The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 50. WW2 PoW and internment camps

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
21079

1939 kartka z Warszawy 21.12.39 do polskiego jeńca - oficera w obozie Murnau.


77 PLN
SOLD
21080

1939 Dulag G - Limburg, obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych, założony 26.VIII.1939 zlikwidowany w styczniu 1940; karta pocztowa, datowana 29.XI, wysłana 8.XII z obozu do Sosnowca; stempelek cenzury i parafka cenzora; przesyłki z gułagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki (kilka miesięcy) okres ich funkcjonowania; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego gwarancja Schmutz.


700 PLN
21081

1939 Stalag VIA - wczesny formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 9.XII z obozu, przesyłka dwukrotnie cenzurowana w obozie; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek dodatkowy "Amtlich geprüft und neu verschlossen."; dobry stan zachowania, w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej; z eksponatu J.Falkowskiego.


300 PLN
21082

1939 Internowanie na Litwie - Ukmerge (Wiłkomierz), ilustrowana karta z obozu wysłana 3.XI do Żnina, odręczna cenzura litewska, okrągła pieczęć cenzury niemieckiej i dodatkowy stempelek "Von der Wehrmacht zugelassen"; ładnie prezentujący się walor w minimalnie słabszym stanie zachowania.


500 PLN
21083

1940 wydanie dla internowanych w Szwajcarii, arkusik.

Fi.1ark.
300 PLN
SOLD
21084

1940 wydanie dla internowanych w Szwajcarii, arkusik.

Fi.2ark.
380 PLN
SOLD
21085

1940 wydanie dla internowanych w Szwajcarii, stemplowany arkusik.

Fi.2ark.
270 PLN
SOLD
21086

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, karta pocztowa do obozu, wysłana 28.X z Budapesztu; stempelek zwalniający od opłaty; pieczęć formacyjna; dobry stan zachowania.


80 PLN
21087

1940 Oflag VIIIB - karta wysłana 5.IX z obozu do Warszawy, nadawca - jeniec o najniższym numerze 1/XVIIIC !!! - komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, był we wrześniu 1939 komendant Portu Wojennego w Gdyni; zazwyczaj najniższy numer w oflagu, nadawano oficerom najstarszym stopniem; cenzura; niemy datownik nadawczy; doskonały stan zachowania; ze zbioru J.Falkowskiego.


300 PLN
21088

1940 Oflag XIIA - podziękowanie za otrzymaną paczkę, wysłane 18.XI z obozu do Sompolna; stempelek cenzury; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta).


35 PLN
21089

1940 Oflag IXB, formularz zaadaptowany dla potrzeb Oflagu XIA (fioletowa pieczątka z nazwą obozu), w związku z planowanym przeniesieniem jeńca do Oflagu IIC kolejny raz (ręcznie) adaptowany; wysłany 1.VIII z obozu do Sompolna; cenzura Oflagu XIA; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).


100 PLN
21090

1940 Stalag VIB (Neuversen) - karta pocztowa wysłana 14.XII z Komendantury obozu do Sompolna zezwalająca na korespondowanie jeńca z "mateczką wojenną"; stempel listowy komendantury; niecodzienny walor; w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję.


200 PLN
21091

1940 Stalag VIB - nietypowy formularz z napisami w języku niemieckim, polskim i rosyjskim; wysłany 5.VII z obozu do "mateczki wojennej" w Sompolnie, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania (niewielkie rozdarcie na dole).

W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję.


120 PLN
21092

1940 Oflag IIB - listownik datowany 18.IV, wysłany z obozu do Radomska; rzadko spotykany przypadek oznaczenia numeratorem biurowym daty (26.4) przeprowadzenie cenzury przesyłki; doskonałej jakości odbitka stempla informacyjnego; cenzura z dodatkową parafką cenzora; nieznacznie słabszy stan zachowania.


120 PLN
21093

1940 Internowanie w Szwajcarii - list polecony wysłany 20.XII z Brwinowa do obozu w Oberburg, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa !!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; stempelki i oznaczenia cenzorskie; kasownik odbiorczy 30.XII; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
21094

1940 Stalag IIC - listownik, wysłany 8.VIII z obozu do "mateczki wojennej" Pani Marii Hube w Sompolnie, stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

W ramach pomocy dla jeńców, których rodziny nie były w stanie pomagać im i wysyłać paczek, w wielu polskich domach, szczególnie przed świętami przygotowywano dla nich paczki, starano się też, aby każdy żołnierz posiadał "mateczkę", która korespondowałaby z nim, podtrzymywała go na duchu; niejednokrotnie "mateczka" miała wielu podopiecznych i prowadziła rozległą korespondencję.


60 PLN
SOLD
21095

1940 Oflag XIIA - karta wysłana 8.XI z obozu do Sompolna, niemy datownik nadawczy; trójkątny stempelek cenzury; dobry stan zachowania.


25 PLN
21096

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 26.II z Sosnowca do obozu, prowizoryczny stempel nadawczy - polski kasownik przedwojenny; cenzura; dodatkowo stempelek informacyjny w ramce "Listy pisać krótko/ i wyraźnie"; bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
21097

1940 Oflag IIA - ręcznie zaadaptowany formularz Oflagu XIA, wysłany 12.XI z obozu do Torunia; stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
21098

1940 pierwsza informacja o pobycie w niewoli, 3 część formularza trzyczęściowego, wysłana z terenu Francji do Łodzi przez podoficera Armii Polskiej we Francji; pieczęć cenzury; dobry stan zachowania (przebarwienia); niespotykany walor; z eksponatu J.Falkowskiego.


