 Oflag IIA - listownik wysłany 30.III z obozu do Torunia, cenzura.

15 PLN
31354

60 PLN
31355

70 PLN
31356

200 PLN
31357

1940 Brody - sowiecki obóz dla polskich jeńców, karta pocztowa z obozu do Lublina, wysłana 14.XII, stempel cenzury Wehrmachtu; jeńcy zatrudnieni byli przy, kierowanej przez NKWD, budowie drogi strategicznej Nowogród Wołyński - Lwów.

200 PLN
31358

1940 Oflag VIIA - karta informacyjna, wysłana 8.XII z obozu do Warszawy.

100 PLN
31359

1940 Kozielsk - pokwitowanie nadania listu poleconego wysłanego 1.V z Warszawy do obozu, adresowane do Jana Ślaskiego rozstrzelanego w Katyniu - majora rezerwy Wojska Polskiego, ziemianina, senatora z województwa pomorskiego w latach 1938-1939, kawalera Orderu Virtuti Militari; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
31360

80 PLN