Auction 34. Polish Kingdom

9007

1815 wycinek z dokumentu ze znakiem opłaty stemplowej za 7,5 kop. z carskim orłem.

30 PLN
9008

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop., pierwsze wydanie z 1858 roku, na grubym papierze ze znakiem wodnym "cyfra 3", o ząbkowaniu 14,5:15, z bardzo czytelnie odbitym polskim kasownikiem numerowym 175 - Granica - to najdroższy z podstawowych znaczków rosyjskich, pochodzi z wielkiej XIX wiecznej firmy braci Senf z Lipska - ich stempelek firmowy na odwrocie, był ozdobą kolekcji M.Bojanowicza i G.Denisenki; użyty w Królestwie Polskim to unikat - w obu zbiorach był jedynym takim znaczkiem, fotoatest Mikulski.

Mi.4
14 000 PLN
9009

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop., wydanie z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1", bez perforacji, unieważniony przez przekreślenie piórem i dodatkowo czerwonym miejscownikiem BAPABA; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie, a skasowanie miejscownikiem miało charakter przypadkowy; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on krótko, bo do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono stemple numerowe; przez cały ten czas na większości znaczków spotyka się także kreślenie, fotoatest firmowy.

Mi.1
5 000 PLN
9010

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop., wydanie z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1", z perforacją 14,5:15; unieważniony, co bardzo rzadkie, polskim kasownikiem numerowym 191 - Kalisz w kolorze czerwonym oraz dodatkowo przez przekreślenie piórem; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie, obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku, a kasownikiem numerowym już po kilkunastu dniach - 27 marca 1858 roku; przez cały ten okres przejściowy, na skutek przyzwyczajenia, większość znaczków nadal dodatkowo kreślono; znaczek był w kolekcjach F.Mertensa - sygnatura VI 05 (rok) na odwrocie, a ostatnio G.B.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

Mi.2
5 000 PLN
9011

1859 list do Królestwa Polskiego, wysłany 15.IX z Petersburga do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym kasownikiem numerowym 1, obok znaczka odbity owalny miejscownik z datą i godziną "2 AC", na odwrocie warszawski datownik odbiorczy ze skorygowaną datą nadejścia (3.X na 2.X)i duży kwadratowy godzinnik "3/P"; wewnątrz zbutwiałe krawędzie listu ale całość po złożeniu prezentuje się dobrze.

Mi.5
300 PLN
9012

Mi.5
250 PLN
9013

1860 Królestwo Polskie - list wysłany 8(20).1. z Warszawy do Białegostoku, opłacony pierwszym polskim znaczkiem o jasnych odcieniach, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, obok miejscownik grażdanką i stempelek nadawcy, znaczek ma opisane przez M.Miszczaka błędy: kolor niebieski "lewa ramka zakrzywiona u dołu" i kolor czerwony "wcięcie w czerwonym owalu" na górze po lewej, gwarancja Schmutz.

Fi.1a
4 800 PLN
9014

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek, czysty, o ciemnych odcieniach, z podręcznikowo wyglądającą wczesną fazą błędu "lewa ramka na całej długości zniekształcona", bardzo żywe kolory, regumowany - guma jasna, równomiernie spękana, wygląda lepiej niż na skanie, ekspozycyjnie świetny znaczek, kolorowy fotoatest Krawczyk.

Fi.1b B5
3 800 PLN
9015

1863 kompletny list na papierze firmowym MIKOŁAY SKWARCOW WARSCHAU z Warszawy 9/8 do Moskwy, znaczek odcienie jasne w pięknym stanie, list ślady po zagięciu mimo to stan bardzo dobry, na odwrocie stempel odbiorczy z Moskwy, gwarancja Schmutz.

Fi.1ab
2 000 PLN
9016

1865 Królestwo Polskie - pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach jasnoniebieskim i karminowym; unieważniony, bardzo rzadkim na tym znaczku, polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska w kolorze czerwonym; na liście nieznany, a nieliczne kasowane znaczki często wykorzystywano powtórnie na szkodę poczty (trzy takie znaczki były w kolekcji M.Bojanowicza), ex.G.Denisenko, bardzo ładny stan zachowania, sygnowany, fotoatest firmowy.

Fi.1a
5 000 PLN
9017

1865 Królestwo Polskie - pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym, na unikalnym wycinku z listu zagranicznego; pod znaczkiem austriacki stempelek POLOGNE co dowodzi przekazania go do Galicji lub tranzytem wgłąb Austrii; wycinek pochodzi ze słynnej kolekcji Stefana G.Richa i został opisany przez T.Gryżewskiego w "Filateliście" z okazji stulecia pierwszego znaczka polskiego, później odnaleziono dwa listy, które pozwoliły potwierdzić tezę, iż znaczkiem opłacono porto krajowe, a porto zagraniczne pobrane zostało osobno gotówką, listy zagraniczne opłacano w tym czasie wyłącznie gotówką i opisane sytuacje są absolutnie wyjątkowe, fotoatest firmowy.