150 PLN
21099

1940 Brody-Zamek - sowiecki obóz jeniecki, dla polskich żołnierzy zagarniętych w wyniku zdradzieckiej napaści 17.IX.1939, karta pocztowa wysłana 6.X z obozu do Lublina, stempelek cenzury niemieckiej; jeńców wykorzystywano jako tanią siłę roboczą przy budowie strategicznej drogi Nowogród Wołyński-Lwów, kierowanej przez NKWD.


250 PLN
21100

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Puspoknadasdon, formularz węgierskiej poczty polowej wysłany 11.II do Przemyśla, pieczęć obozowa "M.KIR. HONVED GYUJTOTABOR PUSKPOKNADASDOM", przesyłka oznaczona dopiskiem "Belligerant interne", stempelek "Ellenorizve"; niemiecki stempel cenzury Wehrmachtu; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


140 PLN
21101

1940 Stalag XIIIA - wczesna, NIEREGULAMINOWA PRZESYŁKA - koperta wysłana 29.I z Tarnowa do obozu, bardzo ciekawa treść, urywek: "Głowimy się ciągle, gdzie Ty przebywasz i jakim sposobem z niewoli bolszewickiej dostałeś się do niemieckiej."; na mocy porozumień niemieckich i sowieckich okupantów, dokonywano wymiany polskich jeńców między agresorami; stronie niemieckiej przekazywano osoby z terenów polskich zajętych przez Niemców, a stronie sowieckiej przekazywano jeńców zamieszkałych na ziemiach wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną (wymiana objęła tylko szeregowców); dalsze fragmenty treści dotyczą stosunków panujących na terenach zajętych przez sowietów, a także położenia Żydów w GG; niezwykle ciekawy dokument mówiący bardzo wiele o losach Polski i Polaków w czasie II wojny; walor w idealnym stanie zachowania.


400 PLN
21102

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Györ, wczesny, nietypowy rodzaj formularza, datowany 3.II, wysłany 9.II z Komarom do Nowego Sącza; stempelek zwalniający od opłaty pocztowej; pieczęć formacyjna, stempelek cenzury węgierskiej i parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


150 PLN
21103

1940 Oflag XVIIIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 138x90 mm na odwrocie podpis "Fotografia ołtarza w kaplicy Wielkanoc 1940r." i stempelek cenzury z numerem 3 i parafką cenzora; dobry stan zachowania.


150 PLN
21104

1940-42 Oflag XIIA - zestaw 13 przesyłek: kart, kart z wydrukowanym na odwrocie tekstem, listowników; każda całość z innym stempelkiem cenzury lub jego odmianą (1, 3, III, 4, 5, 7, 8, VIII); wszystkie walory w bardzo dobrym stanie zachowania.


420 PLN
21105

1940 Oflag IIA - zestaw 6 przesyłek: kart (w tym wczesnego formularza), listowników; każda całość z innym stempelkiem cenzury (2, 3, 4, 8, 9, 10); wszystkie walory w bardzo dobrym stanie zachowania.


300 PLN
21106

1940 karta z Stalagu IA wysłana 26.3.40 do rodziny więźnia w Warszawie.


40 PLN
21107

1940 kartka dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
70 PLN
21108

1940 kartka dla korespondencji zagranicznej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
70 PLN
SOLD
21109

1940 kartka dla korespondencji zagranicznej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
50 PLN
21110

1940 grzecznościowo stemplowana kartka dla korespondencji zagranicznej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
40 PLN
SOLD
21111

1940 Internowanie w Szwajcarii - wydanie dla internowanych żołnierzy polskich, karta czysta w idealnym stanie zachowania.

Fi.Fp4
140 PLN
21112

1940 kartka dla internowanych w Szwajcarii grzecznościowo stemplowana, ślady po spinaczach.

Fi.Fp4
120 PLN
21113

1940 grzecznościowo stemplowana kartka dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp4
70 PLN
21114

1941 kartka z rumuńskiego czerwonego krzyża od internowanego do Krakowa, liczne stemple cenzury.


150 PLN
21115

1941 Oflag IIC - listownik, wysłany 20.XII z obozu do miejscowości Sompolno, wewnątrz wszyta foliowa torebka z kawałkiem opłatka i zasuszonym kwiatkiem; stempelek cenzury obozowej; niecodzienny, wzruszający walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


120 PLN
21116

1941 Stalag VIG - "GRUPPE ABWEHR STALAG VI/G" bardzo rzadki stempelek dodatkowej cenzury obozowej placówki Abwhery, karta z obozu, wysłana 21.V z Bonn do Sompolna, zwraca uwagę rzadko spotykany typ formularza z wydrukowaną nazwą obozu, kasownik nadawczy z propagandową nakładką; stempelek cenzury wewnątrzobozowej; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Komórki Abwehry przy obozach jenieckich, zajmowały się m.in. wyrywkową kontrolą czynności cenzorów obozowych, okresowym sondażem nastroju jeńców, ale także ścisłą kontrolą jeńca (grupy jeńców), czy wreszcie zwalczaniem prób tajnych kontaktów jeńców z ośrodkami w kraju i zagranicą.


500 PLN
21117

1941 Stalag VIB - karta z obozu, wysłana 8.III do Sompolna, zwraca uwagę charakterystyczny, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzury obozowej; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
21118

1941 Stalag XIIC - listownik wysłany 28.VII z obozu do miejscowości Wojnówka, niemy kasownik nadawczy; czytelnie odbity stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN