Auction 50. Foreign Postage on Polish territory

18112

1850 PIERWSZE ZNAKI POCZTOWE na Ziemiach Polskich !!! - jeden z dwóch najrzadszych nominałów z I wydania Austrii - za 2 kr. typ IIIa, w kolorze czarnym na papierze ręcznym - frankatura pojedyncza, ładnie cięty; miejscowy list nadany 24.V we Lwowie do "Imć Pani z Hrabiów Dzieduszyckich Pawlikowskiej"; kasownik odbiorczy i adnotacja o oddawcy na odwrocie; całość w doskonałym stanie zachowania; fotoatest z 2002 roku Puschmann.

Znaczki I wydania austriackiego są pierwszymi znakami opłaty w historii używanymi na Ziemiach Polskich !!! znaczki pruskie ukazały się kilka miesięcy później, a rosyjskie koperty z wydrukowanym znakiem opłaty wprowadzono do obiegu w Królestwie Polskim w 1851 roku.

Mi.2Xa
4 000 PLN
18113

1851 znaczek wydrukowany na zagiętym papierze !!! I wydanie Austrii - 3 kr. - frankatura pojedyncza, list wysłany 25.XI z Tarnowa do miejscowości Jasienica, znaczek na papierze zagiętym na długości ok 7 mm z prawej strony, ładnie cięty, unieważniony dwuobrączkowym kasownikiem z ozdobnikiem; dodatkowo stempelek firmowy nadawcy; na odwrocie kasownik tranzytowy Przemyśl; list pionowo zgięty.

Mi.3X
400 PLN
18114

1854 I wydanie Austrii - 3 kr. - frankatura pojedyncza, kompletny list wysłany 24.II z miejscowości Żółkiew do Lwowa, dwuwierszowy stempel nadawczy "ZOLKIEW"; znaczek ładnie cięty; list dwukrotnie złożony (znaczek z dwoma zagięciami); na odwrocie stempel odbiorczy.

Mi.3X
150 PLN
18115

1854 list urzędowy z Borka (Wielkopolskiego) do Krotoszyna, w liście ciekawa odbitka pieczęci pocztowej.

45 PLN
18116

1855 około, I wydanie Austrii - 6 kr. - frankatura pojedyncza, wycinek listu nadanego w miejscowości Radłów, wysłanego 28.XI z Tarnowa do Izdebnika; znaczek bardzo ładnie cięty, unieważniony kasownikiem z ozdobnikiem; na odwrocie stemple: przejściowy Kraków i dwuwierszowy odbiorczy "IZDEBNIK"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.4Y
120 PLN
18117

1856 I wydanie Austrii - 9 kr. - frankatura pojedyncza, kompletny list wysłany 1.V z Tarnowa do miejscowości Steuer (Steyr); znaczek bardzo ładnie cięty, unieważniony kasownikiem z ozdobnikiem; na odwrocie stemple: przejściowy i odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.5Y
120 PLN
18118

1857 I wydanie Austrii - 6 kr. - frankatura pojedyncza, list wysłany 25.V z miejscowości Biała do Tarnowa; dwuwierszowy stempel nadawczy "BIALA", dodatkowe adnotacje pocztowe, list poziomo złożony; na odwrocie stempel odbiorczy.

Mi.4Y
150 PLN
18119

1859 II wydanie Austrii - 10 kr. - frankatura pojedyncza, kompletny list wysłany 24.V z Jarosławia do miejscowości Gródek Jagielloński, okrągły stempel nadawczy; na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy "GRODEK/27 MAY"; całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.14II
100 PLN
18120

1859 lub po, II wydanie Austrii - 5 kr. - frankatura pojedyncza, rzadki znaczek typu II z ramką typu I na kompletnym liście wysłanym 11.5 z Nowego Sącza do Wiśnicza, okrągły stempel nadawczy "NEU SANDEC"; na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy; list złożony w niecodzienny sposób; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.13II/I
400 PLN
18121

1859 po, II wydanie Austrii - 15 kr. - frankatura pojedyncza, list (koperta) wysłany 21.VI z miejscowości Sokal do pułkownika dragonów gwardii w Berlinie; okrągły jednoobrączkowy stempel nadawczy, adnotacje nadawcy "Frei" i "p.Cracovie/ p.Breslau"; na odwrocie stemple tranzytowe: Lwów i Kraków, stempelek ambulansu relacji Breslau-Myslowitz i stempel nadejścia; całość w dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia); koperta z sucho tłoczonymi na odwrocie herbami i koroną baronowską.

Mi.15II
140 PLN
18122

1861 po, austriacka całostka - koperta (format 147x85 mm) za 15 kr., wysłana 1.III z miejscowości Brody do Pragi, znak opłaty unieważniony kasownikiem jednoobrączkowym z ozdobnikiem; na odwrocie stempel tranzytowy Lwów i praski kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania (klapa minimalnie uszkodzona podczas otwierania).

Mi.U4A
100 PLN
18123

1861 III wydanie Austrii - 5 kr. - frankatura pojedyncza, list (koperta) wysłany 1.VII z Krakowa, adresowany do właściciela Kalwarii Zebrzydowskiej - Jana Kantego Brandysa; na froncie dopisek "franco"; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i dwuwierszowy stempel odbiorczy "KALWARIA/ 2.JUL"; całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.20
60 PLN
18124

1862 kompletny list z Starego Sącza do Nowego Sącza.

30 PLN
18125

1863 kompletny list z Bochni do Starego Sącza.

40 PLN
18126

1863 IV wydanie Austrii - 10 kr. - frankatura pojedyncza, list z pełną treścią, wysłany 28.IX z Sanoka do Lwowa, znaczek unieważniony stemplem dwuwierszowym z datą "Sanok/28 SEP."; na odwrocie kasownik odbiorczy; dobry stan zachowania - list dwukrotnie złożony (znaczek zagięty).

