Auction 56. Pre-stamp period

27766

1592 kompletny list datowany "we wtorek po Panny Marji Poczęciu AD 159II" do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego; nadawczynią jest Dorota Barzyna hrabina Korczak z Ojrzanowic Goryńska h.Poraj - Kaspra wojewody mazowieckiego córka, pozostała wdową po Mińskim - wojskim warszawskim, 3-cia żona Stanisława Barzego wojewody krakowskiego, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu; w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał go, za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu, Sebastianowi Lubomirskiemu uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich, jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w doskonałym stanie zachowania, świetnie czytelna, tylko strona adresowa nieco przybrudzona; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!

1 800 PLN
27767

1797 po, obszar I Rzeczypospolitej - WOŁKOWYSK jednowierszowy stempel rosyjski z napisem grażdanką (Dobin 12.2.03.1.01), czytelnie odciśnięty na kopercie listu do żony marszałka powiatu mozyrskiego Macieja Kazimierza Oskierko w Skrychałowie; adnotacja dotycząca kierunku wysyłki "p.Mozyrz"; stacja pocztowa Wołkowysk leżała na trakcie pocztowym Grodno-Brześć co odnotowuje "Wykaz stacyj pocztowych według traktów" z 1797 roku; istnienie jednowierszowej pieczęci tej placówki odnotowuje bardzo dokładny podręcznik rosyjskich stempli pocztowych M.Dobina, ale nie dysponuje on jej wizerunkiem!!! Wołkowysk do III rozbioru pozostawał w granicach I Rzeczypospolitej, a w okresie 20-lecia międzywojennego znajdował się na obszarze województwa białostockiego; po II wojnie nie powrócił do Polski, obecnie na Białorusi; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

4 000 PLN
27768

2 800 PLN
27769

1807 Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, Główna Poczta Polowa 1 Korpusu marszałka Bernadotte, list Intendentury Wielkiej Armii wysłany 20.IV z Torunia do Warszawy - w przeddzień wymarszu z ziem polskich do Prus; czysto odbity kasownik nadawczy - No 9 GRANDE ARMEE, na froncie unikalny stempelek Radca Stanu intendentury wielkiej armii a na odwrocie równie rzadki, ozdobny stempel Intendentury z orłem, pełna treść, piękny stan zachowania, listy użyte wewnętrznie na terenie Księstwa Warszawskiego są wręcz unikalne; wspaniały walor do zbiorów poczt wojskowych na ziemiach polskich, z kolekcji S.Rosińskiego.

6 000 PLN
27770

1808 Księstwo Warszawskie, kompletny list z Bielewa do Leszna.

500 PLN
27771

460 PLN
27772

1812 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Kościana.

500 PLN
27773

1812 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Koźmina.

500 PLN
27774

1812 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Łyżna.

500 PLN
27775

1813 Księstwo Warszawskie, kompletny miejscowy list z Leszna.

500 PLN
27776

1818 list z pełną treścią wysłany z Halicza do Lwowa, wpisana nazwa miejscowości "Halicz" i stempel nadawczy "P:HALITS", adnotacja pocztowa dotycząca wagi przesyłki - 1 łut - wpisana czerwoną kredką; dobry stan zachowania;

1827 list z pełną treścią wysłany 27.II z Izdebnika do Wieliczki, jednowierszowy stempel nadawczy "IZDEBNIK", bardzo rzadko spotykany dopisek: "Exoffo Criminale porto frei", adnotacja pocztowa dotycząca wagi przesyłki - 1,5 łuta - wpisana czerwoną kredką; dobry stan zachowania; gwarancja Mikstein; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 000 PLN
27777

6 000 PLN
27778

1827 PORTO, koszulka listu na koszt adresata wysłanego 4.X z Warszawy do Kalisza, adnotacja "Za opłatą portoryi", dużymi niebieskimi cyframi wpisano wysokość opłaty "30" gr (list 1 łutowy); rzadki dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB, w lewym dolnym rogu listu wpisana data w formie ułamka "3/10"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego "KOMMIS:RZĄD:WYZN:RELIG:OŚWIEC:PUBLICZNEGO/ PIECZĘĆ EXPEDYCYI" (Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego); bardzo dobry stan zachowania.

