Auction 34. WW2 PoW and internment camps

11040

1939 Oflag XVIIIC - prowizoryczny, wczesny formularz poczty obozowej, wysłany 2.XII do Kępna (Kempen), na froncie dopisek "via Breslau"; zwraca uwagę niemy datownik z wyróżnikiem "a" , stempelek cenzury obozowej; interesująca treść; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
11041

1939 karta pocztowa wysłana 29.XII z Warszawy do Berlina, adresowana do komórki Naczelnego Dowództwa niemieckich Sił Zbrojnych (OKW) zajmującej się jeńcami, na odwrocie dodatkowy stempelek firmy pośredniczącej w wymianie korespondencji "AUSKUNFTZENTRALE BURHARDT & OHRT"; nietypowy walor w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
11042

1939 Stalag IVC - zaadaptowany formularz polskiej poczty polowej, wysłany 31.XII z Warszawy do obozu, przesyłka dwukrotnie cenzurowana, polski kasownik nadawczy; karta pionowo zgięta.

200 PLN
11043

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Selypi, karta pocztowa wysłana 25.X z obozu do Kielc.

60 PLN
11044

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Eger, formularz wysłany 20.X z obozu do Kobyłki; stempelek zwalniający od opłaty; pieczęć formacyjna.

60 PLN
11045

1939 Oflag IIA - wczesny, przygotowany jeszcze przed wybuchem wojny, formularz informacyjny, napisany 23.IX, adresowany do Warszawy (stolica broniła się do 28.IX), ale wysłany dopiero 15.XI, niemy kasownik nadawczy; karta zalana i pionowo zgięta, ogólnie w dobrym stanie zachowania, w rzeczywistości prezentująca się znacznie korzystniej.

180 PLN
11046

1939 Starobielsk - karta pocztowa z obozu, wysłana 1.XII do miejscowości Szczuczyn Nowogródzki koło Lidy, nadawcą jest kpt. Stanisław Malicki dowódca baonu w 77 pułku piechoty, jednostki, która walczyła do końca Kampanii Wrześniowej, złożyła broń dopiero 1.X !!! przed Sowietami; nazwisko nadawcy znajduje się na liście zamordowanych w Charkowie; czytelnie odbity datownik, adres nadawczy bardzo wyraźny; karta z dwoma pionowymi zgięciami, a zważywszy na fakt, że jeńcom Starobielska wolno było wysyłać jeden list miesięcznie! stan całości, w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską" jest bardzo dobry.

1 400 PLN
11047

100 PLN
11048

100 PLN
11049

1940 Internowanie w Szwajcarii - formularz "Pamiątka z internowania w Szwajcarii" będący zarazem losem na loterię na rzecz internowanych Polaków, ze znaczkiem poczty polowej, ostemplowany w obozie Grossaffoltern (Fi.230,-).

Fi.2, FP5
180 PLN
11050

1940 Oflag IIB - karta, część na odpowiedź, wysłana 13.IX z Warszawy do obozu, stempel informacyjny "Nicht mehr im Oflag IIB", przesyłkę przekierowano do Oflagu IIC, cenzura; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

120 PLN
11051

1940 Oflag IIA - listownik wysłany 25.I z obozu do Torunia, cenzura, niemy kasownik nadawczy; doskonały stan zachowania.

15 PLN
11052

1940 Oflag VIIA - formularz informacyjny, wysłany 24.VII z obozu do miejscowości Kenty, niemy kasownik nadawczy, cenzura; doskonały stan zachowania.

120 PLN
11053

1940 Oflag XIB - listownik wysłany 26.IV z obozu do Poznania, niemy kasownik nadawczy, stempelek informacyjny, cenzura; doskonały stan zachowania.

45 PLN
11054

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, widokówka wysłana 10.VI z obozu do Poznania; stempelek zwalniający od opłaty; pieczęć formacyjna; cenzury; doskonały stan zachowania.

100 PLN
11055

1940 Internowanie w Rumunii - Targoviste, list wysłany 9.IX z obozu do Warszawy, stempelki cenzury rumuńskiej i niemieckiej.

80 PLN
11056

1940 Stalag IB - karta pocztowa, wysłana 2.XI z obozu do Warszawy, niemy kasownik nadawczy; czytelnie odbity ozdobny stempelek cenzury; na odwrocie nieznaczne ubytki kredy.

50 PLN
11057

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 13.IV z Sosnowca do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
11058

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, formularz wysłany 24.IV z obozu do Kobyłki; zwraca uwagę nietypowy datownik, dodatkowo stempel formacyjny, cenzury; doskonały stan zachowania.

120 PLN
11059

1940 Oflag XA - prowizoryczny formularz wysłany 15.IV z Częstochowy do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
11060

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Puspoknadasd, formularz wysłany 3.VIII z obozu do Rymanowa; stempel formacyjny, cenzury; doskonały stan zachowania.

120 PLN
11061

1940 Oflag IIB - zaświadczenie obozowe, wystawione dla ppor. marynarki Stanisława Rowińskiego biorącego udział w obronie wybrzeża, stempel komendantury.

