Auction 31. WW1 military postage

15299

1914, Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
360 PLN
15300

1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja.

Fi.1-2
300 PLN
15301

1914 Winieta dobroczynna "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SMARYTANINA" za 2 hal. na patriotycznej widokówce wysłanej z Krakowa we wrześniu 1917, znamienne, że poczta nie naliczyło dopłaty, przeważnie stosowano tę zalepkę na kartach poczty polowej lub zgodnie z przeznaczeniem do zaklejania kopert na odwrocie.

Fi.1a
500 PLN
15302

120 PLN
15303

550 PLN
15304

180 PLN
15305

180 PLN
15306

1914 stempel kamuflażowy "IX/317" Kalwaria Zebrzydowska - stosowany w początkowym okresie wojny dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, na korespondencji cywilnej (na znaczkach i całostkach) bardzo rzadko spotykane; widokówka wysłana 11.XI do Pragi; karta na górze po lewej uszkodzona.

Mi.142
150 PLN
15307

1914 stempel kamuflażowy "IX/67" Stanisławów 1 - stosowany w początkowym okresie wojny dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, karta poczty polowej adresowana do Wiednia, stempelek "Von der Armee in Felde".

50 PLN
15308

1914 stempel kamuflażowy "IX/63" Sieniawa - stosowany dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, na korespondencji cywilnej (na znaczkach i całostkach) bardzo rzadko spotykane; część z opłaconą odpowiedzią podwójnej karty, wysłana 19.VIII do Wiednia.

Mi.P218IIF
150 PLN
15309

1914 ilustrowana całostka prywatna, wydana nakładem Niemieckiego Czerwonego Krzyża, przedstawiająca cesarza niemieckiego Wilhelma.

30 PLN
15310

1914 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L1., wyraźna odbitka jednego z najwcześniejszych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 24.IX z miejscowości Miskolcz do Krakowa do Departamentu Wojskowego NKN; pieczęć formacyjna aresztu garnizonowego, cenzura; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
15311

75 PLN
15312

1914 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej (Kucharski K.4.), stopień rzadkości 8 punktów (w skali 10 stopniowej), dobry stan zachowania (prawy dolny róg nadgięty).

Fi.Fp3
250 PLN
15313

1915 kartka z FELDPOSTAMT 355 2.XI.15, stempel formacyjny 3 batalionu 2 Pułku Legionów Polskich.

40 PLN
15314

1915 karta z obozu w Kętach 30.VI.15, ze stemplem cenzury i K.U.K. PLATZKOMMANDO I BRYGADE.

45 PLN
15315

1915 znaczek dobroczynny Naczelnego Komitetu Narodowego na rzecz wdów i sierot po legionistach polskich grzecznościowo stemplowany na karcie polowej legionów ze stemplem formacyjnym IV Pułku Legionów Polskich.

300 PLN
15316

1915 list z Feldpostamt 355 12.V.16, stempel formacyjny Oddziału Telegraficznego II Brygady Legionów Polskich.

40 PLN
15317

140 PLN
15318

1915 formularz poczty polowej, wysłany 3.I z miejscowości Oeblarn przez Polaka służącego w armii austriackiej, adresowany do Polskiej Ostrawy na Śląsku Austriackim; wzruszająca treść.

40 PLN
15319

1915 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 26.XI z obozu w miejscowości Barnauł, cenzury.

120 PLN
15320

1915 ofrankowany formularz poczty polowej, wysłany 17.XII z miejscowości Świątniki Górne, adresowany do Stacji Zbiorczej i Transportowej Legionów Polskich, cenzura krakowska.

Mi.142
20 PLN
15321

1915 widokówka wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 186, pieczęć formacyjna.

25 PLN
15322

1915 (?) Legiony Polskie - koperta z orłem strzeleckim z napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), bardzo dobry stan zachowania

40 PLN
15323

1915 formularz wysłany 4.IV ze szpitala fortecznego nr.2 w Krakowie do Brux, doskonała odbitka niezwykle rzadko spotykanej odmiany datownika poczty polowej 186 z wyróżnikiem "1", stempel formacyjny; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
15324

1915 widokówka wysłana 6.XII z terenu Węgier przez podoficera Legionów Polskich, adresowana do Witowa, ponieważ nie oznaczono przesyłki jako wojskowej (Feldpost) - poczta naliczyła dopłatę.