600 PLN
27779

1828 list z Radomska do Piotrkowa ze stemplem "Interes Rządowy".

80 PLN
27780

1833 list wysłany 18.XII z Kalisza do Poznania, ozdobnie i w wyszukany sposób adresowany do: "Jaśnie Wielmożnego Naczelnego Prezesa Wielkiego Xięstwa Poznańskiego", którym był wówczas Heinrich Eduard Flottwell; dwuwierszowy stempel nadawczy KALISZ typu IB "szerokie Z", stempel granicznego urzędu w Krotoszynie "KROTOSCHIN 19 DEC"; bardzo dobry stan zachowania;

1835 list wysłany 27/3 z Tczewa (Dirschau) do Starogardu Gdańskiego (Pr.Stargard), nerkowy stempel nadawczy, okrągły stempelek nadejścia na froncie; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
27781

1834 list z Kalisza do Koniecpola, stempel "Interes Rządowy".

100 PLN
27782

1850 kompletny list do Ludwika Orpiszewskiego uczestnika sprzysiężenia Wysockiego, 29 listopada 1830 biorącego udział w nocnym ataku na Belweder, zrywie który rozpoczął Powstanie Listopadowe, został członkiem Towarzystwa Patriotycznego, w październiku 1831 po upadku Powstania wyemigrował do Francji, gdzie współpracował ściśle z księciem Adamem Czartoryskim; był działaczem Wielkiej Emigracji, a w latach 1844-1848 delegatem dyplomatyczny Hotelu Lambert przy Stolicy Apostolskiej; bardzo ciekawa treść dotycząca m.in. polskiej emigracji po Powstaniu Listopadowym; autorką listu jest hrabina Sobańską; został on wysłany 20/7 z Rawicza (Rawitsch) do miejscowości Prochy, dopisano "Rakwitz" (Rakoniewice), zwraca uwagę stempel nadawczy z numerem 2, na odwrocie stempelek nadejścia; historyczny walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

1 800 PLN
27783

400 PLN
27784

1837 list wysłany 24.X ze Służewa do Włocławka, dwuwierszowy stempel nadawczy SŁUŻEW typu IB, dopisek "SCR" (Służba Cywilna Rządowa) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
27785

1838 list wysłany 23.VII z miejscowości Służewo do Włocławka, dwuwierszowy stempel nadawczy SŁUŻEW typu IB, na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy; walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

150 PLN
27786

1843 kompletny list z Bydgoszczy do Tarnowa, uszkodzone brzegi koperty.

100 PLN
27787

1844 polecony list urzędowy z Wieliczki, stempel polecenia Recomendirt, lekkie uszkodzenie dokumentu widoczne na odwrocie.

80 PLN
27788

1845 list wysłany 17.V z Piotrkowa do Kalisza, dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB, dopisek "I Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie dobrze zachowana (przełamana) pieczęć lakowa nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE WOIEWODZ: KALISKIE KOMMISARZ OBWODU PIOTRKOWSKIEGO"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
27789

1846 kompletny list urzędowy (ex offo), wysłany 19.VIII z Bochni do miejscowości Dombrowica, bardzo rzadko spotykany przypadek oznaczenia przesyłki stempelkiem urzędowym "K:K:BOCHNIER KREISAMT"; podobny list sprzedano w 2010 roku na aukcji w Nowym Jorku za około 500$; na odwrocie zachowane fragmenty zalepki listowej z suchym tłoczeniem; bardzo dobry stan zachowania.

1 200 PLN
27790

1846 list z pełną treścią, przesłany miejscowo 29/8 w Nowej Rudzie, dwuwierszowy stempel nadawczy NEURODE, dopisek czerwonym atramentem "Luben", na odwrocie stempel nadejścia i efektowna, bardzo dobrze zachowana pieczęć lakowa nadawcy.