Mi.26
100 PLN
18127

1864 UHNÓW, austriackie znaczki za 2 i 3 kr. wydania z 1867 roku na wycinku, unieważnione rzadkim polskim miejscownikiem w Uhnowie.

Mi.35, 36
60 PLN
18128

1864 lub po, austriacka całostka - koperta za 15 kr. na papierze bez znaku wodnego, wysłana 9.IX z Przeworska do miejscowości Klatovy (Klattau) w Czechach, na odwrocie kasowniki odbiorcze; całość w dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia).

Mi.U30
60 PLN
18129

1864 IV wydanie Austrii - 5 kr. + 10 kr. - frankatura dwukolorowa, list z pełną treścią, wysłany 1.I z Sanoka do Wiednia; znaczki unieważnione stemplem dwuwierszowym z datą "Sanok/1 Jän."; na odwrocie dwuobrączkowy kasownik odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.26, 27
350 PLN
18130

1865 V wydanie Austrii - 10 kr. - frankatura pojedyncza, list wysłany 14.IV z Dęcina (Tetschen) do Pragi; nadawca nakleił uszkodzony znaczek; na odwrocie kasownik odbiorczy; dobry stan zachowania.

Mi.33
40 PLN
18131

1865 lub po, austriacka całostka - koperta za 10 kr. na papierze ze znakiem wodnym, dofrankowana znaczkiem za 5 kr. i wysłana 5.2 ze Lwowa do Stuttgartu; na odwrocie kasowniki: tranzytowy Wiedeń, wirtemberski ambulansowy i stempel nadejścia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

Mi.U34, 32
300 PLN
18132

1865 list urzędowy z Lissy (Leśnicy) do Rawicza, w środku odbitka pieczęci pocztowej.

40 PLN
18133

1866 kompletny list z Nowego Sącza do Wieliczki.

30 PLN
18134

1867 austriacka całostka - koperta za 5 kr. na papierze ze znakiem wodnym, wysłana 23.IV z Krakowa do Wiednia, na odwrocie kasowniki odbiorcze; całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.U33
60 PLN
18135

1867 list urzędowy z Kroeben (Krobia pow. gostyński) do Gostynia, w środku odbitka pieczęci pocztowej.

40 PLN
18136

1868 DUKLA, parka austriackich znaczków za 10 kr. wydania z 1867 roku na wycinku, unieważniona polskim miejscownikiem w Dukli.

Mi.38
30 PLN
18137

1868 lub po, austriacka całostka - koperta za 5 kr. na papierze ze znakiem wodnym, wysłana 3.III z Krakowa do Wiednia, na odwrocie kasowniki odbiorcze; dobry stan zachowania.

Mi.U55I
30 PLN
18138

1869 VI wydanie Austrii - 5 kr. "grober druck" - frankatura pojedyncza, list z zakładów górniczo-hutniczych Siersza (papier z firmowym suchym tłoczeniem), wysłany 29.XI z miejscowości Trzebinia do Wiednia; na odwrocie lakowa pieczęć firmowa nadawcy i mały dwuobrączkowy kasownik odbiorczy ; bardzo dobry stan zachowania (list zgięty poziomo).

Mi.37I
50 PLN
18139

1870 obwoluta listu z Lutomiersk do Łodzi, stempel Lutomierska typu IIIA, stempel odbiorczy na odwrocie.

120 PLN
18140

50 PLN
18141

1873 VI wydanie Austrii - 3 kr. "grober druck" - frankatura pojedyncza, kompletny list przesłany 3.IX miejscowo w Nowym Sączu (Neu Sandec); dobry stan zachowania (niewielkie przebarwienia).

Mi.36I
120 PLN
18142

Mi.42
400 PLN
18143

1875 karta pocztowa wysłana 2.XII z Tarnowa do Berlina, dobry stan zachowania (na odwrocie ślady klejenia do karty albumowej).

Mi.P20
25 PLN
18144

1877 obwoluta listu z Kalisza do Gdańska.

20 PLN
18145

1877 list urzędowy z Lissy (Leśnicy), w środku odbitka pieczęci pocztowej.

40 PLN
18146

1878 VI wydanie Austrii - 15 kr. typ "grober druck" - frankatura pojedyncza, list polecony, wysłany 16.XII z Krakowa do Wiednia, na froncie stempelek RECOM z wpisanym numerem przesyłki; na odwrocie kasownik odbiorczy MARGARETHEN; całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.39I
120 PLN
18147

1878 VI wydanie Austrii - 10 kr. "feiner druck" - frankatura wielokrotna, parka pionowa na liście poleconym wysłanym 24.V z Chrzanowa do Krakowa, na froncie dodatkowy stempelek RECOM, na odwrocie kasowniki odbiorcze; znaczki w stanie idealnym, list w słabszym stanie zachowania (u góry mocno zgięty).

Mi.38II
50 PLN
18148

1878 VI wydanie Austrii - 10 kr. "feiner druck" - frankatura pojedyncza, list wysłany 3.III z ekspedycji na dworcu w Krakowie (KRAKAU BAHNHOF) do Warszawy; na froncie okrągły godzinnik poczty warszawskiej "11./H", na odwrocie kasownik odbiorczy 20.II; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.38II
135 PLN
18149

Mi.37
20 PLN
18150

1880 list urzędowy z Kriewen (Krzywiń pow. Kościan).

20 PLN
18151

1880 około, obwoluta listu z Świdwina (Schievelbein) do Okonka na Pomorzu.

15 PLN