Fi.1b
8 000 PLN
9018

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 3 kop. - wydanie na podkładzie koloidalnym, na papierze ze znakiem wodnym 4, o ząbkowaniu 14,5:15, z polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, piękny stan.

Mi.13y
150 PLN
9019

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. - wydanie na podkładzie koloidalnym, na papierze ze znakiem wodnym 4, o ząbkowaniu 14,5:15, z polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, prześwitka i słabsze ząbkowanie (tanio).

Mi.16y
50 PLN
9020

1865 Królestwo Polskie, fałszerstwo na szkodę poczty - zagraniczny list zwrócony do nadawcy; opłacony dwoma dwukrotnie użytymi rosyjskimi znaczkami za 10 kop. z drugiego wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; jeden uprzednio skasowany kwadratowym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1, drugi rosyjskojęzycznym datownikiem, oba unieważniono 15.9 polskim kasownikiem numerowym 106 - Tarnogród; jakkolwiek fałszerstwa na szkodę poczty były w Rosji dość powszechne, ale z Tarnogrodu nie zostały odnotowane; oferowany list był wprawdzie atestowany w 1985 roku, ale u M.Bojanowicza leżał wśród listów przygotowanych do opisania i chyba się go nie doczekał; jest opłacony według bardzo rzadkiej taryfy zagranicznej 20 kop., która obowiązywała tylko kilka miesięcy (w 1866 roku została obniżona do 14 kop.), na awersie austriacki stempelek pochodzenia "Pologne", na odwrocie datowniki odbiorcze i tranzytowe Jaroslau 17.9, Sieniawa 17 Sep., Krynica 19.9 i droga powrotna Krakau 21.9, Szczakowa 21.9, Granica Dr.Żel. 21.9, ręczna adnotacja "wyjechał do domu" i o zwrocie koleją do Piotrkowa, fantastyczny obieg pocztowy, świetny stan zachowania, gwarancja i fotoatest Mikulski.

Mi.5 FP
15 000 PLN
9021

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 30 kop., drugie wydanie z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego, z ząbkowaniem 12,5; unieważniona polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, pierwszy raz w kolorze czerwonym, a po raz drugi, każdy znaczek oddzielnie, w kolorze czarnym; jest to jedyny znany czerwony kasownik typu VI, co zostało opisane w monografii M.Bojanowicza na str.168; ta unikalna parka była ozdobą kolekcji F.Mertensa, M.Bojanowicza, a ostatnio G.Denisenki, fotoatest firmowy.

Mi.7
12 000 PLN
9022

Fi.19s
Mi.19F
650 PLN
9023

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, z błędem "uszkodzona 1 w prawym górnym rogu", unieważniony czytelnie polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, używanym na odcinku kolei Warszawa - Łowicz i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, lekkie załamania poza tym w bardzo ładnym stanie.

Mi.21xIII
800 PLN
9024

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 1 kop. na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, o ząbkowaniu 14,5:15, z polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.+330), na wycinku, bardzo ładny stan.

Mi.18x
100 PLN
9025

1868 Królestwo Polskie - list do Berlina, nadany 21.XI w ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym w Warszawie, opłacony znaczkami rosyjskim za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, znaczki unieważniono kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fischer +3300), dodatkowo stemple: "Ekspedycya Poczt Dworzec Warszawa" (Fischer +1000), pruski okrągły stempel ambulansowy: "AUS RUSSLAND uber EISENB. POST-BUR.XI/ FRANCO", (Feuser +150 DM), stempelek informacyjny o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO, na odwrocie zalepka fabryczna oraz stempelek odbiorczy; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; fotoatest.

Mi.18x, 19x, 21x&nbs
1 000 PLN
9026

1874 Królestwo Polskie - list do Warszawy, wysłany 7.I z Mariampola, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony kasownikiem "MAPIMO" z ozdobnikiem, kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego; sygnowany "I.B.M.".

Mi.21x
150 PLN
9027

1877 Królestwo Polskie - list do Warszawy, wysłany 12.VII z Aleksandrowa, przesłany 1(12).VII ambulansem relacji Aleksandrów-Warszawa, opłacony znaczkiem rosyjskim za 8 kop. wydania z 1875 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony kasownikiem ambulansu "OTOB BAOH No.27-28", dodatkowo niebieski stempelek nadawcy tzw. kaszet firmowy z datą; kasownik odbiorczy urzędu warszawskiego.

Mi.26x
400 PLN
9028

1961-5 list z Krakowa 27/8 adresowany do rosyjskiego gen. M. Murawiowa będącego w tym czasie gubernatorem Litwy, znanego jako "wieszatiel", warszawski stempel tranzytowy, lekko podniszczony brzeg koperty, poza tym bardzo dobry stan zachowania.

600 PLN