40 PLN
27791

1848 list z miejscowości Chodecz, wysłany 5/2 z Lubienia do Włocławka, jednowierszowy stempel nadawczy LUBIEN typu IIA, dopisek "MGCh" (Magistrat Gminy Chodecz) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem i okrągły rosyjsko-polski stempel odbiorczy 5/2 Włocławek; walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
27792

1848 list ze Starachowic wysłany 4/1 z Wąchocka do Kielc, jednowierszowy stempel nadawczy w ramce typu IIB, dopisek "MGS" (Magistrat Gminy Starachowice) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem i rosyjsko-polskimi napisami; walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
27793

1849 kompletny list wysłany 28.III z Bystrzycy Kłodzkiej do Nowej Rudy (Neurode), okrągły dwuobrączkowy stempel nadawczy HABELSCHWERDT, na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia.

40 PLN
27794

1849 kompletny list wysłany 8.XII z miejscowości Dwór Królowej nad Łabą (Czechy) do Tarnowa, dwuwierszowy stempel nadawczy KÖNIGINHOF, na odwrocie zalepka z suchym tłoczeniem i kasownik odbiorczy z ozdobnikiem; dobry stan zachowania.

80 PLN
27795

1850 po, list wysłany 12.VI z Koźmina (Kozmin) do Krotoszyna (Krotoschin), ramkowy dwuwierszowy stempel nadawczy, dodatkowo na froncie listu stempelek listonosza "Jacobi", na odwrocie odbitka pieczęci urzędowej i stempelek nadejścia.

40 PLN
27796

1850 około, list wysłany 2.11 z Krobi do Rawicza, ramkowy dwuwierszowy stempel nadawczy "KROEBEN", na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa nadawcy i okrągły stempelek nadejścia.

60 PLN
27797

1850 około, list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany 20/5; jednoobrączkowy stempel nadawczy, na odwrocie sucha pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
27798

1852 list z Pesztu (Pesth) wysłany 31.X do miejscowości Gruszów, u góry strony adresowej adnotacja "Bm. Welden 20 Linien Infanterie Regiment", na odwrocie stemple: dwuobrączkowy z ozdobnikiem Kraków 2.XI, dwuwierszowe: Bochnia 3.NOV i Gdów 4.NOV; dobry stan zachowania.

40 PLN
27799

1852 kompletny list z Wadowic do Wiśnicza, stempel odbiorczy na odwrocie.

80 PLN
27800

1852 kompletny list druk z Sandomierza do Dobczyc.

30 PLN
27801

1852 około, koszulka listu wysłanego 3.V z Warszawy do Kutna, idealnie odciśnięty rzadko spotykany dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB o wymiarach 29x5 mm, adnotacja "Interes Rządowy" zwalniająca korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej nazwisko "Smotrzyński" urzędnika prowadzącego korespondencję; doskonały stan zachowania.

800 PLN
27802

1853 kompletny list wysłany 26.IV z Sambora do Przeworska, dwuwierszowy stempel nadawczy; stempel tranzytowy Przemyśl 27.APR i odbiorczy Przeworsk 29.APR, bardzo dobry stan zachowania; na odwrocie dobrze zachowana (złamana) pieczęć lakowa nadawcy.

200 PLN
27803

1853 "odwrotka stempla" - list wysłany 30.IX z Nowego Sącza do miejscowości Sawa, poprzez Bochnię i Gdów, zwraca uwagę niespotykane, odwrócone położenie ("do góry nogami") nazwy miesiąca OCT w stemplu Bochni; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
27804

1853 kompletny list z Łowicza, stempel Łowicza typu IXA.

120 PLN
27805

1854 list z Gorlic do Zwierzyńca, stemple tranzytowe z Sieniawy, Przemyśla, Jarosławia i Tarnogrodu.

85 PLN