150 PLN
11062

1940 Oflag IIC - karta, część na odpowiedź, wysłana 31.VII z Chabówki do obozu, zwraca uwagę użycie formularza dla innego obozu! cenzura; ślady archiwizacji.

25 PLN
11063

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targu-Jiu, karta pocztowa z obozu, wysłana 24.I do Łodzi, stempelek rumuńskiego Czerwonego Krzyża; dekoracyjna całość.

150 PLN
11064

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa z obozu, wysłana 26.III do Krakowa; stempelek cenzury rumuńskiej, bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
11065

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targu-Jiu, list (z treścią) wysłany 31.X z obozu do miejscowości Altmark (Stary Targ), stempelki zwalniające od opłaty pocztowej; efektowna pieczęć komendantury obozu, cenzury; rzadko spotykana kombinacja wielu elementów.

200 PLN
11066

1940 (?) druk współpocztowy Niemieckiego Czerwonego Krzyża, umożliwiający nawiązanie łączności pomiędzy jeńcem, a jego rodziną, oraz założenie kartoteki jeńca w Niemieckim Czerwonym Krzyżu; czysty formularz w bardzo dobrym stanie zachowania.

140 PLN
11067

1940 Stalag IIIA - karta z obozu, wysłana 10.VI do Warszawy; niemy datownik, stempel komendantury obozu, cenzura; na odwrocie stempelek informacyjny.

120 PLN
11068

1940 Stalag VA - wczesny, nietypowy formularz wysłany 13.IV z Warszawy do obozu, cenzura; dobry stan zachowania (słabsze narożniki).

100 PLN
11069

1940 Stalag IXC - prowizoryczny formularz wysłany 15.V z Kalisza do obozu, prowizoryczny kasownik nadawczy, cenzura.

80 PLN
11070

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Magyarovar, widokówka wysłana 10.IV z miejscowości Komarom do Niska, cenzury; stempelek zwalniający od opłaty; pieczęć formacyjna; doskonały stan zachowania.

80 PLN
11071

1940 Oflag XIIB - karta wysłana 30.VII z obozu do Sosnowca, zwraca uwagę charakterystyczny niemy datownik z nie do końca usuniętymi napisami, cenzura; ślady archiwizacji.

40 PLN
11072

1940 Stalag IIB - listownik, część na odpowiedź, wysłana 22.XII z Krakowa, cenzury.

60 PLN
11073

1940 Równe Wołyńskie - obóz dla polskich jeńców, wykorzystywanych jako tania siła robocza przy budowie nr.1 NKWD - drodze Nowogród Wołyński- Korzec- Równo- Dubno- Brody- Lwów, zasadniczym obozem było właśnie Równo, karta pocztowa, wysłana z obozu 16.VIII do Radomska, jako adres nadawcy podano numer skrytki pocztowej 33; cenzury: sowiecka i niemiecka; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
11074

1940 (?) legitymacja umożliwiająca jeńcowi zwolnionemu z obozu, powrót do domu; słaby stan zachowania (od spodu na zgięciach podklejone bibułką).

30 PLN
11075

1940 Oflag XIIIA - część na odpowiedź nietypowego, wczesnego typu podwójnego listownika, wysłanego 21.XII z Paryża do obozu, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
11076

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, formularz wysłany 14.II przez polskiego komendanta obozu kapitana Józefa Dąbrowskiego do Amerykańskiej Komisji Pomocy Polakom w Budapeszcie; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

200 PLN
11077

1940 Internowanie na Łotwie - obóz oficerski Ulbroka, karta pocztowa wysłana 13.VIII z obozu do Krakowa, łotewska cenzura obozowa i cenzura Wehrmachtu; ze względu na niewielką liczbę internowanych, przesyłki z Łotwy należą do bardzo trudno osiągalnych walorów tego działu; pomimo pionowego zgięcia przesyłka jest w bardzo dobrym stanie zachowania i nieźle się prezentuje.

500 PLN
11078

1940 list (z treścią) polecony z Lublina 18.7.40 do obozu w Brodach, rzadka przesyłka do obozu.

120 PLN
11079

1940 Kozielsk - karta pocztowa z obozu, datowana 6.III, wysłana do Łodzi, nadawcą jest por. Czesław Jan Ciesielski, którego nazwisko znajduje się niestety na liście zamordowanych w Charkowie, jego ciało zostało ekshumowane i zidentyfikowane jeszcze przez Niemców w 1943 roku; stempel tranzytowy Berlin-Charlottenburg z 5.IV, kiedy to nadawca kartki mógł już zostać zamordowany (sowieci rozpoczęli swój zbrodniczy proceder 3.IV.1940); warto przypomnieć, że jeńcom zezwalano na pisanie do rodzin tylko raz w miesiącu! stempelek cenzury Wehrmachtu; pomimo pionowego złamania, stan waloru, w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską", jest doskonały.

1 200 PLN