35 PLN
15325

1915 pancernik SMS "Budapest", ozdobny formularz, nadany 3.I w agencji pokładowej okrętu (fioletowy kasownik), adresowany do Auspitz, korespondencja po polsku; cenzura; dowódcą jednostki do marca 1913, był Miklos Horthy, późniejszy regent Węgier; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
15326

1915 cholera !!! (Desinfiziert) - dezynfekowana przesyłka wysłana 23.VII z ośrodka rekonwalescencyjnego (Rekonvaleszentenhaus) w Kobierzynie pod Krakowem za pośrednictwem poczty polowej 186 adresowana do Wiednia, pieczęć formacyjna; przesyłki ze szpitali poddawano procesowi odkażania w obawie przed rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych - głównie cholery, bardzo często po przeczytaniu były niszczone, podobne walory należą do rzadkości; doskonały stan zachowania.

300 PLN
15327

1915 list adresowany do żołnierza (oficera ?) służącego w jednostce Gwardii Przybocznej w Piotrogrodzie, na odwrocie negatywowa pieczęć formacyjna i kasownik odbiorczy 21.III.

80 PLN
15328

1915 formularz węgierskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z rodzinami jeńców rosyjskich przetrzymywanych w obozie Ostffyasszonyfa, podpisy po niemiecku, węgiersku i rosyjsku; idealny stan zachowania.

120 PLN
15329

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej z Biura Werbunkowego Departamentu Wojskowego NKN w Dąbrowie, wysłany 1.IX za pośrednictwem urzędu etapowego (kasownik z wyróżnikiem b) do Centralnego Biura Ewidencyjnego Departamentu Wojskowego NKN w Piotrkowie; cenzura; idealny stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
15330

1915 widokówka wysłana z terenu Polski adresowana do Moskwy, wyraźna odbitka czerwonokrzyskiego formacyjnego stempla nadawczego; kasownik odbiorczy 21.III; doskonały stan zachowania.

200 PLN
15331

1915 Legiony Polskie - po przydzieleniu Legionom austriackich poczt polowych, poczta Legionów funkcjonowała jeszcze tylko do końca kwietnia i stosowała w tym czasie m.in. stempel z tekstem niemieckim: "Feldpost der polnischen Legionen Nr.1"; list od żołnierza Batalionu Uzupełniającego adresowany do Żywca, przekazany przez pocztę Legionową (stacjonującą w tym czasie w Sławkowie) do pobliskiego urzędu cywilnego w Szczakowej, skąd wyekspediowano go 15.II, pieczęć formacyjna; doskonałej jakości odbitki obu stempli, dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
15332

1915 Legiony Polskie - I Brygada, list wysłany 15.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, doskonała fioletowa odbitka stempla formacyjnego z orłem "3 Komp. 5. Pułku. 1. Bryg. Legionów Polskich; bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 4.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, bardzo dobrej jakości odbitka wyjątkowego stempla cenzury połączonego ze stemplem formacyjnym "CENZUROWANO 1 Baon 1.Pułk Leg. Pol. Poczta Pol.118", doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
15333

1916 kartka austriackiej poczty polowej nr 213.

30 PLN
15334

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 17.VI z kompanii saperów I brygady za pośrednictwem poczty polowej 118, adresowany do Krakowa.

50 PLN
15335

1916 widokówka wysłana 13.IX za pośrednictwem poczty polowej 86, pieczęć formacyjna.

20 PLN
15336

60 PLN
15337

1916 Szpital forteczny nr.4 w Krakowie, formularz wysłany 17.I za pośrednictwem poczty polowej nr.186; pieczęć formacyjna.

45 PLN
15338

1916 formularz wysłany 29.I ze szpitala fortecznego nr.10 w Krakowie, za pośrednictwem poczty polowej 186; pieczęć formacyjna.

35 PLN